Miraç'a çarpan polis hakkında savcı tutuklama istedi, mahkeme serbest bıraktı

img
ŞIRNAK - Miraç Miroğlu’nun ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis M. K., ifadesinde “hız kurallarına riayet ettiğini” ileri sürdü. Savcılığın tutuklanması talebinde bulunduğu polis hakimlik tarafından serbest bırakıldı. 
 
Şırnak'ın İdil ilçesinde 3 Eylül akşamı sürücü olduğu zırhlı araçla çarptığı 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun ölümüne neden olan polis memuru M.K., ifadesinde görgü tanıklarının beyanlarının aksine suçsuz olduğunu  savundu. 
İdil Cumhuriyet Savcılığı tarafından olayla ilgili “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan hakkında soruşturma başlatılan polis memuru M.K.'nin ifadesi olaydan 3 gün sonra alındı. Savcılık sorgusunda kendisine isnat edilen suçlamayı kabul etmeyen M.K., tutuklama talebiyle İdil Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 
 
Olay esnasında zırhlı araçta bulunan komiser M. G. ise, olayın görgü tanığı Ş.Ş.’nin “yüksek bir şekilde fren yada çarpma şeklinde bir ses” duyduğunu söylemesine rağmen ifadesinde aracın yavaş gittiğini öne sürdü. 
 
20-25 KM HIZLA GİTTİKLERİNİ ÖNE SÜRDÜ
 
Komiser  M.G, ifadesinde "Tali yoldan gelen araç ve şahısları uyarmak amacıyla yol kesişiminde korna çalmak suretiyle uyarı vererek geçişlerimizi sağlamaktayız. Söz konusu olay olmadan önce aynı şekilde davranarak dikkatli bir şekilde geçişimizi yapmıştık. Olay anında ve öncesinde aracımızın hızı yaklaşık 25-30 km civarındaydı. Eğer aksi bir durum olsaydı araç ağırlığında dikkate alındığında 2-3 metre aralığında durmamız mümkün olmazdı. Tüm anlatmış olduğum sebeplerden dolayı araç şoförü M. K.'nin herhangi bir kusuru yoktur. Bu olayla ilgili bildiklerim bunlardan ibarettir” beyanlarında bulundu.
 
SAVCILIK TUTUKLAMA İSTEDİ
 
Savcılığın tutuklanması talebinde bulunduğu polis memuru M.K. sevk edildiği Hakimlik’te kendisini “Turgut Özal Mahallesinde hız kurallarına riayet ederek seyir halindeydim. Turgut Özal caddesi ile 533 sokak kesişimine geldiğimde hızımı daha da yavaşlattım, kornaya basmak suretiyle sesli uyarımı da verdim.2019 yılından bu yana bu araçları kullanmaktayım, kavşaklarda yavaşlarım, gerekli ses uyarılarımı veririm, daha önce böyle bir kaza yaşamadım, trafik kurallarını her zaman için rivayet eden bir insanım ve olay anında da aynı şekilde davrandım. Kavşaktan geçtiğim esnada araçta bir sarsıntı oldu. Aracın arkasını gösteren araç içi kameramıza baktığımda arkada yerde yatan bir şahıs gördüm. Olay esnasında yanımda bulunan komiserim ile beraber ivedi bir şekilde şahsın yanına gittik. Zaman kaybolmasın diye 112'i aramadan kendim çocuğu yerden kaldırarak ekip otomun sağ ön koltuğuna zarar görmeyecek şekilde çocuğu yatırdım. Bu esnada aracın sağ arka kapısını tanımadığım bir bayan açtı. Binmek istedi engel olmadım. O da bizimle geldi. Çocuğu 5-6 dakikada hastaneye yetiştirdim” sözleriyle savundu.
 
Kavşağa yaklaştığı esnada hızımı azalttığını öne süren M.K, “Araç zırhlı olduğu için ve camlarında tel kafes bulunduğu için görüş açımız daralmaktadır. Ayrıca bahse konu kavşakta oval aynanın olmaması ve karşıdan güneş ışığının  yüzüme vurması durumu da söz konusu oldu. Ayrıca ön cam ile yan camı bir birinden ayıran direk oldukça geniş, yan cam oldukça küçük olduğu için ve zırhlı araç yüksek olduğu için çok yakında bulunan çocuğu görmem imkansızdı, bununla beraber çocuk kör noktada kaldığı için göremedim” dedi.
 
İki yıldır araç kullandığını belirten M.K., 2 yıldır bugüne dek herhangi bir kazaya karışmadığını kaydetti. M.K., ifadesinin devamında kendisini şöyle savundu: “Ben hız kurallarına kurallarına riayet ettim ve gerekli tedbirli davranışları gösterdim. Ancak böyle üzücü bir kaza meydana geldi. Bu kazada benim kusurum yoktur. Ve ayrıca tutuklama tedbiri oldukça ağır ve haksız olacaktır. Ben sabit ikametgah sahibiyim ve kamu görevlisiyim. Kaçma yada delilleri karartma durumu söz konusu olamaz. Bu durumunda göz önünde bulundurulmasını talep ediyorum.” 
 
HAKİM TUTUKLAMA TALEBİNİ YERİNDE BULMADI
 
Hakimlik, kendisini bu sözlerle savunan polis memuru hakkında savcılıkça bulunan tutuklama talebini yerinde bulmayarak serbest bırakılmasına karar verdi.
 
Hakimlik, kararını şu gerekçelere dayandırdı: “Her ne kadar şüpheli hakkında taksirle ölüme neden olma (TCK/85 md.) suçlamasıyla tutuklama kararı verilmesi yönünde talepte bulunulmuş olsa da; İncelenen soruşturma dosyası içerisinde alınan ifade ve beyanlar, olay yeri  görgü ve tespit tutanağı, CD çözümleme ve görüntü izleme tutanağı ile kaza tutanağı içeriğinde yer alan şüphelinin 2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu 52/1-A maddesi uyarınca kusur durumu gösterir  eylemi bir bütün halinde değerlendirildiğinde, şüphelinin kaçması, saklanması ile kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların bulunmaması; öte yandan delilleri yok etme, gizleme, değiştirmeye matuf davranışlarının dosyaya yansımaması ile birlikte tanık, mağdur veya başkaları üzerinden baskı yapılması girişiminde bulunma hususlarına dair bir bilgi/belge yer almaması durumları da göz önüne alındığında; tutuklama tedbirinin koruma tedbirlerinin içerisinde en ağır  maliyette bulunup en son uygulanması gereken eş deyişle ‘Son çare ilkesi’ne tabi bir tedbir niteliğinde yer alarak cezalandırma fonksiyonu güden bir amacı da olmama hususları kül halinde değerlendirildiğinde; bu aşamada tutuklama kararıyla beklenilen yararın adli kontrol tedbirleri uygulanmak suretiyle sağlanabileceği kanaatine varılarak İdil Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklama talebinin reddine karar verilmiştir." 
 
Hakimlik, haftanın bir günü imza vermek suretiyle adli kontrol uygulanmasına karar verdiği polis memuruna yine dışı çıkış yasağı getirdi.
 
Miraç'ın anne ve babasının ifadesi ise polisin serbest bırakılmasından iki gün sonra 8 Ağustos'ta alındı. Her ikisi de sanık polisten şikayetçi oldu. 
 
‘BENİM CANIM YANDI KİMSENİN YANMASIN’
 
Baba Salih Miroğlu ifadesinde, "Olaya karışan polis memuruna ağır bir ceza verilmesini istiyorum. Benim canım yandı başkasının canının yanmasını istemiyorum. Sokaklarda zırhlı araçların geçmemesini ve geçtikleri güzergahlardan da yavaş geçmesini istiyorum. Olaya karışan polisten şikayetçi ve davacıyım” dedi.
 
ANNE: O POLİSLE YÜZLEŞMEK İSTİYORUM
 
Anne Nazife Miroğlu da verdiği ifadesinde  oğlunun ölümüne neden olan polisten şikayetçi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Olayın yaşandığı gün oğlum Miraç ile birlikte evin önünde oturuyorduk. O sırada lavaboya girmek için içeri girdim. Tekrar dışarı çıktığımda mahalleden birileri yanıma gelerek, 'oğluna araç çarptı' dedi. Ben de hangi ne aracı diye sorunca zırhlı aracın çarptığını söylediler. Mahalleden de zırhlı araçlar çok hızlı geçtiği için tamam benim oğlum öldü diye düşündüm. Olay yerine gittiğimde oğlum Miraç olay yerinde yoktu. Hızı bir şekilde beni İdil Devlet Hastanesine götürdüler. Daha sonra da hastanede çocuğumun olay yerinde ölmüş olduğunu öğrendim. Olayı gerçekleştiren polisin tutuklanmamış olmasını kabul etmiyorum. Hiçbir polise karşı kötü bir niyetim ters bir hareketim veya saygısızlığım  olmamıştır. Tüm bunlara rağmen tutuklanmamış olmasını kaldıramıyorum. Gerekirse kazaya sebep  olan polisle yüzleşmek istiyorum. Yaşanan olaydan dolayı suçsuz olduğunu ve hız yapmadığını bana ispat ederse kendisini affederim. İçimde rahatlamış olur. Yaşanan bu olaydan dolayı olaya karışan polisten şikayetçi ve davacıyım.” 
 
MA / Zeynep Durgut

Diğer başlıklar

09:24 ZMO Başkanı Suiçmez: Hayvansal ürünlerin fiyatı artacak
09:20 'Bekçilik özel savaşın bir parçası oldu'
09:18 15 Şubat’ta koruculuğu da KDP’yi de bıraktı: İhanet etmeyeceğime yemin ettim
09:17 'Gözünün üstünde kaş var' iddianamesi!
09:14 Doç. Dr. Özgün: Aysel’i özgürleştirene kadar mücadele devam edecek
09:10 Sanatçı Çat: Yasaklanan Kürt dili, kültürü ve sanatıdır
09:07 Dr. Turan: ATK kararları hekimlik değerleriyle bağdaşmıyor
09:05 Sebahat Tuncel: Mela Mustafa’nın projesine ihanet ediliyor
09:02 Adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava
09:01 ‘Çerkes soykırımı asimilasyonla devam ediyor’
09:00 20 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
08:39 Michael Rubin: Türkiye’nin mülteci projesi etnik soykırımdır
08:32 Girê Spî’ye mülteciler yerleştirildi
19/05/2022
23:13 Hurda toplayan çocuklar duvarın altında kaldı: 1 ölü, 1 yaralı
23:00 Til Temir ve Zirgan’da bombardıman
21:16 BM Raportörü 17 yıl sonra İran’ı ziyaret etti
20:47 Efrîn’de tecride karşı yürüyüş
20:41 Koronadan 4 yeni vefat tespiti
20:04 İstanbul’da gözaltına alınan 8 kişi tutuklandı, 14 kişi serbest
19:12 İzmir ve Diyarbakır'da kadın cinayeti
18:50 Heftanîn’de hava hareketliliği: Bir asker yaşamını yitirdi
18:37 AKP’li Cahit Özkan görevden alındı
18:34 Adana ve İstanbul'da 'Mayıs ayı şehitleri' anıldı - YENİLENDİ
17:38 İngiliz sendikalarından Türkiye Büyükelçiliği'ne saldırıları kınama mektubu
17:26 Cudi’de yasaklar 8’inci gününde sürüyor
17:08 Besta’da kayalıklardan düşen Zeyrek yaralandı
17:06 Bagok ve Omerîya'da askeri hareketlilik
17:03 Gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:02 Süleymaniye güvenliği Çelebi cinayetinde sessizliğini koruyor!
16:52 Dr. Xeyas Neyîse: Türkiye Kürt-Arap ortak çözüm mücadelesini tehdit ediyor
16:27 İstanbul’da 10 kişiye tutuklama talebi
16:03 Taliban'dan kadın TV sunucularına peçe zorunluluğu
15:38 Gözaltında katledilen Karakoç ve Ocak anıldı
15:26 Heftanîn’de çatışma: 1 korucu yaşamını yitirdi
15:16 Halkların Köprüsü Derneği mülteci karşıtlığına tepki gösterdi
15:12 İHD, Çukurova cezaevleri hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 HDP'li 12 kişi gözaltına alındı
14:56 Direnişler Meclisi'nden Şenyaşar ailesine destek
14:45 Tutuklu yakınları: Dünya duysun Türkiye’de adalet yok
14:36 Amed Sağlık Platformu’ndan 29 Mayıs mitingine çağrı
13:57 Karakola 300 metre mesafede kadın cenazesi bulundu
12:36 Eyn Îsa köylerine bombardıman
12:19 İtalyalılar, Ukrayna ve Federe Kürdistan’da süren savaşa karşı greve gidiyor
12:18 İki yaşındaki Kadir’i katleden fail tutuklandı
12:00 Botan’da tutuklama konsepti: Kürtleri bitiremezsiniz
11:56 AKP-KDP ortaklığı ‘karınca’ların işini bitirdi
11:56 İstanbul’daki gözaltıların adliyeye sevki bekleniyor
11:55 Uzaklaştırma kararı olan polis kadını katletti
11:25 DBB kayyımı sosyal alanı ranta açtı, yeşil alanı askeriyeye devretti
11:20 Taş ocağında yaşamını yitiren Esen toprağa verildi
10:47 Şenyaşar ailesi: İnsanlık suçunu işleyen iktidarın arkasına saklanmış
09:57 Tecavüz faillerinin tutuklanma talebi reddedildi
09:33 ‘Kurtuluş devrimci mücadelededir’
09:32 Avukat Ezer: Yeni düzenlemeler yerine İstanbul Sözleşmesi uygulansın
09:30 Kayyım belediye binasını satılığa çıkardı
09:29 Kimyasal silah saldırılarına tepki: Onları Roboski ve Cizre’den tanıyoruz
09:29 İki çocuğunu yitiren anne: Bu bir ihanet savaşıdır
09:05 Diyarbakır esnafı: Ekonomik krizin nedeni savaş harcamasıdır
09:04 Bağımlılığa karşı spor ve kültürel etkinliklerle mücadele ediyorlar
09:03 AKP iktidarında en az 801 çocuk iş cinayetlerinde öldü
09:02 Afganistan'dan uluslararası kamuoyuna çağrı: Bizi duyun, görün
09:02 Öğrenciler yurttan çıkamıyor!
09:01 Pontuslu Rumlar: Karadeniz’de Rum paranoyası sürüyor
09:00 19 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
18/05/2022
23:31 Süleymaniye’de saldırıya uğrayan Çelebi yaşamını yitirdi
23:23 Hakkari'de maden ocağının kurulmasına karşı çıkan köylüler darp edildi
22:46 KESK Van Şubeler Platformu’ndan etkinlik
21:40 Gizli tanık Ulaş'ın ifadesiyle bir kişi daha tutuklandı!
21:25 Koronadan 3 vefat, bin 443 yeni vaka
21:15 Kadınlar erkek şiddetini protesto etti
20:47 İzmir'deki KHK eylemi 212'nci haftasında
20:41 HDP'li Oluç: Harun gibi başlayıp Karunların Türkiye’sini yarattınız
20:33 Agit İpek’in annesinin evine polis baskını
20:28 Silopi’de intihar girişimi
20:24 BMG’nin açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı
20:12 TMMOB: Gezi Davası’nda tutuklananlar serbest bırakılsın
19:17 Yüksekova’da gözaltına alınan 3 kişi serbest
19:04 Finlandiya ve İsveç NATO başvurusunda bulundu
18:54 Sağlıkçıların Ankara'daki mitingine katılım çağrısı
18:20 AKP’li vekil, Erdoğan’ın ‘ilişkim yok’ dediği SADAT ile çalışıldığını belirtti
17:51 Beytüşşebap'ta hava hareketliliği
17:40 ‘Kürt sorunu sınır ötesi operasyonlarla çözülemez’
17:38 Tutuklu yakınlarından SYKP’ye ziyaret
17:10 Van Kadın Platformu: 18 gün içinde 16 kadın katledildi
17:03 Pancar toplarken düşen kadın yaşamını yitirdi
17:01 Oluç: Dedeoğulları ailesi katliamı arkasında kimler var?
16:52 DİSK-AR: Genç işsizlik AKP döneminde artıyor
15:46 Yüksekova’ya 3 asker cenazesi daha getirildi
15:44 Erdoğan’ın ‘ilişkim yok’ dediği SADAT’ın kurucusu başdanışmanlığını yapmıştı
15:34 Irak, Türkiye'yi topraklarından çıkması için BM’ye şikâyet etti
15:18 Emine'yi katleden Karakaş'a müebbet hapis istemi
15:17 Gazeteci Çapan’a hapis cezası
15:15 Açlık grevinden yargılanan 16 Barış Annesi’ne beraat
15:14 Tutuklu yakınları: Zulüm bitsin
15:01 Dörtler ve Kaypakkaya Diyarbakır Cezaevi önünde anıldı
14:51 Sortkin Çayı üzerindeki HES iptal edildi
14:49 Yılmaz Erbek Apartmanı davasında ceza talebi
14:48 DBP İl Eşbaşkanı Gülmez tahliye edildi
14:47 HDP: Mayıs ayı şehitlerinin mücadele mirasını büyüteceğiz
14:44 CHP’li Kayışoğlu: İnsanların umudu kırılsın istemediğim için mesaj verdim