7 Haziran’dan sonra: Paramiliter gruplar güncellendi

img
ANKARA - Bir kez daha tartışılan paramiliter güçlerin AKP’yi iktidardan düşüren 7 Haziran seçimleri sonrası güncellendiğini söyleyen Sezai Temelli, “Siyasi muhalefet 7 Haziran’a bakarsa, HDP ile kurulan ilişkilerin Türkiye’nin demokratikleşmesine nasıl katkı sunduğu bir kez daha görür” dedi.
 
AKP’yi iktidardan düşüren, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 12 Eylül barajını yıktığı, Meclis’te güçlü temsilin ipuçlarını veren ve bu açıdan Türkiye siyasi tarihinde dönem noktalarından biri olarak kabul edilen 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ve sonrasında yaşananlar, devlet-mafya-siyaset gündeminden çok daha önemli bir yer tutuyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’na gönderdiği mektubunda, “Artık silahlar sussun, siyaset konuşsun” çağrısında bulunmasıyla birlikte Kürt sorununu demokratik temelde çözmeyi esas alan süreç başlatılmak istendi. Öcalan’ın yarattığı atmosfer, ileriki dönem seçimlerin de niteliğini belirledi. 
 
7 Haziran’dan aylar önce, Kürt sorunun çözümünde en demokratik nokta olan 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı, İmralı Heyeti ve hükümet yetkileri tarafından açıklandı. Bu açıdan, 7 Haziran’ın sonuçları, toplumun barışa destek vermesi olarak değerlendirildi. 
 
KOBANÊ DİRENİŞİN ETKİSİ
 
Şimdilerde HDP’nin kapatılmasına gerekçe olarak gösterilmek istenen ve çok sayıda Kürt siyasetçinin tutuklanmasına neden olan Kobanê eylemleri de sürecin önemli noktalarından biri oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşüyor” açıklaması, Kürtlerin tepkisine neden oldu ve Kürt meselesinin çözümüne dair güven ciddi ölçüde kırıldı.
 
DOLMABAHÇE MUTABAKATI
 
7 Haziran sürecine kadar, PKK Lideri Öcalan ve Kürt hareketi tarafından sürecin devam ettirilmesinin hayati önem taşıdığı yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak Erdoğan’ın 22 Mart 2015 tarihinde Ukrayna dönüşü yaptığı açıklamada Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddetmesi, tarafların görüşmesinin de askıya alınmasına neden oldu. 
 
HDP’YE BASKILAR
 
Hükümetin planlarının “Türk Tipi Başkanlık” üzerine kurduğu bu dönemlerde, AKP kurmayları tarafından HDP’ye yönelik “parti ile seçime girmeyin” baskısı yapılırken, Erdoğan ise 7 Mart 2015 tarihinde “400 milletvekilini verin bu iş çözülsün” dedi. Anketler toplumun Kürt sorunun çözülmesinden yana olduğu, HDP’nin barajı aşacağını, AKP’nin ise hükümetten düşebileceğini gösterirken, süreci okuyan Öcalan’ın “Son görüşme olabilir” dediği 5 Nisan 2015 tarihindeki İmralı’daki görüşmenin ardından, heyetler bir daha adaya gidemedi.
 
Daha sonra devlet istihbaratının ilişkide olduğu anlaşılacak olan DAİŞ’in Antep hücresinin HDP’ye ve demokratik kamuoyuna karşı saldırıları başladı. Adana ve Mersin’de HDP binaları bombalandı. 5 Haziran’da HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı gerçekleştirildi. 
 
ÇÖKTÜRME PLANI
 
Kürt sorununda tekrar çatışma sürecine dönülmesinin arkasında, 2014 yılı Ekim ayında yapılan tarih en uzun Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan “Çöktürme Planı”nın olduğu daha sonra ortaya çıktı. Keza bu süreçte Erdoğan-Bahçeli ittifakı başladı ve ittifakta Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon unsurları ve 90’ların kirli savaş temsilcilerinin olduğu ifade ediliyor.
 
7 HAZİRAN SONRASI
 
7 Haziran’dan 1 Kasım 2015 erken Genel Seçimlerine uzanan süreçte, Suruç ve Ankara katliamları başta olmak üzere, DAİŞ Antep hücresi birçok saldırı gerçekleştirildi. 24 Temmuz 2015 ise Kandil’e dönük hava saldırıları başlatıldı ve son 6 yıldır çatışma süreci aralıksız devam etti. Sürecinin bitirilmesine gerekçe olarak gösterilen ve PKK’nin suçlandığı Ceylanpınar’da 2 polisin öldürülmesi de şaibeli çıktı. Konuya ilişkin açılan davada, “Somut delillerle desteklenmeyen soyut iddia ve ihbarlardan başkan yeterli kanıt yok” denilerek, sanıklar hakkında beraat kararı verildi.
 
Bölge kentlerinde sokağa çıkma yasakları ilan edildi, kentlerde çatışmalar başladı. Polis ve askerlerin yanı sıra Esadullah adı verilen gruplar, Cizre, Sur, Nusaybin, Yüksekova gibi bölgenin birçok kentini yakıp yıktı. Çatışma bölgelerinde görev alan kimi asker ve polisler, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde yer aldı, muhalefetin “asıl darbe” dediği OHAL koşullarında 16 Nisan Anayasa Referandumu gerçekleştirildi, “Başkanlık Sistemi” ilan edildi, seçilmişler tutuklandı, belediyelere kayyımlar atandı, işkence, cinsel saldırı ve yaşam hakkı başta olmak üzere insan hakları ihlallerinde ciddi artışlar oldu. Türkiye, tarihinin en kanlı ve karanlık dönemlerinden birinin içine girdi. Bu süreç, Kürt sorununda asırları bulan barış arayışı ve Türkiye’nin demokratikleşmesine darbe vurdu.
 
TEMELLİ: UMUDA YOLCULUK
 
HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli, 7 Haziran’da ilk defa vesayete ve tekçi anlayışa karşı çoğulculuğun siyaset olanaklarını var eden bir anlayışın yeşermesinin görüldüğünü söyledi. “Biz buna ‘umuda yolculuk’ adını vermiştik” diyen Temelli, 7 Haziran’ın tam olarak Kürt sorunun çözüm umudu üzerinden yükseldiğini ifade etti. Temelli, “Toplumun her kesiminde beklenti ve umut vardı. Türkiye’nin toplumsal ve siyasal anlamda bir barışa kavuşabileceği umudu yükseliyordu. Devletin tekçi anlayışıyla dayandırdığı, Kürt düşmanlığına bağlandırdığı ve bütün toplumu baskı altına aldığı bir rejimin demokratikleşebileceği umudu yükseliyordu. Demokratik Cumhuriyet’in mümkün olduğu herkes tarafından benimsendiği bir dönemdi. HDP tam da bunun öncülüğünü yapıyordu. Buna karşı direnen ceberut bir iktidar vardı” dedi.
 
KOBANÊ EŞİĞİ 
 
Sürecin kırılma noktalarından olan Kobanê eylemlerine işaret eden Temelli, “Bizim ne denli güçlü bir örgütselliğe, değişim ve dönüşüm iradesine sahip olduğumuzu gösterdi. Çünkü iktidarın hayal ettiği şey, IŞİD gibi selefi örgütlerle girmiş olduğu ilişkiye bağlı olarak bir Arap kuşağı yaratmaktı. Kürt gerçekliğini yok saymak ve bu sayede yüz yıldır sürdürdükleri ittihatçı akılla bu ülkede baskı ve vesayet rejimini devam ettirmek istiyordu. Bunu değiştirecek olan şey Kürt sorununun çözümünden geçiyordu. Çözüm sürecini ayakta tutabilmenin yolu da direnişten geçiyordu. Bugün Kobanê Davası’nın açılması tesadüf değildir. Bu dava, çözüm sürecine, Kobanê direnişine ve 7 Haziran’a devletin karşı koymasıdır. Bunu izliyoruz” diye belirtti.
 
PARAMİLİTER GÜÇLER 
 
Temelli, şöyle devam etti: “Çözüm süreci sadece bir çatışmasızlığın yaratıldığı bir süreç değil, bunun ötesinde Öcalan’ın tezleri ile ortaya konmuş olan bir değişimin siyasetidir. Böyle baktığımızda devletin tepkisi aynı zamanda karşı tezdir. Burada iki siyasetin karşılaşmasını görürüz. Birisi müesses nizamdır diğeri ise hem Türkiye’ye hem Ortadoğu’yu demokratikleştirecek olan çoğulculuğu demokratik Cumhuriyeti savunan siyasettir. İki siyasetin karşı karşıya geldiği bir süreci görüyoruz. Dolayısıyla burada paramiliter güçler, mafya ilişkileri, bunların hepsi devlete içkindir. Devlete ait mekanizmalardır. Dolayısıyla çözüm sürecinde ortaya konulmuş olan fikriyat öncesinden gelen o paradigma, aslında tam da bunu reddeden bir anlayıştır. Bir mücadele sürecidir.”
 
SAVAŞLA YÜZLEŞME 
 
7 Haziran’dan sonra yaşanılanlarla devletin kodlarının asla Türkiye’de çoğulcu, demokratik, laik bir rejime uygun biçimlendirilmediğinin görüldüğünü belirten Temelli, “Evet biz bir rüya gördük, 2015 güzel bir rüyaydı, bizi hayallere sürükledi ama 2015’ten sonra biz yeniden devlet gerçekliğiyle, Türkiye’deki sermaye gerçekliğiyle, egemenlerin bu ülkede yaratmış olduğu düzenle bir kez daha yüzleştik. Suruç’ta, Ankara katliamında, Cizre’de, Sur’da yüzleştik, savaşla yüzleştik ve savaş sürüyor. O zaman bizde barış mücadelesi ile savaşa karşı direnişi örgütlemeye ve bunu sürdürmeye devam etmeliyiz” diye belirtti.
 
FAŞİZM KURUMSALLAŞTI
 
7 Haziran’dan sonra faşizmin kurumsallaştığını ifade eden Temelli, “7 Haziran, 1 Kasım ve sonrasını belli bir kurgu içinde okuduğunuzda aslıda devlet-sermaye-iktidar, bütün bu yapıların bu sürecin hafızasını silmeye yönelik topyekun bir saldırıya geçtiğini gördük. Hem demokratik siyaset alanındaki bütün yapılara hem Kürtlere karış bir savaşı ördüğünü görüyoruz. Kendi geleneğinde var olan ilişkileri de bir kez daha dönemin koşullarına uygun biçimlendirmesi doğaldır. Sedat Peker vakasını gördüğümüz gibi sosyal medyada kötü bir filim olarak görüp, büyük şaşkınlıklar ortaya çıkıyor. Oysa çok şaşıracağımız bir şey değil. Çünkü Türkiye siyaset geleneğinde her zaman için mafya-siyaset ilişkileri vardır ve bunu bizzat devlet düzenler” diye konuştu.
 
DEVLETİN 2015 GÜNCELLEMESİ
 
Devletin, 2015 yılında paramiliter güçleri güncellediğinin altını çizen Temelli, şöyle devam etti: “Bugün karşımıza SADAT’ın çıkması aslında içinde bulunduğumuz politik iklimin bir sonucu olarak bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü devlet Ortadoğu’daki yayılmacı politikalar gerçekleştirirken, bunu özellikle İslami belli örgütlerle bir arada götürdü. Bu örgütlerin IŞİD gibi yapıları ile daha çok ilişkiye girdi, bu ilişkinin bir sonucu da içerideki paramiliter güçlerin bir şekilde dönüştürülmesi söz konusu oldu. Ülkücü ocakları da paramiliterdir ama bu dönemde devreye girmediğini görüyoruz. Temelde yöntem aynı fakat kullanılan araçlar içinde bulunulan siyasi koşullara göre yeniden güncelleniyor.”
 
BİRLİKTE MÜCADELE VURGUSU
 
Muhalefetin bir an önce devletin kodlarından kurtulması gerektiğini vurgulayan Temelli, “Yan yana gelerek, bir yanı ile faşizme karşı güçlü bir direnişi ortaya koyabilecek buluşmaları, mücadele dinamiklerini yan yana getirebilecek çözümler üretmeliyiz ama diğer taraftan da bu iktidar sonrasını bu değişim dönüşümden sonrasının ne olacağına dair de toplumu ikna edebilecek siyaseti de bugünden hayata geçirmeliyiz. Bunu başarabilirsek, bu gidişatı durdurabiliriz, başaramazsak bu saldırılar devam eder. Burada da turnusol kağıdı da HDP ile olan ilişkilerdir. Siyasi muhalefet, 7 Haziran bakarsa, bütün siyasi partilerin o dönemde HDP ile kurmuş olduğu ilişkilerin Türkiye’nin demokratikleşmesine nasıl katkı sunduğu bir kez daha görür. Hafızalarında yoklasa, bugün ne yapması gerektiğinin ipuçlarını içinden çıkartıp bulabilir” şeklinde konuştu. 
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

15:58 Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret
15:53 Bakanlık cezaevlerindeki hükümlü sayısından bihaber!
15:38 9 kişinin öldüğü dava Konya'ya nakledildi
15:27 Kobanê Davası kararlarına tepkiler sürüyor
15:14 Licê'de askeri operasyon sürüyor
14:58 Türkiye’nin varlıkları azaldı, yükümlülükleri arttı
14:54 37 kişinin öldüğü apartmanın müteahhitlerine ceza
14:24 UCM savcısından Netanyahu hakkında tutuklama talebi
14:10 ÇED'siz projeyi iktidara yakın firma kazandı
13:53 Tahliye edilen siyasetçiler bir arada: Demokrasiyi inşa zamanı
13:41 Hasta tutsak Özer rapor için İstanbul’a sevk edildi
13:32 Koçyiğit'ten 'iktidar tuzağı' uyarısı | YENİLENDİ
13:29 Reisi'den akılda kalanlar: Jîna Emînî'nin katledilmesi, idamlar ve şiddet
13:07 KYK yurdundan 97 öğrenci zehirlendi
12:58 Meclis'e 'kayyımların borcu kendilerinden tahsil edilsin' teklifi
12:27 Siyasetçi ve aydınlardan 1 Mayıs tutukluları için bildiri
11:52 DEM Parti: AKP muhtar ve köylüleri tehdit ediyor
11:14 Şirnex’te 40 kişiden 1'i tutuklandı
11:10 Sûr Belediyesi kayyımdan kalan borcu açıkladı
10:30 Reisi’nin yerine yardımcısı atandı
09:38 10 il için sağanak uyarısı
09:09 ‘Atanmış hastane yönetimi sağlık sistemini değersizleştiriyor’
09:08 Süleyman Ahmet’ten 209 gündür haber yok!
09:06 Tutsaklar aile ve telefon görüşüne çıkmıyor
09:06 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama
09:05 'Motokurye yüksek tehlikeli iş sınıfına alınsın'
09:00 20 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:52 ‘DAİŞ zihniyeti uluslararası bir sorun’
07:31 Gever’de gece boyunca tecrit protestosu
07:28 İranlı yetkililer: Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti
19/05/2024
22:56 Pontos Rumları birçok kentte anıldı
22:31 Marsilya’da ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü
22:04 Mîdyad’ta kadın katliamı
21:47 Licê’de askeri operasyon
21:13 Zeliha Özkaplan’ın faili tutuklandı
20:34 Hamaney: Ülkenin yönetimi kesintiye uğramayacak
20:26 Ankara’da 7 polis tutuklandı
20:19 İstanbul’da 4 genç tutuklandı
20:01 İran İçişleri Bakanı’ndan Reisi açıklaması
19:46 DEM Parti Demirtaş'ı ziyaret edecek
19:39 Wan'da sempozyum, Amed'te söyleşi
18:51 İzol aşiretinden DEM Parti’ye destek ziyareti
18:43 Ankara’da konser: Kürt dili üzerindeki tecridi kıracağız
18:18 ‘İçeride ve dışarıda mücadelemiz sürecek'
18:10 Kabine ekonomi gündemiyle toplanacak
17:47 Perî’de kapı kapı seçim çalışması
17:38 İbrahim Kaypakkaya İstanbul’da anıldı
17:23 Kayıplar haftası: Yasımız sürüyor, çünkü adalet yerini bulmadı
17:11 YNK: KDP seçimleri engelliyor
16:42 İran'da helikopter kazası: Cumhurbaşkanı'ndan haber alınamıyor
16:32 ‘Curnê Reş 2 Haziran’da zulme dur diyecek’
16:20 İSİG: 11 yılda 2 bin 500 genç işçi yaşamını yitirdi
15:45 Bakırköy Cezaevi önünde ‘Özgürlüğe ses ver’ çığlığı
15:38 Kobanê Davası'ndaki tutsak siyasetçiler: Ne olursa olsun mücadeleden taviz vermeyeceğiz
14:58 Tetwan ve Aydın’da trafik kazası: 1 ölü, 11 yaralı
14:57 Kobanê kararına tepki: Yok hükmündedir
14:43 Türkiye'nin Şehba saldırısında bir çocuk yaşamını yitirdi
14:39 ‘Dörtler’ Adana’da anıldı
14:26 DEM Parti Eş Genel Başkanları Yüksekdağ’ı ziyaret etti: Dayanışmayı büyüteceğiz
14:21 'Kürt dilinin yaşaması için her ev okula çevrilmeli'
14:01 Gözaltındaki gençler ters kelepçeyle adliyede bekletiliyor
12:26 Bradost bölgesi bombalandı
12:14 Bursa’da kadını katletme girişimi
12:14 Halep’te Suriye Özgür Kadın Vakfı açıldı
11:17 Gazeteci Ren'in tahliyesine 'toplumla bütünleşmeye hazır değil' engeli
10:31 Jin derginin 64'üncü sayısı çıktı
09:30 Emniyetten 'Ziya Türk'e sahip çıkma' mesajı
09:27 Federe Kurdistan Bölgesi'nde seçim krizi: KDP güç kaybettiği için ertelemeye çalışıyor
09:06 Kobanê Davası kolektif bir cezalandırma aracına dönüştürüldü
09:06 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 208 gündür haber yok
09:05 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:03 Bereh: Halkını savunmak isteyen önce dilini savunmalı
09:03 Kadınlar: Kobanê'yi birlikte savunduk, savunmaya devam edeceğiz
09:00 'Pişmanlığı' reddeden tutsağın tahliyesi 4’üncü kez ertelendi
09:00 19 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:38 Tokat'ta patlamada 5'i jandarma 7 kişi yaralandı
18/05/2024
22:15 Cizîr’de bir kadın katledildi
22:11 Afganistan’da sel: 400'e yakın kişi hayatını kaybetti
21:19 İstanbul’da Kürt Dili Bayramı etkinliği
20:59 Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek
20:28 Bir yanda ‘Kamuda Tasarruf’, bir yanda şatafat
20:19 Gençlik örgütlerinden Dörtler, Karer ve Kaypakkaya için yürüyüş
20:08 Perî seçimleri için çalışmalar sürüyor
20:01 Bakırhan: Bizi yargılayan JİTEM ittifakından kurtulacağız
19:25 Kobanê Davası tutsaklarına Kuzey ve Doğu Suriye’den destek
19:08 'Kobanê Davası kararından dönülsün' çağrısı
18:57 Uçar: Kürt halkının en büyük dokunulmazlığı direnişidir
18:35 Mêrdîn’de bir korucu öldürülmüş halde bulundu
17:33 Gazeteci Aslan’a ayakta sayım işkencesinin nedeni Türk bayrağıymış!
17:19 ‘Dilin özgürlüğü yetmez, halkın ve toprakların da özgürleşmesi lazım’
17:00 3 kentte Kobanê Davası protestosu
16:55 Elbak’ta askeri araç devrildi
16:14 Curnê Reş'te mahalle mahalle seçim çalışması
16:12 AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı
15:38 Afganistan'da sel: En az 50 ölü
15:05 30 yılın ardından memleketinde çiçeklerle karşılandı
14:53 65 yaş üstü hasta tutsakların sağlık sorunlarını sıraladılar
13:56 'Dörtler' anıldı
13:52 KHK açıklamasında Wan'daki tutuklamaya tepki
13:46 Wan'da Kürt Dil Sempozyumu: Bir dili öldürmek jenosittir
13:41 AKP’nin tarımdaki ‘başarı’ hikayesi: 700 milyar borç
13:37 Şirnex ve Hatay’da Kobanê Davası protestosu
13:31 31 yıllık tutsağın tahliyesine dördüncü engel
13:23 Kayıp yakınlarından birçok kentte eylem: Failleri yargılayın
13:03 Cumartesi Anneleri Örhan ailesinin akıbetini sordu
12:30 Tokat’ta tutsaklara hücre cezası
11:30 Şehba’ya saldırılarda 2 çocuk yaralandı
10:29 Efrîn’de 6 yılda 10 bin kişi kaçırıldı
10:13 Kobanê Davası: Karara karşı omuz omuza mücadele verilmeli
09:46 İstiklal Mahkemeleri'nden Kobanê Davası'na değişen bir şey yok
09:32 Mêrdîn Kitap Festivali: İlgi yoğun, yayıncılar memnun
09:23 Alıkonulan Ahmet'ten 207 gündür haber yok
09:22 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:16 Çiftyürek: 'Kalkınma Yolu Projesi' ile Kürt kazanımları hedefleniyor
09:13 Çıraklık merkezlerinden MESEM’e çocuk emeği sömürüsü
09:06 Nas: Ülke geleceği açısından umut kırıcı bir karar
09:03 'Güvenlik' arıcılığı bitme noktasına getirdi
09:02 Ünsal: DAİŞ’in intikamı alınmak isteniyorsa boşa bir çaba
09:01 Penseli işkence iddianamede yer almadı
09:00 18 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:49 3 kentte 18 tutuklama
17/05/2024
23:24 Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi
21:20 30 yıllık tutsak İlhan tahliye edildi
21:06 Gök ve Dinç’in davasında karar çıkmadı
20:06 Kobanê’den mesaj: Kobanê Davası tutukluları onurumuzdur
19:34 Savcılıktan Kobanê Davası'ndaki beraat ve tahliyelere itiraz
17:57 ‘Emine Şenyaşar yargılanıyor, katliamı yapanlar yargılanmıyor’
17:40 Mêrdin Kitap Festivali’nde Aram Yayınevi’ne yoğun ilgi
17:16 Antalya ve Hatay’da 9 kişi serbest bırakıldı
17:02 Dêrsim’de halk konserine valilik yasağı
16:28 Hemşire Bilgin şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
16:04 Colemêrg’te 6 kişi daha tutuklandı
16:01 Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 8 ayda 3 kez yemek ücretine zam
15:59 3 kentte 'Tecride son ver' eylemi
15:57 Bakanlıktan Karaburun'da 41 yeni RES onayı
15:52 Belediyeye gelen para maaşlara yetmedi
15:42 Curnê Reş’te 12 mahallede seçim çalışması: Yüksek farkla kazanacağız
15:32 Çorum'da iki kadın katledildi
14:24 Şehba’nın Til Mediq köyüne saldırı
14:20 Kışanak Amed'te: Kobanê vicdan meselesiydi, vicdan kazanacak
14:16 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu
14:13 Sêrt kayyımın tahsis ve devir işlemleri iptal edildi
14:06 Wan sokakları: Kararı mahkeme değil, iktidar verdi
13:56 Adalet Bakanı Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması
13:55 Ege cezaevlerinde 1 yılda 934 hak ihlali
13:43 'Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun' talebi
13:34 30 yıllık tutsağın tahliyesi ikinci kez engellendi
13:29 Curnê Reş seçmenlerine mektup: 2 Haziran'da zafer halayına duralım
13:27 Mêrdîn 1’inci Kitap Festivali başladı
13:07 Hukukçular: Düzmece yargılamayla verilen cezaları tanımıyoruz