Darp edilen pazarcıların tezgahı kapatıldı: Bizi döven Turgut Altınok’tu

img

ANKARA - Etlik pazarında darp edildikten sonra gözaltına alınan ve tezgah açmaktan men edilen pazarcı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin, “A takımı bizi pazarın dışında kameraların görmediği bir yere götürdü. Turgut Altınok önce kendisi yumruk attı sonra da yanındakilere dövdürdü” dedi.

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Etlik Mahallesi’nde kurulan pazarda 23 Ağustos'ta yaşanan olayda darp edilen pazar esnafı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin bir gün gözaltında kaldıktan sonra “görevli memura mukavemet” ve “hakaret” suçlarından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok, Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı ve yanındaki diğer şahıslardan şikayetçi oldu.
 
TEZGAH AÇMAKTAN MEN 
 
Olayda darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi kararıyla, Keçiören’deki tüm pazar yerlerinde tezgah açmaktan “kurallara uymadığı” gerekçesiyle men edildi. 
 
Yaşananlar bazı medya yayın organları tarafından “ezik şeftali kavgası” başlığıyla servis edildi. Ancak darp edilen Sütçü ve Tekin, olayların kendilerinin Keçiören Belediyesi’ne bağlı çalıştığı bilinen “A takımı” tarafından darp edilmeleri üzerine başladığını söyledi. Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Sütçü ve Tekin’in yanı sıra mahalle halkı yaşadıklarını, “A takımı” olarak bilinen grubun neler yaptığını anlattı.
 
‘ŞEFTALİYLE ALAKASI YOK’
 
Yaşananların “ezik şeftaliyle” alakası olmadığını belirten Sütçü, “Bizim şeftaliler arasında irili ufaklı karışık olduğu için ucuza sattık. Faturasında da irili ufaklı şeftali diye yazıyor. Biz malımızı satarken Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı geldi, sorgu sual etmeden tezgahımızı yıktı. Bunlar kamera kayıtlarında da var. Karakolda bizzat gördüm. Biz de ‘tamam toplarız’ dedik. O da başımıza iki zabıta dikti ‘bunlara mal sattırmayacaksınız, kameraya çekeceksiniz’ dedi. Tezgahımıza müşteri geldi onlara da izin vermediler. Aradan bir süre geçtikten sonra başkan yardımcısı yeniden geldi. Emrah Tekin de ‘biz buraya 7 bin TL ödedik ezik çürük yok açın bakın’ dedi. Başkan yardımcısı tezgahımız dağıttı. Küfretti. Biz de ‘bunu yapmaya hakkınız yok, gelip bize hakaret edemezsiniz’ dedik. Yanındaki şahıs Emrah’ın kafasına telsizle vurdu. Zabıta da kolumuza girdi ve pazarın girişine çıkardı” dedi.
 
ALTINOK 50-60 KİŞİYLE GELDİ
 
Pazarın girişinde bekletilirken Altınok’un bir grupla yanlarına geldiğini vurgulayan Sütçü, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Gelir gelmez ağza alınmayacak hakaretler etti, yanındaki koruması da Emrah’ı itekledi. Pazarın içinde her tarafta kamera vardı ve bizi darp ettiklerinde pazarcılar buna izin vermezdi. Altınok yanındaki A takımı denilen çeteye, ‘Bunları pazarın dışına’ çıkarın’ dedi. Yanındakiler de bizi tanıyor ‘ya boşverin başkan herkese küfrediyor siz taşkınlık çıkarmayın sizi pazarın dışına alalım siz orada sakinleşin’ diyerek pazarın dışına çıkardılar. Etrafta kameraların olmadığı bir köşeye götürdüler. Bir süre sonra Altınok yeniden geldi ve yanında en az 50-60 kişi vardı. Gelir gelmez bizi itekledi, hakaretler etmeye başladı. Bize yumrukla vurdu sonra da yanındaki adamlara, ‘vurun’ dedi. Yanındakilerin hepsi birden bize vurmaya başladı. Emrah bir yere ben bir yere kaçtım. Kaçarken önümü kestiler ve dövdüler. Bir süre sonra dayanamadım yere düştüm.”
 
