Gençler özel savaşa karşı ‘sahaya’ çıkıyor

img
İSTANBUL - Hazırlıkları devam eden Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na katılım çağrısı yapan DEM Parti Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Rohat Gövercin, özel savaş politikalarına karşı gençleri sahaya çağırdı. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi tarafından her yıl yapılan futbol turnuvası, bu yıl 5 Ocak 2020 yılında Dersim’de kaybettirilen ve hala akıbeti bilinmeyen üniversite öğrencisi Gülistan Doku adına düzenlenecek. Meclisin “Özel savaş politikalarına karşı görkemli direniş” şiarıyla başlattıkları kampanyanın ikinci ayağı olan turnuvaya 18 Nisan’da başlayan başvurular 21 Mayıs’ta sona erecek. 
 
Bu yıl ki şiarı “Gençlik sahada” olan turnuvanın başlangıç yeri ise Gülistan Doku’nun kaybettirildiği yer olan Dersim olarak belirlendi. DEM Parti Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Rohat Gövercin, turnuvanın amacı ve detayları ile gençlere dönük yürütülen baskı ve özel savaş politikalarına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
DOKU'NUN KAYBEDİLDİĞİ YERDE OLACAKLAR
 
Geçtiğimiz yıl başlattıkları “Özel savaşa karşı görkemli direniş” kampanyası kapsamında gençlerle bir araya geldiklerini ve uyuşturucu ile fuhuşun gençler üzerindeki etkilerinde dair bilgilendirme yaptıklarını aktaran Gövercin, turnuvanın da bu kampanya kapsamında olduğunu ve Gülistan Doku’nun kaybettirildiği yerde başlatma kararının da özel olarak verdiklerini söyledi. 
 
Düzenledikleri bu turnuvalar ile binlerce gençle temas kurduklarını belirten Gövercin, “Gençlik sahada” sloganının da sıradan anlaşılmaması gerektiğini bir devrimci duruşa işaret ettiğini aktararak dünyanın ve bu halkın geleceği olan gençleri “Gelecek sensin, sen de sahaya” diye çağırdıklarını söyledi. 
 
ÖZEL SAVAŞ ETKİLERİ
 
Özel savaşın kişilerin irade ve kimliğine yönelik olduğuna işaret eden Gövercin, “Fuhuş, uyuşturucu, göç politikaları, asimilasyon politikaları, İmralı Ada Cezaevinde Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen tecrit, bu uygulamaların ayakları denebilir. Uyuşturucunun servis edilmesi, kullanıma özendirilmesinin temel amacı gençlerin zihinlerini, kendi amaçlarını yitirmesi, gençlerin düşünme faaliyeti, gençlerin refleks kabiliyetlerinin önüne geçmektir. Özellikle Kürdistan’daki gençler mevcut koşullarda açlıkla terbiye ediliyor. Bu gençlerin önüne iki yol sunuluyor. Sistem gençlere, ‘Ya uyuşturucu satar maddi bir imkan sağlarsın, ya da göç yollarında, sürgünlerde ömrünün geri kalanını harcarsın’ diyor” dedi. 
 
WAN SERHILDANININ VERDİĞİ MESAJ
 
2015’ten bu yanan saldırılarla sindirilmeye çalışılan gençler için Wan serhildanının bir mesaj olduğunu dile getiren Gövercin Kürt gençlerinin Wan’da “Siz bize ne kadar saldırırsanız, siz bizim irademizi ne kadar gasp etmeye çalışırsanız çalışın biz irademizi teslim etmeyeceğiz” dediğini ifade etti.   
 
GENÇLERE ÇAĞRI
 
Başvuruların devam ettiği turnuvada kura çekimlerinin ardından maçlara başlanacağını söyleyen Gövercin, gençleri özel savaşa karşı mücadele etmeye ve turnuvaya katılmaya çağırdı.