7 Haziran’dan sonra: Paramiliter gruplar güncellendi

img
ANKARA - Bir kez daha tartışılan paramiliter güçlerin AKP’yi iktidardan düşüren 7 Haziran seçimleri sonrası güncellendiğini söyleyen Sezai Temelli, “Siyasi muhalefet 7 Haziran’a bakarsa, HDP ile kurulan ilişkilerin Türkiye’nin demokratikleşmesine nasıl katkı sunduğu bir kez daha görür” dedi.
 
AKP’yi iktidardan düşüren, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 12 Eylül barajını yıktığı, Meclis’te güçlü temsilin ipuçlarını veren ve bu açıdan Türkiye siyasi tarihinde dönem noktalarından biri olarak kabul edilen 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ve sonrasında yaşananlar, devlet-mafya-siyaset gündeminden çok daha önemli bir yer tutuyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’na gönderdiği mektubunda, “Artık silahlar sussun, siyaset konuşsun” çağrısında bulunmasıyla birlikte Kürt sorununu demokratik temelde çözmeyi esas alan süreç başlatılmak istendi. Öcalan’ın yarattığı atmosfer, ileriki dönem seçimlerin de niteliğini belirledi. 
 
7 Haziran’dan aylar önce, Kürt sorunun çözümünde en demokratik nokta olan 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı, İmralı Heyeti ve hükümet yetkileri tarafından açıklandı. Bu açıdan, 7 Haziran’ın sonuçları, toplumun barışa destek vermesi olarak değerlendirildi. 
 
KOBANÊ DİRENİŞİN ETKİSİ
 
Şimdilerde HDP’nin kapatılmasına gerekçe olarak gösterilmek istenen ve çok sayıda Kürt siyasetçinin tutuklanmasına neden olan Kobanê eylemleri de sürecin önemli noktalarından biri oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşüyor” açıklaması, Kürtlerin tepkisine neden oldu ve Kürt meselesinin çözümüne dair güven ciddi ölçüde kırıldı.
 
DOLMABAHÇE MUTABAKATI
 
7 Haziran sürecine kadar, PKK Lideri Öcalan ve Kürt hareketi tarafından sürecin devam ettirilmesinin hayati önem taşıdığı yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak Erdoğan’ın 22 Mart 2015 tarihinde Ukrayna dönüşü yaptığı açıklamada Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddetmesi, tarafların görüşmesinin de askıya alınmasına neden oldu. 
 
HDP’YE BASKILAR
 
Hükümetin planlarının “Türk Tipi Başkanlık” üzerine kurduğu bu dönemlerde, AKP kurmayları tarafından HDP’ye yönelik “parti ile seçime girmeyin” baskısı yapılırken, Erdoğan ise 7 Mart 2015 tarihinde “400 milletvekilini verin bu iş çözülsün” dedi. Anketler toplumun Kürt sorunun çözülmesinden yana olduğu, HDP’nin barajı aşacağını, AKP’nin ise hükümetten düşebileceğini gösterirken, süreci okuyan Öcalan’ın “Son görüşme olabilir” dediği 5 Nisan 2015 tarihindeki İmralı’daki görüşmenin ardından, heyetler bir daha adaya gidemedi.
 
Daha sonra devlet istihbaratının ilişkide olduğu anlaşılacak olan DAİŞ’in Antep hücresinin HDP’ye ve demokratik kamuoyuna karşı saldırıları başladı. Adana ve Mersin’de HDP binaları bombalandı. 5 Haziran’da HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı gerçekleştirildi. 
 
ÇÖKTÜRME PLANI
 
Kürt sorununda tekrar çatışma sürecine dönülmesinin arkasında, 2014 yılı Ekim ayında yapılan tarih en uzun Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan “Çöktürme Planı”nın olduğu daha sonra ortaya çıktı. Keza bu süreçte Erdoğan-Bahçeli ittifakı başladı ve ittifakta Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon unsurları ve 90’ların kirli savaş temsilcilerinin olduğu ifade ediliyor.
 
7 HAZİRAN SONRASI
 
7 Haziran’dan 1 Kasım 2015 erken Genel Seçimlerine uzanan süreçte, Suruç ve Ankara katliamları başta olmak üzere, DAİŞ Antep hücresi birçok saldırı gerçekleştirildi. 24 Temmuz 2015 ise Kandil’e dönük hava saldırıları başlatıldı ve son 6 yıldır çatışma süreci aralıksız devam etti. Sürecinin bitirilmesine gerekçe olarak gösterilen ve PKK’nin suçlandığı Ceylanpınar’da 2 polisin öldürülmesi de şaibeli çıktı. Konuya ilişkin açılan davada, “Somut delillerle desteklenmeyen soyut iddia ve ihbarlardan başkan yeterli kanıt yok” denilerek, sanıklar hakkında beraat kararı verildi.
 
Bölge kentlerinde sokağa çıkma yasakları ilan edildi, kentlerde çatışmalar başladı. Polis ve askerlerin yanı sıra Esadullah adı verilen gruplar, Cizre, Sur, Nusaybin, Yüksekova gibi bölgenin birçok kentini yakıp yıktı. Çatışma bölgelerinde görev alan kimi asker ve polisler, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde yer aldı, muhalefetin “asıl darbe” dediği OHAL koşullarında 16 Nisan Anayasa Referandumu gerçekleştirildi, “Başkanlık Sistemi” ilan edildi, seçilmişler tutuklandı, belediyelere kayyımlar atandı, işkence, cinsel saldırı ve yaşam hakkı başta olmak üzere insan hakları ihlallerinde ciddi artışlar oldu. Türkiye, tarihinin en kanlı ve karanlık dönemlerinden birinin içine girdi. Bu süreç, Kürt sorununda asırları bulan barış arayışı ve Türkiye’nin demokratikleşmesine darbe vurdu.
 
TEMELLİ: UMUDA YOLCULUK
 
HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli, 7 Haziran’da ilk defa vesayete ve tekçi anlayışa karşı çoğulculuğun siyaset olanaklarını var eden bir anlayışın yeşermesinin görüldüğünü söyledi. “Biz buna ‘umuda yolculuk’ adını vermiştik” diyen Temelli, 7 Haziran’ın tam olarak Kürt sorunun çözüm umudu üzerinden yükseldiğini ifade etti. Temelli, “Toplumun her kesiminde beklenti ve umut vardı. Türkiye’nin toplumsal ve siyasal anlamda bir barışa kavuşabileceği umudu yükseliyordu. Devletin tekçi anlayışıyla dayandırdığı, Kürt düşmanlığına bağlandırdığı ve bütün toplumu baskı altına aldığı bir rejimin demokratikleşebileceği umudu yükseliyordu. Demokratik Cumhuriyet’in mümkün olduğu herkes tarafından benimsendiği bir dönemdi. HDP tam da bunun öncülüğünü yapıyordu. Buna karşı direnen ceberut bir iktidar vardı” dedi.
 
KOBANÊ EŞİĞİ 
 
Sürecin kırılma noktalarından olan Kobanê eylemlerine işaret eden Temelli, “Bizim ne denli güçlü bir örgütselliğe, değişim ve dönüşüm iradesine sahip olduğumuzu gösterdi. Çünkü iktidarın hayal ettiği şey, IŞİD gibi selefi örgütlerle girmiş olduğu ilişkiye bağlı olarak bir Arap kuşağı yaratmaktı. Kürt gerçekliğini yok saymak ve bu sayede yüz yıldır sürdürdükleri ittihatçı akılla bu ülkede baskı ve vesayet rejimini devam ettirmek istiyordu. Bunu değiştirecek olan şey Kürt sorununun çözümünden geçiyordu. Çözüm sürecini ayakta tutabilmenin yolu da direnişten geçiyordu. Bugün Kobanê Davası’nın açılması tesadüf değildir. Bu dava, çözüm sürecine, Kobanê direnişine ve 7 Haziran’a devletin karşı koymasıdır. Bunu izliyoruz” diye belirtti.
 
PARAMİLİTER GÜÇLER 
 
Temelli, şöyle devam etti: “Çözüm süreci sadece bir çatışmasızlığın yaratıldığı bir süreç değil, bunun ötesinde Öcalan’ın tezleri ile ortaya konmuş olan bir değişimin siyasetidir. Böyle baktığımızda devletin tepkisi aynı zamanda karşı tezdir. Burada iki siyasetin karşılaşmasını görürüz. Birisi müesses nizamdır diğeri ise hem Türkiye’ye hem Ortadoğu’yu demokratikleştirecek olan çoğulculuğu demokratik Cumhuriyeti savunan siyasettir. İki siyasetin karşı karşıya geldiği bir süreci görüyoruz. Dolayısıyla burada paramiliter güçler, mafya ilişkileri, bunların hepsi devlete içkindir. Devlete ait mekanizmalardır. Dolayısıyla çözüm sürecinde ortaya konulmuş olan fikriyat öncesinden gelen o paradigma, aslında tam da bunu reddeden bir anlayıştır. Bir mücadele sürecidir.”
 
SAVAŞLA YÜZLEŞME 
 
7 Haziran’dan sonra yaşanılanlarla devletin kodlarının asla Türkiye’de çoğulcu, demokratik, laik bir rejime uygun biçimlendirilmediğinin görüldüğünü belirten Temelli, “Evet biz bir rüya gördük, 2015 güzel bir rüyaydı, bizi hayallere sürükledi ama 2015’ten sonra biz yeniden devlet gerçekliğiyle, Türkiye’deki sermaye gerçekliğiyle, egemenlerin bu ülkede yaratmış olduğu düzenle bir kez daha yüzleştik. Suruç’ta, Ankara katliamında, Cizre’de, Sur’da yüzleştik, savaşla yüzleştik ve savaş sürüyor. O zaman bizde barış mücadelesi ile savaşa karşı direnişi örgütlemeye ve bunu sürdürmeye devam etmeliyiz” diye belirtti.
 
FAŞİZM KURUMSALLAŞTI
 
7 Haziran’dan sonra faşizmin kurumsallaştığını ifade eden Temelli, “7 Haziran, 1 Kasım ve sonrasını belli bir kurgu içinde okuduğunuzda aslıda devlet-sermaye-iktidar, bütün bu yapıların bu sürecin hafızasını silmeye yönelik topyekun bir saldırıya geçtiğini gördük. Hem demokratik siyaset alanındaki bütün yapılara hem Kürtlere karış bir savaşı ördüğünü görüyoruz. Kendi geleneğinde var olan ilişkileri de bir kez daha dönemin koşullarına uygun biçimlendirmesi doğaldır. Sedat Peker vakasını gördüğümüz gibi sosyal medyada kötü bir filim olarak görüp, büyük şaşkınlıklar ortaya çıkıyor. Oysa çok şaşıracağımız bir şey değil. Çünkü Türkiye siyaset geleneğinde her zaman için mafya-siyaset ilişkileri vardır ve bunu bizzat devlet düzenler” diye konuştu.
 
DEVLETİN 2015 GÜNCELLEMESİ
 
Devletin, 2015 yılında paramiliter güçleri güncellediğinin altını çizen Temelli, şöyle devam etti: “Bugün karşımıza SADAT’ın çıkması aslında içinde bulunduğumuz politik iklimin bir sonucu olarak bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü devlet Ortadoğu’daki yayılmacı politikalar gerçekleştirirken, bunu özellikle İslami belli örgütlerle bir arada götürdü. Bu örgütlerin IŞİD gibi yapıları ile daha çok ilişkiye girdi, bu ilişkinin bir sonucu da içerideki paramiliter güçlerin bir şekilde dönüştürülmesi söz konusu oldu. Ülkücü ocakları da paramiliterdir ama bu dönemde devreye girmediğini görüyoruz. Temelde yöntem aynı fakat kullanılan araçlar içinde bulunulan siyasi koşullara göre yeniden güncelleniyor.”
 
BİRLİKTE MÜCADELE VURGUSU
 
Muhalefetin bir an önce devletin kodlarından kurtulması gerektiğini vurgulayan Temelli, “Yan yana gelerek, bir yanı ile faşizme karşı güçlü bir direnişi ortaya koyabilecek buluşmaları, mücadele dinamiklerini yan yana getirebilecek çözümler üretmeliyiz ama diğer taraftan da bu iktidar sonrasını bu değişim dönüşümden sonrasının ne olacağına dair de toplumu ikna edebilecek siyaseti de bugünden hayata geçirmeliyiz. Bunu başarabilirsek, bu gidişatı durdurabiliriz, başaramazsak bu saldırılar devam eder. Burada da turnusol kağıdı da HDP ile olan ilişkilerdir. Siyasi muhalefet, 7 Haziran bakarsa, bütün siyasi partilerin o dönemde HDP ile kurmuş olduğu ilişkilerin Türkiye’nin demokratikleşmesine nasıl katkı sunduğu bir kez daha görür. Hafızalarında yoklasa, bugün ne yapması gerektiğinin ipuçlarını içinden çıkartıp bulabilir” şeklinde konuştu. 
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz