Kobanê eylemlerinde kaç YPG'li tedavi edildi?

img
ANKARA -  Kobanê Davası’nda söz alan avukat Mesut Beştaş, YPG’nin 2017 yılına kadar “terör örgütü” olarak kabul edilmediğini belirterek, 6-8 Ekim eylemlerinde kaç YPG ve YPJ’linin tedavi edildiğine dair Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılmasını istedi. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları sonrası 6-8 Ekim 2014’te yaşanan eylemler nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması devam ediyor. Duruşmada söz alan dosya avukatlarından Mesut Beştaş, savunma olarak meslektaşlarının söz almak istemesinin külliyen retçi bir yaklaşımla karşılandığını belirtti. 
 
Açık bir şekilde sindirilmek istendiklerini, avukatların dahi mahkeme salonuna alınmasının sorun olduğunu, izleyicilerin, siyasetçilerin yakınlarının alınmamasını eleştiren Beştaş, “Bize yönelirken de bu durumun sizden bağımsız ortaya konulduğunu ifade eden söylemleriniz oluyor. ‘Ben salon dışında yaşananlara karışamam’ diyorsunuz. Yargı ve idarenin işbirliğiyle sindirilmek isteniyoruz. Bir önceki duruşma periyodunun da duruşma salonunun kapısına kadar farklı bir amaç taşıdıkları belli olan bir grup salonun kapısına dayandı, bunun engellenmesini talep ettik, ‘bizim yetki alanımız bu salon’ dediniz. Biz buraya avukat olarak gelirken, bir saate yakın sorguyla geliyoruz ancak üzerinde işaretleri olan bir ekip, ellerini kollarını sallaya sallaya salonun kapısına geliyor. Biz avukatlar duruşma salonundan çıktığımızda, tekrar kimliğimizi sormadan bizi içeri almıyorlar ama onlar kimlik göstermeden içeri girdiler” dedi.
 
HDP ÖNÜNDEKİ PROVOKASYON
 
Mahkeme başkanının önceki celselerde “HDP’ye neden saldırı olmuyor?” sözlerinin ardından HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ın katledildiğini hatırlatan Beştaş, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde de HDP’nin kızını kaçırdığını iddia eden Mehmet Laçin, HDP Genel Merkez binası önüne getirildi. Deniz Poyraz’ın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen şahıs alınıyor, gösteri yürüyüş ve ifade özgürlüğü açısından HDP Genel Merkez önüne getiriliyor. Tek başına. Onu kim getiriyor. İçişleri Bakanlığı’nın personellerinden 500 kişi onu koruyor. Ama HDP’li vekilleri ‘Bir şeyler söyleyeceğiz’ diyorlar, ‘Hayır konuşamazsınız’ diyorlar. Ama İzmir’de Deniz Poyraz katledilirken kapıda bulunan şahıs, HDP Genel Merkez binasına getiriliyor. Dolayısıyla biz bu provokasyonların bundan sonra da devam edeceğini düşünüyoruz.”
 
ARA KARAR DIŞINDA GELEN BELGELER! 
 
Mahkeme heyetinin tutuklu siyasetçilerin ailelerinin güvenliğini sağlama noktasında çekinceli davrandığı sürece bu tarz durumların devam edeceğini belirten Beştaş, “Şu görevi yapmanız gerekiyor; bu yargılamanın adil yapılması için her türlü girişimde bulunma sorumluluğunuz var. Yasa size bu sorumluluğu yüklüyor. Bir diğer husus, bu dosyaya ara kararların dışında da belgeler geliyor. ‘Geldi dosyaya konuldu’ dediğiniz zaman delilerin tartışılmasını engellemiş oluyorsunuz. Siz odanıza çekildiğinizde, bu belgeleri okuduğunuza ve incelediğinize inanmıyoruz. Bize de sunulmadığından inceleme ve buna yönelik savunmalarımızın önüne engel oluyorsunuz. Bu uygulama yargılamanın gizli yapılmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı. 
 
Mükerrer yargılamaya değinen Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz hukuk dışı davranarak, mükerrer yargılama yaptığınız yetmiyor. Birde oradan buradan dosya getiriyorsunuz. Karar verin, biz bunu AYM ve AİHM’e götürmek durumdayız. Biz burada yargıya inancımızı kaybetmiş durumdayız. Biz birileri gibi bize verilen görevlerle idare ve iş yapacak değiliz” diye konuştu.
 
AVUKATIN SÖZÜ KESİLDİ
 
Mahkeme başkanı avukatın sözünü keserek, taleplerini açıklamasını istedi. Avukat Beştaş, taleplerini söyleyeceğini ve bu konuda belge de sunacağını aktardı. 
 
KAÇ YPG’Lİ TEDAVİ EDİLDİ? 
 
Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılarak, Ekim ayını kapsayacak şekilde 6-8 Ekim eylemlerinde ülke sınırları içinde hastanelerde tedavi edilen YPG, YPJ ve DAİŞ militanlarının sayılarının istenmesini talep eden Beştaş, şunları ifade etti: “O dönem İŞİD terör örgütü olarak değerlendiriyor. Türkiye’de de öyle ya da böyle terör örgütü deniliyor ama bakın Adalet Bakanlığı ne diyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde alınan yazıda ‘bir yapının terör örgütü ilan edilmesi Bakanlar Kurulu kararıyla ya da Yargıtay kararıyla olacağı, bu konuda YPG ile ilgili bir kararın bulunmadığını…’ Bildirilmiş ‘terör örgütleri’ listesinde PYD, YPG yer almıyor. O dönem Türkiye sınırları içerisinde yer alan hastanelerde YPG’li ya da PYD’linin tedavi edilmesi suç değildir. Bu nedenle yazı yazın diyoruz. Adalet Bakanı o tarihte YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak görmüyor. Ama ne yazık ki devran değişti. Şimdi hükümet kimi istese ‘terör örgütü’ yapıyor. Sıkıyönetim dönemlerinde bile Bakanlar Kurulu ya da başka bir merci ‘terör örgütü’ olarak ilan edemiyordu”
 
Türkiye’nin 2017 yılına kadar YPG’nin “terör örgütü” olduğuna dair tek bir kararı olmadığı gibi, hiçbir ülke tarafından “terör örgütü” olarak görülmediğini anımsatan Beştaş, “2017’de yakalanan YPG’liler hakkında beraat kararları aldık. Adalet Bakanlığı’na yazı yazılarak, YPG’nin ve YPJ’nin ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesine yönelik karar ve tarihinin istenmesini talep ediyoruz” dedi. 
 
DURUŞMADA TARTIŞMA 
 
Beştaş, elindeki belgeleri de mahkeme heyetine sundu. Beştaş’ın taleplerine ilişkin savunmasını kesen mahkeme başkanı, “Ben 21 yıldır buradayım. Kim bana talimat verecek, velev ki verildi, kürsüde konuşacak kadar saf mıyım" şeklinde konuştu.
 
Mahkeme başkanının “Müvekkiliniz savunmasını yaptıktan sonra savunma yaparsınız” sözlerine Beştaş, Diyarbakır’da SEGBİS üzerinde söz hakkı almak istediğini ama defalarca söz hakkı verilmediğini belirtti.  
 
‘YA DÜŞMANLIKTIR YA ÖFKEDİR’
 
Beştaş’ın söz hakkı verilmediğini söylemesinin ardından mahkeme başkanı, “Eğer ben öyle bir şey yaptıysam, istifa ederim” yanıtını verdi. Beştaş, mahkeme başkanına şu sözlerle tepki gösterdi: “İspat edeyim. Siz bu ülkenin hukuku çerçevesinde CMK kapsamında ikinci gün davayı açtığınızda, hangisini reddedersiniz. Siz AİHM kararına uymak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz ama uymadınız. Siz bu ülkede 6-8 Ekim olaylarında polisler zırhlı araçlarla yurttaşların arabalarına ateşe attı. Onun sorumluluğunu HDP’ye yüklemeniz hukuki mi? Siz AİHM’in HDP’nin tasfiye amacıyla sonuçlarını doğurduğunu yazdığı halde bu karara uymadığını biliyor musunuz? Bu ya talimattır, ya öfkedir ya düşmanlıktır.” 
 
Beştaş’ın savunmasının ardından duruşmaya saat 14. 00’a kadar ara verildi.
 

Diğer başlıklar

18/10/2021
23:03 ABD Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın açıklamasını yalanladı
22:32 Fırat Gizlenç polis ablukasında defnedildi
21:41 Katledilen çocukların davasında tanıklar dinlenecek
21:07 Kovid-19’dan 214 vefat, 29 bin 240 yeni vaka
20:59 Savcı 5 gazeteciye beraat istedi
20:29 BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
20:25 Rusya NATO nezdindeki misyonunu askıya aldı
20:19 Katı atık işçisinin dükkanı basıldı
18:44 ‘İktidarın gündeminde savaş ve kadınları daha fazla yoksullaştırma var’
18:39 Kobanê Davası tanığı Gökalp 15 gün TEM’de tutulmuş!
18:00 Azadi Partisi’nden HDP’ye ziyaret
17:28 Karakoldan dönüştürülen mülteci merkezi kapatıldı
17:11 Kamu lojmanlarının satışa çıkarılmasına tepki
17:07 Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
16:51 Koğuşlara gece yarısı baskın: Çocuklar çok korkuyor
16:23 ATO’dan şiddet gören Doktor Yıldırım’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:18 Beytüşşebap'ta HDP’nin 9’uncu yıldönümü kutlaması
16:11 Kobanê Davası: 3 tanığın ifadelerine nasıl ulaşıldığı belli değil
16:01 Kadınlar pijama yasağını protesto etti
15:54 Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
15:50 MKM'nin konser yasağına Batman’dan tepki
15:34 Gözaltıları protesto ederken gözaltına alındılar
15:23 Diyarbakır Barosu, Demirtaş için AK'ye başvurdu
15:23 Hatay’da aynı anda 3 hortum oluştu
15:23 Sanatçı Hozan Canê’ye 3 yıl 1 ay ceza
14:49 Mersin’de bir kadın katledildi
14:44 HDP’den şerh: Kooperatif Bakanlığı ve Kooperatifler Bankası oluşturulmalı
14:43 Suruç Katliamı davasını sahiplenme çağrısı
14:34 Sağlık örgütleri doktora şiddeti protesto etti
14:05 TİP, CHP’li belediyeyi protesto etti
13:54 Beştaş: 6-8 Ekim'de sokağa çıkan paramiliterleri SADAT mı eğitti?
13:51 HDP Nusaybin'de halkla bütçeyi konuştu
13:46 İlçe seçim müdürü taciz suçundan tutuklandı
13:46 Buldan: Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi sorunu çözüyorsunuz?
13:06 Şenyaşar ailesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuru
12:49 HDP’li Mamedoğlu'na hapis cezası
12:49 Kobanê Davası’nın 5’inci duruşması başladı: Tutuklular savunma yapmadı
12:20 Ferit Şenyaşar: 224 gündür medya bizi görmezden geliyor
12:19 Bilirkişi raporu: Esra Hankulu müdahaleyle kurtulabilirdi
12:06 KMMK: Eylül'de 8 kolber öldürüldü
11:54 Ceylan Ertem'den Salkım'a 'Karadağlı' yanıtı: Sanatçı politik olabilir
11:08 Kadınlardan polis şiddetine yanıt: Boyun eğmeyeceğiz
10:39 YPG Sözcüsü: Efrîn'deki gibi tehlikeli anlaşma olabilir
10:29 4 çocuğu gözaltına alınan Mahmurlu anne: İnsanlık için ses çıkarın
09:48 Van’da öğrenciler yemek ve yurt zamlarını protesto etti
09:02 İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı
09:01 'Kobanê Davası'yla HDP'nin siyaset yapması engelleniyor'
09:01 Katı atık işçileri: Çalışmazsak ekmek yok!
09:00 Yazmasına el konulan anne: Kürtlerin renklerine tahammül edemiyorlar
09:00 Tohumda takas yerine asimilasyon
09:00 18 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:23 Fotoğrafçı Gizlenmiş yaşamını yitirdi
17/10/2021
22:39 Esad, Rusya heyetiyle Şam’da görüştü
22:00 Pedersen: Suriye’de yeni bir anayasa oluşturma konusunda anlaşmaya varıldı
20:52 Tatvan’da HDP kutlaması
20:18 Kocaeli’de erkek şiddeti
19:29 24 saatte 186 kişi daha hayatını kaybetti
19:24 Durakoğlu tekrar İstanbul Barosu başkanı seçildi
19:11 HDK: Sürekli ve ısrarlı bir çalışma bizi yeni yaşama götürür
19:05 ‘Kentler cinsiyetlendirildi’
18:01 TÜGVA'nın camide açıklama yapması tepki çekti
17:52 Sancar Mardin’de esnafın sorunlarını dinledi
17:49 Botan'da 'Özgürlük Zamanı' kampanyası sürüyor
17:31 MKM'ye konser yasağı protesto edildi
17:09 HDP Denizli'de kadınlarla buluştu
16:56 YPG, Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını yalanladı
16:06 Bingöl’den ‘ekolojik kırımı durdurun’ çağrısı
15:59 Türkiye kökenli çeteye ait 3 ton kokain yakalandı
15:56 Bağımlılığa karşı bir araya geldiler
15:44 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
15:42 ‘Sağlıklı kadın ve toplum için özgürlük şart’
15:20 Efrîn'de hamile bir kadın öldürüldü
15:07 Başaran: Engelleri kadın mücadelesiyle ortadan kaldıracağız
14:47 Oda değişimini kabul etmeyen tutuklular darp edildi
14:12 Adıyaman’da HDP’nin kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı
13:25 'Demokrasiye Çağrı' mitingi: Dimdik ayakta olduğumuzu göstereceğiz
13:19 Polisten Barış Anneleri'ne: Bayrak verelim HDP önünde oturun
13:12 Aydeniz ve Poyraz'dan Barış Anneleri'ne ziyaret
12:51 Erdoğan: Kılıçdaroğlu’nun açıklaması kamu düzenine tehdittir
12:16 Şenyaşar ailesi: Failler bir gün hesap verecek
11:41 Sancar: Savaşın değil barışın bütçesini yapalım
11:35 Irak’ta resmi seçim sonuçları açıklandı
11:04 Hasta tutuklu Yalçın pandemi gerekçesiyle tedavi edilmiyor
10:39 Oluç: Demokrasi ittifakının nasıl gerçekleşeceğini tartışıyoruz
10:09 HDP’li Tosun: Hiçbir güç halkın iradesini kıramaz
10:08 Dilek Doğan’ın ailesi dosyayı AİHM’e taşıyacak
09:54 Bölge kentlerindeki filyasyon durma noktasında
09:52 Mahkemede beraat alan KHK'li, defterdarlığa takıldı
09:51 Yüzde 98 engelli Bekir Güven: Cezaevleri hasta tutuklulara göre değil
09:16 Taliban yüzünden iki kez ülkesini terk etti
09:12 AKP’li başkanın firari akrabalarının polisle ilişkileri ortaya çıktı
09:10 Hastane yerine yüzme havuzu yapıldı
09:04 'Dolar uçuyor ama maaşlar yerinde duruyor'
09:02 Kitap gelirlerini SMA hastası Havin'e bağışladı
09:00 Koronaya yakalanan tutuklulara tarihi geçmiş ilaç
09:00 17 EKİM 2021 GÜNDEMİ
16/10/2021
23:44 Muhabirlerimiz ve gençlik üyeleri serbest bırakıldı
23:15 EŞİK siyasi partilere çözüm için acil 5 talep sundu
21:29 Babacan Şenyaşar ailesi ile görüştü: Mücadele etmek lazım
20:56 ÖHD üyesi Yamar: Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı