Erdoğan-Putin görüşmesi ardından ortak bildiri yayınlandı

img

HABER MERKEZİ- AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi sona erdi. Görüşme sonunda ortak bildiri yayınlandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de bir araya geldi. Saat 15.20'de başlayan görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Rus Sanatoryum'da basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, "Liderler, Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir" denildi.

Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi.

"*İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir."

BEKLENTİLER MÜTEKABİLİYET ÇERÇEVESİNDE KARŞILANACAK

*Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır.

İSTANBUL MUTABAKATI TAM OLARAK UYGULANMALI

*Bölgesel konular bağlamında, liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir. İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir. İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

GÖRÜŞME ULUSLARARASI BASININ DA GÜNDEMİNDE

AFP'den Dmitry Zaks'ın imzasıyla yayınlanan analizde Erdoğan ile Putin görüşmesine ilişkin "rekabetçi işbirliği" tanımı yapılırken, "Erdoğan Soçi ziyaretinde, Karadeniz'de Ukrayna'nın tahıl sevkiyatlarının yeniden başlamasını düzenlemeye yardımcı olmanın diplomatik başarısından çok yararlanacak" ifadeleri yer aldı. 

VOA’dan Dorian Jones imzalı haberde ise "Tahıl anlaşmasının Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkileri derinleştirdiği" analizine yer verildi. Haberde "Türkiye-Rusya ilişkileri, Kuzey Afrika'dan Ortadoğu'ya, Kafkasya'ya, rekabet ve işbirliği karışımıyla iç içedir. İkisinin ayrıca enerji konusunda derinleşen bir ortaklığı var" denildi. 

Erdoğan 19 Temmuz’da Putin ile ikili yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Bize çok çok farklı bazı teklifleri oldu. Biz inşallah burada doğal gaz konusunda, Akkuyu meselesinde ve diğer konularda şu anda dayanışmamızı aynen sürdürüyoruz, sürdüreceğiz" demişti.