Çandar: Dışişleri Bakan Yardımcılarından birinin vize şirketleriyle ilişkisi var

img

ANKARA – Kariyer diplomatı olmayan Dışişleri Bakan Yardımcılarından birinin vize şirketleri ile ilişkisi olduğunu belirten DEM Parti’li Cengiz Çandar, “Bunları yakında isim isim, olay olay ortaya koyacağız” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Cengiz Çandar, Meclis’te görüşülmekte olan “Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi” üzerine konuştu.  “Hukuka aykırılık bu iktidarın düsturu” diyerek konuşmasına başlayan Çandar, söz konusu teklifin Meclis İçtüzüğü’nün 23. ve 38. maddeleri göz ardı edilerek Genel Kurul’a getirildiğini vurguladı. Çandar, “Bu kanun, bu haliyle iktidar grubunun parmak kaldırmasıyla geçse bile çok muhtemeldir ki Anayasa Mahkemesi’nden geri dönecektir” dedi. 
 
Çandar, “Dışişleri’nde dönen dolaplardan, kimin kim olduğundan ve hangi işleri çevirdiğinden haberimiz var” diye belirterek, kariyer diplomatı olmayan Dışişleri Bakan Yardımcılarından birinin vize şirketleri ile ilişkisi olduğunu ve teklifin 6. maddesinin bu açıdan, bu teklifin “püf noktası” olduğunu ifade etti.  Çandar, “Teklifin 6. Maddesi Dışişleri’nin nasıl bir ticarethaneye çevrilmek istendiğini ortaya koyuyor. 6. maddenin (ğ) bendini okuyorum: ‘Vize aracılık hizmet gelirlerinden genel bütçeye aktarılacak pay düşüldükten sonra kalan kısımdan Vakfa aktarılacak tutarlar.’ diye bir ibare var. Burası, bu kanun teklifinin ‘püf noktası” ifadelerini kullandı. 
 
‘İSİM İSİM, OLAY OLAY ORTAYA KOYACAĞIZ’
 
Son günlerde Dışişleri Bakan Yardımcısı sayısının 5’e çıkarıldığını belirten Çandar, “Bunların 3’ü kariyer diplomatı değil. Kariyer diplomatı olmayan bu dışişleri bakan yardımcılarından birinin vize şirketleri ile ilişkisi biliniyor. Bütün Dışişleri Bakanlığı mensupları bunu biliyor. Biz nereden biliyoruz? Dışişleri mensupları bunu bize bildirdiği için biliyoruz. Bize bunu aktaranlar, bizzat Dışişleri Bakanlığı mensupları. Yani Dışişleri’nde dönen dolaplardan, kimin kim olduğundan ve hangi işleri çevirdiğinden haberimiz var. Bunları yakında isim isim, olay olay ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Dışişleri meslek memurları, olan bitenden büyük infial duyuyor, birçoğu Bakanlık’tan ayrılmayı düşünüyor. Özel sektöre geçmeyi düşünen çok sayıda Dışişleri meslek memuru var. Bilgi kaynaklarımız da Dışişleri Bakanlığı’nın namuslu unsurları” bilgilerini verdi. 
 
‘MENSUPLARINA CASUS MUAMELESİ YAPAN BİR DIŞİŞLERİ’
 
Çandar, devamında şunları söyledi: “Bütün bu bilgiler, Dışişleri mensupları üzerinde kurulan akıl almaz kontrol mekanizmalarına rağmen bizlere akıyor. Nedir o mekanizmalar? Eminim bu söyleyeceğimi bir çoğunuz bilmiyorsunuzdur: Dışişleri Bakanı ve birkaç kişi hariç; tüm Dışişleri mensupları, genel müdürler, daire başkanları, büyükelçi, konsoloslar ve tüm personelin bir tür Whatsapp uygulaması yüklemesi zorunluluğu var. Bu uygulama, bu uygulamayı bulan kişinin adıyla Chat-In diye biliniyor. Tıpkı bir cemaatin bir dönem byLock kullanılması gibi. Bu uygulamaya göre, -Bakan ve birkaç kişi hariç- tüm Dışişleri mensuplarının bütün yazışma, bütün iletişimi, silinen mesajlar da dâhil olmak üzere kontrol altında; yurt dışında çalışanlar da buna dâhil. Mensuplarına potansiyel casus muamelesi yapan bir teşkilat hâline gelmiş bir Dışişleri’nden bahsediyoruz. Diyeceksiniz ki ‘Güvenlik uygulaması.’ Güvensizlik gerekçesiyle muazzam, görülmemiş bir güvenlik uygulaması var. E, hâl böyle olunca, ‘Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’ adı altında koca ve köklü bir devlet kuruluşunu ticarethaneye çevirme gayretinizi de anlamak gayet mümkün. Devleti ortadan kaldırıyorsunuz zaten. Pekâlâ, böyle bir Dışişleri, ticarethaneye de dönüşebilir. Adaletsizliğin, hukuksuzluğun haddi hesabı yok, bunlara bir tane daha eklemeyin diyorum. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu'nu bir an önce geri çekin."