Paramiliter gruplar sonrası sınırda 'güvenlik' kalmadı

img

URFA - Serêkaniye’nin Türkiye'ye bağlı paramiliter grupların denetimine geçmesi ardından sınır hattında bulunan Ceylanpınar kurşun ve havanların hedefi haline geldi. Kurşunlardan yaralanan insanların yaptıkları başvurular ise "fail bulunamadı" denilerek kapatılıyor. 

Suriye iç savaşının 2011 yılında patlak vermesinin ardından El Nusra Cephesi birçok kenti denetimi altına aldı. Urfa'nın Ceylanpınar ilçesi karşısında bulunan Serêkaniyê de bu kentlerden birisiydi. 17 Temmuz 2013 tarihinde yaşanan çatışmaların ardından kent Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) denetimine geçti. Kent, 2019 yılına kadar YPG'nin de bileşeni olduğu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) askeri varlığında, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından yönetildi. Ancak 9 Ekim 2019 tarihinde kent bir kez daha saldırıların hedefi haline geldi. 
 
SINIR TEHLİKE ALTINDA
 
Türkiye ve himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı paramiliter gruplar söz konusu tarihte “Barış Pınarı Harekâtı” adı altında kente operasyon başlattı. Söz konusu operasyona ise "sınır güvenliği" gerekçe gösterildi. Günlerce devam çatışmaların ardından kent Türkiye ve bağlı SMO üyelerinin denetimi altına girdi. Ancak, bir süre sonra kentte Türkiye'nin beslediği gruplar arasında "ganimet savaşı" başladı. Türkiye'nin operasyonuna gerekçe gösterdiği "sınır güvenliği" iddiasını boşa çıkaran çatışmalardan kaynaklı bugüne kadar sınır hattındaki Ceylanpınar kentine çok sayıda mermi düştü. 
 
Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda seken yorgun mermilerden kaynaklı şimdiye kadar Ceylanpınar'da çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca birçok ilçe sakini maddi zarara uğradı. Maddi zararlar karşılanmazken, yaşanan yaralanmalara ilişkin açılan soruşturmalar ise takipsizlik ile sonuçlanıyor. 
 
Seyfettin Bulut (51) ve 12 yaşındaki M.Y. de bu süreçte seken kurşunların hedefi olan kişilerden. 
 
10 AYDIR MERMİ İLE YAŞIYOR 
 
Serêkaniyê'de 30 Temmuz 2020 tarihinde çıkan çatışmada atılan bir mermi ile yaralanan Seyfettin Bulut, Ceylanpınar'a bağlı Seydo Atilla Mahallesi’nde yaşıyor. Vurulmadan önce hurdacılık yaparak ailesini geçindiren Bulut, şu an çalışamaz durumda.  
 
Evinin önünde satış yaptığı sırada vurulduğunu aktaran Bulut, o gün yaşananları şöyle anlattı: "Sanki biri bana tokat atmışçasına irkildim. Ama etrafımda kimse yoktu. Belimden kurşun yediğimi fark etmedim. Orada düştüm. Yeğenim beni hastaneye götürdü. Ameliyat oldum. Doktorlar kurşunu çıkaramayacaklarını söyledi. Kurşunu çıkarmaları durumunda ölebileceğimi söylediler." 
 
HAYATI DEĞİŞTİ
 
İmkanı olmadığı için tedavi olamadığını ve halen vücudundaki kurşun ile yaşadığını aktaran Bulut, hiçbir yetkilinin sağlık durumu dahi sormadığını belirtti. "Kurşunu kim sıktı?" sorusuna herhangi bir cevap alamadığını kaydeden Bulut, kendisini yaralayanların açığa çıkarılmasını istedi. 
 
Belindeki kurşundan kaynaklı çalışamayacak duruma geldiğini ve psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını kaydeden Bulut, “Durduk yere ağlamaya başlıyorum. Hafıza sorunu yaşıyorum. Unutkan olmuşum. Konuşma şeklim bozuldu. Sesim gitti. Gücüm gitti. Hakkımı arayamıyorum. Dava işlerim ile oğlum uğraşıyor" diye kaydetti. 
 
HAK TALEBİNE VERİLEN YANIT
 
Babasının yaralanmasına neden olan kişilerin açığa çıkarılmamasına tepki gösteren İzzettin Bulut ise, “Düşmanımız yok ki bize kanas ile saldırsın. Suriye’den gelmiş dediler. Polisler ‘Şikayet etseniz de bir şey çıkmaz. Orada terör unsuru yok. Orada Türk askeri var. Orada YPG olsaydı gazi olurdu. Onlar olmadığı için hiçbir hak iddia edemezsiniz’ dedi. O zaman Türk askeri mi bu kurşunu sıktı?” diye sordu. 
 
