Şenyaşar ailesi: İddianame yetmez adil yargılama lazım

img
URFA - Katliam dosyasında iddianamesinin hazırlandığını kendilerini hedef gösteren AA'dan öğrenen Şenyaşar ailesi, hala çok sayıdaki soruya cevap ararken, adil yargılama ve Fadıl Şenyaşar'ın serbest bırakılması taleplerinin henüz karşılanmadığını belirtti.
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerine “seçim ziyareti” yapan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınları katliam gerçekleştirdi. İş yerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırılarda Şenyaşar ailesinden baba Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal ile Adil Şenyaşar hayatını kaybetti. İktidara yakın medya kuruluşlarında saldırı, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri çalışması yapan AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a karşı bir saldırı olarak yer aldı. Yetkili isimlerden yapılan ilk açıklamalarda ise Şenyaşar ailesinin “örgüt bağlantısı” olduğu iddia edildi. 
 
19 Haziran 2018’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katliamı gerçekleştiren Yıldız ailesinden, “İbrahim arkadaşımız, bunlar gerçekten ailece teröre karşı mücadele veren yürekli bir aile” şeklinde bahsederek, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın aktarımlarına yer verdi. Ardından da Şenşayar ailesini suçlayarak, “Bu yaklaşım PKK’nın artık alışılmış yaklaşımı. Bunlar Şanlıurfa’da böyle bir şeyi hiç hazmedemiyorlar” dedi. 
 
Katliamda ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede henüz tedavi süreci tamamlanmayan Fadıl Şenyaşar tek tutuklu iken, 18 ay sonra 50 kişilik koruma ordusu ile Urfa Adliyesi'ne gelip teslim olan Enver Yıldız dosyadaki ikinci tutuklu oldu. 
 
Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayıp, Suruç Devlet Hastanesi'nde devam eden saldırılar, “işyeri” ve “hastane” olarak 2’ye ayrıldı. İşyerinde kardeşlerini korumaya çalışan Fadıl Şenyaşar yapılan yargılamadan sonra 37 yıl 9 ay hapis ile cezalandırılırken, Enver Yıldız ise 18 yıl hapis ile cezalandırıldı. Hastane dosyası ise gizlilik kararı konularak 4 yıl 4 ay soruşturma aşamasında bırakıldı. 
 
AVUKATLARA DEĞİL AA'YA TEBLİĞ
 
Ancak yıllarca gizlilik kararı konulan dosyaya dair yeni bir gelişme yaşandı. Dün, katliamın hastane dosyası, Şenyaşar ailesi ve avukatlarından önce, Anadolu Ajansı'na (AA) servis edildi. İddianamenin AA’ya servis edilmesinin yanında, tarihi de bazı soruları da beraberinde getirdi. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katliamın yaşandığı dönemde Şenyaşar ailesini hedef göstermiş ve kamuoyunda AKP’li Yıldız’ın saldırıya maruz kaldığı yönünde algı oluşturmuştu. Aradan geçen 4 yıl 4 ay sonra da aynı algı operasyonu tekrar devreye sokuldu. Şenyaşar ailesinin avukatları ve aileye tebliğ edilemeyen iddianame, katliam gerçekleştirildiğinde “Suruç ilçesinde AK Parti'lilere yönelik silahlı saldırı” şeklinde haber servis eden AA’ya tebliğ edildi. AA'nın abonelerine servis ettiği haberle, dosyada gizliliğin son bulduğu ve 19 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği açıklandı. 
 
Henüz dosyanın avukatları iddianamenin detaylarını bilmese de AA’nın servis ettiği bilgilere göre 2'si tutuklu 19 sanık hakkında, "kasten öldürme", "kasten öldürmeye yardım etme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kamu malına zarar verme", "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme", "suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "bina içinde muhafaza altına alınmış olay eşya hakkında hırsızlık" suçlarından iddianame hazırlandı. 
 
ERDOĞAN’DAN ÖNCE İDDİANAME 
 
Tarihi olacağı belirtilen ve sadece 8 ay kalan genel seçimlere giderken iddianamenin hazırlanması “bir seçim hazırlığı” yapıldığına dair şüpheleri güçlendirirken, iktidar seçime giderken Şenyaşar ailesinin adliye binası önünde oturmasını istemiyor olacak ki, 4 yıl 4 aydır hiçbir gelişmenin yaşanmadığı dosya ile ilgili kimi adımlar atılmasının önünü açtı. Yine seçim çalışmaları kapsamında bugün AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kente gelmesi beklenirken, Erdoğan’ın bu programı Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden patlaması sonrası iptal oldu. 
 
Şenyaşar ailesi, nöbetleri esnasında birçok kez AKP’li Erdoğan’a seslenmiş, “Adalet talebi karşılanmadan nasıl Urfa’ya gelecek?” sorusunu yöneltmişti. Erdoğan’ın programından bir gün önce dosyada gizlilik kararının kaldırılması, henüz mahkemenin değerlendirme aşamasında olan iddianamenin avukatlardan önce apar topar AA’ya tebliğ edilmesi, Erdoğan’ın Şenyaşar ailesinin adalet çığlığına kulak veren seçmenlerinin karşısına, “Biz bu meseleyi çözdük, iddianame hazırlandı, yargı işliyor” algısını oluşturmak istediği tezi oldukça güçlü. 
 
BEKİR BOZDAĞ’IN ZİYARETLERİ 
 
Öte yandan saldırıdan yaralı kurtulan ve ardından tutuklanan Fadıl Şenyaşar, 4 yıl 4 aydır Elazığ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Ailenin Adalet Nöbeti’ne başlarken ikinci talebi olan meşru müdafaa kapsamında yargılanması gerekirken 37 yıl 9 ay gibi yüksek bir cezaya çarptırılan Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılması talebi henüz karşılanmadı. Fadıl Şenyaşar hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2 Nisan 2021 tarihinde verdiği mahkumiyet kararı Antep Bölge Mahkemesi’nde istinaf aşamasında. Alınan bilgilere göre İstinaf kararı görüşmeye başladı. İstinaftan karar çıkması an meselesi. Daha önce ailenin avukatlarının birçok kez bilgi almak için gittikleri Antep Bölge Mahkemesi, dosyanın yakın bir tarihte karara bağlanmayacağı bilgisini verse de hızlandırılması birçok soru işaretini beraberinde getirdi. 
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, 17 Eylül’de “bir dizi temaslarda bulunmak üzere” Urfa'ya geldiği açıklandı. Ancak Bozdağ’ın temaslarına dair herhangi bir program açıklanmadığı gibi, herhangi bir etkinliğe katılmadan kentten ayrıldığı öğrenildi. Urfa’dan ayrılan Bozdağ’ın Antep’e geçtiği, Antep’te de herhangi bir etkinliğe katılmadığı öğrenildi. Bozdağ’ın esrarengiz ziyaretinden bir ay sonra hem hastane hem de işyeri dosyalarında gelişmelerin yaşanması dikkat çekti. 
 
FERİT ŞENYAŞAR: TALEPLER HENÜZ KARŞILANMADI
 
Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte bütün engellemelere rağmen 586 gündür Urfa Adliye binası önünde Adalet Nöbeti tutan Ferit Şenyaşar, “Nöbete başlarken iki talep açıkladık. Hastane katliamı davasının açılması ve haksız yere tutuklu bulunan kardeşimin serbest bırakılmasıydı. Hastane katliamının detaylarını başından beri iktidar biliyordu. 4 yıl 4 ay adalet mücadelemiz sonucu herkes davamıza sahip çıkınca, iktidar partisi çıkmaza girdi. Artık bu davanın üstünü kapatamayacaklarını anladılar. Katliam hastanede kameraların önünde yapıldı. 4 yıl 4 ay sonra iddianame hazırlandı ama bize değil katliamdan sonra bizi hedef gösteren AA ile paylaşıldı” sözleriyle tepki gösterdi. 
 
'FADIL’A VERİLEN CEZA BOZULMALI'
 
İddianamenin içeriğine dair hala detaylı bilgi sahibi olmadıklarını ifade eden Şenyaşar, şöyle devam etti: “Davamızı medyadan takip ediyoruz. Bizim taleplerimiz henüz karşılanmadı. Adil bir yargılama istiyoruz. Hastane kamera kayıtlarının çalındığını söylüyorlar, bu imkansız. Yüzlerce kolluk kuvvetinin olduğu bir ortamda kamera kayıtlarının çalındığına inanmıyoruz. Hastane dosyası tarafsız bir şekilde yürütülmeli. Kardeşim Fadıl Şenyaşar, meşru müdafaa kapsamında yargılanması gerekirken 37 yıl 9 ay ceza aldı. Bu ceza talimat ile verildi. Bu ceza bir an önce bozulmalı. Kardeşim eve gelirse biz de Adalet Nöbeti’ne son verir, evimize geçeriz.”
 
MA / Emrullah Acar