HDP'nin EYT'ye dair tüm önergeleri reddedildi

img

HABER MERKEZİ- HDP,  EYT yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülürken yaptıkları tüm önergelerin reddedildiğini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), emeklilikte yaşa takilanlarla (EYT) ilgili Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde verdikleri önergelerin hepsinin reddedildiğini açıkladı.

HDP Basın Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada,  "Binlerce emekçinin gasp edilen hakları için verdikleri mücadele sonucu yasal düzenleme aşamasına gelen EYT’de iktidar yeni hak gaspları yaratmanın peşinde. Kazanımların tabandan ve örgütlü mücadeleyle kazanılabileceğine olan inancımızla bu mağduriyetin giderilmesinde EYT’lilerin yanındayız" denildi. AKP'nin söz konusu kazanımları seçim malzemesi haline getirdiği kaydedilen açıklamada, "AKP iktidarına karşı, yıllardır hakları için mücadele veren EYT'lilerle omuz omuza mücadeleyi sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.

REDDEDİLEN ÖNERGELER

Açıklamada EYT yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülürken HDP'nin AKP-MHP oylarıyla reddedilen önergeleri şöyle sıralandı:

"*8 Eylül 1999 tarihinden önce
Stajyerlik ve çıraklık yapan yurttaşlarımızın EYT düzenlemesinden yararlanması ve emekli olmalarının sağlanması önerimiz,

*1999 Marmara depremi nedeniyle EYT miladının 31 Aralık 1999 olarak uygulanması önerimiz,

*En düşük emekli maaşının 8.500 TL olması önerimiz,

*Aylık bağlama oranının güncellenmesiyle emekli yurttaşlarımızın aylıklarında iyileştirme sağlanması ve aylıklar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi önerimiz,

*Emekli aylıklarındaki enflasyon kaybının karşılanması adına yüzde 30 olarak uygulanan refah payının yüzde 100’e çıkarılması önerimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi."