Av. Özdoğan: Yargılama siyasi bir partinin odasında başladı

img
ANKARA – Kobanê Davası duruşmasında avukatlara ve izleyicilere yönelik engellemeler mahkeme başkanına soruldu. Avukat Nuray Özdoğan, maruz kaldıkları engellemelere dair “Yargılama ne bu salonda başladı ne savcılık odasında ne de emniyette başladı. Bu yargılama açık ve net olarak siyasi bir partinin odasında başladı” dedi.
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle aralarında HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyelerinin de bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen aranın ardından devam etti. 
 
Duruşmaya verilen arada adliye önünde davaya dair açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a salonda dönüşte mahkeme başkanının gelişi öncesinde Edirne Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla kısa konuştu. 
 
Buldan’ın “Başkan sizi özledik. Yakında yanınıza geliriz” dediği Demirtaş, gülerek “Ziyarete gelin ama başka türlü gelmeyin” yanıtı verdi. Buldan da “İnşallah siz geleceksiniz” dedi. Diğer Kürt siyasetçilerle Kürtçe konuşan Demirtaş, herkese selamlarını iletti. O anlarda “Gezebiliyor musunuz” diye sorulan Demirtaş,  soruya “Tüm gün Edirne’de geziyoruz” diye espriyle yanıt verdi.
 
YASAMA DOKUNULMAZLIĞI HATIRLATMASI
 
Mahkeme heyetinin bir süre sonra yerini almasıyla yeniden başlayan duruşmada, taleplerini dile getirmeye devam eden avukat Mesut Beştaş, bir kısım müvekkillerinin yasama dokunmazlığına değindi.  Beştaş, “Siz de Meclis kürsüsünde yaptıkları konuşmaları talep edip, bilirkişiye gönderilmesini talep etmişsiniz. Bu hususta usulde yapılan yargılamanın sürdüğü sürece yargılamanın devam ettirilmesi değil, durdurulması gerekiyor. Bu ara kararı talep ediyoruz. Aksi takdirde bu soruşturma ve kovuşturma aşamasında herkesin suç işlediği sonucuna varılacak, bunun önüne geçilmesi için yasama dokunulmazlığı kapsamında olma ihtimali olan vekillerle ilgili yargılamanın durdurulması kararının verilmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
BAKANLAR KOMİTESİ KARARININ TERCÜMESİ İSTENDİ
 
Demirtaş’ın dosyasının pilot bir dosya olduğunu dile getiren Beştaş, AİHM’in Demirtaş’a dair verdiği kararın yargılamaların hepsini ilgilendirdiğini vurguladı. 
 
Demirtaş kararının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nde de görüşüldüğünü ifade eden Beştaş, “AK Bakanlar Komitesi, Türkiye’ye karşı sert bir uyarıda bulundu. Kesinleşmiş kararlar dahil yargılamaların düşürülmesini istedi. Bunu siz başka organın kararı gibi değerlendirebilirsiniz ama bu mahkeme kararlarını ilgilendiren bir icra karardır” diyerek, kararın Türkçe çevirisinin Adalet Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan istenilmesini talep etti.
HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün avukatı Mehmet Oruç ise, iddianamenin düzenlenmesi aşaması ve sonrasında müvekkilinin ifadesinin alınmadığını dile getirdi.
 
Müvekkilinin Türkiye’de açık bir adresi olmadığını belirten Oruç, “TCK’nin yurt dışında bulunanlara dair tanımış olduğu savunma imkanını kullanmak istiyoruz. Öncelikle yakalamasını kaldırılmasını talep ettik. Fakat mahkeme son müzekkeresinde Berlin Büyükelçiliği’ne müzekkere yazarak SEGBİS altyapısının olup olmadığını soruyor bu yanlış. Bizim böyle bir talebimiz yok. Talebimiz adli istinabe (ifadesinin bulunduğu yerdeki mahkemece alınması) yoluyla karar verilmesi ve yargılamanın o şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Berlin’de hakimler var” ifadelerini kullandı.
 
Mahkeme başkanı ise ceza yargılamalarında 5 yıldan fazla bir yargılama kararı olduğunda farklı ülkelerde de sorgulamaların yapılacağını söyleyerek, talepleri not aldığını belirtmekle yetindi.
 
GİRİŞLERİN ENGELLENMESİNİ DİLE GETİRDİ
 
Selahattin Demirtaş’ın avukatı Cahit Kırkazak da savunmasında duruşmayı takip etmek isteyenlere dönük engellemeler üzerinde durdu. Kırkazak, “Yargılamanın ilk gününden bugüne polis, izleyiciler, basın ve yabancı temsilcilerin içeri alınmamasına dair sizin talimatınız olduğunu iddia ediyor. İçeri girilmesine izin vermiyor. Siz de böyle bir talep vermediğinizi söylüyorsunuz” diyerek, bu duruma dair ara karar oluşturulmasını istedi. Mahkeme başkanının tutumunu eleştiren Kırkazak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müvekkillerimizle görüşmelerimizde cübbe dayatılmasının yasal bir durumu yoktur. Kürsünün yüksekliği ve mikrofon avantajı ile bana karşı sesinizi yükselttiniz. Her gün sizinle görüşme çabası içine giriyoruz. Siz ‘salonda görüşürüz’ diyorsunuz ama salonda bizi dinlemeden sırtınızı dönüyorsunuz. Kolluk bize sizi adres olarak gösteriyor. Bu noktada sizin daha sakin olmanıza gerekirken bizden daha sert davranıyorsunuz.” 
 
ÖZÜR POLEMİĞİ
 
Mahkeme başkanı ise avukatın taleplerini almak yerine “Ben evrakları okurken sizin buraya gelip konuşmanız ne kadar etik” yanıtı verdi. Kırkazak da, “Ben 10 dakika ayakta bekledim. Orada bana söz verilmedi. Sizin de bir avukat meslektaşınızı bekletmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyordu. Bir özür talebim var” dedi. Mahkeme başkanı, “Benim de vardı kabul edilmedi” diyerek, özür dilemedi. 
 
‘YARGILAMANIN ALENİYETİNE MÜDAHALE VAR’
 
HDP önceki dönem milletvekili Emine Beyza Üstün’ün avukatı Nuray Özdoğan gelen giden evraklara dair aleyhte olan evrakların hiçbirini kabul etmediklerini, dava dosyasına bir dosyanın yanlış geldiğini ifade etti. Sabah duruşma öncesi karşılaştıkları engellemeleri dile getirip, yargılamanın duruşma salonunda başlamadığını ifade eden Özdoğan, şunları söyledi: “Yargılama süreci bir bütün olarak sizin bu yargılama sürecine dahil olduğumuz süreçten başlar. Duruşma salonunda başlamaz. Bu konudaki bizim CMK’deki bir değişiklik olduysa duruşmanın aleniyeti denilen şey yargılamanın aleniyetidir. Buraya girdiğimizde yaşadığımız her türlü engelleme tarafsız mahkeme tarafından açık olarak görülmesinin isteme hakkına sahiptir. Bu duruşma salonuna girmeye çalıştığımız süreç de bunun içindedir. 
 
POLİSLER YALAN SÖYLEYEREK AVUKATLARI FOTOĞRAFLADI
 
Cezaevinin Yenikent girişinde 4 avukat durdurulduk, içeri alınmadık, arabamızın fotoğrafı çekildi. Sizden talimat aldıklarını söylüyorlar, yalan söylediklerini şimdi öğrendik. O yüzden meslektaşlarımız size ulaşmaya çalıştı. Bu yargılamada aleniyet sağlama görevi sizin ve bizimdir. Ama size ulaşamadık. Yargılama sürecine dair her türlü meselede size ulaşabilmeniz lazım. Yargılama ne bu salonda başladı ne savcılık odasında ne de emniyette başladı. Bu yargılama açık ve net olarak siyasi bir partinin odasında başladı.”
 
Bugün yaşananların bir daha yaşanmamasını isteyen Özdoğan, “Bizim fotoğraflarımızı çekmelerine ne hakları var. Ben hangi güvenle gelip, duruşmada savunma yapacağım. Bu konuda duruşmanın girişinde bizi böyle davranamazlar, katılımcılara böyle davranamazlar. Buna sizin müdahale etmeniz gerekiyor” dedi. 
 
POLİS: BAŞKANIN TALİMATI YOK, AMİR TALİMATI VAR
 
ÖHD Ankara Şube Eşbaşkanı Şevin Kaya da söz alarak, “Burada ısrarla hukuk diyorsunuz biz de hukuk diyoruz. Avukatları cübbesiz görüştürmüyorsunuz ya içeri girdiğimizde ne kadar zorlandığımızı söyledik. Talimat dahi olmadan kullandığı güçten faydalanan duruşma salonuna almamalarına dair kendi aralarında konuşmasına şahit olduk. Polisler, ‘Başkanın böyle bir talimatı yok. Amir, biz de içeri almayalım. Zaten başkan da içeri alın diyecek, o zaman da alırız’ dedi. Biz size ihbarda bulunuyoruz. Bu yargılamaları biz bu şartlarda yapmaya çalışıyoruz. Avukatların dahi içeri giremediği bir yerde yargılamanın yapılması mümkün değil. Eğer hukuk diyorsanız içeri alındıklarını avukatların fotoğraflarını çeken, izleyicileri de içeri almayan kolluk görevleri hakkında görevi kötüye kullanmak suç duyurusunda bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Avukatların taleplerinin ardından HDP eski MYK üyesi Can Memiş söz aldı. Avukatlarının duruşmada olmadığını belirten Memiş, davadan vareste tutulmak istediğini talep etti.  Memiş, “Yaklaşık haftada 40 saat çalıştığım bir işim var. Adli kontrolün de kaldırılmasını talep ediyorum” dedi. 
 
Duruşma avukat beyanlarıyla devam ediyor.
 
 

Diğer başlıklar

18/10/2021
23:03 ABD Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın açıklamasını yalanladı
22:32 Fırat Gizlenç polis ablukasında defnedildi
21:41 Katledilen çocukların davasında tanıklar dinlenecek
21:07 Kovid-19’dan 214 vefat, 29 bin 240 yeni vaka
20:59 Savcı 5 gazeteciye beraat istedi
20:29 BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
20:25 Rusya NATO nezdindeki misyonunu askıya aldı
20:19 Katı atık işçisinin dükkanı basıldı
18:44 ‘İktidarın gündeminde savaş ve kadınları daha fazla yoksullaştırma var’
18:39 Kobanê Davası tanığı Gökalp 15 gün TEM’de tutulmuş!
18:00 Azadi Partisi’nden HDP’ye ziyaret
17:28 Karakoldan dönüştürülen mülteci merkezi kapatıldı
17:11 Kamu lojmanlarının satışa çıkarılmasına tepki
17:07 Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
16:51 Koğuşlara gece yarısı baskın: Çocuklar çok korkuyor
16:23 ATO’dan şiddet gören Doktor Yıldırım’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:18 Beytüşşebap'ta HDP’nin 9’uncu yıldönümü kutlaması
16:11 Kobanê Davası: 3 tanığın ifadelerine nasıl ulaşıldığı belli değil
16:01 Kadınlar pijama yasağını protesto etti
15:54 Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
15:50 MKM'nin konser yasağına Batman’dan tepki
15:34 Gözaltıları protesto ederken gözaltına alındılar
15:23 Diyarbakır Barosu, Demirtaş için AK'ye başvurdu
15:23 Hatay’da aynı anda 3 hortum oluştu
15:23 Sanatçı Hozan Canê’ye 3 yıl 1 ay ceza
14:49 Mersin’de bir kadın katledildi
14:44 HDP’den şerh: Kooperatif Bakanlığı ve Kooperatifler Bankası oluşturulmalı
14:43 Suruç Katliamı davasını sahiplenme çağrısı
14:34 Sağlık örgütleri doktora şiddeti protesto etti
14:05 TİP, CHP’li belediyeyi protesto etti
13:54 Beştaş: 6-8 Ekim'de sokağa çıkan paramiliterleri SADAT mı eğitti?
13:51 HDP Nusaybin'de halkla bütçeyi konuştu
13:46 İlçe seçim müdürü taciz suçundan tutuklandı
13:46 Buldan: Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi sorunu çözüyorsunuz?
13:06 Şenyaşar ailesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuru
12:49 HDP’li Mamedoğlu'na hapis cezası
12:49 Kobanê Davası’nın 5’inci duruşması başladı: Tutuklular savunma yapmadı
12:20 Ferit Şenyaşar: 224 gündür medya bizi görmezden geliyor
12:19 Bilirkişi raporu: Esra Hankulu müdahaleyle kurtulabilirdi
12:06 KMMK: Eylül'de 8 kolber öldürüldü
11:54 Ceylan Ertem'den Salkım'a 'Karadağlı' yanıtı: Sanatçı politik olabilir
11:08 Kadınlardan polis şiddetine yanıt: Boyun eğmeyeceğiz
10:39 YPG Sözcüsü: Efrîn'deki gibi tehlikeli anlaşma olabilir
10:29 4 çocuğu gözaltına alınan Mahmurlu anne: İnsanlık için ses çıkarın
09:48 Van’da öğrenciler yemek ve yurt zamlarını protesto etti
09:02 İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı
09:01 'Kobanê Davası'yla HDP'nin siyaset yapması engelleniyor'
09:01 Katı atık işçileri: Çalışmazsak ekmek yok!
09:00 Yazmasına el konulan anne: Kürtlerin renklerine tahammül edemiyorlar
09:00 Tohumda takas yerine asimilasyon
09:00 18 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:23 Fotoğrafçı Gizlenmiş yaşamını yitirdi
17/10/2021
22:39 Esad, Rusya heyetiyle Şam’da görüştü
22:00 Pedersen: Suriye’de yeni bir anayasa oluşturma konusunda anlaşmaya varıldı
20:52 Tatvan’da HDP kutlaması
20:18 Kocaeli’de erkek şiddeti
19:29 24 saatte 186 kişi daha hayatını kaybetti
19:24 Durakoğlu tekrar İstanbul Barosu başkanı seçildi
19:11 HDK: Sürekli ve ısrarlı bir çalışma bizi yeni yaşama götürür
19:05 ‘Kentler cinsiyetlendirildi’
18:01 TÜGVA'nın camide açıklama yapması tepki çekti
17:52 Sancar Mardin’de esnafın sorunlarını dinledi
17:49 Botan'da 'Özgürlük Zamanı' kampanyası sürüyor
17:31 MKM'ye konser yasağı protesto edildi
17:09 HDP Denizli'de kadınlarla buluştu
16:56 YPG, Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını yalanladı
16:06 Bingöl’den ‘ekolojik kırımı durdurun’ çağrısı
15:59 Türkiye kökenli çeteye ait 3 ton kokain yakalandı
15:56 Bağımlılığa karşı bir araya geldiler
15:44 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
15:42 ‘Sağlıklı kadın ve toplum için özgürlük şart’
15:20 Efrîn'de hamile bir kadın öldürüldü
15:07 Başaran: Engelleri kadın mücadelesiyle ortadan kaldıracağız
14:47 Oda değişimini kabul etmeyen tutuklular darp edildi
14:12 Adıyaman’da HDP’nin kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı
13:25 'Demokrasiye Çağrı' mitingi: Dimdik ayakta olduğumuzu göstereceğiz
13:19 Polisten Barış Anneleri'ne: Bayrak verelim HDP önünde oturun
13:12 Aydeniz ve Poyraz'dan Barış Anneleri'ne ziyaret
12:51 Erdoğan: Kılıçdaroğlu’nun açıklaması kamu düzenine tehdittir
12:16 Şenyaşar ailesi: Failler bir gün hesap verecek
11:41 Sancar: Savaşın değil barışın bütçesini yapalım
11:35 Irak’ta resmi seçim sonuçları açıklandı
11:04 Hasta tutuklu Yalçın pandemi gerekçesiyle tedavi edilmiyor
10:39 Oluç: Demokrasi ittifakının nasıl gerçekleşeceğini tartışıyoruz
10:09 HDP’li Tosun: Hiçbir güç halkın iradesini kıramaz
10:08 Dilek Doğan’ın ailesi dosyayı AİHM’e taşıyacak
09:54 Bölge kentlerindeki filyasyon durma noktasında
09:52 Mahkemede beraat alan KHK'li, defterdarlığa takıldı
09:51 Yüzde 98 engelli Bekir Güven: Cezaevleri hasta tutuklulara göre değil
09:16 Taliban yüzünden iki kez ülkesini terk etti
09:12 AKP’li başkanın firari akrabalarının polisle ilişkileri ortaya çıktı
09:10 Hastane yerine yüzme havuzu yapıldı
09:04 'Dolar uçuyor ama maaşlar yerinde duruyor'
09:02 Kitap gelirlerini SMA hastası Havin'e bağışladı
09:00 Koronaya yakalanan tutuklulara tarihi geçmiş ilaç
09:00 17 EKİM 2021 GÜNDEMİ
16/10/2021
23:44 Muhabirlerimiz ve gençlik üyeleri serbest bırakıldı
23:15 EŞİK siyasi partilere çözüm için acil 5 talep sundu
21:29 Babacan Şenyaşar ailesi ile görüştü: Mücadele etmek lazım
20:56 ÖHD üyesi Yamar: Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı