Barınamayan öğrencilerin eylemi sürüyor

img
İSTANBUL- Öğrenci yurtlarının ve ev kiralarının pahalılığından dolayı dışarıda yatan üniversite öğrencileri, "Hakkımızı gasp edenleri ellerine dillerine dursun diyoruz" dedi.
 
Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlara karşı gece dışarıda kalarak durumu protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri devam ediyor. İstanbul Kadıköy'de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen öğrencilere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dersim Dağ ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Mahir Başarır da destek verdi. Öğrenciler, "KYK bursu 650 TL 1+1 ev 2650 TL KYK yurdu 450 TL" ve "Bu ülkede ne zaman gençler için güzel bir şeyler olacak?" dövizleri açarak, halaylar çekti.
 
CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMALARI 
 
Eylemde öğrenciler adına açıklama yapan Devran Kara, en temel ihtiyaçları olan barınma haklarının bile giderilmemesi nedeniyle sokakta kalmak zorunda kaldıklarını söyledi. Fahiş yurt ve kira fiyatlarıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Kara, "Emlakçılar odası başkanı dalga geçercesine önümüze 5 bin liralık ev fiyatları koyarken, ülkenin cumhurbaşkanı, aldığımız burs fiyatları için şükür etmemizi beklemekte ve üzerine de beddualar etmektedir ve 'elinize yüzünüze dursun' demektedir. Bu ihlaller, saldırılar ve yıpratma çabalarınız açık bir şekilde bizim gençlik birliğimizi sağlamak, yeni düşünceler geliştirmemizi ve kampüslerde bilim ve sanat çalışmaları yapmak yerine, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorunda kalıyoruz. Hakkımızı gasp edenlerin ellerine dillerine dursun diyoruz" ifadelerini kullandı.
 
ÖĞRENCİLER DİRENİŞTE
 
HDP Milletvekili Dersim Dağ, öğrencilerin en doğal haklarının bile elinden alındığını belirterek, “Buna karşı direnen bir öğrenci birliği var. Bu AKP iktidarının anayasasını açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Kendisine çifte maaş bağlayanlar saraylarda yaşıyor. Kredi veya burs alan öğrencilere 'bedava yaşamasın' diyorlar. Bu kadar ikiyüzlü olabiliyorlar. Bugün öğrenciler en temel hakları için direnişteler. Bu direniş en kutsal ve meşru direniştir. Bir kez daha öğrencilerin yalnız olmadığını belirtiyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından öğrenciler, şarkılar eşliğinde halaylar çekti.