YARALININ İFADESİ ALINMADI
 
YPG'nin olduğu dönemde herhangi bir çatışmanın yaşanmadığını anımsatan Bulut, şunları söyledi: “Bu sıralar vurulan çok oluyor. Daha önce de yaşamını yitirenler oldu. Damımızda sürekli kurşun bulmak mümkün. Babamdan ifade dahi almadılar. Sadece olay gününü sorup tutanak tutup gittiler. Suç duyurusunda bulundum. 'Gelip yardımcı olacağız' dediler ama hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Kurşun kalp ile ana damar arasında olduğu için ameliyat edemiyoruz. Herhangi bir yardımda bulunmadılar."
 
OYUN OYNARKEN VURULDU 
 
12 Kasım 2020’de yaşanan çatışmada hedef olan 12 yaşındaki M.Y.'nin babası Kadri Y. ise, olayın yaşandığı gün Ceylanpınar’daki birçok eve mermi isabet ettiğine değindi. Oğlunun evin avlusunda oyun oynadığı sırada belinden yediği mermi ile yere yığıldığını aktaran Kadri Y., “Oğlum ağır yaralandı. Kurşun böbreğine yakın bir yere denk gelmiş. 2 gün yoğun bakımda kaldı. 3’üncü gün servise alındı. Taburcu oldu. Çocuğum bu olaydan sonra hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşıyor” diye konuştu. “Oğlumu vuran kurşunun nerden geldiğini öğrenmek istiyorum" diyen Kadri Y., "Oğlum sanki hiç vurulmamış gibi davranıyorlar. Adalet istiyorum. Mağdur olduk" dedi. 
 
Her iki olayda yaralanan kişilerin avukatlığını üstlenen Uğur Kahraman ise, müvekkillerinden Seyfettin Bulut’un soruşturmasının takipsizlik ile sonuçlandığını aktardı. Av. Kahraman, karara ise "Merminin Suriye’den geldiği, orada soruşturmanın yürütülemeyeceği ve faillerinin yakalanamayacağı" gerekçelerinin gösterildiğini kaydetti. 
 
İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA DAVA
 
Müvekkili Bulut için İçişleri Bakanlığı hakkında tazminat davası açtıklarını belirten Kahraman, devletin olayda kusurlu olduğunu vurguladı. Kahraman, "Orada yaşanan çatışmaların buraya yansıması maddi ve manevi tahribat yarattı. Devlet hem iç hukukta hem de uluslararası hukukta ülkesinde yaşayan bireylerin yaşam hakkını, maddi ve manevi bütünlüğünü korumakla yükümlüdür. Sınırın öbür tarafından seken mermilerin bu tarafta insanları yaralayabileceği veya öldürebileceği biliniyordu" dedi. 
 
Kahraman, müvekkili için hastaneden mağduriyet raporu talep ettiklerini, ancak henüz rapor gelmediği için hastane sevkinin yapılmadığını dile getirdi. Kahraman, bundan kaynaklı müvekkilinin ikinci kez mağdur edildiğine dikkati çekti. 
 
PSİKOLOJİK SORUN YAŞIYOR
 
Diğer müvekkili için de yargı davası açacağını aktaran Kahraman, şunları söyledi: “Müvekkilimiz psikolojik sorunlar yaşıyor. Savcılık aşamasında bir dosya mevcut. Soruşturma devam ediyor. Bu dosyalarda genelde faile ulaşılmadığı için takipsizlik ile sonuçlanıyor. Geriye bir tazminat boyutu kalıyor" diye konuştu.
 
SİLAH SESLERİ ARTTI
 
Ceylanpınar ve Serêkaniyê kentleri arasında sadece tel örgüler olduğunu ve her iki kentin iç içe olduğuna işaret eden Kahraman, şöyle devam etti: "Serêkaniye her el değiştirdiğinde 20 güne varan çatışmalar yaşanıyor. Sanırım 4 kezdir el değiştiriyor. Son el değiştirme 2019 yılında gerçekleşti. Ondan önce orada QSD vardı. Türkiye konumlandı. Kent şu an SMO’un elinde. Artık daha fazla silah sesleri duymaya ve etkilenmeye başladık. İnsanlar maddi ve manevi olarak etkileniyor."
 
MA / Barış Polat
 

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem