Marsilya’da ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Marsilya’da yürüyüş düzenleyen Kürt gençler, "Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmadan kimse kendine ben özgürüm diyemez" dedi. 
 
Kurdistanlı gençler ve dostları, Ciwanên Kurdîstanî ên Fransa’nın (CKF) çağrısı ile Marsilya Şehîd Tîjda Ekecik Meclisi öncülüğünde “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Soruna Demokratik Çözüm” kampanyası kapsamında Canebiere Meydanı’nda toplandı.
 
Öcalan’a uygulanan hiçbir hukuka sığmayan mutlak tecridi ve mücadelesini anlatan Fransızca broşürü okuyarak Vieux Port Meydanı’na sloganlarla yürüyen kitle, CPT’ye çağrı mahiyetindeki pankartlar taşıdı. Eylemde CPT başta olmak üzere tüm insani kurumlar ve Avrupa devletlerinin Abdullah Öcalan ve Kürt sorunu karşısındaki tutumu sağır, kör ve sessizi ifade eden üç maymun figürüyle teşhir etti. 
 
MUTLAK TECRİT
 
Vieux Port meydanına ulaşan kitle adına konuşan CKF Marsilya Sözcüsü Serhildan Varto,  Öcalan ve İmralı’daki tutsaklardan 38 aydır haber alınamadığını ve mutlak tecritten NATO’ya üye devletlerin sorumlu olduğunu ve buna karşı mücadelelerini büyüteceklerini ifade etti. 
 
Gençlik olarak tecridi lanetlediklerini ve her zaman karşı duracaklarını dile getiren Varto, “Önder Apo fiziki özgürlüğüne kavuşmadan kimse kendine ben özgürüm diyemez. Önder Apo bizim kırmızıçizgimizdir. Önder Apo kadın özgürlük çizgisidir” dedi. Abdullah Öcalan şahsında kendilerinin de tecride maruz bırakıldığını söyleyen Varto,“Bu uygulamaya son verilmediği sürece CKF gençleri olarak sokakları terk etmeyeceğiz” ifadesinde bulundu. 
 
Eylem sloganlarla sona erdi.