Türkdoğan: Öcalan’ı katı koşullarda tuttuğunuz sürece Kürt sorunu çözülmez

img
ANKARA - İmralı Cezaevi'nin Türkiye’nin infaz hukukunun temel uygulamaları haline geldiğine dikkat çeken İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Öcalan’ı katı koşullarda tuttuğunuz sürece, Kürt sorununu çözemezsiniz” dedi.
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), 22 yıldır cezaevinde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklu Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararlarını gündemine alması için 29 Temmuz’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvuruda bulundu.
 
Hukuk ve insan hakları örgütleri, Öcalan, Kaytan, Gurban ve Boltan hakkında verilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına ilişkin AİHM’in verdiği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) üçüncü maddesinin ihlal edildiği yönündeki kararının uygulanması için AK Bakanlar Komitesi’ne “3. Taraf Görüşü” bildirdi. 
 
AK Bakanlar Komitesi’ne AİHM tarafından verilen hak ihlali kararının uygulanmasının takibi için yapılan başvuruyu, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile konuştuk. PKK Lideri Öcalan’ın yargılama sürecinde verilen idam cezasının, AİHM tarafından verilen tedbir kararıyla 2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yapılan değişiklikle kaldırıldığını hatırlatan Türkdoğan, bu süreçten sonra Türkiye’de yapılan mevzuat değişikliğiyle “ağırlaştırılmış müebbet hapis (ömür boyu hapis)” biçiminde bir ceza usulünün devreye konulduğunu belirtti. 
 
Bu ceza yöntemini “uzatılmış ölüm cezası ve işkence yöntemi” olarak tanımlayan Türkdoğan, bu cezalandırma biçimine karşı AİHM’e başvuru yapıldığını ve AİHS’in üçüncü maddesinde yer alan “İşkence ve kötü muamele yasağı” ihlali yönünden karar verildiğini anımsattı. Bunun aynı zamanda “Umut hakkını” da ortadan kaldırdığını vurgulayan Türkdoğan, “Bir insan cezalandırıldığı vakit, tahliye edileceği zamanı bilmesi gerekir” dedi.
 
İHD olarak 2004’de Anayasa’da yapılan değişikliğin ardından bunu sürekli dile getirdiklerini ve hazırladıkları birçok raporda da değindiklerini anlatan Türkdoğan, “Yüksek yargıçların olduğu ve bizzat katıldığım bir toplantı da bu sorunun AİHM kararları çerçevesinde giderilmesi gerektiğini ifade ettim. Bakanlık bürokratları, Türkiye’deki üst düzey yargıçlar, bu sorunu gayet iyi bilmektedirler” diye belirtti. 
 
Türkiye’de, 15 Nisan 2020’de çıkarılan “İnfaz Yasası” ile AİHM’in verdiği kararlarının tam tersi istikamete doğru bir gidiş olduğunu dile getiren Türkdoğan, AİHM’in Öcalan, Kaytan, Boltan ve Gurban hakkında verdiği kararın uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesi ve AK Bakanlar Komitesi’nin kendi gündemine alması için başvuru yaptıklarını söyledi.
 
STÖ’LERİN ROLÜ 
 
Avrupa Konseyi ülkelerini bir arada tutan temel etkenin AİHS olduğunu ve sözleşme uyarınca kurulan mahkemenin verdiği kararların da uygulanmasının sağlanması gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “Konseyin siyasi organı bunu yerine getiremeyecekse, bu durum, insan hakları değerlerinde ve sözleşmeye bağlılıkta aşınma olduğunu gösterir. Bu nedenle STÖ’lerin başvuruları oldukça önemli, çünkü devletlere bırakırsak; devletler ekonomik ve siyasi çıkarlarını önemseyerek, bu tarz ağır insan hakları ihlallerinin giderilmesi noktasında adım atmayacaktır. Tamda bu noktada; Konseyde yer alan ülkelerin STÖ’lerinin etkili bir şekilde devreye girmesi gerekiyor” diye konuştu.
 
NATO TAVİZLERİ 
 
AİHM kararlarının uygulanmaması konusunda Türkiye’nin bugüne kadar Kürt sorununda çatışma ortamını bahane ederek “terörle mücadele” söylemi altında Avrupa Konseyi ülkelerine yanlış politikalarını dayattığını ve tavizler aldığını söyleyen Türkdoğan, şöyle devam etti: “Kürt sorunu Osmanlı’dan beri çözülemeyen, Cumhuriyet’in çözmeyip, daha da derinleştirdiği, askeri darbe dönemlerinde sorunun daha da ağırlaştığı ama AKP-MHP gibi partilerin kendi siyasi çıkarlarını önceleyip, temel insan hakları meselelerini çözmekten uzaklaştığı kangrenlenmiş bir sorun. Suriye, İran ve Irak’ı da esas alırsak bize göre dünyanın en büyük sorunu. Çünkü 40 milyonluk bir halkın kimlik ve kültür hakları hiçbir şekilde güvence altında değil.”
 
ÖCALAN’LA DİYALOG SÜRECİ 
 
Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa ve diğer bölgesel sistemlerin de Türkiye’nin politikalarını izlemekle yetindiğini vurgulayan Türkdoğan, “Türkiye ise Kürt meselesini çatışmayla, yok ederek, cezaevine atarak çözeceğini düşünüyor. Tam da burada Abdullah Öcalan’ın pozisyonu öne çıkıyor. Sonuç itibariyle Türkiye’de 8 kez ateşkes dönemi yaşanmıştır. Her ateşkes döneminde de Türkiye’deki siyasi iktidarlar ve devlet, Abdullah Öcalan ile hep diyaloga girmiştir. Diyaloglardan sonuç alınamadığı için çatışmalar ağırlaşarak, devam etmiştir” diye belirtti.
 
“Abdullah Öcalan’ı bu kadar katı koşullarda tuttuğunuz sürece, Kürt sorununu çözemezsiniz” diyen Türkdoğan, şöyle devam etti: “Bu nedenle infaz şartlarını ağırlaştıramazsınız. İnfaz şartlarında bunu önünü açacak uygulamalar içerisine girmeniz, her hükümlü bakımından cezanın gözden geçirilmesini sağlayacak düzenlemeler gerekir. Bazı hükümlüler hapishanede tekrar sosyal hayata katılma noktasında kendilerini eğitebilir, görüşlerini değiştirebilirler. Sosyal hayata tekrar dönmek isteyebilirler veya pozisyonu öyle güçlüdür ki bırakın onun topluma karışmasını, toplumun ona ihtiyacı olabilir. Politik siyasi mahpuslar da böyledir. Bunun önünü açmanız gerekir. ” 
 
‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ İNFAZ ÇÖZÜLMELİ’
 
Türkiye’nin Abdullah Öcalan ile başlattığı “Ölünceye kadar ağırlaştırılmış infaz” meselesinin artık çözülmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Türkdoğan, devamında şunları söyledi: “Çünkü binlerce insan bundan etkileniyor. Darbe davalarını düşündüğünüz zaman bu sayı daha çok artacaktır. Türkiye üzerinde AİHM ve AK’nin baskısı da artacaktır. Dolayısıyla Türkiye’nin artık bunu gündemine alması gerekir. AK Bakanlar Komitesi, Türkiye’ye talepte bulunacak ama bir yandan da Türkiye dış basınç yerine kendi içinde oturup bu sorunu konuşacağı bir zemin oluşturması gerekir. Bakanlar Komitesi 3’er aylık dönemlerde izlemeyi yapacaktır. Belli bir süre Türkiye’nin adım atmasını bekleyecektir, eğer Türkiye adım atmazsa bu sefer yaptırımların dozu artacaktır. Bu iş nihai olarak Türkiye’nin üyeliğinin askıya alınmasına kadar gidecektir. Osman Kavala konusunda o prosedür başlatıldı. Azerbaycan içinde o prosedür başlatılmıştı. Azerbaycan kurtulmak için AİHM kararını uygulamak zorunda kalmıştı. Türkiye de bunu yapacak ama o noktaya gelmeden bence meselenin hukuki, siyasi, ahlaki, kültürel, politik olarak tartışılması ve çözülmesi gerekiyor.”
 
‘HERKES SAHİP ÇIKMALI’
 
Bakanlar Komitesi’nin başvuru üzerine Türkiye’den geri dönüş isteyeceğini dile getiren Türkdoğan, sürecin yakından izleyicisi olacaklarını ve daha etkili çalışmasını sağlamaya çalışacaklarını aktardı. AK Bakanlar Komitesi’nin mekanizmasını harekete geçirmenin STÖ’lerin, hukukçuların, hukuk örgütlerinin görevi olduğunu kaydeden Türkdoğan, “Hukukun uygulanmasını istiyoruz. Bu durum binlerce insanı etkilediği için Türkiye’deki tüm hukuk kurumlarının, baroların, hukuktan ve insan haklarından yanayım diyenlerin de buna sahip çıkması gerekir” dedi.
 
İNFAZ HUKUKUN TEMELİ 
 
Türkdoğan, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki uygulamaların Türkiye’nin infaz hukukunun temel uygulamaları haline geldiğine dikkat çekerek, şunları ekledi: “İmralı’daki ihlallere zamanında Türkiye demokratik kamuoyu ve muhalefet partileri karşı çıksaydı, itiraz etseydi, infaz uygulamamız bu kadar ağır olmayacaktı. Geçen yılki 7242 sayılı kanun tam bir faciadır. MHP’nin dayatmasıyla sırf Alaattin Çakıcı çıkarılsın diye ‘özel af’ niteliğinde bir uygulamadır. TMK kapsamında olan insanların durumunu daha ağırlaştırılmıştır. 
 
Türkiye öyle bir ülke ki kimin başına ne zaman ne geleceği belli değil. Bugün iktidarda olanlar yarın kendini cezaevinde bulabilir. Bu nedenle hukukun genel ilkeleri herkes için gereklidir. Fethullah Gülen cemaatine mensup insanlar zamanında yargı, bürokrasi içerisindeydi. Hukukun onlara da lazım olacağını söylemiştik. Hukuk şimdi en fazla onlara hukuk lazım. Bizi yeni anlıyorlar. O nedenle bugün iktidarda olanlara sesleniyoruz; hukuk kuralları, hukuki usuller herkes içindir. Bunu ihlal etmeyin. AİHM bir karar vermişse, bunu uygulayın. Türkiye içerisinde yargı kararları üretin, bu herkes için gereklidir.”
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem