Üç ilçede tecride dikkat çektiler: 22 yıldır Öcalan’ın iradesini kıramadılar

img
 
 
İSTANBUL - İstanbul’un üç bölgesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevlerine dikkat çekilerek “Öcalan’ın barış iradesi 22 yıldır kırılmadı, daha da güçlendi” mesajı verildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve bunun kaldırılması talebiyle cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Başakşehir, Sultanbeyli ve Esenler ilçelerinde halk toplantısı düzenledi. HDP Başakşehir ilçe binasında yapılan toplantıya HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Emran Emekçi’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Emekçi, Öcalan’ın uğradığı komplodan bahsederek, Öcalan’ın iradesinin 22 yıldır kırılmadığını ve daha da güçlendiğini söyledi. Öcalan’ın ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinin 4’üncü dakikada engellendiğini hatırlatan Emekçi, telefon kesintisinin devleti eleştirmeden dolayı yapıldığını kaydetti. Emekçi, “Öcalan’a ayrı bir hukuk uygulanıyor. Bu uygulamada düşman hukukudur, rehine hukukudur. CPT de bizim söylediğimizi söylüyor ama bu devlet bunu da dinlemiyor. AHİM ise bu uygulamanın işkence uygulaması olduğunu ifade ediyor. Ama bu karara da uymayan bir sistem var karşımızda” ifadelerini kullandı.  
 
Devletin hukuku tanımadığını ve çete zihniyetine sahip olduğunu ifade eden Emekçi, “Bu zihniyetin bütün çözüm yollarını sabote ediyor. Çözüm ise demokratik ittifak blokunun büyümesi ve gelişmesidir. Bu blok iktidara gelmelidir.  Ancak o zaman Kürt sorunu çözülür ancak o zaman tecrit kırılır” dedi. 
 
SAVAŞTA ISRAR EDEN DEVLET ANLAYIŞI
 
Daha sonra söz alan HDP Şırnak Vekili Hasan Özgüneş, "Kavganın olduğu bir ülkede açlık, hapis ve zorbalıkta vardır" diyerek, Türkiye’nin Kürtlerle bir kavga içinde olduğunu belirtti. Özgüneş, “Çünkü bizden ülkemizi ve dilimizi almışlar ve vermek istemedikleri için kavga ediyorlar. Kürt milleti, dili ve ülkesi için mücadele ediyor. Her millet gibi bizim de anadilimizle konuşmaya hakkımız var. Ama bunlar bunun karşısında 'biz sizin hiçbir şeyinizi tanımıyoruz, her şeyinizi inkar ediyoruz' diyor. Bize 'sen Türksün devletin de Türkiye’dir' demeye çalıştırılıyor. Bu kavgayı biz istemiyoruz. Sayın Öcalan, 'kimse ölmesin gelin bunu masada oturalım konuşalım. Çocuklar ölmesin anneler ağlamasın' dedi. Ama bunu dinlemeyen ve savaştan beslenen bir devlet anlayışı var" diye konuştu.
 
Açlık grevine dikkati çeken Özgüneş, cezaevlerinde hayatın cehenneme dönüştüğünü söyleyerek,  açlık grevinde olan kişilerin büyük bir iradeye sahip olduğunu söyledi. Özgüneş, sürecin mücadele etme süreci olduğunu ifade ederek, tecridi ve açlık grevlerini mücadeleleriyle sonlandıracaklarını kaydetti.
 
YÜRÜDÜLER
 
Toplantının ardından kitle Başakşehir ilçe binasından çıkara Güvercintepe Meydanı’na "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Buji berxwedana zindana",  “Biji serok Apo" sloganları eşliğinde yürüdü. Yürüyüş esnasında polis kitleye müdahale ederek Beyaz tülbentli bir anneye yumruk attı. Yine müdahalede bir genci gözaltına alındı. Polisin müdahalesine rağmen kitle Güvercintepe Meydanı’na kadar yürüyerek tecridin ve açlık grevlerinin sonlanmasını istedi.
 
ESENLER 
 
HDP Esenler İlçe binasında gerçekleşen toplantıya da HDP Batman Vekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Asrın Hukuk Bürosu avukatı Cengiz Yürekli’nin yanı sıra çok sayıda kişi katılırken toplantının yapıldığı salona "Direniş şehitlerinin anısına bağlılık tecridi kırmakla mümkündür" pankartı asıldı. Toplantıya katılanlar alkış ve zılgıtlarla açlık grevcilerini selamlarken, Öcalan üzerindeki tecridi kınadı. 
 
Saygı duruşuyla başlayan toplantıda söz alan avukat Cengiz Yürekli, Türkiye'nin koca bir cezaevine dönüştüğünü söyledi. “Öcalan'sız hukuk” diye bir zeminin oluşturulduğunu ve hukukun despotlaştığını belirten Yürekli, "Buna rağmen her zaman Öcalan'ın son cümlesi barış oldu. Öcalan'ın üzerindeki tecrit o’nun iradesini teslim alma projesidir. Bu uluslararası bir komplodur. Öcalan'ın sağlık durumunu, ne yiyip içtiğini bilmiyoruz. Bu bilinmezlikle toplumun Öcalan'ı unutmasını istiyorlar " dedi.
 
İMRALI SİSTEMİ BİR BATAKLIK
 
İmralı sisteminin bir bataklık olduğunu belirten Yürekli, "Diğer konular ise o bataklıktaki sivrisineklerdir" diye vurguladı. Öcalan üzerindeki tecritle bütün toplumun tecrit edildiğini belirten Yürekli, bunun için tecritle mücadelenin toplumsallaşması gerektiğini ifade etti. Yürekli, “Açlık grevinde olanların hiçbiri gasptan, hırsızlıktan, uyuşturucudan cezaevinde değil. Bu insanlar özgürlük mücadelesi verdiği için tutuklular ve çözümün İmralı'nın kapılarının açılmasından geçtiğini biliyoruz. Açlık grevi eylemleri bizlere yol gösteriyor” diye konuştu. 
 
Öcalan'ın temsil ettiği toplumun iradesine dikkati çeken Yürekli, iktidarın Kürt sorununun çözümsüzlüğü ile beslendiğini belirtti. Devlet içi güçlerin birbiri ile saldırı halinde olduğunu hatırlatan Yürekli, "Tüm hırsızlıklar, yolsuzluklar, rantlar, katliamlar Kürt sorununun çözümsüzlüğündendir. Şiddetin olduğu bir ortamda toplum konuşamaz. Biz bugün burada bir çözüm önerisi geliştirmiş olsak 10 maddesinden 9'u Türk Ceza yasasıyla muhatap olacak durumdadır. Bu ülkede ifade özgürlüğü yok. Kürt sorununu bastırmak için İmralı'dan başlayarak tüm halkı tecrit altına almış durumdalar" ifadelerini kullandı.
 
ÇÖZÜM İMRALI’NIN KAPILARINDA 
 
HDP Batman Vekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, İmralı'da uygulanan tecridin tüm cezaevlerinde uygulanmaya başladığını ifade etti. İktidarın, Kürtlerin bir otoriteye sahip olmasına ve Kürt varlığına düşman olduğunun altını çizen Tiryaki, "Bu düşmanlığın karşılığı, uçakların kafamızda patlaması, insanlarımızın katledilmesidir. Fakat özellikle tecritten sonra Türkiye'nin ilişkileri bir bir yok oldu. Türkiye her yönden olduğu gibi diplomatik olarak da tarihinin en zor dönemini yaşıyor. Bu sorunların çözümü İmralı'nın kapılarının açılması ve tecridin kaldırılmasıdır" diye konuştu.
 
SULTANBEYLİ
 
HDP Sultanbeyli İlçe örgütünde düzenlenen toplantıya ise HDP Milletvekili Ömer Öcalan, İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztük katıldı. Toplantının yapıldığı salona “Tecridi kıralım açlık grevine ses olalım” pankartı asıldı. 
 
Toplantıda ilk olarak söz alan avukat Raziye Öztük, Öcalan üzerindeki tecridin günden güne toplumsal alana yayıldığını ifade etti. Öcalan’a dayatılan tecridin nedenine de değinen Öztürk, dünya tarafından sesinin duyulmasının önüne geçilmeye çalıştığını kaydetti. Durumla birlikte Türkiye halkları üzerinde geniş kapsamlı bir tecrittin geliştiğini söyleyen Öztürk, “Sayın Öcalan,  uluslararası gladyonun elliyle Türkiye’ye kaçırıldı. Türkiye’ye getirilerek onun için özel olarak geliştirilen İmralı Adasına konuldu. Bu ada nasıl bir ada sadece bu baktığımız da tecridi görebiliyoruz. Yolların gitmediği bir ada. Bu cezaevinde insanlarla olan bağlantısı koparıldı” dedi. 
 
‘HUKUKLA BAĞDAŞMIYOR’
 
Bu ağır tecride rağmen Öcalan’ın çözümler üreterek demokratik siyasetin gelişmesi için çaba harcadığını dile getiren Öztürk, “Bu çabalarıyla tüm siyasete yön veren bir konumda oldu. Dolayısıyla onlar her ne kadar Öcalan’ın iradesini kırmaya yönelik olarak sindirme politikaları geliştirse de, Kürt halkına unutturmaya çalışsa da bunda başarılı olmadıklarını gördük. Öcalan’ın yaptığı tarihsel değerlendirmeler, bu gün karşımıza çıktığını görüyoruz. En son olan avukat görüşünde ‘Bana fırsat verilirse, bir hafta içinde Halklar arasındaki çatışmaya son verebilirim’ diyerek kendi duruşunu yani demokratik, barışçıl duruşunu deklere etmişti. Bu önemli duruşa rağmen hukukla bağdaşmayan tecrit durumu devam ediyor” diye konuştu. 
 
MÜCADELE İLE TECRİT SONLANIR 
 
Ardından söz alan HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, kararlı bir mücadele ile tecridin bitirileceğine vurgu yaparak, “Cezaevindeki tutuklular üzerlerine düşenden daha fazlasını yapıyor. Bizler de dışarıda, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. Bu karanlık iktidarın ya da buna benzer iktidarların bu topraklara verdiği zararları söküp atabilmek boynumuzun borcudur” dedi.
 
‘HAREKETE GEÇMELİYİZ’
 
HDP’li Ömer Öcalan’da, Öcalan nezdinde Kürt halkı ve diğer halklar üzerinde geniş konseptli bir tecridin uygulandığına vurgu yaparak, “Şu anda Güney Kürdistan’daki çatışmalar, Rojava üzerindeki fitne fesat politikaları, Efrîn işgali, Bakur’da büyük bir zülüm, tüm bunlara baktığımızda onların asıl amaçlarının 21 yüzyılda Kürtleri statüsüz bırakmak olduğunu görebiliyoruz. Bu gün tarihsel değişimlerin mümkün olduğu bir gündeyiz. Tarih bizlere çok şey öğretiyor. Cumhurbaşkanı çıkıp 2023’ten söz ediyor. Evet, Türkiye’nin 2023’ü var. Ancak Kürtlerin de 2023’ü var. Bunu iyi görmek, bilmek lazım. Bu tarihte Lozan antlaşması artık hükmünü yitiriyor. Ortadoğu yeniden dizayn olacak. Buna yön vermenin en etkili yöntemi tecridi kırmak olduğunu biliyoruz. Onun  için tecridin kırılması için harekete geçmeliyiz” diye kaydetti.

Diğer başlıklar

00:22 Termik santral bölgesinde halk tahliye ediliyor
04/08/2021
23:49 İspanya vatandaşına kiralanan Türk jetinde kokain ele geçirildi
23:41 HDP’li Orhan’ın danışmanı gözaltına alındı
23:36 Çorum'da Urfalı mevsimlik tarım işçilerine bıçaklı saldırı
22:38 Irkçı katliamın görüntü tutanaklarına ulaşıldı: Yaralılara ikinci kez ateş açmış
22:34 Diyarbakır’da korona hastaları acil servislerde bekletiliyor
22:19 Erdoğan: Yerleşim bölgelerindeki yangın, büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır
22:12 Kolberleri taşıyan araçta kaza: 2 ölü, 8 yaralı
21:52 Mardin'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
21:40 Milas'ta yangın termik santralin içine girdi
21:34 Başaran: Tutukluların taleplerine ses verelim
20:32 Koronadan 122 vefat, 26 bin 822 yeni vaka tespiti
20:15 ‘Sorumlular İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karar verenlerdir’
19:59 CFWIJ’den muhabirimiz Kişin’in hedef gösterilmesine tepki
19:40 Bismil'de 6 mahalle karantinaya alındı
19:13 Erdoğan Bahçeli ile görüştü
19:06 Kocaeli’de 3 kişiye sanal medya gözaltısı
18:49 Mülteci askerler tarafından darp edildi iddiası
18:41 Katliam faili Altun 6 gün sonra yakalandı
17:53 Urfa'da DEDAŞ protestoları sürüyor
16:50 KCK’den orman yangınları açıklaması
16:33 Dedeoğulları ailesine taziye ziyaretleri sürüyor
16:32 Dörtyol'da orman yangını
16:20 Doğubayazıt'ta yürüyüş: Muhatap Öcalan, adres İmralı’dır
15:21 Salih Müslim: Türkiye'nin vahşeti Hitler’i aştı
15:21 Dedeoğulları ailesi avukatı: Katliam WhatsApp grubu kurularak planlandı
15:07 Gazetecilere yönelik artan saldırılar protesto edildi
14:59 HDK kongre bileşenlerinin kadın temsilcileriyle bir araya geldi
14:51 Doktorlara yapılan saldırıya tepki
14:50 Temelli: Sınır duvarıyla bölge insansızlaştırılmak isteniyor
14:50 Diyarbakır'da 3 mahalle karantinaya alındı
14:32 Katledilen Haytaoğlu defnedildi
14:30 KESK’ten Manavgat’a ziyaret
14:27 Cudi Dağı'nda yangın
14:26 Trafik kazasında 2 kişi yaşamını yitirdi
13:56 ÖHD'den cezaevi raporu: Tecrit kaldırılsın, Öcalan'la görüşme sağlansın
13:52 ‘Kürtler orman yangınları üzerinden ötekileştiriliyor’
13:23 Biradost'a hava saldırısı
12:29 Tutuklu yakınları: Tecridi derhal kaldırın
12:22 Emine Şenyaşar nöbete katılamadı: Annem bu zulmü artık kaldıramıyor
12:10 KESK’in TİS talebi: İnsanca bir yaşam
11:55 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
11:42 Orman yangınları için ayrılan 190 milyonluk bütçe kayıp
11:41 Orman yangınlarında son durum
11:41 TIR’ın içinde yakalanan 300 mülteci sınır dışı edilecek
11:34 DFG'den Temmuz raporu: 15 gazeteci şiddete uğradı
10:48 Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı
10:46 TTB’den Muğla raporu
10:42 Eyn Îsa’ya tank saldırısı: 3’ü çocuk 4 kişi katledildi
10:42 Hozat ve Dicle'deki yangınlar söndü
10:22 Diyarbakır'da son 24 saat: 14 ölüm, 2 bin yeni vaka
10:09 Katliam yapan Altun 6 gündür yakalanmadı
09:03 SES Urfa Şubesi Eşbaşkanı: Tereddüt etmeden aşı olun
09:03 Yüksekova patlamasının tanığı: Askerleri kurtarmaya gittik, üzerimize ateş açtılar
09:02 Özuğurlu: ABD'nin yeni adresi Asya Pasifik
09:02 Açlık grevi 251'inci gününe girdi
09:01 Batıda otel, bölgede karakol!
09:01 Şeker: Tecrit son bulmadıkça toplum nefes alamayacak
09:00 04 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:08 Milas’ta alevler termik santrale ilerliyor
03/08/2021
23:56 Konya’daki katliam soruşturmasında 10 tutuklama
22:44 Silopi’de kitlesel yürüyüş: Şengal’i bombalamak, kadın iradesini bombalamaktır
22:21 Koronadan 126 kişi daha hayatını kaybetti
21:55 HDP, Karakoçan’da halkla buluştu
20:51 Manavgat'taki yangına dair bir çocuk tutuklandı
20:41 'Memleket yanıyor, AKP izliyor'
20:34 DEDEF: Yangınların yayılmasında iktidarın payı büyük
19:28 Şengal’de katledilenler için anma ve yürüyüş
19:21 Katledilen kadınlar için yapılmak istenen açıklamaya müdahale
19:18 Samsun’da Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara tepki
18:47 Kadın cinayetlerine karşı tek ses oldular
18:34 SES'in kuruluşu Adana'da kutlandı
18:28 Fuhuş çetesi davasında 3 fail yine tutuklanmadı
17:59 Özsavunma uygulayan Demir’e ceza istendi
17:54 DTK ve DBP'nin Ağustos ayı programı belli oldu
17:31 Manavgat’ta yangın 7’nci gününde devam ediyor
17:29 Antalya'da ırkçı gruplar yol kesip, kimlik kontrolü yapıyor
17:08 Lahor Şêx Cengî için gözaltı kararı çıkarıldı
16:22 Ferit Şenyaşar: Bizi buradan ya ölüm ya da adalet ayırır
15:56 Dedeoğulları’nın sağ kalan tek bireyi: Olay Kürtlere hakaretle başladı
15:16 '3 Ağustos, Kadın Kırımına Karşı Mücadele Günü ilan edilsin' çağrısı
15:15 Sel mağdurları: Altyapı yetersiz, ihtiyaçlar karşılanmadı
15:04 Sağlık meslek örgütlerinden 'aşı ol' çağrısı
14:54 Havaya ateş açan şarkıcı Güney gözaltına alındı
13:52 İkizdere’de direniş alanı kamulaştırılıyor
13:51 Adana Alevi Platformu’ndan ırkçı saldırılara tepki
13:48 Ege'de orman yangınları yayılıyor: Ölü sayısı 9'a çıktı
13:30 Irak ve Federe Kürdistan’da işkence BM raporlarına yansıdı
13:26 Hukuk örgütleri: Faşist saldırılar karşısında Kürtlerin yanındayız
12:54 Erciş’te halk buluşması: Çözümün yolu İmralı’dır
12:32 HDP Ekoloji Komisyonu’ndan iktidara istifa çağrısı
12:22 Katledilen aileden sağ kalan Çetin Dedeoğulları ifade verecek
12:21 Yangınları söndürmeyen valilik ormanları yasakladı
11:52 Şengal için yaşam 5 dakika durdu
11:51 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Irkçı katliamın faili 5 gündür yakalanmadı
11:26 Şengal Katliamı 7’nci yılında: Ellerini güneşe uzatan kadınları selamlıyoruz
11:20 HDP PM üyesi Durdu’dan Yeni Şafak hakkında suç duyurusu
11:00 Êzidî kadınların direnişini anlatan film suç sayıldı
11:00 TJA: 3 Ağustos 'Soykırıma Karşı Eylem Günü' ilan edilsin