Kobanê Davası: HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmadı

img

ANKARA - Kobanê Davası’nda savunma yapan HDP eski MYK Üyesi Bircan Yorulmaz, “Ne kadar illegalize edilmek için suçlar icat edilmeye çalışılsa da HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmamıştır” dedi. 

 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasının üçüncü oturumu, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu'nda görülen duruşmaya, HDP milletvekillerinin yanı sıra yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Meryem Adıbelli, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuklu yargılanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve HDP eski milletvekili Gülser Yıldırım mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı. 
 
Tutuksuz yargılanan İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Türk, Gülfer Akkaya ve Altan Tan da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 
 
17 SİYASETÇİ DURUŞMA SALONUNDA
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Kürt siyasetçi Ayla Akat Ata, HDP eski Sözcüsü Günay Kubilay, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, eski milletvekili Emine Beyza Üstün, İbrahim Binici, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs, HDP eski saymanı Zeki Çelik, HDP eski MYK üyeleri Pervin Oduncu, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Zeynep Ölbeci, Bülent Parmaksız, İsmail Şengül, Dilek Yağlı ile Sibel Akdeniz, duruşma salonunda hazır bulundu. 
 
PROVAKASYON GİRİŞİMİ
 
Duruşmanın başladığı sırada, ırkçı bir grup ellerinde bayraklarla duruşma salonlarının bulunduğu koridorda HDP aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Polisler gruba müdahale etmezken, sloganlar duruşmanın görüldüğü salondan da duyuldu. 
 
Dün tahliye edilenlerden HDP eski MYK üyeleri Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal ve Can Memiş, duruşmaya İstanbul’dan SEGBİS ile katılırken, yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen de duruşmada hazır bulundu. 
  
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunmaya yapan HDP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Bircan Yorulmaz, 20 Mayıs tarihinde tahliye talebinde dava eklerinin kendine ulaşmadığını aktardığını kaydetti. Dava eklerinin kendine ulaşmadığını aktaran Yorulmaz, eklerin gönderilmesini istedi. Yorulmaz, “Avukatlarımla savunmama ilişkin yaptığım konuşmada, savunma konuşmalarında farklı nasıl anlatabileceğimi endişe içerisinde sorduğumda tekrardan kaçınılmaz olduğunu anlattılar.  Sonuçta toplu dava ve arkadaşlarımla aynı şeyi anlatacaktır. Zira tek bir gerçek var, bu gerçeği anlatmam lazım. 20 Mayıs’taki konuşmalarımı anlatacağım” dedi. 
 
HAKİKATİ ANLATMAK 
 
Kobanê olaylarından 6 yıl 3 ay sonra kabul edilen iddianameyle binlerce yıl hapis ve müebbet hapis cezasıyla yargılandığını dile getiren Yorulmaz, “Savunma durumu olarak, hakikati anlatmanın savunmamı güçlü kılacağına inanıyorum. Sanık sıfatıyla ilk kez bir davada bulunuyorum. 25 yıldır siyasetle ilgileniyorum. Uluslararası siyaseti takip ederek, bazı dönemlerde siyasette yer aldım.  Evrensel ilkeler çerçevesinde barış, çoğulculuğu benimseyen, insan hakları aktivisti olarak yer aldım ve siyasete bu çerçeve de dahil oldum” diye konuştu. 
 
GERÇEKLER DEĞİŞMEZ 
 
Savcılığın suçlamalarda kendisini konumlandırdığı yerin kimliğiyle örtüşmediğini kaydeden Yorulmaz, “İddianame ile ilgili HDP yargılanıyor. Tweetler yargılanıyorsa, AİHM buna ilişkin karar verdi. AİHM kararı sonrası sözü geçen tweetlerin iddianameden çıkması gerekiyor. Ama HDP'yi yargılıyoruz. Savcılık nasıl göstermek isterse istesin, bazı gerçekler değişmez. HDP’nin seçim barajını aşan, 6 milyon oy alan ve Meclis’in üçüncü partisi olduğu gerçeğini değiştiremez. Ne kadar illegalize edilmek için suçlar icat edilmeye çalışılsa da HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmamıştır” ifadelerinde bulundu. 
 
HÜKÜMETLE GÖRÜŞMELER
 
Dünya’da ve Avrupa’da DAİŞ yaptığı saldırılara değinen Yorulmaz, DAİŞ’in Kobanê’ye saldırdığı dönemlerde Türkiye’de yaşanan siyasi atmosferi anlattı. Kobanê eylemleri başlamadan önce Türkiye’de çözüm süreci için görüşmelerin yapıldığını anımsatan Yorulmaz, “Binlerce katliam yapan ve saldırı düzenlenen bu örgüt neden iddianamede yok? Yüzbinlerce insan IŞİD’in vahşetine dur demek için sokak eylemleri gerçekleştirdi. Avrupa Birliği (AB) Kobanê’de direnenlere duyarlılık çağrısında bulundu. Türkiye’nin IŞİD’e karşı adım atmaması ve Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği algısını kırmak için dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve HDP arasında sürekli görüşmeler gerçekleştiriliyordu.  Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, HDP ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin IŞİD’e destek olduğu algısını kırılması gerektiğini belirtti” diye belirtti.  
 
ERDOĞAN’IN SÖYLEMLERİ
 
Yorulmaz, savunmasına şöyle devam etti: “Sadece Suriye’de bir insanlık dramı yaşanmamış, kadınlara toplu tecavüz edilmiyormuş gibi, orada bir şey yokmuş da HDP’nin çağrısı ile insanlar sokağa çıkmış algısı yarattılar. Bunlardan önce insanlar IŞİD’e karşı yürüyüşler ve açıklamalar yapıyordu. HDP’nin çağrısı ile değil, Erdoğan’ın ‘Kobanê düştü düşecek’ sözlerinden sonra şiddet olayları başladı. Özellikle iddianamede temel teşkil eden HDP tarafından atılan tweet. Ben o dönem MYK üyesi değildim ve sözü geçen toplantıya da katılmadım. Suçlamalar 6 Ekim’de atılan MYK toplantıları üzerine kurulduğundan, bunu ifade etmek istedim. HDP’nin kuruluş döneminde özellikle iletişim faaliyetlerinde ben bulunuyordum. İletişim meselelerini ben takip ediyordum. Dün Can Memiş’e soruyordunuz ama bendim o. Daha sonra bunu profesyonel arkadaşlara devredinceye kadar sürdürdüm görevimi. Partiden iş nedeniyle istifa ettiğim dönemde de adminliğini yaptığım sayfalar oldu. 
 
AÇIK KAYNAKLAR SUÇ SAYILDI
 
İddianamelerde suç delili olarak sunulan ve benim mailime gelen Figen Yüksekdağ'ın kamuoyuna açık konuşmasının linki. Bu konuşma TBMM çatısı altında yapıldı. Başka bir link ise yine açık kaynaklarda yayınlanan sonuç bildirgesini basın mensuplarıyla paylaşmak da suç unsuru sayılmış. Başka bir mail ise iddianamenin temelini oluşturmuş. Bu mailin PYD’den geldiği belirtiliyor. Adıma konulan tüm deliller iç yazışmalar, haber linkleri... Ancak 6 Ekim 2014’te Nazmi Gür’e, sonra da Nazmi Gür tarafından MYK üyelerine gönderilmiş. Mailde şunlar yazıyor: Acil çağrı Kobanê’ de binlerce sivil tehdit altında. Kürt savunma güçleri YPG güçleri IŞİD’in saldırısına karşı halkı savunuyor. Kobanê’de binlerce sivil halkın bir katliam tehdidi altında. Binlerce insan gözlerimizin önünde katlediliyor. 
 
SUÇ UNSURU NERDE?
 
Mail PYD’den geliyor ve ben gelen mailden sorumlu tutuluyorum, bu hukuken olabilecek bir şey değil. Mail kutularına her gün yağan kumarhane oyun maillerini ne yapacağız. Bilgilendirme amaçlı olarak birçok yere gönderilen içerik olan mailden söz ediyoruz. Sadece HDP’ye değil, genel her yere gelen bir mail. Kobanê'de binlerce sivile katliam tehdidi olduğu ve böyle giderse Türkiye sınırına ulaştığı bildirildi. Buradaki suç unsuru nedir? Türkiye IŞİD’in eline geçmesini mi istiyor? Bir bültenle ilgili içeriğinden kişiye özel olmamasında, benden gitmemiş toplu gidilmiş bir mail beni örgüt yönetici yapar. Savcılık makamı böyle bir maili suçlama konusu yapmış, heyetiniz de iddianameyi kabul ederek, bizi suçlu ilan etti. PYD Eş Başkanı Salih Müslim Türkiye'ye geldi ve hükümetle görüştü. O döneme ait her kaynaktan görülebilecek, Türkiye hükümeti ile Salih Müslim arasında görüşmeler gerçekleştirmiştir.”
 
 
Süleyman Şah türbesinin nasıl taşındığını da anlatan Yorulmaz, “IŞİD tehdidi altında olduğu için taşınan türbe PYD-YPG tarafından ortak operasyonlar ile güvenli bir yere taşındı. Ama şimdi PYD’nin attığı mail benimle ilgili suçlama konusu yapılmakta. Asya Abdullah defalarca Türkiye’de programlara katılarak açıklamalar yaparken, bu iddianamede onunla çekilen bir fotoğraf suç sayılıyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye belirtti.
 
HDP’YE  YÖNELİK DELİLLERİ KABUL ETMİYORUM
 
Legal siyasi bir parti olan HDP’nin suç unsuru olarak neden görüldüğünü soran Yorulmaz, “Dosyama HDP’ye dönük konulan delileri kabul etmiyor ve suç olmadığını düşünüyorum. HDP’nin kongre divanına katılan, evimde bulunan ama bulunan notlarda yazıda bana ait değil. Bu notlarda Kürtçe, Türkçe yazıların isimler ve Ethem Sarısülük aramızda yazsının neden suç olduğunu anlamıyorum. Bütün bunlar nasıl 38 kez ağırlaştırılmış müebbet almamıza sebebiyet verir anlamıyorum” ifadelerinde bulundu.  
 
KONGREYE KATILMAK SUÇ!
 
HDP’nin bir kongresine katılanlara ilişkin listenin de suç unsuru olarak iddianameye eklendiğini belirten Yorulmaz, “PYD üyelerinin hükümetle görüşmeleri suç olmuyor da HDP kongrelerine katılması mı suç oluyor?” diye sordu. Kobanê ile dayanışma için düzenlenen bir oturma eylemine dair bir fotoğrafın da iddianameye eklendiğini belirten Yorulmaz, “HDP’nin tweetlerine hiç değinmiyorum keza AİHM kararında bunun şiddet çağrısı olmadığını karara bağlamıştır” şeklinde konuştu.
 
SOMUT DELİL YOK
 
Bu davanın siyasi bir dava olduğunu vurgulayan Yorulmaz, “Dosyaya dair soruşturma olaylardan çok sonra yani 7 Haziran ve 1 Kasım’da yapılan seçimlerde HDP barajı geçtikten sonra açıldı. Soruşturmanın davaya dönüşmesi ise 6 yıl sonra oldu. Yani HDP’nin ne olursa olsun baraj altında kalmayacağı görüldükten sonra. Her şeye rağmen hukuki zemini korumaya devam etmek ve mahkeme heyetini de buna davet etmek istiyorum. 6 yıl sonra dava açılması başta olmak üzere iddianamede yer alan o kadar çok sorularak soru var ki. İlki kanunda öngörülemezlik ilkesi. O döneme dair hiçbir somut delil teşkil etmeksizin o döneme hükümetle de görüşen PYD’li yetkililerlle  yapılan görüşmelerin suç sayılması tam da bu kanunda öngörülmezlik ilkesini gösteriyor" dedi. 
 
YARGILANAN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİDİR
 
Bu davada sadece kendileri ya da HDP’nin yargılanmadığını ifade eden Yorulmaz, “Türkiye’nin geleceği yargılanıyor. Tutuklamanın hukuka bir koruma kararına yer alır.  Ama günümüzde bir cezalandırma sürecine evrilmektedir. Yurt  dışına gidip geldim ama döndüm. Hiçbir zaman yurt dışında yaşamayı düşünmedim. Yurt dışında olanlar yüzünden tutuklu bulunmayı adil bulmuyorum. Tedbir amaçlı olarak tutuklu yargılanma pandemi nedeniyle tam bir cezaya dönüştü.  Tahliyemi istiyorum” diye ekledi. 
 
