Gençler Jina Mahsa Amini için yürüdü

img

İSTANBUL/VAN - HDP Gençlik Meclisi öncülüğünde İstanbul ve Van'da Jina Mahsa Amini için yapılan yürüyüşte, halk isyanı selamlandı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi ve Demokratik Öğrenci Meclisi (DÖM), İran’da “ahlak polisi” tarafından katledilen Jina Mahsa Amini için, Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi. Gençler, “Jîna tu ne mir î, Jîna tu sembol î” (Jina sen ölmedin, Jina sen sembolsün) pankartı açan gençler, “Kürdüz, kadınız, buradayız” dövizleri taşıdı. Gençler, sembolik olarak taşıdıkları yazmaları da yere attı. Yürüyüş sırasında sık sık, “Jin, jiyan, azadî” ve “Rojava Rojhilat e Kurdistan yek welat e” sloganları atıldı. 
 
Yürüyüşe müdahale eden polis, gençleri darp ederek gözaltına aldı. 
 
VAN'DA GENÇLER İSYANI SELAMLADI
 
Van’da da HDP Gençlik Meclisi ve Yüzüncü Yıl Dayanışması, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Kent merkezinde Mahsa Amini’nin fotoğrafının yer aldığı pankartla yapılan yürüyüşte, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana Rojhilat” sloganları atan gençler, halk isyanını selamladı.