Kayyımların 2'nci yılında eylem: Halkın iradesine diz çöktüremeyeceksiniz

img
VAN - Kayyım atanmalarının 2’nci yıldönümünde konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'nin kayyım cumhuriyetine çevrildiğini belirterek, "Siz, halkımızın iradesine diz çöktüremeyeceksiniz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasının 2’nci yıldönümüne ilişkin HDP Van İl Örgütü önünde açıklama yapıldı. Eyleme, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri, yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları ile çok sayıda kişi katıldı. “HDP’liyiz her yerdeyiz. Kayyımlara karşı mücadeledeyiz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Hırsız kayyım işbirlikçi AKP” sloganları atıldı. 
 
‘KAYYIMLARI GÖNDERECEĞİZ’
 
HDP İl Eşbaşkanı Fikret Doğan, bugün karanlık bir dönemin teşhirini yaptıklarını söyleyerek, “2014 seçimlerinden 2 yıl sonra, daha önceden hazırlanmış senaryolar hayata geçirildi. Halkımız bunu kabul etmedi, kabul etmeyecektir. Kayyımlar atandığı andan itibaren belediye binalarımızı karakol gibi taş duvarlarla çevrildi, halktan uzaklaştırıldı. O günden bugüne kadar yapılan gasptır, rüşvettir ve demokratik hakların ortadan kaldırılmasıdır. Ant olsun ki kayyımları geldikleri yere göndereceğiz” dedi.  
 
KAYYIM DARBEDİR
 
Doğan ardından konuşan yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı, “Kayyım gasptır, talandır, darbedir, halk için borç yüküdür. Birinci kayyım pratiği nasıl kazandırmadıysa ikinci kayyım dönemi de ağababalarına kazandırmayacaktır. Bu sonraki tüm seçimlerde net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Mardin ve Diyarbakır illerinde kayyımların tüm pratikleri ile deşifre edildi. Van’da da kirliliğe bulaşmış kayyımlar, yaptıkları kirliliklerden bir türlü kurtulamıyorlar. Bizler 4 ay 9 gün işbaşında kaldık. 100 aileye görüştük, yüzlerce mahalle ve köyde halk toplantısı yaptık. Hedefimiz, katılımcı bir anlayışla halkın ihtiyaçlarını tespit ederek bir planlamaya bağlamaktı. Planlamamızı yaptık ama 19 Ağustos sabahı halkın iradesine darbe yapıldı ve tüm programımız rafa kalktı. Görevde kaldığımız 4 ay içerisinde hırsızlık, yolsuzluk yapılanların peşine düştük, yerlerini değiştirdik, suç duyurusunda bulunduk. Ama kayyım atandıktan sonra aynı hırsızlar aynı yere görevlendirildi ve dosyalar sümenaltı edildi. Borca rağmen 3 ay içerisinde 5 yıl içerisinde yapılamayacak hizmetler yapıldı. Tamamen belediyenin öz gücü kullanarak ve hırsızlık musluklarını kapatarak yaptık. Biz kayyım zihniyetine kabul etmeyeceğiz, Van halkı da kabul etmeyecek. Katılımcı, şeffaf, katılımcı belediyecilik anlayışımız devam edecek. Tekçi yönetim devam ettikçe bu mücadelemizde asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. 
 
TUTUKLU DEĞİL, REHİNELER
 
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise konuşmasına tutuklu belediye eşbaşkanlarını selamlayarak başladı. Belediye eşbaşkanlarının tutuklu değil rehin olduğunu söyleyen Beştaş, “Rehin alınmak demek; hiçbir kural tanımadan halkın iradesini sahip çıktığı ve gerçekleri söylediği için insanları dört duvar arasına alınmasıdır. Şuan Türkiye’nin dört bir yanı kayım rejimine teslim ediliyor. İlk kayyım atanmasında ‘Sesizimi çıkarmazsak ülke kayyım rejimine teslim edilecek’ demiştik ve bugün o korkularımız gerçekleşti” dedi. 
 
 
 

YARGI İKTİDARIN APARATI
 
Belediyelerin gasp edilmesi için eşbaşkanlar hakkında gereksiz ve yersiz soruşturmalar açıldığını belirten Beştaş, “Sadece belediyelerimize kayyım atamadılar. Belediyelerimize atanan kayyımlara da kayyım atandı. Sadece Nusaybin’de 4 kez kayyım değişti. Kendi kayyımlarını bile beğenemiyorlar, çünkü yolsuzluk ve hırsızlık almış başını gidiyor. Ama şunu bilmek gerekiyor ki balık baştan kokar. Bavullarla para çalan bakanlar aklanmasaydı kayyımlar da hırsızlık yapmazdı. Sedat Peker her gün hırsızlıklarını ifşa ediyor ama tek savcı çıkıp bu suçları soruşturma cesareti gösteremiyor. Çünkü yargı iktidarın aparatı haline geldi. Ama onlar iktidardan gittiği gün savcılar bu suçları soruşturacak. Kayyım olarak hırsızlık yapanlar ve destek verenler yargılanacak ve biz o mahkemelere müdahil olacağız. Kayyımlar hizmet için değil, iktidarın rant araçlarını tutmak için görevdeler. Kayımlar, kendilerini belediye başkanvekili olarak tanıtıyor. Hiç yüzleri kızarmıyor ve utanmıyorlar. Belediyelere karakola çevirip, yüzlerce korumalarıyla şehirlerde tur atıyorlar. Sonra da ‘biz bu halkı temsil ediyoruz’ diyorlar. Siz bu halkı temsil etmiyorsunuz. Siz sadece o korumalara, o belediyelere bekçilik yapabilirsiniz. Siz sadece kendinizi o binaların içinde mutlu ve mesut belediye başkanı olarak görebilirsiniz. Sizi tanımıyoruz. Siz halkın malına, mülküne, halkın lokmasına el koyanlarsınız” diye konuştu. 
 
KÜRT HALKINA DÜŞMANLIK 
 
Kayyımların Kürt halkına düşmanlık yaptığını belirten Beştaş, “Kayyımlar Kürt halkının iradesine tanımıyor, seçme-seçilme hakkını tanımıyor. Kayyımlarda Kürt düşmanlığı zirve yapmış durumda. Çünkü AKP-MHP Kürtlere düşmanlık yapmak üzerine kurulmuştur. Erdoğan, Diyarbakır’a gelip açıklama yapıyor. Diyarbakır’da Kürtler kardeşiniz ama Ankara’ya döndüğünüzde bozkurt oluyorsunuz. Bilinmelidir ki, kayyım talan ve yıkımdır. Kayyım atanan şehirlerde her türlü yolsuzluk ve rant dönüyor. Kayyım belediyelerinde trilyonlarca TL zarar ve yolsuzluk tespit edildi. Buna ilişkin verdiğimiz soru önergelerine ise yanıt bile verilmedi. Belediye eşbaşkanlarını görevden aldıklarında ‘Haklarında soruşturma olduğu’ ve ‘Örgütü para gönderdikleri’ yalanını söylüyorlar.Bedia Özgökçe milletvekiliydi, Selçuk Mızraklı milletvekiliydi, Ahmet Türk yine belediye eşbaşkanıydı ve hiçbiri hakkında tek bir mahkumiyet kararı yoktu. Ama soruşturmalar gerekçe gösterilerek kayyım atandı. HDP’li belediyelerin örgütü para gönderdiği iddialarına ilişkin hiçbir mahkeme tutanağında tek bir satır yoktur. İşte bu yalan üzerinden kara propaganda yapıyorlar” ifadelerinde bulundu.  
 
SUÇLARINIZ BÜYÜYOR
 
Kayyım atanan belediyelerin suç işleme merkezine döndüğünü söyleyen Beştaş, şöyle devam etti: “Kayyımlar sadece darbe dönemlerinde atanmışlar. İşte ‘Bu iktidar darbe iktidarıdır’ dediğimizde bunu söylüyoruz. Demek ki halen darbeci iktidar görevde. İktidar, kayyım atamalarıyla ilgili dünyanın gözlerinin içine baka baka yalan söylüyor. Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’i görevden alındı ama yerlerine belediye meclis üyelerinden biri başkan seçildi. Ama belediye HDP’li ve Kürt olunca kayyım atanıyor. Darbeci anlayış işte budur. Tüm Avrupa ve dünya bu durumu görüyor. 2023’te kayyımların gideceğini tartışmak bile istemiyoruz. Bu konuda halkımızdan şüphemiz yoktur. Gasp etmek; alenen, zor ve baskı kullanarak bir iradeyi yok etmektir. Ne olursa olsun halk iradesine sahip çıkacaktır. Ama şimdiden bir seçimi beklemeyelim. Çünkü derhal kayyımlar geri çekilmelidir. Bu kayyımların suçu her geçen gün büyüyor, yolsuzlukları çığ gibi büyüyor. Bu suçlar büyüdükçe mahkemelerde vereceğiniz hesap da artıyor.”
 
KAYYIM CUMHURİYETİ
 
Ülkenin kayyım zihniyetine teslim edildiğini söyleyen Beştaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu durumu son dönemlerde yaşanan yangın ve sel olaylarında gördük. Halk sellerle, yangınlara oluyor ve ülkede yangın söndürme uçağı yok. THK kayyımı halkı ölümle baş başa bırakmış. Tüm yönetim şuan kayyımlara teslim edilmiş. Merkez Bankası, TÜİK ve diğer tüm kurumlar şuan kayyımlarla yönetiliyor. Türkiye artık bir kayyım cumhuriyetine dönüştürüldü. Biz Kürt halkı olarak bu kayyımları tanımadık, tanımayacağız. Kayyımların; halkımızın tarihine, kültürüne, doğasına, diline düşmanlık olduğunu biliyoruz. HDP olarak Türkiye’de yaşayan herkesin iradesine saygı duyulması gerektiğini biliyoruz. Nasıl ki İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Trabzon’da halkın seçtiği belediye başkanları yönetiyorsa Amed, Van, Mardin ve Siirt belediyelerini de halkın seçtiği insanlar yönetmelidir. Ama bunların Kürt halkına yaptıkları düşmanlık yeni değil. Gökyüzünde bir uzay aracı Kürtçe anons yapsa ona da düşmanlık yapacaklar. Biz, sizden daha güçlüyüz çünkü biz haklıyız. Siz, halkımızın iradesine diz çöktüremeyeceksiniz. Biz halkımızla birlikte hep beraber bu gemiyi limana ulaştıracağız. HDP umuttur, umut dimdik ayakta.” 
 
Eylem alkışlarla sona erdi. 

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem