Diyarbakır’da öğrenci çalıştayı: Direnişle geliyoruz

img

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Öğrenci Dayanışması, polis kurşunuyla katledilen Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’a atfettiği çalıştayda, “direnişle geliyor, özgürlüğe yürüyoruz” vurgusu yaptı. 

 
Dicle Üniversitesi Öğrenci Dayanışması, Diyarbakır’da bir düğün salonunda öğrenci çalıştayı düzenledi. Polis kurşunuyla 2011’de katledilen Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’a atfedilen çalıştaya, Batman Öğrenci Dayanışma Derneği, Bitlis Eren Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, Munzur Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, Kafkas Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, İnönü Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği, Harran Üniversitesi Öğrenci Dayanışma Derneği ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
 
‘TEK TİPLEŞTİRMEYE KARŞI BÜYÜYORUZ’
 
Çayıştayın ardından ortak açıklamayı yapan Dicle Üniversitesi Öğrenci Dayanışma üyesi Ramazan Kalkan, fabrikalaştırılan ve tek tipleştirme aracına dönüştürülen eğitim sistemine karşı büyüdüklerini söyledi. Kalkan, “Fikrimiz, sesimiz ve rengimizle büyüyoruz. Sorgulamayı düstur edindik. Halklar olarak; kurbanı haline getirilmek istendiğimiz savaş politikalarının ve siyasi iktidarın hırsızlıklarının bariz sonucu olan ekonomik krize, açlığa ve sefalete dur diyoruz. Kadınlar olarak; evlerden, sokaklara ve kampüslere varan hayatın her alanında bize sınırlar çizen erkek zihniyete, tacize, tecavüze, iktidar eliyle meşru kılınmaya çalışılan kadın kırımına ve yaşamın dışına itilmişliğe karşı gür sesimizle haykırıyor ve büyüyoruz” dedi.
 
'ÇÖZÜM BİZDE'
 
Emekçiler olarak; kurulan sömürü çarklarında karın tokluğuna emeğimizin pazarlanmasına ve sömürüye dur diyor ve işsizler olarak; işçilerin başında birer tehdit ve terbiye sopası olarak tutulmamıza, açlıkla susturulmaya çalışılmamıza karşı ayakta duracaklarını ifade eden Kalkan, “Gençlik olarak; sosyal yaşamdan eğitim hayatımıza dek, çekilmez hale getirilen ve kaçmak ya da susup boyun eğmek dışında başka bir seçenek bırakılmayan sistemi reddediyor, çözümü kendimizde görüyor ve örgütlenmeyi tek amaç ediniyoruz. Öğrenci gençlik olarak; belediyelerden rektörlüklere yaşanan irade gasplarına, 850 TL’lik burs ile dayatılan sefalete, bilimsellikten ve akademiden uzaklaştırılan dinci, ırkçı ve cinsiyetçi eğitim sistemine karşı anadilde, bilimsel ve akademik eğitim- demokratik, özgür, özerk üniversiteler diyerek yola çıktık ve her geçen gün sesimizi daha çok kitleye ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘ÖZGÜRLÜĞE YÜRÜYORUZ’
 
Parmak kaldırıp itiraz etmeye devam ettikçe parmağımızı kırmak isteyecekler ancak yumruğumuzu sıktığımızda gücümüzü görecekler sözlerini kullanan Kalkan, “Bir oluyoruz, birlik oluyoruz ve yurtsever öğrenci gençlik olarak; toplumsal sorunlarımızı ve özgün gençlik sorunlarımızı tartışacağımız, tespitlerimizi daha da netleştirip güçlü sonuçlar çıkaracağımız ve büyümemize ivme kazandıracağımız ‘direnişle geliyor, özgürlüğe yürüyoruz’ şiarlı çalıştayımızı gerçekleştirdik” dedi.