Gazeteci Yılmaz’a gözaltında işkence: İşitme kaybı var

img
ANKARA - Ankara merkezli soruşturmada Amed'de gözaltına alınan gazeteci Sedat Yılmaz, Ankara’ya götürülmek için otobüse bindirilmeden polislerin saldırısına uğradı. Yılmaz, başına isabet eden tekmeden dolayı işitme kaybı yaşadı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma gerekçe gösterilerek dün 15 ayrı kentte evlere düzenlenen baskınlarda Amed’de gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi. Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutuldu, 24 saat boyunca da aç bırakıldı. Gazetecilerin, 15 saat içindeki talepleri ise görmezden gelindi.

GAZETECİ YILMAZ SALDIRIYA UĞRADI

Avukatı ile görüşen gazeteci Yılmaz, Amed’de karakoldan çıkarılarak Ankara’ya götürülmek için otobüse bindirilmeden önce sağında bulunan bir polisin kafasına tekme attığını, kulağında işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadığını anlattı. Saldırı sırasında hakarete maruz kaldığını belirten Yılmaz, 15 saat boyunca kelepçe ile tutulmalarından ötürü boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrının olduğunu vurguladı. Yılmaz, Anka Emniyet Müdürlüğü’nde “sohbet” adı altında ajanlık dayatmasına maruz kaldığını kaydetti. Polisin bu dayatmalarına karşı çıkan Yılmaz, yine hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Avukatlar, Yılmaz’ın darp raporu için hastaneye götürülmesi için girişimlerde bulundu.

‘MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Gözaltındaki gazeteciler, avukat görüşmesinde, susturulamayacaklarını ve yazmaya devam edeceklerini belirterek, “Her türlü baskıya rağmen yolumuza, mücadelemize devam edeceğiz” dedi.