Temelli: Bu düzeni değiştirmek mümkün

img
WAN- Gençlerle bir araya gelen HDP’li Sezai Temelli, krizden çıkmak için herkese sorumluluk düştüğünü belirterek, “Bu düzeni değiştirmek mümkün” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wan Milletvekili Sezai Temelli, Bilim, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Antropoloji, Sanat ve Kültür Derneği’nde (Bask- Der) gençlerle bir araya geldi. Temelli’ye buluşmada Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Yeşil Sol Parti (YSP) eşbaşkanları ve HDP yöneticileri eşlik etti. Gençler adına konuşan İsmail Hakkı Tuncer, ziyaretten duydukları memnuniyeti iletti. Önümüzdeki seçimlerde gençlerin önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Tuncer, “Seçimlerde ilerici güç gençlerdir. Partimize destek olacağız” dedi.
 
Gençlerle sohbet eden Sezai Temelli, gençlerle buluşması nedeniyle heyecan duyduğunu belirtti. Türkiye’de çoklu krizin yaşandığını vurgulayan Temelli, “Bu siyasi krizden nasıl çıkarızın formülünü kimse bilmiyor, bu çöküşü durdurmaya yönelik kimsede formül yok. Bu formül bir tek bizde var. Bu krizi bitirecek tek şey HDP’nin paradigmasıdır. Bu paradigma tüm bölgenin krizin çözmeye yeten bir fikriyattır” diye konuştu.
 
TECRİDE KARŞI MÜCADELE
 
Geleceğe dair umutlu bakabilmek için tecridin son bulması gerektiğini vurgulayan Temelli, “Tecritten başlamak gerekiyor. Bunun kırılması çok önemlidir. Bu zülüm düzenine, tecride karşı mücadele etmek gerekiyor. 24 yıldır tecrit var, 24 yıl bu ülkeye baktığınızda herhangi bir şeyin iyi gittiğini ifade edemeyiz. Türkiye 2012-2015 sürecinde bunu gördü. Daha sonra masayı devirdiler, sonrasında çöktürme planı devreye girdi. Hepimize önemli sorumluluklar düşüyor, bu düzeni değiştirmek mümkün. Bunun nasıl yapılacağını biliyoruz” şeklinde konuştu.
 
SEÇİMLER
 
Önümüzdeki seçimlerin önemini belirten Temelli, “Bu mücadeleyi büyüterek sürdürmek zorundayız. Bu aşamada gençler önemli, gençlik önemli. Biz demokratik cumhuriyetten bahsediyoruz, burada gençlikten bahsediyoruz, genç siyaset önemli. Genç siyaset her şeyden önce statükoyu kabul etmeyen siyasettir, düzeni değiştirme gücünü içinde taşıyandır. Bu yüzden çok önemlidir. Bunu da ancak gençlerin siyasette aktif yer almasıyla gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.
 
Bütçenin gençler yerine savaşa aktarıldığını hatırlatan Temelli, bütçenin savaşa ayrılmasının gençler için ölüm vaadi olduğunu vurguladı. 
 
Buluşma soru-cevap bölümüyle sona erdi.