Fesih kararının ikinci ayı: Şiddet arttı, direniş büyüdü

  • kadın
  • 12:50 20 Mayıs 2021
  • |
img
ANKARA - İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ikinci ayında 11 kadın cinayeti yaşandı, 20 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 5 kadın öldürülmek istenirken ağır yaralandı. Temmuz ayına kadar seferberlik ilan eden kadınlar, sokakları terk etmeyeceklerini söyledi. 
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin feshedilmesinin üzerinden iki ay geçti. Geçen 2 ayda kadına yönelik şiddetle ilgili iktidar herhangi somut bir adım atmazken, şiddetin yanı sıra taciz, tecavüz ve şüpheli kadın ölümlerinde artış yaşandı. Sözleşmeden çekilmenin 2’nci ayında yaşananları derledik. 
 
11 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ 
 
Kararın yayımlandığı ilk ayda, 29 kadın cinayeti yaşanırken, 1 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. İkinci ay ise (20 Nisan ve 20 Mayıs) 11 kadın cinayeti yaşandı. 20 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 5 kadın öldürülmek istenirken ağır yaralandı. Son 30 gün içinde taciz, tecavüz ve şiddet failleri yönelik cezasızlık politikaları da devam etti. 
 
Sözleşmeden çekilme kararı Avrupa sözleşmelerinin onay ve feshedilme sürecini tartışmaya açarken, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) konu hakkında Venedik Komisyonu’na başvurmak için girişimlerde bulundu. Öte yandan AKPM, “acil gündem maddesi” olarak Türkiye’yi görüştü. AKPM’nin gündem başlıklarından biri sözleşmeden çekilme kararı oldu. Kadın kazanımlarının başında gelen sözleşmenin feshedilme tartışmaları sürerken, “Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu” Meclis’te ilk kez toplandı. Ancak kadınlar, “Bu kaçıncı komisyon, yeni komisyonlar kurmak kamuoyunun oyalanmasından başka bir anlam taşımıyor” diyerek tepki gösterdi. 
 
ÖNERGELER RED EDİLDİ  
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İzleme Raporu’nun 7’ncisini açıklayan Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), bir ayda Meclis’e sunulan 90 kanun teklifinin hiçbirinde kadının adının olmadığını belirtti. Raporda, sözleşmeye dair görüşme talepleri ve araştırma önergelerinin AKP-MHP oylarıyla reddedildiği kaydedildi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Nisan ayı raporuna göre 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Platform, “Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygula” sloganıyla yeni bir mücadele hattı başlattı. Bu kapsamda 6 ülkeden ve Türkiye’nin 73 ilinden 750 platform üyesinin katılımıyla online toplantı gerçekleştirdi. Sözleşmeden çekilme kararı ve ardından yaşananların ele alındığı toplantıda kadınlar tüm ülkede eylem halinde olacaklarını açıkladı. 
 
SÖZLEŞMENİN 10’UNCU YILI 
 
Sözleşmenin 10’uncu yılında, Türkiye’nin her kentinde kadınlar sokaklara çıkarak “Sözleşmeden vazgeçmiyoruz” dedi. 78 baro başkanı da ortak açıklama yayınladı. Fesih kararının kadınları korumasız bırakacağı vurgusu yapılan açıklamada,  kararın geri alınması çağrısı yapıldı. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ev emekçisi işçilerin yaşadığı zorluklar ve sorunlara ilişkin hazırladığı “Değersizleştirilen Ev İşçiliği-Görünmeyen İşçiler Raporu”nda, ev hizmetlerine giden her 10 kadından 3’ünün cinsel, fiziksel şiddet ve işyerinde mobinge uğradığına yer verilirken, konut dokunulmazlığından dolayı bu tür saldırıları ispatlamanın imkansız olduğuna dikkat çekti. 29 Nisan- 17 Mayıs tarihlerini kapsayan “tam kapanma” sürecinde şiddetle baş başa bırakılan kadınlar, sığınma evleri ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) alınmadı. İzmir’de maruz bırakıldığı psikolojik şiddet nedeniyle ŞÖNİM’i arayarak destek isteyen N.G. isimli kadından şiddete dair rapor istendi. 
 
AKP’LİLERİN KARIŞTIĞI ŞİDDET OLAYLARI 
 
AKP’li isimlerin karıştığı kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şiddet olaylarındaki artış dikkat çekti. 28 Mart 2019’da yaşadığı evde şüpheli bir şekilde ölü bulunan Kazakistan uyruklu gazeteci Yeldana Kaharman'ın ölümünde, şüpheli görülen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Milletvekili Tolga Ağar ile ilgili iddialar araştırılmadı.  Kaharman'ın otopsi raporu 2 yıl sonra ortaya çıkarken, rapordaki detaylar cinayet şüphesini güçlendirdi. 
 
AKP’den 2015 yılında Konya milletvekili aday adayı olan Feramuz E., Ankara’da bulunan tarım firmasında işe başlayan bir kadını taciz ederek, “Tanıdığım milletvekilleri var, AKP arkamda” diyerek tehdit etti. İstanbul’da da Ferhat Korkmaz, sanal medyada “Biz devletiz” diyerek, Sibel Yıldız’ı tecavüz ve ölümle tehdit etti. Tüm bunlar yaşanırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cinsiyetçi söylemleri tepki topladı. Soylu, kendi hakkında söylenen bazı iddialara cevap verirken, "Karısının iç çamaşırına sığınan edepsiz” ifadelerini kullandı. 
 
CEZASIZLIK POLİTİKASI 
 
Sözleşmeden çekilme kararı şiddet faillerini cesaretlendirirken, cezasızlık politikaları devam etti.  Kilis’te tecavüze uğrayan kadının yardım istememesini “rıza” sayan mahkeme, tecavüz faili M.Ö.K. isimli erkeğin beraatına karar verdi. Bingöl Karlıova’da R.Ö.’yü ölümle tehdit ederek darp eden Ferhat K. isimli uzman çavuşa, şikayet ve darp raporuna rağmen sadece uzaklaştırma cezası verildi. İstanbul’da çocuğuna 12 yaşından itibaren sistematik olarak cinsel istismarda bulunan T. Kansız, gözaltına alındıktan 2 saat sonra serbest bırakıldı. Antalya’da çöp dökmek için sokağa çıkan Elif Ülkü Eroğlu’yu “şortla sokağa çıktı” bahanesiyle darp eden Mahsun Tatar, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Atakent Mahallesi’nde 14 Nisan'da evli olduğu Galavizh Ayoubi Amirabad'a “seni öldürsem de ceza yemem. Benim yiyeceğim ceza 3-5 ay” diyerek şiddet uygulayan Zülküf Coşkun, bir ay sonra serbest bırakıldı.
 
Öte yandan eşi tarafından sistematik şiddete uğradığı ve ölümle tehdit edildiği için öz savunma yapan Melek İpek için kadınların mücadelesi sonuç verdi. Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmada İpek tahliye edildi.  
 
SÖZLEŞME UYGULANANA KADAR…
 
Sözleşmenin, fesih kararının yürürlüğe gireceği tarih olarak belirlenen Temmuz ayına kadar sokakları terk etmeyeceklerini belirten kadınlar, kadın seferberliği ilan etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, sözleşmeden resmi olarak henüz çıkılmadığını hatırlattı. 1 Temmuz’a kadar sözleşmenin hala geçerli olduğunu belirten Başaran, “ Türkiye'de çok uzun seneler sözleşme zaten uygulanmıyordu. Kadınların zorlamaları ve direnmeleriyle dönem dönem uygulanıyordu. Ancak Türkiye uluslararası alanda sözleşmeye uyma yükümlülüğü yokmuş gibi bir algı yarattı.1 yıldır yürütülen sözleşme tartışmalarıyla iktidar erkek egemen zihniyete hizmet ediyor” diye belirtti. 
 
Sözleşmenin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yıkmak için iktidara bazı sorumluluklar yüklediğini ifade eden Başaran, “Bunun sonucunda da erkeklerin yargılanma korkusuyla geri adım atmak zorunda kaldığı oluyordu. Bu sözleşmenin bir etkisiydi. Kararla birlikte erkekler cesaretlendi, suç meşrulaştı. Zaten erkek bakış açısıyla, erkek egemen yaklaşımla dizayn edilmiş yargı mekanizması bu adımla daha da erilleşti" dedi. 
 
ALGI OPERASYONU 
 
Geçtiğimiz aylarda ilk defa toplanan Meclis Kadın Komisyonu'nun sözleşmenin etkin uygulanması için çalışmalar yaptığını aktaran Başaran, devamında şunları söyledi: "Komisyon, kadınların toplumda yaşadığı şiddeti, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini nasıl ortadan kaldıracağına, neyi referans alacağına dair raporlar sunuyor. Ama raporlar açıklanmıyor. Bu da iktidar kendince algılar yaratıyor. Bu sebeple verileri gizleyerek yarattıkları algıyı beslemeye çalışıyor. İktidar ‘kadın cinayetleri azaldı’ diyor. Oysa biz kadın cinayetleri ortadan kalkmalı diyoruz. Oysa cinayetlerin azalmadığını biliyoruz. Uzun süredir Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı da İçişleri Bakanlığı da bu verileri gerçeği aktaracak bir biçimde yansıtmıyorlar."
 
1 Temmuz için çağrıda bulunan Başaran," Kadınlar büyük mücadelelerle bu sözleşmeyi elde etti. İktidar, aileyi önceleyen ve kadını da aile içerisinde yer alacak şekilde tanımlayan bir sözleşme yapmayı planlıyor. Ancak biz buna izin vermeyeceğiz. 1 Temmuz'da kadar değil bu sözleşme uygulanana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 

Diğer başlıklar

19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi
21:58 Binarê Qendîl’e saldırı
21:43 İsviçre’nin 3 kentinden CPT’ye yüzlerce mektup
21:24 Nöbet eylemleri 16’ncı gününde: Kayyım sen kimsin?
21:02 İstanbul’da kayyım nöbeti: AKP’ye karşı mücadeleyi büyütelim
20:48 Hayvanlar için 27 gündür eylemdeler
20:39 Ege ormanları yanıyor
19:33 Öğretmenler 25 gündür eylemde
18:23 Ada sakinleri: Azmanbüsleri istemiyoruz
17:51 Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı
17:43 Dîlok’ta bir çocuk boğuldu
16:29 Wan Büyükşehir Belediyesi’nde bayramlaşma
16:09 İstanbul’da kayyıma tepki mitingi düzenlenecek
15:29 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
15:25 Çanakkale’de yangın sonrası tarihi alanın güney hattı açıldı
14:47 Rusya ve Kuzey Kore arasından 'saldırı karşısında destek' anlaşması imzalandı
14:37 Wan'daki mazbata kararını veren hakim terfi ettirildi
14:33 Heskîf’in Mawa Bölgesi’nde askeri operasyon sonrası çatışma
14:20 Koçyiğit: Ne olursa olsun kazanacağız
12:21 Prof. Louis Lemkow: Öcalan siyasi bir mahkum özgür olmalı
10:50 Dikili yangını kontrol altına alındı
10:25 Feministlerin gündemi ‘kadın dostu kentler’ için ortak mücadele
10:00 İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı
09:59 Sanatçılar: Kayyıma karşı ses çıkarmalıyız
09:45 Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın
09:29 Çanakkale’deki orman yangını ikinci gününde
09:12 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:12 Gençler de eski bayramları arıyor!
09:10 'Öldürme' yasasına tepki: Çözüm değil
09:07 İhlaller çocuklarda travmaya neden oluyor
09:03 Kadınlardan 'ücretsiz HPV aşısı' kampanyası
09:01 Wan'da buruk bayramlaşma: Tutsaklardan haber alamıyoruz
09:00 19 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:57 Rize'de kadın katliamı: Jandarma Komutanı tutuklandı
08:07 Tuzla’daki yangın 7 saatte söndürüldü
18/06/2024
23:37 'Noam Chomsky hayatını kaybetmedi'
23:28 İran’daki depremde 4 kişi hayatını kaybetti
21:57 Kayyıma karşı direniş sürüyor
21:39 'Öldürme' yasasına karşı nöbet 26'ncı gününde
21:01 Binarê Qendîl'de bombardıman sonrası yangın
20:20 Feminist kadınlar kayyım tahribatlarını açıkladı
19:57 Kadınlar irade gaspına karşı nöbette: Kayyıma geçit yok
19:21 Sanatçı Erincin: Kayyım seçme ve seçilme hakkına darbedir
18:55 Aksakal mezarı başında anıldı
18:13 Çanakale’de yangın
18:09 Bakırhan: Mûş hak ettiği hizmete kavuşacak
17:34 Hatimoğulları: AKP’nin 'normalleşme' mumu Hakkari’de söndü
17:08 Fabrikadaki yangın ormanlık alana sıçradı
17:00 6 ayda en az 833 saldırı
16:37 Nergis Muhammedi’ye hapis cezası
16:31 Mezranın ceşmesi kamerayla izleniyor: Yaşam alanımız taciz ediliyor
16:06 İstanbul'da barajların doluluk oranında düşüş
16:02 Erdexan'de dolu yağışı trafiği olumsuz etkiledi
15:59 Batman Çay’ına giren genç yaşamını yitirdi
15:37 Giresun'da maden tepkisi: İliç olmak istemiyoruz
14:53 Oyuncu Kazak'tan İmamoğlu'na 'Adalar' mektubu
14:34 Kayıp Gamze Akar bulundu
14:16 Tuzla’da fabrikada yangın
14:09 Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Kubilay tahliye edildi
13:35 RES türbinleri için 36 bin ağaç kesilecek
13:32 'Bir şeyin yok' denilerek koğuşa gönderilen adli tutuklu yaşamını yitirdi
12:51 115 aydından kayyıma ortak tepki: Seçme ve seçilme hakkı dokunulmazdır
12:09 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
10:33 İtalya açıklarında iki tekne battı: 11 ölü, 60'tan fazla kayıp
10:11 Berlin'de 'Abdullah Öcalan ile diyalog günleri' etkinliği
09:54 Paramiliter gruplar Efrîn'de bir yurttaşı daha kaçırdı
09:23 Yangında mahsur kalan kadın ve çocuğu yaşamını yitirdi
09:21 24 saatte 824 kaza: 6 kişi yaşamını yitirdi
09:05 'Çifte standart' uygulama sürüyor: Tutsakların yaşamı tehlikede
09:05 ÖHD'li Işık'tan tecrit tepkisi: Mesleki faaliyetlerimiz engelleniyor
09:03 Tutsak Altınörs: Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası
09:03 Cezaevlerinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:01 'Hububat fiyatları revize edilsin' talebi
09:00 18 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:15 Cinsel taciz faili öğretmen tutuklandı
08:10 Ordu'da gıda zehirlenmesi: 75 kişi hastaneye başvurdu
07:58 İsrail'den Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
17/06/2024
22:07 İstanbul'daki kayyım protestosunda İmralı tecridine tepki
21:45 Kayyıma karşı nöbetlerde Poyraz anması
20:45 İzmir'deki yangınlar kontrol altına alındı
19:53 Bigadiç ve Ayvacık'ta orman yangını
18:46 Erdoğan'dan ittifak ve erken seçime dair açıklama
17:59 Efrîn'de 2 kardeş kaçırıldı
17:16 Ekvador'da heyelan: 6 ölü, çok sayıda kayıp
17:07 Belediye ziyaretlerinde 'halkçı belediyecilik' vurgusu
16:29 Türkiye’de en az güvenilen medya kuruluşları
15:53 İzmir'de orman yangını
15:25 CHP İl Başkan Yardımcısı: Zulmü birlikte mücadeleyle aşabiliriz
15:24 Oyuncu Esen’den kayyım tepkisi
14:55 Bayram ziyaretinde Deniz Poyraz unutulmadı
14:32 Riha ve Semsûr'da şüpheli çocuk ölümleri
12:53 CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti: Gündem kayyım
12:37 Deniz Poyraz mezarı başında anıldı
12:01 Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na 2023 yılında 781 başvuru
11:58 Reuters: Netanyahu savaş kabinesini feshetti
10:26 Polis evli olduğu kadını ve çocuğunu katletti
10:00 Gazeteci Aykol bilgisi dışında AKP'ye üye yapıldı
09:59 Bayram tatilinin ikinci günü: 11 ölü, bin 295 yaralı
09:11 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde
09:09 Yürekli: BM’nin ‘İmralı’da işkence var’ demesine AK, CPT ve AİHM tarafsız kalamaz
09:07 Avrupa'da sağ neden yükselişte?
09:05 Verimli topraklarda tarım riskte
09:03 DNA sonucu aileye bildirilmedi: 4 yıldır oğlunun cenazesini istiyor
09:00 Kadınların gündemi saldırılara karşı ortak mücadele
09:00 17 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:43 Küresel rapor: Haber okuyanların sayısı azalıyor
16/06/2024
22:53 Bayramın ilk gününde 16 bin kişi kesim sırasında yaralandı
21:58 İrade gaspına karşı nöbette konser etkinliği
21:27 Hayvanlar için nöbet eylemi 24’üncü gününde
20:42 Meletî'de 4.4 büyüklüğünde deprem
20:30 Öğretmenlerin nöbeti bayramda da devam etti
19:52 Metîna'ya hava saldırısı
19:39 Gürcistan'da art arda deprem
18:18 Elbak'ta uçuruma atlayan 28 koyun öldü
18:05 Eğitim Sen'den Tekin'e tepki
17:12 DAİŞ saldırısında 4 asker hayatını kaybetti
16:59 Hatimoğulları: Şikayet etmeden hizmet üreteceğiz
16:35 Bakırhan Agirî'de belediyeleri ziyaret etti
14:26 Sanatçı Demircioğlu ve Aydın’dan kayyım tepkisi: Faşizmdir
13:41 Şirnexliler kayyım nöbetinde bayramlaştı
13:24 İstanbul'daki mezarlık ziyaretinde mücadeleyi yükseltme sözü
12:50 Karabük Cezaevi’nde polis baskını: Koğuşlar 10 saat arandı
12:36 Deniz Poyraz mezarı başında anılacak
11:28 Cezaevi görevlilerini rehin alan DAİŞ'liler öldürüldü
09:57 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
09:55 Bayram tatilinin birinci günü: 852 kaza, 5 ölü
09:26 Eskişehir'de erkek şiddeti: 1 kadın, 1 çocuk katledildi
09:21 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:18 Ağır hasta tutsak Ayık'a dair talepler kabul edilmiyor
09:15 Jin dergi 'Doğa-kadın sömürüsüne ekolojik yaklaşım' başlığıyla yayında
09:10 ‘Kadının soyadı’ düzenlemesine tepki: Kazanılmış haklar hedefte
09:04 Gazeteci Mervan: Tecrit sonu uçurum olan bir sokaktır
09:03 Aktar: Mahkeme üzerine düşen rolü oynadı
Batı: Politik cinayetlerde cezasızlık gelenek haline geldi
09:00 Bıraktığı miras kadınların mücadelesine ışık tutuyor
09:00 16 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
00:00 Özerk Yönetim’den Kurban Bayramı mesajı
15/06/2024
23:56 İzmir'de yangın: Bir mahalle tahliye edildi
22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti
17:37 Arazi kavgasında bir kişi yaşamını yitirdi
17:02 Bakırhan’dan Îdîr ve Halfeli belediyelerine ziyaret
15:40 Tahliyesi engellenen 32 yıllık hasta tutsak için özgürlük talebi
15:12 Erdoğan: İade-i ziyaretimizi hazmedemediler
14:56 Tahrip edilen mezarlığa bayram ziyareti
14:55 Katledilen Şenyaşarlar anıldı: Emine ananın feryadını duyun