Bayındır: Kürtlerin özgürlüğü yakındır

img
AĞRI - Ağrı’da konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Kürt halkına yönelik saldırılara dikkat çekerek,  “Mücadele edersek büyük kazanımlar elde edebiliriz. Ne yaparlarsa yapsınlar, Kürtlerin özgürlüğü yakındır” dedi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ağrı’da il yönetimi ataması yaptı. HDP İl Örgütü Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene; DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Parti Meclisi (PM) üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Bayındır, AKP-MHP iktidarın geliştirdiği Kürt düşmanlığı politikasına asla boyun eğmeyeceklerini söyleyerek, özgürlüğün her zamankinden yakın olduğunu belirtti. 
 
‘KÜRTLER BOYUN EĞMEDİ’
 
100 yıllık devlet aklının her zaman Kürtlerden intikam almak ve çökertmek için politika ürettiğini söyleyen Bayındır, “1990’lı yıllarda aktif bir şekilde başlayan Kürt siyasetinin karşısında 100 yıllık bir devlet aklı vardı ve bu 100 yıllık akıl Kürtlerden intikam alma duygusuyla yaklaşıyordu. Bizi bitirmek, zayıflatmak ve korku salmak için ellerinden gelen tüm argümanları kullandılar. Bunu da iktidarlarını Kürt düşmanlığı üzerinden sağlamlaştırmaya çalıştılar. Bu nedenle her alanda Kürtlere karşı düşmanlık politikalarını ilerletmek istediler ama Kürtler bunlara asla boyun eğmedi” dedi. 
 
‘GERİ ADIM ATMADIK’
 
Bu düşmanlık politikasının bugün Erdoğan ve Bahçeli öncülüğünde en sert şekliyle devam ettiğini ifade eden Bayındır, “Bu ittifak, Kürtlere karşı düşmanlığı daha da ileriye götürdüler. Bunlar adeta 100 yılın intikamını yürütüyorlar. Zilan’dan, Roboski’ye, Ağrı’dan bugüne kadar Kürtler üzerinde çok katliam yapıldı ama biz Kürtler davamızdan, kültürümüzden, dilimizden ve topraklarımızdan vazgeçmedik, geri adım atmadık. Çünkü biz halkımıza, öncülerimize, hareketimize ve siyasetimize inanıyorduk ve bugüne kadar geldik. Bu irade bundan sonraki süreci de elbette belirleyecektik” diye konuştu. 
 
‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’
 
AKP-MHP iktidarının, 2023 seçimini kazanmak için Kürt hareketini bitirmek için politikalar yürüttüğünü belirten Bayındır, “Çünkü bunların elinde tek kalan şey Kürt düşmanlığıdır ve tüm gücünü de buna adamış. Ama bilsinler ki; Kürtler 50 yıldır her alanda çok büyük bir mücadele yürütüyor. Bedeli ne olursa olsun Kürtler boyun eğmedi bugünden sonra da eğmeyecektir. Bizler, binlerden on milyonlara ulaşan bir halkız. Ne yaparlarsa yapsınlar, Kürtlerin özgürlüğü yakındır. Mücadele edersek büyük kazanımlar elde edebiliriz. Zaman; Kürtlerin ve Kürt kazanımı zamanıdır. 2015 yılından bugüne kadar, halkımızın mücadelesi ve Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın öncülüğünde yürütülen siyasetle, artık partimizin baraj sorunu kalmamış ve önümüze konulan engeller anlamını yitirmiştir. Bunu daha ileriye taşımak için mücadelemize devam edeceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi. 
 
ATAMA YAPILDI
 
Bayındır’ın konuşmasının ardından yapılan tartışma sonrası DBP Ağrı il eşsözcülüğüne Meryem Gür ve Melik Üzmüş atandı.