Barış Anneleri Meclisi’nden Mexmur tepkisi

img
İZMİR - İzmir Barış Anneleri Meclisi, Mexmur Kampı’nı abluka altına alma girişimlerini kınadı. 
 
İzmir Barış Anneleri Meclisi, Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki Mexmur Kampı’nın Irak ordusu tarafından tel örgü ve duvarla ablukaya alınma girişimine karşı Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklama yapan Barış Anneleri Meclisi üyesi Hediye Korkut, Mesud Barzani’nin görevlerini yerine getirmediğini belirterek, “Mexmur’dakiler zalimin zulmünden, işkencesinden kaçıp oraya gittiler ama zulüm Mesut Barzani aracılığıyla orada da devam ediyor. Ha telle ha duvarla olsun ikisi de zindandır. Biz istiyoruz ki oradaki zulüm son bulsun. Biz orada oturan annelerin durumunu görünce yüreğimiz yanıyor. Yıllardır yüreğimiz yanıyor biz annelerin bu acısını biliyoruz. Annelerin üzerindeki bu zulmü anlıyoruz. Ayıp değil mi? Annelere eziyet yapılıyor onların üzerinde bu zulmü uygulamak ayıp değil midir?” diye tepki gösterdi. 
 
‘ZULME SON VERİN’
 
Mexmur Kampı’ndakilerin bedeller verdiğini vurgulayan Korkut, kampın cezaevi gibi işletilmek istendiğini kaydetti. Kampta kalanların kimliklerine bakıldığını, giriş çıkışların kontrol edildiğini belirten Korkut, Mesud Barzani'ye şöyle seslendi: "Bu büyük bir ayıptır, kınıyoruz. Bir adım at. Biz de seni kardeş gibi görelim, senin kardeşliğini kabul edelim. Şehitlerin kanına saygı duy, annelere saygı duy. Biz de seni o halinle bilelim. Yaşlılarımız, çocuklarımız, gençlerimiz canlarını feda etmeye hazırız diyorlar. Onlara kulak ver, zulüm yapma, bu zulmü durdur. Zulüm yapanlara kulak verme. Kardeşlik elini uzat. Bugün kardeşlik günüdür, zulüm günü değildir.” 
 
Barzani ailesindeki kadınlara da seslenen Korkut, şunları söyledi: “Bize kulak versinler, anneler evlerinde otursunlar, barış için zulüm bitsin. Yeter artık aç kalmasınlar, kimseye zarar gelmesin. Artık böyle şeyler duymak istemiyoruz. İzmir'den barış istiyoruz. Barzani ailesi zalimin arkadaşı olmasın.”