Akkuyu’da zehirlenen işçi: İğne yapıp, geri gönderdiler

img
MERSİN - Akkuyu Nükleer Santrali’nde yemekten zehirlenen işçilerden O.O., revirde iğne vurulduktan sonra geri gönderildiklerini ve zehirlenen işçi sayısının en az 6 bin olduğunu iddia etti. 
 
Mersin’in Gülnar ilçesinde inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan yüzlerce işçi, 13-14 Eylül tarihlerinde verilen yemekten zehirlendi. Zehirlenen işçilerden 250’si Silifke Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 
 
ŞİRKET: 925 KİŞİ ZEHİRLENDİ
 
Zehirlenme vakasının kamuoyuna yansımasından sonra açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin İletişim Servisi, tıbbi müdahalenin yapıldığı işçi sayısının 925 olduğunu ve bu işçilerin 126'sının Silifke Devlet Hastanesi'ne sevk edildiğini belirtti. Açıklamada, "14 Eylül 2023 Perşembe günü, yüklenici firma çalışanları gıda zehirlenmesi belirtileriyle Akkuyu NGS'nin sağlık merkezlerine başvurmuştur. Akkuyu NGS sağlık hizmetleri tarafından 925 işçiye ilk tıbbi müdahalede bulunulmuş, 126 işçi ise Silifke Devlet Hastanesi’ne yönlendirilmiş ve işçilerden hiçbirinin durumunun ağır olmadığı tespit edilmiştir. Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin iş güvenliği uzmanları ve sağlık çalışanları, gıda dağıtım noktaları ve gıda numunelerinin denetimini gerçekleştirmektedir. Akkuyu NGS inşaat sahasında sağlık personelinin bu denetim için fazla mesai yapması uygun görülmüştür. Akkuyu Nükleer A.Ş, projede yer alan tüm alt yüklenici kuruluşlardan da bu ilkelere uymalarını talep etmektedir" denildi.
 
ZEHİRLENEN İŞÇİ: 6 BİN KİŞİ ETKİLENDİ 
 
Konuya dair görüştüğümüz zehirlenen işçilerden O.O., şirketin açıkladığı verilen aksine zehirlenen işçi sayısının en az 6 bin olduğunu söyledi. İşçilerin 13 Eylül’de öğlen ve akşam verilen yemeklerden rahatsızlanmaya başladığını ve revire başvurduğunu aktaran O.O., şunları anlattı: “İşçiler 13 Eylül'de rahatsızlanma başladı. Ben de 14 Eylül'de zehirlenme şikayetiyle revire gittim. İnşaatta 30 bine yakın işçi çalışıyor. Rus ve diğer yabancılar yediğimiz yemekten yemedi. Yemekten ötürü insanlarda ishal ve kusma başladı. Revire başvuruldu.  Ağrı kesici iğne vuruldu, hap verildikten sonra geri gönderildik. İlk revire gittiğimde bana bir şey yapılmadı. İkinci kez gittiğimde iğne vurulup, hap verildi. Durumları ağır olanlar ise çevre hastanelere gönderildi. En az 6 bin işçi yediği yemekten zehirlendi. Bazı işçiler halen hastanede ve yoğun bakımda. İşçilerin kendi aralarında konuşmalarında en az 6 kişinin hayatını kaybettiği ve bunun gizlendiği söyleniyor. Zehirlenme olayına rağmen burada işler durmadı. Halen çalışmalar sürüyor. İnsanlar doğru dürüst tedavi edilmiyor.”
 
Santralde 8 saat vardiya usulü çalıştıklarını dile getiren O.O., "Burada her şeyde sıra var. Tuvalet, yemek hep sırayla” ifadelerini kullandı.
 
MA / Hamdullah Yağız Kesen