'Özel savaş politikalarını örgütlü mücadeleyle yenebiliriz’

img
DİYARBAKIR – Kürt gençleri hedef alan özel savaş politikalarının sadece örgütlü mücadeleyle yenilebileceğini ifade eden HDP Gençlik Meclisi Üyesi Ümit Akbıyık, bu politikalarla mücadele etmekte kararlı olduklarını söyledi.
 
Türkiye’de derinleşen siyasal, ekonomik ve toplumsal krizin etkilediği kesimlerin başında gençlik geliyor. Ülkenin batı kentlerinde yaşayan yaşıtlarının içerisinde bulundukları olumsuz koşuların bir adım daha ötesinde Kürt gençleri var.  Özellikle bölge kentlerinde yaşayan Kürt gençleri, uyuşturucu, fuhuş ajanlaştırma ve asimilasyon gibi özel politikaların hedefinde.
 
Bun politikaların önüne geçmek Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi 10 Eylül’de Diyarbakır'da "Bağımlılığı kıralım, yeni yaşamı kuralım" şiarıyla bir kampanya başlattı. 
 
Partili gençler, başlattıkları kampanya kapsamında uyuşturucu, fuhuş, asimilasyon ve ajanlaştırmaya karşı gençler ve aileleri ile buluşup, bilgilendirme çalışmaları yürütüyor. Yine  cadde ve sokaklara asılan afişlerle bu tehlikelere dikkat çekiyor.
 
HDP Gençlik Meclisi'nden Ümit Akbıyık, başlattıkları kampanyanın amacını  ve yürttükleri çalışmalarını anlattı. 
 
‘GENÇLİK PAZİFİZE EDİLMEK İSTENİYOR’
 
Türkiye’de yaşanan sorunlardan en fazla gençliğin etkilendiğini dile getirerek sözlerine başlayan Akbıyık, çünkü bu politikalara karşı direnç gösteren ve adalet arayanların gençler olduğunu belirtti. Bir bütünen gençliği pasifize etmeye, emeklerini sömürmeye ve düşünsel olarak çökertmeye çalışan bir rejimle karşı karşıya olduklarını söyleyen Akbıyık, mevcut iktidarın “kendi öz dinamik gücünü yitirmiş, gelecek arayışı olmayan, düşünsel bir mücadele yürütmekten çok günübirlik geçim derdine düşen ve sömürülen bir gençlik kitlesi” yaratmak istediğini ifade etti.
 
ÖZEL SAVAŞ ARGÜMANLARI
 
Bu sorunların bölge kentlerinde daha da farklı bir boyut aldığının altını çizen Akbıyık, “Özellikle Kürdistan’da Kürt gençliği üzerinde özel savaş politikasının yoğun argümanları kullanılıyor. Fuhuş, uyuşturucu, ajanlaştırma. Bunun üzerinden özünden, kimliğinden koparılmış, düşünemeyen bağımlı bir gençlik yaratılmak isteniyor” diye konuştu.  
 
Yürüttüklerini mücadelenin bu politikalarla bertaraf edilmek istendiğini kaydeden Akbıyık, bu saldırılara karşı öncelikle hedeflerinin ise özel savaş politikalarına karşı bilinçlendirme çalışmaları yürütmek olduğunu vurguladı. 
Akbıyık, bu çalışmaları ise şöyle dile getirdi: “Gençliğin bu politikalara karşı alternatif olarak ‘ne yapabiliriz, ne üretebiliriz’ arayışındayız. Çünkü özel savaş politikalarının getirdiği bu argümanlar toplumda büyük bir tahribata neden olmaktadır. Bireyden tutalım tüm topluma psikolojik ve ekonomik olarak büyük bir yıkım yaratmaktadır. Toplumu bilinçlendirme, alternatif politikalar geliştirme, toplumun refleks göstermesini ve örgütlenmesini sağlamak için bu tarzda bir kampanya gerçekleştiriyoruz. Baktığımızda toplumun tüm kesimlerinin buna karşı bir rahatsızlığını görüyoruz. Bu şikayetlere karşı bir politika geliştirip, özel savaş politikalarına karşı bir platform kurmak istiyoruz. Kentte bu saldırılara karşı mücadelemizi süreklileştirmeyi hedefliyoruz.”
 
ATÖLYE ÇALIŞMALARI
 
Mevcut sistemin gençliğe yaşam alanı bırakmadığını vurgulayan Akbıyık, bu durumu özellikle kentlerde gördüklerini, bağımlılığa götüren sürecin burada inşa edilip, gençlere başka bir yaşam alanı bırakılmadığını kaydetti.
Buna karşı tiyatro, konser, açık kürsü gibi alternatif sosyal faaliyetler örgütleyip, gençleri bir araya getirmeyi ve alternatif bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeye çalışacaklarını söyleyen Akbıyık, yine atölyeler oluşturup, yerel ölçekli sanatsal ve kültürel çalışmalar yürüteceklerini belirtti.. 
 
68 KUŞAĞI PROFİLİ
 
Özel savaş politikalarıyla yaratılmak istenen "düşünemeyen gençlik" profiline karşı temelde “düşünen ve sorgulayan bir gençlik profili” oluşturmak istediklerinin altını çizen Akbıyık, şunları ekledi: “Mevcut sistemi kabul etmeyen, eleştiren bir gençlik yaratmak istiyoruz. Baktığımızda insanlık tarihinde, döneme cevap olabilen, süreci sorgulayan ve dönüştüren gençlik hareketleri oluşmuştur. Temel hedefimiz özellikle faşizan politikaların arttığı süreçte, gençliğin 68 kuşağındaki gibi düşünebilen, sorgulayan ve kendini güç gören bir gençlik profilidir. 68 kuşağı gibi yeni bir kuşak yaratmak istiyoruz. Sistemin etkisine girmeyen, sistemi büyük oranda değiştirip dönüştürme mücadelesi içerisinde olan gençlik kitlesini hedefliyoruz. Alternatif yaşam da bu şekilde gelecek."
 
'ÖRGÜTLÜ MÜCADELE İLE YENEBİLİRİZ'
 
Çalışmalarını sürdürme ve sonuç almada kararlı olduklarını vurgulayan Akbıyık, "Hedefimiz saldırılara karşı politikalar üretmek, üretilene kadar da hamlemizi sürdüreceğiz. Biz bu saldırıları mahalle çalışmalarında bir bütünen görüyoruz. Ailelerin ne kadar yıpratıldığını, düşürüldüğünü, bağımlılık politikasının nasıl işletildiğini görüyoruz. Temaslarda bulunduğumuz mahallerde destek de aldık. Fakat çalışma yürüttüğümüz mahallelerde belli bir bilinç, örgütlülük yaratana kadar iletişimi koparmayacağız” şeklinde konuştu.
 
GENÇLERE ÇAĞRI
 
Akbıyık, gençlere son olarak şu çağrıda bulundu: “Bağımlılık yaratan politikaların farkında olsunlar. Buna karşı örgütlü mücadeleyi geliştirelim. Bireysel olarak birçok genç bunun karşısında fakat bunu örgütlü mücadele ile yenebiliriz. Bir refleks geliştirirsek bu saldırılar boşa çıkar. Bu noktada gençler bu örgütlü mücadeleye katılmalı ve bağımlılık yaratan politikalara karşı refleks geliştirmeli.”
 
MA / Eylem Akdağ