‘NEZARETHANEYE ATTILAR’
 
Hastaneye yoldan geçen birisinin arabasıyla kaldırıldığını dile getiren Sütçü, darp raporu aldığını belirtti. Hastanedeyken pazarda yaşananlardan haberdar olmadığını dile getiren Sütçü, “Hastaneden çıktıktan sonra Aktepe Sivil Ekipler Amirliği’ne ifade vermeye gittim. Oradan beni alıp Etlik Karakolu’na götürdüler. Pazar içindeki olaylarla alakam olmadığı, her tarafım sargılı olmasına rağmen nezarethaneye attılar. Sabaha kadar aç susuz beklettiler. Bizi dövenlerin ifadesi dahi alınmadı. Savcı da bizi suçlar şekilde ‘bu olayı niye bu kadar uzattınız’ dedi. Bana ‘sen hiç dayak yemiş birine benzemiyorsun’ dedi. Ben de kamera kayıtlarının olduğunu söyledim. Ama mağdur olmamıza rağmen haftada iki gün gidip imza atacağız” diye belirtti.
Keçiören’deki tüm pazar yerlerinin iptal edilmesine de tepki gösteren Sütçü, “Ne zaman açacağım da belli değil. Adalet istiyoruz. Şikayetçi olduk sonuna kadar da takipçisi olacağız” dedi.
 
‘DİKTATÖRLÜK YAPIYOR’
 
Altınok’un sürekli pazarları gezdiğini ve esnafa hakaretlerde bulunduğunu sözlerine ekleyen Sütçü, “Karşı çıktığınız zaman da bu ‘A Takımı’ denilen çeteyi çağırıp, dövdürüp tezgahları yıktırıyor. Bunu herkese yapıyor. Her sabah zabıta denetim yapıyor akşam da Altınok ya da yardımcısı denetime geliyor. Daha önce de bir akrabamızı darp etti. Akrabamız şikayetçi olacaktı, Altınok haber gönderdi, ‘şikayetçi olursan pazar yerlerini kapattırırım’ diye. Korkusundan kimse ses çıkarmıyor. Altınok diktatörlük yapıyor. Altınok’tan önce de disiplin vardı. Ama şimdi zulüm oluyor. Kafasına göre tezgah toplatıyor. Geldiği zaman selam vermez, hep kaba konuşur, hakaret eder. Bunu yaparak vatandaşa iyi görünmeye çalışıyor” diye konuştu.
 
‘MALIMIZ ÇÖPE GİTTİ’
 
Olayda darp edilen ve bundan dolayı sesinin kısıldığını ifade eden Emrah Tekin de “Altınok’un yanındaki ‘A Takımı’ denilen çete boğazımı sıktı, kulağıma telsizle vurdular, darp raporu aldım ve şikayetçi oldum. Sonuna kadar şikayetçiyim. Biz çürük şeftali satmadık, müşteriyle kavgamız olmadı. Şu an çalışamıyoruz. 7 bin TL’lik malımız çöpe gitti” dedi.
 
‘AKP’YE OY YOK’
 
“A Takımı” olarak bilinen kişilerin Keçiören Belediyesi’ne bağlı temizlik personeli olarak gösterildiğini ama Altınok’un korumalığını yaptığını kaydeden Tekin, “Parklarda alkol içenler varsa müdahale ediyorlar. Altınok pazara denetime bu grupla geliyor. Esnafa hakaret ediyor. Pazarcıların çoğu Kürt. Bir nevi ırkçılık yapıyor. Kürtleri ezmek istiyor” diye konuştu. Kendisinin yıllardır AKP’ye oy verdiğini de sözlerine ekleyen Tekin, “Bundan sonra bir tane bile oy alamaz” dedi. Ankara’nın Haymana ilçesinden olduğunu belirten Tekin, “Bizim köyde 2 bin oy varsa hepsi AKP’ye gidiyordu bundan sonra bir tane oy yok. Hizmet görmüyoruz, aşağılanıyoruz” şeklinde konuştu.
‘BAŞKANIN ADAMIYIZ’
 
