Gülistan Doku Turnuvası'nın startı verildi

img
DÊRSIM - DEM Parti Gençlik Meclisi, Dêrsim'de Gülistan Doku Futbol Turnuvası’nın startını verdi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, 5 Ocak 2020’de Dêrsim’de kaybettirilen ve akıbeti hala bilinmeyen üniversite öğrencisi Gülistan Doku adına futbol turnuvası düzenliyor. “Özel savaş politikalarına karşı görkemli direniş” kampanyası kapsamında “Lexê (Vur)-Gençlik sahada” şiarıyla yapılan turnuvanın ilk maçı bugün Dêrsim'de oynandı. 
 
İLK MAÇ KADIN TAKIMLARI ARASINDA YAPILDI
 
İlk maç, 2 kadın futbol takımı arasında Munzur Halı Saha'da yapıldı. Kadın futbolcular, üzerinde Gülistan Doku'nun resimlerinin olduğu formalarla sahaya çıktı. Maçın oynandığı sahaya, "Özel savaşa karşı mücadeleyle bütünleş, yeni yaşamın ruhuyla özgürleş" pankartı asıldı. Maç öncesi sık sık "Gülistan Doku nerede", "Jin, jiyan, azadî" sloganları atıldı. 
 
DEM Parti Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu ve Dêrsim Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak'ın yanı sıra çok sayıda partili, sivil toplum örgütü, Alevi örgütü ve gençlik örgütü temsilcisi de maçı izledi. Maç, kadın takımlarının 2-2 beraberliğiyle sonuçlandı. 
 
Maç öncesi bir konuşma yapan Dep (Karakoçan) Belediye Eşbaşkanı Songül Düzgün, Gülistan Doku'nun akıbetini sordu. Dêrsim Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak, Gülistan Doku bulunana kadar akıbetini sormaya devam edeceklerini belirtti. Konak, “Bugün Gençlik Meclisimizin düzenlediği bu turnuvanın asıl amacı egemenlere, sisteme karşı asimilasyon saldırılarına bir cevap olabilmek" diye kaydetti. 
 
DEM Partili Ayten Kordu, "Tüm halkın üzerinde bir asimilasyon politikası var. Bu güvenlik politikaları öyle bir hale geldi ki Türkiye halklarını bir bütün olarak boğuyor. Dolayısıyla biz gençliğin üzerinde yürütülen çok yönlü asimilasyon politikalarının olduğunu çok iyi biliyoruz" diye konuştu. 
 
28 MAYIS'TA SON BULACAK
 
Dêrsim'de 2'si kadın takımı olmak üzere toplam 19 takım turnuvaya katılıyor. Turnuva, Dêrsim’de 28 Mayıs’ta sona erecek.