HDP PM üyesinin evine baskın: Aile bireyleri yerde sürüklendi

img
İSTANBUL - Polislerin gözaltına almak için adresine gittiği HDP PM üyesi Livan Orman’ın kapısı kırıldı, aile bireyleri darp edilerek yerde sürüklendi. Baba Mehmet Orman, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. 
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) üyesi Livan Orman dün gözaltına alındı.
 
YERDE SÜRÜKLENDİ 
 
Baskın sırasında adresinde olmayan Orman’ın evde bulunan ailesi ise polisler tarafında darp edildi. Orman’ın babası Mehmet Orman, sabahın erken saatlerinde polislerin kapılarını çalmadan kırmaya çalıştığını söyledi. Kapıyı açmaya çalışırken polisin kapıyı kırmasıyla birlikte yere düştüğünü belirten Orman, " 'Yere yat' diyerek bizi yere yatırdılar. 20-23 polis aynı anda üzerimize saldırdılar. Beni yerde sürüklediler ve tekmelemeye başladılar" dedi. Kapının önünden evin odasına kadar yerde sürüklendiğini belirten Orman, “Omuzuma ve sırtıma tekmeyle darbe aldım. Bir iki kişi değil,  hepsi üzerimize doğru yürüdüler. İnsanlık dışı bir muamele gördük. Biz onlara karşı dik durdukça, ‘neden bunu yapıyorsunuz’ dedikçe bize hakaret etmeye başladılar. Eşim aramıza girince onu da darp ettiler” dedi. 
 
Daha sonra polislerin evlerinde arama yaptığını ve kendisine ‘Oğlunuz nerde?’ diye sorduğunu belirten Orman, “ ‘Bimiyorum’ dedim. Evi arama emri olabilir ama böyle insanlık dışı bir muamele olamaz. Bir arama emri çıkarılmışsa, birkaç kişi eve girer insani bir şekilde arama yapar. Aradığınız kişi evde değilse tutanağınızı tutarsınız sonra gidersiniz” diyerek polis şiddetine tepki gösterdi.  
 
HAKARET ETTİLER 
 
Aramasına sırasında sürekli hakarete uğradıklarını dile getiren Orman, şunları aktardı: “Evin içindeki kitapları dağıttılar, yatakları dağıttılar. Yatağın altındaki tahtayı dahi kırdılar. Çok kötü bir muameleye maruz kaldık. Telefonlarımızı elimizden aldılar. Evin içinde yarım saat kaldılar ve sürekli hakaret ettiler.” 
 
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK 
 
Polislerin daha sonra evden ayrıldıklarını ve kısa bir süre sonra telefonla aranıp “oğlunuz gözaltında” bilgisini verdiklerini ifade eden Orman, Vatan caddesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne gittiklerini ve içeriye alınmadıklarını söyledi. Orman, oğlunun ve birlikte gözaltına alındığı arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. 
 
Baskın sırasında ailesi ile birlikte polislerce darp edilen Orman, hastaneye gidip darp raporu alarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 
 
NE OLMUŞTU?
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında HDP İstanbul Gençlik Meclisi üyeleri ile ilçe yöneticilerinin evlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda HDP PM üyesi Livan Orman, Arjin Emektar, Ahmet Bayazıt, Roj Medrin Bor, Mehmet Salih Dikmen, İsmail Toptamur ile HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Orhan Özöner gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 7 kişiye 24 saat avukat kısıtlılığı getirildi.