CİSST Koordinatörü: Hapishanelerde sağlık krizi yaşanıyor

img

İSTANBUL - Pandemi sürecinde cezaevlerinde ciddi bir sağlık krizi yaşandığını belirten CİSST Koordinatörü Berivan Korkut, ağır hasta tutukluların bu koşullarda cezaevlerinde tedavi görme ihtimalinin olmadığını söyledi. 

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), cezaevlerinden kendilerine gelen koronavirüs (Kovid-19) şikayetlerini düzenli olarak raporlaştırıyor. 18 ayı geride bırakan pandemide, yaşanan sorunların başında kapasite fazlalığı, hijyen, beslenme ve sağlık hakkına erişememe noktasında yaşanan ihlaller geldi. CİSST Savunuculuk Koordinatörü Berivan Korkut, pandemiyle birlikte cezaevlerinde ciddi bir kriz yaşandığını vurguladı. 
 
ÖNLEM ADI ALTINDA TECRİT 
 
Korkut, cezaevlerinde en temel iki sorundan ilkinin önlem düzeyini aşıp tecrit düzeyine gelen bütün sosyal alanların kapatılması, ikinci önemli sorunun de sağlığa erişim olduğunu ifade etti. Tedbir adı altındaki önlemlerin tecride vardığını belirten Korkut, "17 ay geçti. Bütün dünyada açılmalar yaşandı, yasaklar kaldırıldı. Ancak hapishanelere ilişkin herhangi bir adım atılmadı. Bundan dolayı artık bunun bir önlem olmadığını, mahpusların psikolojilerini etkileyen bir tecride dönüştüğünü vurgulama ihtiyacı duyuyoruz” dedi.
 
HİJYEN SORUNU 
 
Salgın karşısında cezaevlerindeki en büyük sorunlardan birinin de hijyen olduğunu belirten Korkut, “Pandeminin ilk zamanlarında ilaçlama konusuna dikkat ediliyordu. İstisnalar dışında ortak alan dediğimiz alanların temizlendiği söylenebilir. Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü pandeminin başında ‘ihtiyaç halinde mahpuslara hijyen malzemesi dağıtılacak’ tarzında belirsiz bir açıklama yapmıştı. Buna karşı cezaevleriyle ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kurum bir araya gelerek bir hijyen kiti kampanyası başlattık. Yani bu belirsizliğin çözüm olmayacağını, bunun yerine sayısı belli, kişiye verilecek miktarı belli, sağlık otoriteleri tarafından onaylı temizlik malzemesinin her mahpusa ayrımsız bir şekilde dağıtılmasını talep ettik. Bunun da eşya yönetmeliğine geçmesini istedik. Fakat bu konuda bir adım atılmadı. Buradaki sorun şu; eğer ekonomik durumunuz varsa o konuda bir sorun yaşamıyorsunuz. Ama hiçbir geliri olmayan, kolektif olamayan mahpuslar için bu çok büyük bir krize yol açabiliyor. Başını yıkamak için sabundan tutun diş macununa kadar hijyen malzemelerine ulaşmada sorun yaşayabiliyorlar. Artık bunun ödül olmaktan çıkıp sorunsuz bir şekilde sağlanması gerekir” diye belirtti. 
 
YOKSULLUK ARTTI 
 
Cezaevlerinde ciddi bir ekonomik kriz yaşandığına dikkat çeken Korkut, “Adli bir mahpus bize ulaşıp parası sadece çamaşır deterjanı almaya yettiği için banyosunu onunla yaptığını, bazen dişlerini onunla fırçaladığını, ellerini onunla yıkadığını, koğuşu onunla temizlediğini söyledi. Yani Türkiye’deki kriz, yükselen fiyatlar hapishane yoksulluğunu daha da arttırdı” diye konuştu.
 
BESLENME SORUNLARI
 
Cezaevlerindeki bir başka sorunun ise beslenme olduğunu ifade eden Korkut, günlük iaşe bedelinin yetişkinler için 10, çocuklarıyla kalan ya da hamile kadınlar için ise 18 TL olduğunu aktardı. Korkut, şöyle devam etti: “İlk günden hapishanelerdeki iaşe bedellerinin gıda enflasyonuna bağlı olarak artması gerektiğine vurgu yapıyoruz. Daha önce bu bedel 8 TL idi. Pandemiyle birlikte 10 TL’ye çıkarıldı. 10 TL ile bir insanın beslenmesini sağlaması mümkün değil. Zaten beslenmeye dair çok şikayet geliyor. Son zamanlarda karbonhidrat ağırlıklı yemeklerin çıktığı, et ve sebze türü yemeklerde ciddi azalmaların olduğu yönünde şikayetler geliyor. Bu da iaşe bedelinin Türkiye’deki gıda enflasyonuyla paralel artmamasıyla ilgilidir.”
 
ATK'YE ELEŞTİRİ 
 
Tüm olumsuzluklardan dolayı bu süreçten en fazla hasta tutukluların etkilendiğini kaydeden Korkut, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurulara hiçbir yanıt alamadıklarını söyledi. Daha önce de sağlığa erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını ancak pandemiyle birlikte bunun daha da kötüleştiğini ifade eden Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık hapishanelerde ciddi bir sağlık krizi yaşanıyor. Bu koşullarda ağır hasta mahpusların hapishanelerde tedavi görme ihtimali yoktur. Adli Tıp Kurumları (ATK) zaten en çok eleştirdiğimiz alanlar. Bu süreçte bir mahpusu alıp, ATK’ye götürmek yerine tam teşekküllü hastanelerde heyetlerin vereceği kararların yeterli olmasını, pandeminin bir faktör olarak incelenmesini ve hasta tutukluların serbest bırakılmalarını talep ettik. Ama ne yazık ki ne adli ne de siyasi mahpuslara ilişkin bir adım atılmadı. Son zamanlarda serbest bırakılan kişilere baktığımızda ya bir hafta içinde ya da bırakıldığı akşam hayatını kaybediyor. Bu da aslından insanların tedavi haklarının ve ihtimallerinin sıfıra geldiği bir noktada bırakıldıkları anlamına geliyor.” 
 
KRİZİN İKİ BOYUTU
 
Cezaevlerinde yaşanan krizin iki boyutu olduğunu belirten Korkut, şunları söyledi: “Birinci boyut yeterli teçhizat, yeterli personel, yeterli karantina bölümü olmadığı için hapishanelerdeki idarelerin insanları hastaneye götürmeden imtina etmesi ve çok ağır durumlar dışından götürmek istememesi. İkincisi ise, insanlar dışarı çıkıp geldiğinde 14 gün karantina altında tutulmasıdır. Zaten karantina alanları bir tür tecrit alanları halinde olması, bu bölümlerde sağlık anlamında yeterli teçhizatın olmaması, televizyon, radyo, gazete gibi ihtiyaçların olmaması ve yeri geldiğinde ihtiyaçlarını karşılamayacak kişilerin 14 gün boyunca bütün ihtiyaçlarını tek başına sürdürmesi mahpusların tedaviyi reddetmesi noktasına getirebiliyor. Birçok noktada tedavi başvurusunda bulunduğumuzda ‘kişi tedaviyi reddetmiştir’ cevabı alıyoruz. Ama bu doğru değil. Kişi tedaviye ulaştıktan sonraki sürecin sağlıklı işletilmesini istiyor. Kişisel olarak kendi ihtiyacını gideremeyen ya da kalp hastası olan bir insan 14 gün tek başına kalmaktan çekinmesi kadar doğal bir şey olamaz. Eğer siz insanları tecrit altında tutacaksanız düzenli olarak sağlık kontrolü yapmalısınız. İki üç saatte bir yanına gitmeli, ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bunların hiç biri olmadığı için, bunu bir işkence sistemine dönüştürdüğünüz için ağır hasta mahpuslar dahil kimse hastane sevklerine gitmek istemiyor.”
 
KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE 
 
Son dönemlerde kötü muamele ve işkence konularında başvuruların arttığını ifade eden Korkut, “Bu dönemde çok ciddi keyfi uygulamalar söz konusu. Ayakta sayım, tek sıra yürüme, yine koğuşlarda aramalar yapılıyor. Son dönemlerde baskın arama dediğimiz aramanın yanında kişiyi sürekli tedirgin etmeyi sağlayan bir arama tarzı bize çok yansıyor. Aramalar çok kalabalık gruplarla yapılıyor. Bir taraftan pandemi nedeniyle hiçbir aktiviteye izin verilmiyor diğer tarafta maskesiz ve tutuklulara da maske dağıtılmadan kalabalık gruplar halinde arama yapılıyor. Bu durum tutukluların sağlıkları açısından da çok ciddi sorunlar teşkil ediyor. Bunun bir şiddet türü olduğunu vurguluyoruz” şeklinde konuştu.
  
MA /Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı | YENİLENDİ
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki | YENİLENDİ
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı