Okulda Kürtçe isim ayrımcılığı

img
İSTANBUL - Kadıköy Bahariye Ortaokulu'nda okuyan Kürt öğrencinin ayrımcılığa maruz kaldığı belirtildi. Öğrencinin babası, çocuklarının kaydını başka okula almaları konusunda kendilerine baskı uygulandığını söyledi. 
 
İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Bahariye Ortaokulu'nda okuyan 8’inci sınıf öğrencisi R. P.’nin, adının Kürtçe olmasından kaynaklı ayrımcılığa ve ırkçı muameleye maruz kaldığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, R.P.’nin okulda diğer öğrencilerle yaşadığı tartışma sonrası hakkında disiplin soruşturması açıldı. Diğer öğrenciler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, R.P. Pazartesi günü disiplin kuruluna çıkacak.  
 
AİLEYE BASKI 
 
Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan çocuğun babası Harun P., oğlunun 3 yıldır bu okulda olduğunu ve hem isminden hem de Kürt olmasından kaynaklı sürekli ırkçılığa maruz kalarak yalnızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. 2 yıl önce de benzer bir tartışmanın yaşadığını ve bu tartışma esnasında oğlunun mermere çarparak kafasından yaralandığını dile getiren baba, ancak okul idaresinin bu durumu “normal” karşıladığını söyledi. Öğretmenlerin çocuğuna “Adın çok zor. Bu ismi telaffuz edemiyoruz. Sana Reno diyebilir miyiz?” diyerek “ırkçılık” yaptığını dile getiren baba, ayrıca okul idaresinin çocuklarının kaydını başka okula almaları konusunda kendilerine baskı uyguladığını belirtti.   
 
İddiaları sormak için aradığımız Bahariye Ortaokulu’nda konuştuğumuz bir yetkili, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü.