Demokrasi Konferansı 'birleşik mücadele' için toplanacak

img
İSTANBUL - Haziran'da geniş katılımlı konferans düzenleyeceklerini duyuran Demokrasi Konferansı bileşenleri, ülke sorunlarının birleşik mücadeleyle çözüme kavuşabileceğini vurguladı.  
 
Demokrasi Konferansı bileşenleri, Haziran ayında gerçekleştirecekleri Demokrasi Konferansı'na dair Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi Abidin Dino Salonu’nda açıklama yaptı. Çok sayıda bileşen üyesi açıklamaya katıldı. Konferans bileşenleri tarafından oluşturulan çalışma grupları temsilcileri, yaptıkları açıklamalarda ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.
 
KADIN DİRENİŞİ 
 
Kadın çalışma alanından Cemile Baklacı, erkek şiddetinin "erkek-devlet" söylemi ile meşrulaştırıldığını ifade etti. Baklacı, İstanbul Sözleşmesi örneğinde olduğu gibi kadınların yaşamlarının ve haklarının saldırı altında olduğunu belirtti. Kadınların kötü yaşam şartlarına mahkum edilmek istendiğine dikkat çeken Baklacı, "tek adam rejimine ve keyfi yönetime" rıza göstermediklerini, tüm mücadele alanlarında kadınların en önde olduğunu kaydetti. Baklacı, yoksulluğa, eşitsizliğe, evlere hapsedilmeye, suyun-toprağın talan edilmesine karşı direnişi her geçen gün daha da büyüttüklerini ifade etti. 
 
HUKUK SOPASI  
 
Avukat Kemal Aytaç, temel hak ve özgürlüklere saldırılar ile hukuk devletinin son kırıntılarının da yok edilmek istendiğini söyledi. Kadınların, farklı inanç ve kimliklerin haklarına yönelik saldırıların artarak sürdüğünün altını çizen Aytaç, yarının bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını ve muhaliflere karşı bir sopa olarak kullanıldığını ifade etti. Cezaevlerindeki tecridin rutin bir hal aldığını belirten Aytaç, tüm kesimlerin hak ve özgürlükleri için ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı. 
 
SÖZ GENÇLİĞİN
 
Gençlik çalışma alanından Kevser Turan, okurken açlıkla okul bittikten sonra da işsizlikle karşı karşıya olduklarının altını çizerek, buna rağmen gelecekleri için direndiklerini kaydetti. Boğaziçi Üniversitesi direnişinde yaklaşık bin öğrencinin gözaltına alındığını, 11 öğrencinin de tutuklandığını hatırlatan Turan, direnişi sokak sokak örmeye devam ettiklerini söyledi. Turan, söz, yetki ve kararın kendilerinde olduğunu dile getirerek, öğrencileri "direnişe" davet etti.
 
KHK’LİLERİN DURUMU
 
KHK çalışma alanından Yurdagül Şahin, sadece düşünce ve inançları farklı olduğu için binlerce insanın KHK ile işlerinden çıkarıldığını, soruşturmalara ve tutuklamalara maruz kaldığını anımsattı. Şahin, “KHK OHAL’in kalıcılaştırılması, uluslararası sözleşmelerin devre dışı bırakılması, savunma hakkının, adil ve evrensel yargılanma hakkının elimizden alınmasıdır. Binlerce insan ölüme, açlığa mahkum edildi” dedi.
 
SAVAŞ VE YOKSULLUK  
 
Emek çalışma alanından Kamber Saygılı, yoksulluk, ekolojik yıkım, savaş, şiddet, ayrımcılık gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını söyledi. İşçilerin ve emekçilerin zor şartlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Saygılı, işsizliğin kitlesel hale geldiğini, işçilerin ise köleliğe mahkum edilmek istendiğine işaret etti. İşverenlerin giderek zenginleştiğini vurgulayan Saygılı, savaşa ve şiddete ayrılan paranın yoksulluğun artşından önemli bir etkisi olduğuna kaydetti. 
 
YAŞAM HAKKI 
 
Sağlık çalışma alanından Samet Mengüç, Kovid-19 sürecinde uygulanan neo-liberal politikaları eleştirdi. Bu politikaların ciddi yıkımlara neden olduğunu ifade eden Mengüç, yaşam hakkından ve sağlık hakkından asla vazgeçilmemesi gerektiğini kaydetti. Mengüç, “Bu haklardan hiçbir şekilde tasarruf olmaz. Yaşam hakkından tasarruf ölümü, özgürlüklerden tasarruf köleliği getirir” dedi.  
 
EKOLOJİK YIKIM  
 
Ekoloji çalışma grubundan Harun Toptan, iktidarının sermayedarlar ile doğaya yönelik katliamlarını sürdürdüğüne dikkat çekerek, doğanın metaya dönüştürüp sermayeye akıtıldığını söyledi. Toptan, gelecekte Türkiye’yi çok kötü ekolojik yıkımın beklediği uyarısında bulunarak, kapitalizmin yarattığı politikalara karşı "ortak mücadele" çağrısı yaptı.  
 
MERHAMET DEĞİL HAK  
 
Engelliler alanını temsilen konuşan Turhan İçli, toplumun en çok kenara itilen kesiminin engelliler olduğunu dile getirdi. İçli, engellilerin yaşadıkları zorlukları sıralayarak, “Engellilerin bir hak öznesi olmasını istiyoruz. Bilgiye, çevreye, hizmetlere, programlara erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Baskıcı, sömürücü sermaye düzeninde ayakta kalamıyoruz. Yalıtılmış bir biçimde yalnızlığımızla başbaşayız. Merhamet değil haklarımızı istiyoruz” diye konuştu.
 
BİRLİKTE YAŞAM KARARLILIĞI
 
Halklar ve inançlar çalışma grubu adına söz alan Yaşar Güven ve Cemre Can Aşmacı ise, insanca ve onurlu bir yaşam vurgusu yaptı. Güven ve Aşmacı, "Resmi ideoloji ve iktidarlar tarafından yok sayılmanın, asimilasyon, aşağılama, inkar ve imha politikalarının karşısında bugüne kadar halklar olarak 'Biz varız' dedik. Kültürümüzü, dillerimizi ve inançlarımızı bugüne kadar kendimizi savunduk. Biliyoruz ki halkların, inançların, kültürlerin haklarıyla emeğin, doğanın ve kadınların hakları ortaktır. Eşit, özgür, kardeşçe ve barış içinde bir yaşamın yolunu, bu toprakların hak mücadelesi veren tüm toplumsal kesimleriyle birlikte arıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
MÜLTECİLER DURUMU
 
Mülteci ve göçmen çalışma grubunda Özgür Aktütün, mülteci ve göçmenlerin her yerde aşağılanmalara, hakaretlere ve sömürüye maruz kaldıklarını ifade etti. Aktütün, kapitalist sistemin yarattığı yıkımın binlerce mala can olduğunu söyledi. Binlerce mültecinin ülkelerin sınırlarını aşmaya çalışırken yaşamlarını yitirdiklerine dikkati çeken Aktütün, hedefledikleri ülkelere gidenlerin ise sınırsız ayrımcılık ve sömürü dolu bir yaşama mahkum bırakıldıklarını söyledi.
 
ÇOCUKLAR ÖZNE OLMALI
 
Çocuk hakları çalışma alanından Hatice Göz, Türkiye’de 4 milyona yakın çocuk işçinin bulunduğunu ve bunun dünyanın en yüksek rakamlarından biri olduğunu dile getirdi. Göz, çocukların doğrudan özne olduğu, toplumda birey oldukları, kendi sözlerini özgürce söyleyebildikleri bir ülkede demokrasinin olabileceğini vurguladı. 
 
SANAT İÇİN ORTAK MÜCADELE
 
Kültür-sanat çalışma alanından Ayşe Tütüncü, sanatın tarihsel süreçteki rolünü anlatarak, modern dünyada sanatın da sanatçının da ötelendiğinin altını çizdi. Çok renkli ve direngen bir geleneğin devam ettiğini belirten Tütüncü, gelinen aşamada tek tek bireysel adımların sonuç alamayacağının ortaya çıktığına vurgu yaptı. Tütüncü, konferansa katılan bütün kesimlerin bir birlerini dinleyebildiği büyük bir anlatının ortaya çıktığını söyleyerek, sanatın güzelleştirici özelliğinin ortak mücadelenin gücü ile dünyanın da güzelleştirebileceğine vesile olabileceğini belirtti.
 
EĞİTİME ALANI
 
Eğitim çalışma alanından Arzu Şimşek, çocuklar ve gençler için yüz yüze eğitimin vazgeçilmez bir durum olduğunu belirterek, pandemi sürecinde EBA sisteminde 4 milyon civarında öğrencinin eğitim dışında kaldığını söyledi. Şimşek, süreci en olumsuz bir şekilde yaşayanların ana dili farkı olanlar, göçmenler ve çalışan çocuklar olduğuna vurgu yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir eğitim programı olmamasının bu sonuçları doğurduğunu ifade etti.
 
'GAZETECİLER ÖRGÜTLENMELİ'
 
Basın çalışma alanından söz alan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Genel Başkanı Faruk Eren, AKP’nin iktidara geldiği günden itibaren basını kontrol altına almaya çalıştığını bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bine yakın gazetecinin işlerinden ve özgürlüklerinden olduklarını anlattı. Gazetecilere yönelik devam eden tutuklama furyalarını hatırlatan Eren, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün neredeyse yok düzeyinde olduğunu kaydetti. Gazetecilerin büyük bölümünün örgütsüz olduğunun altını çizen Eren, tüm gazetecilerin örgütlenmelerinin sağlanması gerektiğine işaret etti.
 
ANNELERİN GÖZYAŞLARI  
 
Açıklamaya konuk olarak katılan Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Emine Erbey, yıllardır barış için sokak sokak direndiklerini, annelerin gözyaşları arasında bir fark olmadığını söyledi. Ölümlerin son bulması, cezaevlerindeki evlatlarının serbest bırakılmasını istediklerini ifade eden Erbey, “Çocuğu için hayat yoksa anne için de yoktur. Ölüm istemiyoruz. Ölüm çözüm değildir. Yakınlarımızı kaybettik, sadece adalet ve barış istedik. Tüm anneler barışın sesine kulak vermelidir” çağrısı yaptı. 
 
Son olarak İkizdere direnişinde yer alan yurttaşlar söz aldı. Direniş sürecinde yaşadıklarını anlatan yurttaşlar, doğa talanına karşı mücadelelerinin devam edeceği mesajını verdi. 
 
Konuşmaların ardından bileşen üyeleri toplu fotoğraf çekti.  
 

Diğer başlıklar

13:42 'Fotoğraf paylaşacağınıza yolları temizleyin kayyım efendi'
13:24 Mardin’de trafik kazası: 3 ölü, 10 yaralı
13:23 Durağa ‘Enes Kara’ adı verildi
12:50 Şenyaşar ailesinin kardan duvar yazısına yasak!
12:50 PADÊ Eşbaşkanı: Şengal'in iradesi halkın elinde olmalı
12:36 Barış aktivisti Yaylalı için ceza istemi
12:33 HDP’li Vekile Kürtçe müzik fezlekesi
12:33 Eğitim Sen: Aydın'da okul yönetimleri suç işliyor
12:31 Oluç: Konya katliamına dair çok sayıda soru var, araştırılmıyor
12:22 Özden: Veteriner hekimlerin ürün uygulama ücretleri artırılsın
12:19 Diyarbakırlılar: Kayyum sınıfta kaldı
11:25 Prof. Dr. Herken: İntiharlara karşı toplu mücadele gerekli
11:23 Yollar kapanınca kayyım kriz masası kurdu
10:53 Taciz faili okul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı
10:48 Danıştay 60 bin ağacın kesilmesi kararına ‘dur’ dedi
10:32 Antep-Adana yolu kapandı, binlerce kişi mahsur kaldı
10:26 Sanal medyadaki tehdide suç duyurusu
10:21 Antep'te mahsur kalan yolcular isyanda: Muhatap bulamıyoruz
10:20 Yönetmen Bayram: Bir kadını en iyi kadın anlatır
10:00 Efrîn’i takip eden gazeteci: Soykırım ortaklığı yapıldı
09:49 17 yaşındaki çocuk sokakta alıkonulup ajanlığa zorlandı
09:48 KASED Mersin’de konser düzenliyor
09:48 'İnfazı yakılan tutuklular serbest bırakılsın'
09:46 ‘Mahmur’u boşaltmak istiyorlar’
09:45 Dr. Salih: Kimyasal silah kullanımı insan sağlığında kalıcı etki bırakır
09:29 Yeşilay başkanı nargile kafesiyle bağımlılığa karşı savaşıyor!
09:14 Yüzde 91 vücut fonksiyon kaybı olan tutuklunun infazı yakıldı
09:13 Öcalan: Gelin açık tartışalım kim terörist kim değil
09:08 Açık görüşte yan yana oturmaya ‘eş’ engeli
09:06 CPT'ye 'gelin' çağrısı: Cezaevleri ölüm merkezlerine dönüştü
09:04 Sendikacı Kartal: Sokağa çıkmayı üstlenecek bir merkez oluşturulmalı
09:00 19 OCAK 2022 GÜNDEMİ
08:58 Diyarbakır'da yollar kapandı, yurttaşlar yürüyerek işe gitti
08:48 Bölge kentlerinde okullar tatil edildi
18/01/2022
22:57 HDP’li Aydemir'den AKP’ye: İlk seçimde ampul patlatılacak
22:11 Antep’te halk, önlem almayan belediyeye tepkili
21:42 Kızıltepe'de seçmeli ders formları verilmedi
21:23 Karikatür paylaşan avukat hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davası
21:22 Maraş-Antep petrol boru hattında patlama
21:03 Sabit Torun katledilişinin 42’nci yılında anıldı
20:44 Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
20:33 Korona tablosu: 157 vefat, 69 bin 658 yeni vaka
20:18 ‘Dolandırıcılık ve sahtecilik’ soruşturmasında çok sayıda gözaltı
20:14 Muhalefetin tepki gösterdiği önerge revize edildi
19:56 İzmir'de Enes Kara için açıklama
19:53 Şırnak'ta Kürtçe ders için broşür dağıtıldı
19:51 Dink cinayeti önergesi reddedildi
19:47 8 siyasi partiden ortak açıklama: Toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız
19:18 Avlanan yaban hayvanları için açılan dava kazanıldı
18:58 Siyasi partilerle yapılan toplantı ardından açıklama bekleniyor
18:54 'Kayyım rektör' İnci’ye yumurta atan öğrenciye uzaklaştırma cezası
18:52 AYM’nin üyesi Meclis tarafından yarın seçilecek
18:37 CHP’li Özel: Kavala’nın tutukluluğu Saray talimatıyla sürüyor
18:19 Diyarbakır'ın ilçeleri kara büründü
18:18 Boğaziçili öğrenciler: Naci seni de göndereceğiz!
18:09 Beştaş’tan Leyla Güven’e açılan soruşturmaya tepki
17:47 İnşaat işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı
17:27 Diyarbakır’da trafik kazası
17:07 Van’da artan çocuk istismarı protesto edildi
17:01 Şiddet faili erkeğe ceza indirimi
16:46 Metro inşaatına düşen işçi ağır yaralandı
16:43 Diyarbakır’da kar tutmaya başladı
16:28 HDP’li Güzel’in fezlekesi kapatma davasına ‘ek delil’ olarak gönderildi
16:15 HDP miting çalışmalarını kırsala taşıdı
16:13 Adalet Nöbeti'ndeki ailelerin talepleri mitinge taşınacak
15:43 Suriyeli doktorun Almanya'daki yargılaması yarın
15:25 Kılıçdaroğlu: Kavala'nın hapsi Türkiye'nin adalet sorunudur
15:21 Marmara Gölü’nde kum ocağı tehlikesi
15:20 Kayyımın 'ithal' müdürleri kavga etti
15:14 Erdoğan dokunulmazlıkların peşinde olduğunu söyledi
15:12 Gazeteci Türfent’in avukatlarıyla görüşmeleri kaydedilecek
15:12 Irak ordusu Şengal’i tehdit ediyor
15:08 KHK’liler Bahadır ve Enes için bir araya geldi
14:44 Belediye çalışanlarından Sayıştay’a tepki
14:44 Ankara’da 9 kadın gözaltına alındı
14:43 Sarmaşık Derneği Başkanı Çamçı’ya hapis
14:34 Aydın’da bazı okullarda Kürtçe seçmeli dersten çıkarıldı
14:18 Finans Merkezi Şantiyesi işçileri eylemde
14:18 Şenyaşar ailesine ziyaret: Birleşik adalet talebiyle başarabiliriz
14:12 'Sağlıkta şiddetin sorumlusu sistemdir!'
13:57 Trans kadın Özyıldız'ı katleden fail tutuklandı
13:54 Alevi örgütleri: Kürtçe eğitim dili olmalı
13:37 Siirt'te ev baskınları: 5 gözaltı - YENİLENDİ
13:31 Mahkeme tutuklulara verilen disiplin cezasını iptal etti
13:23 Şenyaşar: Türkiye'nin bütün adliye kapıları adalet nöbet yerlerine dönecek
13:15 İstanbul’da bir kadın katledildi
13:03 'Gülistan nerede?' eylemi 18'inci gününde
12:47 Buldan: Tecrit uygulayıp İmralı'dan söz edenler samimi değil
12:34 Domatesin fiyatı 5 yılda yüzde 218 zamlandı
12:28 Bahçeli Diyarbakır’daki tepkileri ‘bölücülükle’ suçladı
12:27 Avukatlardan İmralı için başvuru
11:48 İHD Ankara Gençlik Komisyonu: Nitelikli barınma haktır
11:43 İstanbul Adliyesi'nde polis 1 kişiyi yaraladı
11:39 TOKİ müteahhitlerine kıyak düzenleme yeniden Meclis gündeminde
11:12 Mücadele sonuç verdi: Medine Ok’un faili yargılanacak
11:01 ‘Hrant Dink’e adalet borcu orada duruyor’
10:34 'Irak Şengal’i karmaşa ortamına çevirmemeli'
10:31 Tecavüz faili Umurlu Ülkü Ocakları eski Başkanı tahliye edildi
10:15 6’ncı Yargı Paketi kadın aleyhine düzenlemeler getiriyor
09:36 29 yıl geçti: Orhan’ın failleri biliniyor