DEM Parti Curnê Reş'te 843 görevliyle sandıkları koruyacak

img

RIHA - Curnê Reş'te belediye seçimleri için çalışmalarını sürdüren DEM Parti, aralarında milletvekili ve avukatların da olduğu 843 kişiyle sandık güvenliğini sağlamayı hedefliyor.  

Riha'nın Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerinin kazananı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) oldu. DEM Parti eşbaşkan adayları 6 bin 960 oy alırken, ikinci olan AKP'li aday ise 6 bin 439 oy aldı. 31 Mart akşamı Gençlik Merkezi'nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulaları, AKP adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grup tarafından yakıldı. Sonraki günlerde olaya dair kamera kayıtları da ortaya çıktı. Sandık yakan AKP'liler, seçim sonuçlarına itiraz ederek, seçimlerin yenilenmesini istedi. İlçe Seçim Kurulu, talebi kabul etti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da kurulun kararı doğrultusunda seçimlerin yenilenmesine karar verdi. 
 
SANDIK GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARI
 
Curnê Reş'teki seçmenler, bu nedenle 2 Haziran'da yeniden sandık başına gidecek. 31 Mart gecesi yaşananlar nedeniyle 2 Haziran seçimlerinde sandık güvenliği önem kazandı. DEM Parti, benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için sandık güvenliğine dönük de çalışmalarını sürdürüyor. DEM Parti, 124 seçim sandığı için 124 sandık görevlisi belirledi. Ayrıca sandık güvenliği için 400 müşahit ve 124 itiraza yetkili kişi belirledi. 2 Haziran'da en az 15 DEM Parti milletvekilinin ilçede olması bekleniyor. Bunun yanı sıra 180 avukat da sandık güvenliği için seçim günü DEM Parti ile birlikte hareket edecek. Belirlenen kişilerin sandık güvenliğine dair eğitimleri de sürüyor. 
 
Avukat Serdar Tüm
 
'HALK İRADESİNE SAYGI DUYULMALI'
 
DEM Parti Seçim Güvenliği Komisyonu üyesi olan avukat Serdar Tüm, sandık güvenliğine dair yaptıkları çalışmaları anlattı. Tüm, 31 Mart gecesi ve sonrasındaki süreci hatırlatarak, "Büyük bir tehlikenin önü açıldı. Bundan sonra seçimleri kaybedeceğini anlayan aday ya da partiler sandıklara saldırma suretiyle sandık güvenliğini tehlikeye atabilirler. Oylar zayi edilerek, yenilemenin önü açılabilinir. Bundan kaynaklı karar hukuka aykırı” dedi. 
 
2 Haziran’da en az 843 görevliyle sahada olacaklarını belirten Tüm, "Yalnız biz değil, bütün Hilvan halkı sandıkları korumak için görev alabilir. Yasalar herkese oy kullandığı sandık sonuçlarını izleme, sayımlara katılma hakkı veriyor. Her kez oy kullandığı sandığı koruyabilir, iradesine sahip çıkabilir" diye kaydetti.  
 
'OY KULLANALIM' ÇAĞRISI
 
"Sandığa giren ile çıkanın aynı olması gerek" diyen Tüm, "Halk kimi istiyorsa ona saygı duymak gerekiyor. Bu yüzden insan haklarını savunan herkesin 2 Haziran’da Hilvan’da gözlemci olarak bulunması gerekir. Halkın iradesine sahip çıkmak için başta baro ve dernekler olmak üzere herkesi Hilvan’a bekliyoruz” çağrısında bulundu. 
 
Tüm, ilçe dışında olan seçmenlerin de gelerek oy kullanmasını istedi. Tüm, "Hilvan’da olmayan herkese çağrımızdır; gelin oy kullanın ve iradenize sahip çıkın. Temennimiz 31 Mart’ta yaşanan olayların bir kez daha yaşanmaması” dedi. 
 
MA / Emrullah Acar