Doğduğundan beri Keçiören ilçesinde yaşayan Musa Özkalp de “A Takımı” olarak bilinen kişilere dair şu bilgileri paylaştı: “Parka akşam saatlerinde bir kadınla bir erkeği yan yana gördüklerinde direk erkeği dövüp evine gönderiyorlar. Geçenlerde arkadaşlarımızla parkta kola içiyorduk, hiç sorgu sual yapmadan ‘kolanın içinde alkol var’ diyerek arkadaşlarımızı dövdüler. Kendilerini ‘başkanın adamıyız’ diyerek tanıtıyorlar.  Temizlik görevlisi adı altında kurulan A takımı gayri meşru. Hepsi sabıkalı. A takımı diyen tipler, bellerinde silahla üstlerinde takım elbiseyle gezen tipler ama resmiyette temizlik personeli olarak geçiyorlar. Pazarda bu olaylar yaşandıktan sonra ‘A Takımı’ denilen kişiler temizlik kıyafeti giyip ellerinde coplarla belediye binası önünde nöbet tuttu. Bu takımın herhangi bir resmiyeti yok. Devlet de bunu görüp göz mü yumuyor. Haberleri yoksa, bu takım yıllardır var. Ama kimse şikayet edemiyor. Etse tehdit ediliyor. Kişilerin evine gidip ‘Biz A takımıyız eşin nerede’ diye soruyorlar. Çok icraatları var ve patlama noktası bu oldu. Böyle giderse esnafın isyanı da devam edecek. Sesimizin duyulması lazım."

