Colemêrg Belediyesi eski eşbaşkanlarına 11 yıl 3’er ay hapis cezası

img
COLEMÊRG - AYM’nin adil yargılama hakkı ihlali sonrası yeniden yargılanan Colemêrg Belediyesi eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’ye 11 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. 
 
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “adil yargılama hakkı ihlali” kararından sonra Colemêrg Belediyesi eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’nin yeniden yargılanmasına başlandı. Hakkari 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Hatipoğlu ve Çiftçi ile avukatları katıldı. Duruşmada, HDP Colemêrg Milletvekili Sait Dede ve HDP Erciş eski Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin’in yanı sıra çok sayıda kişi izleyici olarak yer aldı.
 
‘KOŞULLAR SAVUNMA YAPMAMIZA ENGELDİR’
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından savunma yapan Hatipoğlu, 8 yıl boyunca adil bir yargılanma yapılmadığını hatırlatarak, "Adil yargılanma koşulları temel hakkımdır ve bu haklarının yerine getirilmesi gerekiyor. Mahkemenizin savunma hakkımı kullanabilmem için uygun şartları, süreyi tanıması gerekiyor. Cezaevi şartları ise bu adil yargılanma hakkımız açısından uygun bir yer değildir. AYM'nin kararı üzerine bin 300 kilometre uzaklıkta olan cezaevinden duruşma için getirildim. Ring aracıyla getirilmem ve sevk edildiğim cezaevinde 15 gün tekli hücrede tutulmam savunma yapmam önünde engeldir. Adil yargılanma ve savunma yapılması için uygun şartlarının sağlanmasını ve tahliye kararı verilmesini talep ediyorum" dedi. 
 
İNFAZIN DURDURULMASI TALEBİ 
 
Ardından savunma yapan Çiftçi ise, 8 yıldır tutuklu olması nedeniyle savunma hakkının elinden alındığına dikkat çekerek, "Yüzlerce kilometre uzaklıktaki cezaevinden buraya ring aracıyla getirilmem savunma hakkım üzerinde engeldir. Yolun uzaklığı, cezaevi koşulları ruhsal ve fiziki olarak savunma yapmama engeldir. İnfazın durdurulması, adil yargılanma koşullarının sağlanmasını ve tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.  
 
YAPILAMAYAN SAVUNMA SUSMA HAKKI OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ
 
Mahkeme heyeti, eşbaşkanların adil yargılanma talebi ve koşullarının oluşmasına dönük talepleri “susma hakkı” olarak değerlendirdi. 
 
Ardından savcılık, esasa ilişkin okuduğu mütalaasında, önceki mahkeme kararının onanmasına, infazın durdurulmasına yer olmadığına dair karar verilmesi talebinde bulundu.  
 
AYNI CEZALAR TEKRAR VERİLDİ
 
Kısa bir aranın ardından karar veren mahkeme, daha önce verilen 11 yıl 3'er ay hapis cezasını tekrar ederek, tahliye taleplerini reddetti. 
 
DAVANIN GEÇMİŞİ
 
Colemêrg merkezde 14 Ağustos 2015’te yapılan “öz yönetim” açıklamasına katıldıkları için gözaltına alınan Colemêrg eski Belediye Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, 23 Ağustos 2015'te çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mart 2016’da “Devletin birlik ve beraberliğini bozmak” iddiasıyla Hatipoğlu ve Çiftçi’ye 15’er yıl ceza verdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eşbaşkanlar ve birlikte yargılandıkları 8 kişi hakkında verilen cezaları bozdu. Yeniden yapılan yargılamada, 26 Ocak 2018’de belediye eşbaşkanlarına 11 yıl 3'er ay hapis cezası verildi. Eşbaşkanların avukatları, “Makul sürede yargılanma, yüzyüzelik ilkesi ile kişi hürriyeti ve güvenlik hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM, eşbaşkanların duruşmada hazır edilmemesini, “Adil yargılanma hakkının ihlali” olarak değerlendirerek, açıklanan gerekçelerle yeniden yargılama kararı verdi. Dosya, Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderildi.