Soru önergesi iade edildi: Bakan Soylu’ya istifayı sormak yasak mı?

img
ANKARA - HDP’li Semra Güzel’e uygulanan kötü muameleye dair soru önergesi iade edilen milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bu memlekette Süleyman Soylu’ya istifa etmeyi düşünüp, düşünmediğini sormak yasak mı?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2 Eylül’de İstanbul gözaltına alınan Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’e uygulanan kötü muameleye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Soru önergesi Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla Gergerlioğlu’na iade edildi. Önergenin iadesine, İç Tüzük 96’ncı madde (kişisel görüş) ile İç Tüzük 97’nci maddede yer alan sorulamayacak sorular kapsamında “tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” gerekçe gösterildi. Önergede yer alan 7, 8 ve 11’inci soruların çıkarılması halinde işleme alınacağı kaydedildi.
 
SAKINCA GÖRÜLEN SORULAR
 
Meclis Başkanlığı, Bakan Soylu’ya “Kadına yönelik şiddeti önlemekte birinci derecede sorumluluğu olan bakanlığınızın kadına yönelik şiddet görüntülerini kamuoyuna servis ederken hiç mi tereddütte bulunmamıştır? Kamuoyuna servis edilen video da göz önünde bulundurulduğunda Semra Güzel’e uygulanan kötü muamelenin siyasi bir şov malzemesi yapılmasının gerekçesi nedir? Kadına yönelik şiddeti kamuoyuna servis eden bir bakanlığın bakanı olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularının sorulmasında sakınca gördü.
 
‘İKTİDARIN APARATI HALİNE GELDİ’
 
Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergenin iade edilmesine tepki gösteren Gergerlioğlu, bir kez daha milletvekili görevinin Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından engellendiğini söyledi. Milletvekillerine yönelik kötü muameleye dair Şentop’un hiçbir açıklamada bulunmadığını hatırlatan Gergerlioğlu, “Meclis Başkanı milletvekiline kötü muamelenin hesabını sormadığı, soramadığı gibi bir de bizim bakanlığa sorduğumuz soruları engellemeye çalışarak, hangi tarafta olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Bu sürekli tekrardan eden önergelerimizdeki soruların çıkarılması istekleri, Meclis Başkanlığı’nın iktidarının aparatı haline geldiğinin göstergesidir” dedi.
 
‘SOYLU HASSASİYETİNİ MERAK EDİYORUZ’
 
Özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verilen soru önergelerin iade edildiğinin altını çizen Gergerlioğlu, “Mustafa Şentop ile Süleyman Soylu ilişkisini merak ediyoruz. Süleyman Soylu’ya sorular sorulmasının neden engellendiğine dair Mustafa Şentop’un özel açıklama yapması gerekiyor. Birçok milletvekiline benzer kötü muameleler yapılmış ve Şentop, hiçbir açıklama yapmadığı gibi her defasında sorularımızı cevapsız bırakıp, bize iade ediyor. Milletin vekili olma görevimizi kesintiye uğratmış, görevimizi yapmamızı engellenmektedir” diye belirtti.
 
‘SOYLU’YA İSTİFAYI SORMAK YASAK MI?’
 
Milletvekili Güzel’e uygulanan kötü muamelenin özel bir çekimle medyaya servis edildiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Bizde bu siyasi şovun neden yapıldığını sorduk. Bundan normal ne var. Bakanlığın kadına yönelik şiddeti kamuoyuna servis etmesinde tereddüt duymamasını sormuşuz. Bundan tabi ne olabilir. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı, kadın katillerinin cirit attığı bugünlerde kadına yönelik şiddetin bir de bakanlık eliyle utanmadan özendirildiği bu görüntüler sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın cevap vermesini istedik. Adeta soru önleme başkanlığı haline gelen Meclis Başkanlığı, bu sorumuzu da engelleyerek, kadınlara yapılan şiddeti sormamızı engellemiştir. Bu memlekette Süleyman Soylu’ya istifa etmeyi düşünüp, düşünmediğini sormak yasak mı?” diye sordu.
 
‘SOYLU’NUN AVUKATI OLMAYA MI ÖZENİYORSUN?’
 
Meclis Başkanı Şentop’un tutumuna ve Soylu hassasiyetine dair de Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Sayın Mustafa Şentop sen onun avukatı mı olmayı düşünüyorsun. Ne yapmaya çalışıyorsun. Anladık hukukçusun, Meclis Başkanısın ama Süleyman Soylu’nun avukatı olmaya mı özeniyorsun? 10 bin dolar alan siyasetçi kelamının cevabını bile alamadın. Şimdide onun istifası ile ilgili soruyu engelliyorsun. Meclis Başkanlığı’nı yapmamakta ısrar mı ediyorsun? Sana sormuştum tekrar soruyorum Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmeyi düşünüyor musun? Bu soruyu sorduğum için de cevapsız bırakmıştın. Bir milletvekiline bu kadar görevi yaptırmamak, görevini yapmamak için 40 takla atmak başka Meclis Başkanında olmamıştır. Gerçekten olumsuz anlamda Meclis Başkanlığı’ndan rekorlar kırıyorsun.”