PROVOKASYON SALONDAN DUYULDU
 
Ardından mahkeme heyeti tarafından avukatlara söz verildi.
 
Avukatlar konuştuğu sırada salon dışından ırkçı bir grubun slogan sesleri salonda duyuldu. Bu duruma dair rahatsızlıkları ile getiren avukatlar ile grubun uzaklaştırılması talimatı vermeyen mahkeme heyeti arasında tartışma yaşandı. 
 Avukatlar ve tutuklu siyasetçilr heyetten duruşmanın güvenliğini sağlanmasını istedi. Heyet başkanının yanıtı "Suç duyurusunda bulunursunuz" şeklinde oldu.
 
Avukatlar ve mahkeme heyeti arasında şu diyaloglar yaşandı: 
 
" Avukatlar: Burada yargılanan insanlar açısından baskı yaratıyor. Duyulan sesler bile adil yargılanma ihlali.
 
Siyasetçiler: Duruşma güvenliğini sağlayacak mısınız? 
 
M. Başkanı: Duruşma güvenliğinde sorun yok. Bütün güvenlik görevlileri burada.
 
Avukatlar: Koridorda gelen sesler yasal mı?
 Hangi şartlar altında yargılama yaptığımız kayıt altına alınmalı. Dışarıda basın açıklamasına izin verilmezken, neden koridorda yapılmasına izin veriliyor?" 
 
Yaşanan bu tartışmalar sonrasında söz alan Yorulmaz’ın avukatı Sönmez, müvekkiline dair şu savunmayı yaptı: “Bu olaylarda ölen kişilerle ilgili dosyalara ne oldu acaba? Bu ölümlere ilgili hukuka uygun bir yargılama yapıldı mı da bugün benim müvekkilim bu suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Bir yargılama yapılmadığını biliyorum. Deliller arasında alınan ve bu da 2020 Kasım ayında düzenlenen bir bilirkişi raporu var. Müvekkilimin de aralarında bulunduğu bir tetkik inceleme yapılıyor ve 6 yıl sonra birden bire yapılan incelemede maillere yer verilmiş. Filistin’de İsrail'e karşı zulme uğrayan halklar için çağrı yapılıyordu. Şengal'den Gazze’ye iç savaşın mağduru olmuş kadınlar ve çocuklarla ilgili insani yardım zinciri oluşturmuş bu insanlara ilişkin nasıl bir suç kanıtı olarak dosyaya sunuluyor. Biraz önce AKP vekili olduğunu iddia eden meslektaş bir gönderme yaptı ve MYK’dan nedense istifa etti dedi. Oysa müvekkilim bunu çok güzel bir şekilde açıkladı. Bu nedenle de zaten 2014 6 Ekim MYK’sında yer almadığını söyledi. O toplantıya katılmış olması da suçlu olduğu yönünde bir bilgi vermez bize. Biz madden ceza yargılamanın temelin madi gerçeklik oluşturuyorsa o maddi gerçeklerin ortaya konulması lazım. Ekim ayından bu yana müvekkilim tutukludur dün aynı şekilde tutuklu yargılanan kişiler hakkında tahliye kararı verdi. hukukta tutukluluk koruma tedbiri aslolan özgürlüktür. bu iddianameye dayanarak bu kadar tutukluluk süresi bile ağır hak ihlalidir bu nedenle tahliye talebinde bulunuyoruz.”
 
MİLLETVEKİLİ TEHDİT EDİLDİ
 
Duruşma devam ettiği sıradan salona giren HDP Milletvekili Garo Paylan, dışarıdaki ırkçı grubu kast ederek, “Burada güvenlik yok. Mahkeme koridorlarında milletvekillerine saldırılıyor hakaret ediliyor. Burada güvenlik almıyorsunuz. Basın açıklaması yapamıyoruz ama onlar bizi tehdit edebiliyor ve güvenliğimiz alınmıyor” diyerek duruma tepki gösterdi.
 
Yaşanan provokasyon tehlikesi karşısında kayıtsız kalan mahkeme başkanı, Paylan'a ilişkin tutanağa “İzin almadan söz aldı” kaydı düştü. Sonrasında duruşmaya ara verildi. 
 Tutuklu siyasetçiler tepkilerini “HDP susmadı susmayacak” sloganı atarak gösterdi.
 
Kampüs dışına çıkarıldıkları sırada ırkçı grup içerisinde yer alan bir şahıs, “Ben Selahattin Eyyubi'nin evladıyım, Ermeni köpekler” şeklinde ırkçı sözler sarf etti. HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, “Para karşılığında slogan atanlar HDP’yi susturamazsınız. Parayla slogan atanlar bunlar” diyerek  gruba tepki gösterdi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: Değişim için sandık başına CANLI BLOG
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz
15:10 Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
14:52 Hasta tutuklular Esmer ve Karagüzel için tahliye talebi
14:41 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan şahıs tutuklandı
14:41 'Mağduriyet edebiyatı yapanlar, en büyük mağduriyeti yaşatıyor'
14:39 F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Devrim Ayık serbest bırakılsın
14:16 14 Mayıs seçimlerinin istatistikleri
13:50 AKP’nin politik ekonomisi: Kara Pazartesi
13:42 Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
13:36 Örhan’ların failleri 29 yıldır yargılanmadı
13:09 İkinci tur seçim yasakları başlıyor
13:04 Eş genel başkanlar ve eş sözcüler seçim sonuçlarını Ankara'da takip edecek
12:25 28’inci yıl eyleminde Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
11:59 Demirtaş: Bu eli havada bırakmayın kardeşlerim
10:35 Kanaat önderleriyle buluşma: Oyumuzu kullanalım, sandıklara sahip çıkalım
10:16 Kadın örgütleri temsilcileri: Erdoğan’a oy yok
09:04 Mahkeme şiddet faili polislerin ‘geleceğini’ düşündü
09:02 Siyaset bilimci Güney: Güçlü ve iradeli katılımla sandığa gidelim
09:02 Avukat Yılmaz: Muhalefet hasta tutuklar için cesaretli davranmalı
09:02 Gulê Ana’nın vasiyeti mücadele oldu
09:01 İstanbul’dan son çağrı: Erdoğan’ı oylarımızla mahkum edelim
09:01 Tutuklunun sevk talebine 4 yıldır yanıt verilmiyor
09:00 Wan’dan sandık çağrısı: Bu ucube sistemi değiştirelim
09:00 27 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
26/05/2023
22:44 Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor
22:24 Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
22:11 Dûtax’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
21:59 Kılıçdaroğlu: Telekomünikasyon şirketleri SMS atmamı engelliyor
21:38 Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi
21:29 İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
21:27 Kanîreş’te gözaltına alınan 6 kişi serbest
21:24 AKP’li yöneticiler kullanılan oyların kanıtını istedi
21:21 Ankara’da ‘Kayıp’ film gösterimi
20:53 Yurt dışında oy verenlerin sayısı 1 milyon 900’ü aştı
20:38 Beraat kararına tepki yağdı: Suçları kapanmayacak, unutturmayacağız
20:12 Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri’nden sandığa gitme çağrısı
20:03 İsviçreli heyetten MKGP ve DFG'ye dayanışma ziyareti
19:58 Ahmet Türk Amed’te kanaat önderleri ile buluştu
19:51 Şirnex ve Mersin'de 14 tutuklama
19:35 Tekirdağ’da 21 HDK’li tutuklandı
19:25 JİTEM Davası: Mücadelemiz bugün tekrardan başladı
19:21 JİTEM Davası’nda 11 yılda 41 hakim değişikliği, Mehmet Ağar’a özel celse!
19:19 Polisin korumadığı öğretmen saldırıya uğradı
19:15 Kocaeli’de şüpheli kadın ölümü
19:09 Kürt siyasetçi Dorak 17 yıl sonra tahliye oldu
18:54 BM ile yapılan görüşmede Mexmûr’da denetleme talep edildi
18:49 Ferit Şenyaşar: Adalet mücadelemiz sürecek
18:41 Yargılanan 14 Cumartesi Annesi/İnsanı beraat etti
18:34 Buldan’dan ÖHD ve Amed Barosu’na ziyaret
18:31 Mexmûr ablukasına tepki: Direniş sahiplenilmeli
18:26 Yeşil Sol'dan saha çalışması: 28 Mayıs’ta güçlü katılım çağrısı
18:09 Rapor: Taliban insanlığa karşı suç işliyor
17:51 Amedspor maçında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
17:34 Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı
17:24 LeMan, Almanya’daki Erdoğan seçmenini kapağına taşıdı
17:06 Rojbin Çetin’e 10 yıl hapis cezası
17:05 ESHİD’den Kürtçe seçim bilgilendirme videosu
16:56 Mersin'de 23 kişi serbest bırakıldı
16:55 İzmir ve Manisa'daki gözaltılar serbest
16:54 MA İmtiyaz Sahibi Çelik’e soruşturma
16:54 Kazanhan davasının firari sanığı hala bulunamadı
16:07 Buldan ve Aydeniz, halkı oy kullanmaya çağırdı
16:05 Kayyımdan 'fetih' programına katılım zorunluluğu
16:03 İş cinayetinde hayatını kaybeden 4 kişi defnedildi
15:09 Dersim’de kaybolan 2 kişi bulundu
14:47 Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
14:00 Dilok'ta sanal medya paylaşımına tutuklama
13:59 İzmir Barosu'ndan 'avukatlar gözlemci olamaz' kararına tepki
13:55 Katıldığı açıklamalar nedeniyle 15 yıl hapsi istendi
13:43 Amedliler: Tek adamı devirmek için sandığa gideceğiz
13:07 Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
12:45 Mêrdînli gençler zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi
12:41 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
12:38 Amed eski Belediye Başkanı Çelik’e 6 yıl 3 ay hapis cezası
10:42 Öğretmenevi davasında Memiş’e 11 suçtan 85 yıla kadar hapis istemi
10:13 Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım
Türk: Oyuna gelmeyelim, sandık başında olalım
10:09 Dutax ve Kanîreş'te ev baskınları
09:35 Şiddet uygulayan polislere verilen 18'er bin ceza 20 takside bölündü
09:35 Agirî’de istediği sonucu alamayan AKP tekstil firmasını kapattı
09:29 ‘İkinci turda faşist bloğu yenilgiye uğratacağız’
09:29 Mantar toplamaya giden 2 kişiden haber alınamıyor
09:28 Bêzar Dağı'nda doğa katliamı
09:23 Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
09:22 Tahliye olduğu gün tutuklandı: Moral ve motivasyon suç
09:19 Din alimi Kadah: İnkar politikalarına karşı sandığa gidin
09:18 Ekonomist Erdem: Demokrasi için halk lehine politikalar lazım
09:18 Çalağan: Faşizmi durdurmak için sandığa gidiyoruz
09:17 Hasta tutuklu Adıgüzel’in tedavisi engelleniyor
09:15 Yüzde 90 görme engelli tutuklu kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:12 İnci Kefali HES tehdidi altında
09:11 Nakliyat-İş Genel Başkanı: Erdoğan iktidarından kurtulmak lazım
09:10 AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı
09:09 Mülakat mağdurları işlerine geri dönmeyi bekliyor
09:08 İşçilerden ‘sandığa git’ çağrısı
09:06 Ekonomik kriz pancarı da vurdu
09:04 Kadın siyasetçilerin mücadelesi beyaz perdede
09:01 Phaselis’te mahkeme kararına rağmen talan sürüyor
09:00 26 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
25/05/2023
23:42 Mereş’te 4 büyüklüğünde deprem
23:28 Amedspor Play Of’tan elendi
23:26 Tekirdağ’da gözaltındaki 24 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
23:23 Şengal’de yoğun hava hareketliliği
22:19 Yeşil Sol Parti'den İstanbul'da ikinci tur çalışmaları
22:16 Sancar: Tercihimizi rejimi durdurmaktan yana kullanıyoruz
22:04 Amedspor maçında 7 gözaltı
21:09 CHP'li Mollaoğlu: Aynı adrese kayıtlı 300 seçmen tespit ettik