Avukat Maçoğlu: Kobanê dosyasında unutulan belge araştırılırsa kumpas ortaya çıkacak

img
ANKARA - HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Kenan Maçoğlu, Kobanê soruşturmasında savcı tarafından dosyada unutulan Ankara TEM imzalı belgeyle soruşturmaya getirilen “kısıtlılık” kararı ardından ortaya çıkan gizli ve açık tanıklara nasıl ulaşıldığına ilişkin detayların siyasetçilere yapılan “kumpası” ortaya çıkartacağını söyledi. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediyor. 
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava dosyasına ilişkin avukatlar, siyasetçilere yönelik özel uygulama ve hukuksuzlukları ifade ediyor. Kobanê İddianamesi’nin tebliği ardından soruşturma dosyasında unutulduğu düşünülen 5 sayfalık 26 Ekim 2018 tarihli Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü antetli imzasız belgeye dair mahkeme tarafından 14 Haziran’da verilen ara karara rağmen dava dosyasına henüz bir belge gelmedi. 
 
BELGE MAHKEME HEYETİNE DE SUNULDU
 
HDP Hukuk Komisyonu üyesi ve dosya avukatlarından Kenan Maçoğlu, 14 Haziran’da görülen duruşmada, savcının dosyada unuttuğu belgeyi mahkemeye sunmuştu. Maçoğlu, söz konusu belge içeriğine dair ise şunları aktarmıştı: “Savcının çalışma klasöründe 26 Ekim 2018 tarihine dair bilgi notları var. Savcı bunu çalışma klasöründe unutmuş. TEM başlığı var, 5 sayfalık bir evrak. Bu tarihte Demirtaş ve Yüksekdağ henüz tutuklanmamışlar. Bu evrakta 98 kişinin isimleri var. Adı geçen 7 sanıkla ilgili ‘yaralama’, ‘mala zarar verme’ gibi suçlardan soruşturma açılmadığı ifade edildi. ‘Sizin bunu açmanız lazım ve bunu açarken de bu ve benzeri suçlardan soruşturma yürütmeniz lazım’ diyor. ‘Serpil Kemalbay ve Sezai Temelli her ne kadar yeniden vekil seçilmişlerse de bunları tutuklayabilirsiniz’ diyerek, açıkça talimatlarda bulunuyor. ‘Siz bu dosyaya çalışın ve HDP’ye kapatma dosyası açın’ diyor. Bu ve bunlar gibi yorumlarda bulunuyor.”
 
Maçoğlu, dün başlayan 4’üncü duruşma serisinde ise açık tanık Kerem Gökalp ve gizli tanıklar Mahir ile Ulaş’ında soruşturma dosyasına getirilen “gizlilik” kararı ardından ifadeleri alındığını ancak bu şahıslara ne şekilde, nasıl ulaşıldığına dair ise belgenin bulunmadığına dikkati çekmişti. 
 
Avukat Maçoğlu, gizli ve açık tanıklar, soruşturma evrakında unutulan belgenin Kobanê ve HDP’nin kapatma davalarının hazırlanmasında ne işlev gördüğünü ve detaylarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
 
KUMPAS DAVASI
 
Maçoğlu, savcı tarafından dosyada unutulan belgede nasıl hareket edilmesine dair yorumlar olduğunu hatırlattı. Davanın “kumpas davası” olduğunu başından beri dile getirdiklerini hatırlatan Maçoğlu, Ankara TEM imzalı belgenin nasıl hazırlandığının ortaya çıkmasının önemini şöyle anlattı: “Tüm aşamalarda davanın, doğrudan hükümetin talimatıyla hareket eden savcılar ve kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulduğunu ifade ettik. Bu belgenin ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkarsa kumpasın ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkacaktır.”
 
AÇIK VE GİZLİ TANIK ARAYIŞI
 
Belgenin çok ayrıntılı hazırlandığına dikkati çeken Maçoğlu, “Hazırlayanlar muhtemelen emniyet görevlileri değil. Hükümetin oluşturduğu bir komisyon ya ekip tarafından hazırlandığını düşünüyoruz. Çünkü savcı kendisine 2018 yılında gelen bu belgeden hareketle sonraki bütün aşamaları buna göre yürütmüş. Savcı zaten özel olarak atanmış ve 2019 yılında dosyaya gizlilik kararı aldırıyor. Peşinden de dosyada delil yaratmak için gizli ve açık tanık bulmak için ciddi çabalar sarf ediyor. Bunun için de emniyetin, jandarmanın belki de MİT’in tüm imkanları seferber ediliyor. Fakat buna rağmen delil bulamamışken Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında herhangi bir delil olmadan ikinci bir defa soruşturma kapsamında tutuklama oldu. Onlar tutuklandıktan sonra bu çabaları sonuç veriyor” diye belirtti.
 
