Demokrasi Konferansı 'birleşik mücadele' için toplanacak

img
İSTANBUL - Haziran'da geniş katılımlı konferans düzenleyeceklerini duyuran Demokrasi Konferansı bileşenleri, ülke sorunlarının birleşik mücadeleyle çözüme kavuşabileceğini vurguladı.  
 
Demokrasi Konferansı bileşenleri, Haziran ayında gerçekleştirecekleri Demokrasi Konferansı'na dair Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi Abidin Dino Salonu’nda açıklama yaptı. Çok sayıda bileşen üyesi açıklamaya katıldı. Konferans bileşenleri tarafından oluşturulan çalışma grupları temsilcileri, yaptıkları açıklamalarda ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.
 
KADIN DİRENİŞİ 
 
Kadın çalışma alanından Cemile Baklacı, erkek şiddetinin "erkek-devlet" söylemi ile meşrulaştırıldığını ifade etti. Baklacı, İstanbul Sözleşmesi örneğinde olduğu gibi kadınların yaşamlarının ve haklarının saldırı altında olduğunu belirtti. Kadınların kötü yaşam şartlarına mahkum edilmek istendiğine dikkat çeken Baklacı, "tek adam rejimine ve keyfi yönetime" rıza göstermediklerini, tüm mücadele alanlarında kadınların en önde olduğunu kaydetti. Baklacı, yoksulluğa, eşitsizliğe, evlere hapsedilmeye, suyun-toprağın talan edilmesine karşı direnişi her geçen gün daha da büyüttüklerini ifade etti. 
 
HUKUK SOPASI  
 
Avukat Kemal Aytaç, temel hak ve özgürlüklere saldırılar ile hukuk devletinin son kırıntılarının da yok edilmek istendiğini söyledi. Kadınların, farklı inanç ve kimliklerin haklarına yönelik saldırıların artarak sürdüğünün altını çizen Aytaç, yarının bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını ve muhaliflere karşı bir sopa olarak kullanıldığını ifade etti. Cezaevlerindeki tecridin rutin bir hal aldığını belirten Aytaç, tüm kesimlerin hak ve özgürlükleri için ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı. 
 
SÖZ GENÇLİĞİN
 
Gençlik çalışma alanından Kevser Turan, okurken açlıkla okul bittikten sonra da işsizlikle karşı karşıya olduklarının altını çizerek, buna rağmen gelecekleri için direndiklerini kaydetti. Boğaziçi Üniversitesi direnişinde yaklaşık bin öğrencinin gözaltına alındığını, 11 öğrencinin de tutuklandığını hatırlatan Turan, direnişi sokak sokak örmeye devam ettiklerini söyledi. Turan, söz, yetki ve kararın kendilerinde olduğunu dile getirerek, öğrencileri "direnişe" davet etti.
 
KHK’LİLERİN DURUMU
 
KHK çalışma alanından Yurdagül Şahin, sadece düşünce ve inançları farklı olduğu için binlerce insanın KHK ile işlerinden çıkarıldığını, soruşturmalara ve tutuklamalara maruz kaldığını anımsattı. Şahin, “KHK OHAL’in kalıcılaştırılması, uluslararası sözleşmelerin devre dışı bırakılması, savunma hakkının, adil ve evrensel yargılanma hakkının elimizden alınmasıdır. Binlerce insan ölüme, açlığa mahkum edildi” dedi.
 
SAVAŞ VE YOKSULLUK  
 
Emek çalışma alanından Kamber Saygılı, yoksulluk, ekolojik yıkım, savaş, şiddet, ayrımcılık gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını söyledi. İşçilerin ve emekçilerin zor şartlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Saygılı, işsizliğin kitlesel hale geldiğini, işçilerin ise köleliğe mahkum edilmek istendiğine işaret etti. İşverenlerin giderek zenginleştiğini vurgulayan Saygılı, savaşa ve şiddete ayrılan paranın yoksulluğun artşından önemli bir etkisi olduğuna kaydetti. 
 
YAŞAM HAKKI 
 
Sağlık çalışma alanından Samet Mengüç, Kovid-19 sürecinde uygulanan neo-liberal politikaları eleştirdi. Bu politikaların ciddi yıkımlara neden olduğunu ifade eden Mengüç, yaşam hakkından ve sağlık hakkından asla vazgeçilmemesi gerektiğini kaydetti. Mengüç, “Bu haklardan hiçbir şekilde tasarruf olmaz. Yaşam hakkından tasarruf ölümü, özgürlüklerden tasarruf köleliği getirir” dedi.  
 
EKOLOJİK YIKIM  
 
Ekoloji çalışma grubundan Harun Toptan, iktidarının sermayedarlar ile doğaya yönelik katliamlarını sürdürdüğüne dikkat çekerek, doğanın metaya dönüştürüp sermayeye akıtıldığını söyledi. Toptan, gelecekte Türkiye’yi çok kötü ekolojik yıkımın beklediği uyarısında bulunarak, kapitalizmin yarattığı politikalara karşı "ortak mücadele" çağrısı yaptı.  
 
MERHAMET DEĞİL HAK  
 
Engelliler alanını temsilen konuşan Turhan İçli, toplumun en çok kenara itilen kesiminin engelliler olduğunu dile getirdi. İçli, engellilerin yaşadıkları zorlukları sıralayarak, “Engellilerin bir hak öznesi olmasını istiyoruz. Bilgiye, çevreye, hizmetlere, programlara erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Baskıcı, sömürücü sermaye düzeninde ayakta kalamıyoruz. Yalıtılmış bir biçimde yalnızlığımızla başbaşayız. Merhamet değil haklarımızı istiyoruz” diye konuştu.
 
BİRLİKTE YAŞAM KARARLILIĞI
 
Halklar ve inançlar çalışma grubu adına söz alan Yaşar Güven ve Cemre Can Aşmacı ise, insanca ve onurlu bir yaşam vurgusu yaptı. Güven ve Aşmacı, "Resmi ideoloji ve iktidarlar tarafından yok sayılmanın, asimilasyon, aşağılama, inkar ve imha politikalarının karşısında bugüne kadar halklar olarak 'Biz varız' dedik. Kültürümüzü, dillerimizi ve inançlarımızı bugüne kadar kendimizi savunduk. Biliyoruz ki halkların, inançların, kültürlerin haklarıyla emeğin, doğanın ve kadınların hakları ortaktır. Eşit, özgür, kardeşçe ve barış içinde bir yaşamın yolunu, bu toprakların hak mücadelesi veren tüm toplumsal kesimleriyle birlikte arıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
MÜLTECİLER DURUMU
 
Mülteci ve göçmen çalışma grubunda Özgür Aktütün, mülteci ve göçmenlerin her yerde aşağılanmalara, hakaretlere ve sömürüye maruz kaldıklarını ifade etti. Aktütün, kapitalist sistemin yarattığı yıkımın binlerce mala can olduğunu söyledi. Binlerce mültecinin ülkelerin sınırlarını aşmaya çalışırken yaşamlarını yitirdiklerine dikkati çeken Aktütün, hedefledikleri ülkelere gidenlerin ise sınırsız ayrımcılık ve sömürü dolu bir yaşama mahkum bırakıldıklarını söyledi.
 
ÇOCUKLAR ÖZNE OLMALI
 
Çocuk hakları çalışma alanından Hatice Göz, Türkiye’de 4 milyona yakın çocuk işçinin bulunduğunu ve bunun dünyanın en yüksek rakamlarından biri olduğunu dile getirdi. Göz, çocukların doğrudan özne olduğu, toplumda birey oldukları, kendi sözlerini özgürce söyleyebildikleri bir ülkede demokrasinin olabileceğini vurguladı. 
 
SANAT İÇİN ORTAK MÜCADELE
 
Kültür-sanat çalışma alanından Ayşe Tütüncü, sanatın tarihsel süreçteki rolünü anlatarak, modern dünyada sanatın da sanatçının da ötelendiğinin altını çizdi. Çok renkli ve direngen bir geleneğin devam ettiğini belirten Tütüncü, gelinen aşamada tek tek bireysel adımların sonuç alamayacağının ortaya çıktığına vurgu yaptı. Tütüncü, konferansa katılan bütün kesimlerin bir birlerini dinleyebildiği büyük bir anlatının ortaya çıktığını söyleyerek, sanatın güzelleştirici özelliğinin ortak mücadelenin gücü ile dünyanın da güzelleştirebileceğine vesile olabileceğini belirtti.
 
EĞİTİME ALANI
 
Eğitim çalışma alanından Arzu Şimşek, çocuklar ve gençler için yüz yüze eğitimin vazgeçilmez bir durum olduğunu belirterek, pandemi sürecinde EBA sisteminde 4 milyon civarında öğrencinin eğitim dışında kaldığını söyledi. Şimşek, süreci en olumsuz bir şekilde yaşayanların ana dili farkı olanlar, göçmenler ve çalışan çocuklar olduğuna vurgu yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir eğitim programı olmamasının bu sonuçları doğurduğunu ifade etti.
 
'GAZETECİLER ÖRGÜTLENMELİ'
 
Basın çalışma alanından söz alan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Genel Başkanı Faruk Eren, AKP’nin iktidara geldiği günden itibaren basını kontrol altına almaya çalıştığını bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bine yakın gazetecinin işlerinden ve özgürlüklerinden olduklarını anlattı. Gazetecilere yönelik devam eden tutuklama furyalarını hatırlatan Eren, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün neredeyse yok düzeyinde olduğunu kaydetti. Gazetecilerin büyük bölümünün örgütsüz olduğunun altını çizen Eren, tüm gazetecilerin örgütlenmelerinin sağlanması gerektiğine işaret etti.
 
ANNELERİN GÖZYAŞLARI  
 
Açıklamaya konuk olarak katılan Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Emine Erbey, yıllardır barış için sokak sokak direndiklerini, annelerin gözyaşları arasında bir fark olmadığını söyledi. Ölümlerin son bulması, cezaevlerindeki evlatlarının serbest bırakılmasını istediklerini ifade eden Erbey, “Çocuğu için hayat yoksa anne için de yoktur. Ölüm istemiyoruz. Ölüm çözüm değildir. Yakınlarımızı kaybettik, sadece adalet ve barış istedik. Tüm anneler barışın sesine kulak vermelidir” çağrısı yaptı. 
 
Son olarak İkizdere direnişinde yer alan yurttaşlar söz aldı. Direniş sürecinde yaşadıklarını anlatan yurttaşlar, doğa talanına karşı mücadelelerinin devam edeceği mesajını verdi. 
 
Konuşmaların ardından bileşen üyeleri toplu fotoğraf çekti.  
 

Diğer başlıklar

12/06/2021
20:29 Midyat'ta bir kadın evinde ölü bulundu
20:22 TİP: Çete düzeniyle helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız
20:13 Şenyaşar ailesi için Twitter’da destek kampanyası
19:47 6 bin 76 yeni vaka tespit edildi
19:41 Uluslararası İttifak’ın iki üyesi tutuklandı
19:22 Hewlêr’de gözaltına alınan Alman Parlamenter: Kötü muameleye maruz kaldım
19:12 19. Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu
18:39 Barış Heyeti: İşgale izin vermeyeceğiz
18:23 Kadınlardan sanal medyadan yapılan tacize tepki
18:06 Üç ilçede tecride dikkat çektiler: 22 yıldır Öcalan’ın iradesini kıramadılar
17:54 Partilerden mafya düzenine karşı birlik çağrısı
17:51 ‘İmralı’da tecrit kırılmadan Türkiye’de sorunlar çözülmez’
17:14 Hewler’de gözaltına alınan Barış Heyeti açlık grevine girdi
17:10 'İstanbul Sözleşmesi bizim' diyen kadınlardan bisikletli eylem
17:00 Polis ve bekçi şiddeti Soylu’ya soruldu
16:25 'Öcalan Ortadoğu'da çözümün adresidir'
15:52 ‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’
15:51 İHD çocukların çalıştırılmasına karşı herkesi göreve çağırdı
15:41 'Suç iktidarına karşı sokakta mücadeleyi büyütelim'
15:41 HDP’nin çabasıyla 30 yıl sonra hizmetle tanıştılar
15:11 Asker, korucuların kavga ettiği köylüleri yayladan indirdi
15:09 Sınır kapısına yürüdüler: İşgale karşı tutum sergileyin
14:55 CHP’li Tanrıkulu: Kürt meselesini çözme iddiasındayız
14:39 Ağar döneminde kaybedilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
14:34 'F Oturumu'nda Ali Osman Köse'nin tahliyesi istendi
14:28 Dicle Görese Dağı’ndaki yangın tekrar başladı
14:20 HDP’den ırkçı soruya tepki: Helikopterden atan zihniyetten farkı yok
13:53 Pêşmerge Komutanı Sengawî'den KDP'ye tepki: Kıyamet de kopsa tek kurşun atmam
13:40 Cumartesi Anneleri Aslan’ın faillerini sordu
13:40 Fransa Senatosu üyesinden HDP’ye ziyaret
13:33 Adana savcısı: Doku dosyasında Tunceli Savcılığı işini yapmamış
13:22 Kanser hastası Çakal’ın tahliyesi istendi
13:19 Alman polisi ve KDP’den Barış Heyeti’ne eş zamanlı gözaltı
13:07 Üniversitede ırkçı final sorusu: Hangi Kürt yanlısı parti yasaklanmak istendi?
13:02 Ağır hasta tutuklu Kara için tahliye çağrısı
12:50 Feridun Yazar mezarı başında anıldı
12:17 Soma Davası’nda ‘reddi hakim’ talebi reddedildi
12:08 HDP Kadın Meclisi: Emeğinin karşılığını alamayan kadınların sesiyiz
12:01 70 yaşında kaybedildi
11:52 'Çocuk işçiliği' için meclis araştırması talebi
11:36 TİGEM’in el koyduğu hayvanlarını isteyen yurttaşlara müdahale
11:34 ‘Çocuklar iş gücü ve para kazanma aracı olarak görülüyor’
11:07 Hayali, ailesinin borçlarının bitmesi
11:06 Patronun kar hırsına kurban olan çocuklar...
10:55 Şenyaşar ailesi: Davamızda üstünlerin hukuku uygulanıyor
10:44 'Yoksulluk önlenmeden çocukların çalıştırılması önlenemez'
09:51 Türkdoğan: AYM manipülasyon yapıyor, o insanlar kurtulabilirdi
09:43 Açlık grevi 198’inci gününde
09:36 Bitlis’te 35 köyde sokağa çıkma yasağı
09:01 Çevirmen: Önceliğimiz açlık grevindeki tutukluların talepleri olmalı
09:01 Kadınlar büyük buluşmaya hazır!
09:01 'Tutukluların direnişini büyütmeliyiz'
09:01 Mahmurlular: BM saldırılara göz yumuyor
09:01 Kuraklık çiftçiyi vurdu: Perişan haldeyiz
09:01 Genelge var, uygulayan yok
09:00 Gazeteci Karaağar'ın faili 28 yıldır 'bulunamadı'
09:00 Gazeteci Mame: KDP savaşa girerse kaybeder
09:00 ‘Organik tarımı geliştirdikçe karbonu sıfırlayacağız’
09:00 Diyarbakır’ın her sokağı çalıştırılan çocuklarla dolu
09:00 12 HAZİRAN 2021 GÜNDEMİ
08:23 Dargeçit’teki orman yangını sürüyor
08:23 Diyarbakır'da motosikletli polis çocuklara çarptı: 1’i ağır 4 yaralı
00:13 Bir asker daha hayatını kaybetti
11/06/2021
21:37 Malatya’da maden ocağına karşı halk toplantısı
20:28 Antalya Kadın Platformu’ndan İstanbul Sözleşmesi eylemi
20:20 Peker: Tayyip ağabey Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü’nü yanıma yollamıştı
19:49 Koronadan 69 kişi daha hayatını kaybetti
19:41 DİSİAD, İş Sağlığı ve Güvenliği Projesi’ni açıkladı
19:38 Uca: Öcalan'ın ve tüm tutsakların özgürlüğünü sağlama zamanıdır
19:32 Cizre'de gözaltına alınan HDP üyesi serbest bırakıldı
18:56 Gözaltındaki 4 siyasetçinin gözaltı süresi uzatıldı
18:54 Barış Annesi Muhteber Bor yaşamını yitirdi
18:52 ‘Devlet-mafya birlikteliğinde sorumlular yargılansın’
18:44 Katledilen Ketir davasında mahkemeden 'takdir' indirimi
18:32 HDP'den kavun üreticisi çiftçilere ziyaret
18:12 İstanbul’da şüpheli kadın ölümü
17:28 Tutuklu HDP PM üyesi Keser’in duruşması ertelendi
17:25 HDK Kadın Meclisleri: Kadınlar kazanacak
17:17 ‘Pandemide kamu emekçilerinin yüzde 21'inin çalışma saatleri arttı’
17:08 Saadet Partisi: Evdeki tencerede artık dert pişiyor
17:05 Parlamentolararası Birlik: Gergerlioğu derhal serbest bırakılsın
16:52 CHP’li Nazlıaka Şenyaşar ailesini ziyaret etti
16:44 Şırnak’ta esnaf ziyareti
16:42 Cinsel saldırı faili Atabay'ın soruşturması genişletilecek
16:40 Osman Şiban ifade verdi: Askerlerden şikâyetçiyim
16:12 VBB Eşbaşkanı Avcı adli kontrolle serbest bırakıldı
16:07 Cenaze namazına polis engeli!
16:06 ‘KDP-AKP ittifakı feci sonuçlara yol açar’
15:58 Protesto GES toplantısını iptal ettirdi
15:52 Erbek Apartmanı iddianamesi kabul edildi
15:51 Cizre'de bir kişi gözaltına alındı
15:31 ‘Nükleer atıklar temizlensin’
15:31 'LGS’yedeki şaibe iddialarını araştırın'
15:15 Kürt sanatçı ve aydınlar: KDP güçlerini çekmeli, karşı tutum almalı
15:12 ‘İmralı tecrit rejimi sona erdirilmeli’
15:00 Yeni Şafak manşeti sanal medyada alay konusu oldu
14:51 Adalet Bakanlığı’na tecrit çağrısı
14:33 HDP'li vekilin yargılaması savcılık talep edince durdu
14:28 İzmir'deki ilk kadın eylemi metro duvarında
14:27 Yeni Şafak hedef şaşırtıyor: Herkes mafyanın kim olduğunu öğrendi