Adana’da tutuklama protestosu

img
ADANA – Mersin’de 7 kişinin tutuklanmasını protesto eden HDP ve Yeşil Sol Parti gençlik meclisleri, 7 kişinin serbest bırakılmasını istedi. 
 
HDP ve Yeşil Sol Parti Adana Gençlik Meclisleri, Mersin’de 7 kişinin tutuklanmasına ilişkin İnönü Parkı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. "Baskılar ve tutuklamalar bizi yıldıramaz kahrolsun faşizm mutlaka kazanacağız" pankartının açıldığı açıklamada, kitle sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Direne direne kazanacağız" ve "Bijî berxwedana ciwana" sloganlarını attı.
 
'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'
 
Açıklama yapan HDP Adana Gençlik Meclisi üyesi Mahmut Dalmış, faaliyet yürüttükleri partilerin etkinlikleri ve kongreleri delil olarak sunularak tutuklamaların yaşandığına işaret etti. Dalmış, "AKP-MHP iktidarının sopası haline gelen yargı eliyle partimize ve muhalif kesimlere yönelik yürütülen bu saldırılar ne ilk ne de sondur. Ancak bu saldırılara karşı demokratik tepkimizi her alanda göstermeye ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Demokratik siyasetten korkanların başvurduğu siyasi operasyonlar nafile olduğu gibi tehlikelidir ve karanlıktır. Gençliğe yönelik baskılar karşısında durmaya devam edeceğiz. Gençliğin sesini kısmak isteyen faşizm, gözaltı ve tutuklamalarla gençliği mücadeleden alıkoyacağını sanıyor. Gençliğin söyleyecek sözü var; baskılara tutuklamalara boyun eğmeyeceğiz. Gençlik düşmanı ve zorba iktidara karşı geri adım atmayacağız. Özgür ve demokratik bir gelecek için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
 
'MÜCADELEMİZİ BİTİREMEZLER'
 
  HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, tutuklamalara tepki göstererek, tutuklanan 7 kişinin derhal serbest bırakılmasını istedi. Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da seçimlere birkaç gün kala yapılan operasyon ve tutuklamalara tepki gösterdi. Bu operasyonların yıldırma politikası olduğunu ancak gençlerin yılmadığını ifade eden Hatimoğulları, iktidarı tüm faşizan politikalarına karşı gençlerin, kadınların ve halkın yılmayıp geri adım atmadığını öğrenemediğini vurguladı. Gençler en temel haklarını istediği için iktidarın hedefinde olduğuna işaret eden Hatimoğulları, "Bitmez bizim mücadelemiz, bitiremezler, bitmeyecek" dedi. 
 
Açıklamanın ardında kitle, seçimlere ilişkin çarşı merkezinde bildiri dağıttı.