ESP: Faşizme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz

img
ANKARA - ESP’ye yönelik operasyonda gözaltına 18 kişinin gözaltı süresinin uzatılmasına tepki gösteren ESP’li Çiçek Otlu, “Bu saldırılar yeni değildir. Faşizme karşı özgürlük mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir” dedi.
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), partilerine yönelik 10 Eylül’de yapılan ve 18 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. “Sosyalistleri yıldıramazsınız” yazılı pankartın asıldığı açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Murat Çepni ve Tülay Hatimoğulları ile ESP eski Eş Genel Başkanı Çiçek Otlu katıldı.
 
Açıklamayı yapan Otlu, 3 gündür gözaltında tutulanlar için 4 günlük ek gözaltı süresi verildiğini söyledi. 
 
‘İKTİDAR BASKISI ARTMAKTA’
 
AKP-MHP iktidarı işçi ve emekçilerin öfkesinin devlete yönelmemesi için partilerine saldırdıklarını belirten Otlu, “ESP yoksulluk, baskı ve adaletsizlikten bunalmış kitlelere düşmanın bu kapitalist, faşist iktidar olduğunu gösteriyor” dedi.  
 
‘GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN’
 
İktidarın halkların eşitliği ve kardeşliği mücadelesini engellemek için HDP ve HDK'ye saldırdığını ifade eden Otlu, “AKP-MHP iktidarı Kürt halkına yönelik kirli savaşa karşı onurlu bir duruş sergileyen Barış Akademisyenleri’ne saldırıyor. Bu saldırılar yeni değildir. Hiçbiri başarıya ulaşamamıştır. Bilinmelidir ki, faşizme karşı özgürlük mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir. Bu mücadeleyi özgürlüğe olan inancımızla, halklarımıza olan bağlılığımızla ve devrimci dayanışmaya olan güvenimizle büyüteceğiz. Gözaltına alınan sosyalistler derhal serbest bırakılsın” diye konuştu. 
 
AYDENİZ: İKTİDARIN TALİMATI 
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, operasyonun iktidarın talimatıyla yapıldığını dile getirerek, “Buradan bu iktidarın bir meşruiyetinin kalmadığı, sadece savaş ve cezaevi politikalarıyla kendini ayakta tuttuğu bir gerçeklikle karşı karşıyadır. Haklı olan demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan için mücadele yürütenlerdir. DBP olarak ESP’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor ve sonuna kadar mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘FAŞİZME KARŞI MÜCADELE BİTMEYECEK’
 
İktidarın kendine karşı mücadele eden bütün örgütlü güçleri hedef haline getirmiş olduğunu söyleyen HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “İktidar operasyonlarla, gözaltılarla, tutuklamalarla kendi faşist iktidarını daha çok tahkim etmeyi hedefliyor. Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını, adeta işkenceye dönüştürülmüş olan bu operasyonların bir an önce bitirilmesini talep ediyoruz” dedi.