Diğer başlıklar

20:17 HDP Diyarbakır’da dayanışma yemeği verdi
20:14 ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ bildirisine beraat
20:00 UYAP’ta olmayan Semra Güzel’in iddianamesi AA tarafından servis edildi
19:58 Amedspor’a 156 bin TL para ve 2 maç seyircisiz oynama cezası
19:34 40 kişinin yargılandığı dava görüldü
19:03 Balaç'ın ATK raporu İnfaz Savcılığı’na gönderildi
18:42 ‘İran kadınlarının haykırışı isyan ve direnişin sesidir’
18:35 Biradost bölgesine bombardıman
18:29 'Ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz tahliye edilsin'
18:23 Soylu'nun hedef gösterdiği Ercan ailesi serbest bırakıldı
18:16 Akar önce 'saygı' dedi sonra saldırıları övdü
17:56 Derik'te aileler arasında silahlı kavga: 2 yaralı
17:52 KESK’liler: Mağduriyetlerin sorumluları hesap versin
17:47 Savcılık gazeteci Oruç ve Müftüoğlu için ceza istedi
17:43 ŞanoWan Festivali 7'nci gününde
17:41 Saçlarını açan İranlı oyuncunun evine polis baskını
17:23 Kozluk’ta kaza: 1 ölü, 2 ağır yaralı
17:20 Temel ve Dündar’ın yargılanmasının durdurulması talebine ret
17:08 Batman’da 9 kişi gözaltına alındı
17:07 Abdulhamit Balık 30 yılın ardından tahliye edildi
16:59 Derik'te 170 öğrenci zehirlendi
16:55 Fail akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti
16:45 Yürüyüşe katılmayan HDP’li gence soruşturma
16:44 Kadınlar siyah örtüleri yaktı: Özgürlük istiyoruz
16:29 Türkiyeli sinemacılar da direnişe 'Jin jiyan azadî' ile ses verdi
16:24 Görevden alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin tahliye oldu
16:21 Tutuklu siyasetçilerin neşeli olması polisi rahatsız etti
15:06 ‘Cezaevlerinde zulüm politikaları son bulsun’
14:58 Cezaevinde görüntülü işkence davasının sanıkları: Darp etmedik!
14:53 Cezaevinin kanalizasyonu tarım arazisine akıyor
14:34 HRANA: İran’da can kaybı artıyor
14:17 Arslan’ın ailesine kitlesel ziyaret: AKP insanlığa karşı suç işliyor
14:06 Hewlêr’de tutuklu bulunan Dağ ve Er ölüm orucuna başladı
14:00 Şimoni Diril davası: Can güvenliğim yok, konuşmak istemiyorum
13:59 Soylu’nun hedef gösterdiği Ercan ailesinden 10 kişi gözaltında
13:56 Cizre’de üç kişi gözaltına alındı
13:53 'Şimdiki telefon parasına eskiden ev alabiliyorduk'
13:37 Okulda Kürtçe isim ayrımcılığı
13:34 Kayıp kuyumcu ölü bulundu
13:07 HPG’den Mezitli açıklaması
13:04 Mahkeme JİTEM sorusunu engelledi
12:41 Valilik polis amiri Hanifi Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi
12:33 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:31 ÖHD: Devlet hasta tutsakları yaşatma sorumluluğunu yerine getirmiyor
12:08 İran saldırısında 13 kişi öldü, 58 kişi yaralandı
11:58 SNJ’den 16 Kürt gazeteciye dayanışma kartı
11:47 Çoban Musa Çelik’i öldüren korucubaşına ödül gibi ceza, mahkemeye teşekkür
11:34 Günay: Yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir
11:32 Erkek şiddeti sonucu bir kadın yaşamını yitirdi
11:15 'Emine anneyi görmeden helalleşme nasıl olacak?'
11:06 Tutuklu yakınları Adalet Bakanı’na sözlerini hatırlattı
11:00 Sayıştay: Cumhurbaşkanlığı'nın günlük harcaması 10 milyon lira
10:44 Bakanlık Şırnak’taki ağaç kıyımını ‘gençleşme’ olarak ifade etti!
10:37 Uludere'de üç kişi gözaltına alındı
09:47 Soru önergesi iade edildi: Bakan Soylu’ya istifayı sormak yasak mı?
09:23 Homurlu Mahallesi’nde yaşamak mucize!
09:06 Abdullah Öcalan: Ayrıcalık istemiyorum, hukuk uygulansın
09:02 Çalıştığı sokaklardan topladığı hikayelerle 2 kitap yazdı
09:01 Köpekli işkence davasında polisin adresi bulunamıyor!
09:01 DİB üyesi Davutoğlu: Emek ve Özgürlük İttifakı önünde büyük bir fırsat var
09:00 Şengal’de bu kez gençler KDP’nin hedefinde
09:00 Helikopterden atılma soruşturmasında tek taraflı gizlilik
09:00 29 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:00 Kürdistani İttifak: İran’ın saldırıları Kürt düşmanlığının açık ifadesidir
28/09/2022
23:51 Silvan'da aracı taranan kuyumcudan haber alınamıyor
23:34 Bingöl Üniversitesi'nden konsere yeni yasak!
22:31 Büyük Eczacı Mitingi’ne çağrı
21:42 Çatımız Gökyüzü eylemine HDP’den destek ziyareti
21:11 Siverek'te Ceylan Önkol anması
19:52 ‘Tek adam rejimini tasfiye edene kadar mücadele edeceğiz’
19:39 Şemdinli’de Efkar Dağı’nda yangın
19:33 Katledilen Adalet Bürosu Eşbaşkanları’na kitlesel tören
19:22 Bakırhan: Bizi baskıya rağmen ayakta tutan halktır
19:02 KHK'liler 221 haftadır sokakta
18:48 İran’daki kadınların direnişi selamlandı
17:45 Siirt’te yaşamını yitiren Bakır için mevlid verildi
17:43 Mardin’de şüpheli valiz paniği
17:04 Cizre ve Silopi’de kadın buluşması
17:03 İnsan Hakları Komitesi'nin Hewlêr Cezaevi ziyareti engellendi
16:52 İran ordusu: Saldırılar Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bilgisi dahilinde oldu
16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz