Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı

img
MERSİN - Yüzde 62 zihinsel engelli Azat Taş’ın, duvar yazılamaları gerekçesiyle tutuklanarak götürüldüğü cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldığı belirtildi.
 
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) üzerinden cezaevindeki tutuklulara para gönderildiği ve sanal medya paylaşımları gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi, 26 Mayıs’ta çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananlar arasında yüzde 62 zihinsel engelli bulunan Azat Taş, Tarsus T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
 
2018 yılının Şubat ayında “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” iddiasıyla tutuklanan Taş, devlet hastanesinin “cezai ehliyeti yoktur” raporuna rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporuyla tahliye edilmedi. 2021 yılının Mart ayında tahliye edilen Taş, bir kez daha tutuklandı. 
 
Taş, avukatıyla yaptığı görüşmede cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldığını aktardı. Taş’ın avukatı Abdulcelil Akın, müvekkilinin cezaevinde yaşadıklarını aktardı. Annesi Sultan Taş ise oğlunun cezaevinde kalamayacağını belirterek, kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu. 
 
İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR 
 
Taş’ın zihinsel engeli olduğunu aktaran anne Sultan Taş, daha önce tutuklu kaldığı Tarsus Cezaevi’nde oğlunun birçok kez işkenceye maruz kaldığını ifade etti. Taş, “2020 yılında görüşüne gittiğimizde, işkenceden burnunu kırmış, kollarını morartmışlardı. Oğlum tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Oğlum engelli ve hasta. Dışarıdayken de sürekli sokak ortasında bayılıyordu. Düzenli olarak ilaçlarını içmesi gerekiyor, cezaevi koşulları ona uygun değil. Zihinsel engelli birini nasıl tutuklarlar, aklım almıyor” diyerek tepki gösterdi. 
 
Taş, “Oğlum cezaevinde kalamayacak durumda. Şartsız tahliye edilmesini istiyorum. Herkesin hasta ve engelli tutuklular konusunda daha fazla duyarlı olması gerekiyor” çağrısında bulundu. 
 
AVUKAT: DELİL YAPILACAK UNSUR YOK
 
Taş’ın dosyasında “örgüt üyeliğine” dair herhangi bir delilin olmadığını kaydeden avukat Abdulcelil Akın, şu bilgileri paylaştı: “Dosyada HDP Mersin Gençlik Meclisi’nin düzenlediği konferansa gitmek, sosyal medyada takip ettiği sayfalar, 2016’da duvar yazılmamaları, dosyaya delil olarak sunulmuş. HDP Gençlik Meclisi’nin konferansına katılmanın suç olmadığına dair daha önce Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının ve Mersin 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararı var. Sosyal medya paylaşımları ise takip ettiği sayfaları beğenip ve paylaşmış gibi tespit yapılmış. Duvar yazılmamaları suçlamasında ise müvekkilin okuması var ama yazması yok. Duvara yazı yazabilmesi imkansız. Daha önceki yıllarda hastane ve mahkemeler cezai ehliyeti olmadığına dair raporlar vermiş olsa da ATK raporuyla engelli olmadığı belirtilerek, cezaevinde tutulmaya devam edildi.” 
 
‘ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI’
 
Av. Akın, Taş’la birlikte 6 tutuklunun cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakıldığını aktardı. Akın, “Müvekkilimin elbiseleri çıkarılarak, tek tip elbise giymeye zorlanmış. Bulundukları koğuşa yastık dahi verilmedi. Azat engelli ve sara nöbeti geçiriyor. Cezaevinde hayatını tek başına idame ettirecek durumda değil. Tedavisi cezaevinde yarım kalacak. Şuan müvekkilim Temmuz 2022’de açılan bir soruşturma ile yargılanıyor. Rafta bekletilen soruşturma, seçim sürecinde indirildi” diye konuştu. 
 
MA / Dilan Akyol