İLK ‘MAHİR’ ORTAYA ÇIKIYOR
 
Kobanê soruşturmasına 2 Ocak 2019 tarihinde getirilen “kısıtlılık” kararı ardından gizli, açık tanıklar ve itirafçılara ulaşılmaya çalışıldığını hatırlatan Maçoğlu, ilk olarak gizli tanık “Mahir”in 4 Aralık 2019, açık tanık Kerem Gökalp’in 7 Ocak 2020 ve gizli tanık “Ulaş”ın da 4 Mart 2020’de ifadelerinin Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nde Savcı Ahmet Altun tarafından alındığını vurguladı. Her 3 tanığında benzer ifadeleri olduğuna işaret eden Maçoğlu, “HDP ile PKK arasında bir bağ olduğunu, söz konusu tweetlerin atılmadan önce halkın hazırlıklı olduğunu, şiddet olaylarının örgütlendiğine dair ifadeler veriyorlar. Bunun üzerine savcı iddianameyi hazırlıyor. Fakat ilginç olan biz bunu Kobanê soruşturması dosyasında göremedik. Kobanê soruşturması kapsamında savcının Kerem Gökalp’ten aldığı bir ifade var ama biz HDP’ye yönelik açılan kapatma davası iddianamesinde bu ifadeyi gördük. Ancak, kapatma iddianamesinin de eklerinde bu ifade yok. Yani Kobanê dosyasının savcısı muhtemelen o ifadeyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na Word belgesi olarak, ulaştırıp kapatma davasına delil olarak göstermiş ama fiziki olarak ifade yok” ifadelerini kullandı.
 
GİZLİ TANIKLARA NASIL ULAŞILDIĞI MEÇHUL
 
Açık tanık Kerem Gökalp’in kendi talebiyle tutuklu bulunduğu Şırnak Cezaevi’nden dilekçe yazarak, ifade vermek istediğini ancak gizli tanıklar Mahir ve Ulaş’a nasıl ulaşıldığı, Ankara TEM’e nasıl geldiklerine dair resmi bir evrak olmadığının altını çizen Maçoğlu, “Ayrıca ifade veren Kerem Gökalp’in verdiği ifadenin tamamı ne kapatma davasında ne de Kobanê davasında yok. Hala ne yaptıklarını bilmiyoruz. Başka bir girişimde mi bulunacaklar başka bir soruşturma mı yürütüyorlar? Biz mahkemeden bu ifadenin sorulmasını talep ettik. Ancak mahkeme bu yönde henüz bir ara karar vermedi” dedi.
 
‘CEMAAT TAKTİKLERİ
 
Kobanê soruşturmasında da bir dönem yargıda hakim olan cemaat yapılanmasında kullanılan yöntemlerle karşı karşıya olduklarının altını çizen Maçoğlu, “Çünkü onlar da delil bulamadıkları taktirde hukuka aykırı bir şekilde delil yaratma faaliyetine girişiyorlardı. Ellerinde sağlam deliller olmuş olsa gizli tanığa ihtiyaç duymayacaklar. Gizli tanık meselesi de başlı başına en fazla cemaat yapılanmasının kullandığı bir yöntemdi. Uzun süredir bu tarz işlere çok da girilmiyordu ama bu ve benzeri önemli dosyalarda kendilerince delil bulamadıkları dosyalarda bu taktiklere başvuruyorlar” diye belirtti.

Diğer başlıklar

22:30 AKP’den TÜGVA savunması: Milli ve manevi gençler yetiştirme alanı
22:26 Kovid-19’dan 214 yeni vefat
22:20 Zırhlı aracın çarptığı çocuk ağır yaralandı
21:48 ÖHD Ankara Şubesi’nden kısa film etkinliği
21:25 ESP ve SGDF’den Suruç davasına katılım çağrısı
20:18 22 Ekim'de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı
19:52 Kadınlar Bilikte Güçlü: Mücadeleyi büyüteceğiz
19:22 Katalonya, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı
18:59 Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak
18:55 Kadınlar: Çilem Doğan yalnız değildir, beraat etsin
18:40 Konya katliamında 3 şüpheli tahliye edildi
18:28 Konya katliamı sanığı için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
18:26 Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
18:22 Van’da 3.8 büyüklüğünde deprem
18:13 Beştaş: Kadınlar için toplumsal cinsiyete dayalı bütçe gerekli
17:44 AYM, Osman Baydemir’e tazminat ödenmesine karar verdi
17:36 HABAŞ'ta ihmal ifadelere yansıdı
17:28 Gökkan'a verilen ceza protesto edildi
17:20 Şiddete karşı özsavunmasını kullanan Akgün tahliye edilmedi
17:15 Kadınlar ‘Sulh Komisyonuna’ karşı eyleme geçiyor
17:11 Şırnak Cezaevi Ekim ayı raporu açıklandı
17:05 Diyarbakır’dan sevk edilen 7 tutuklu darp edildi
16:05 Tatvan'da yol verme kavgası: 1 ölü
15:35 Katledilmek istenen kadın özsavunmada bulundu
15:30 Akşener: Tezkereye 'evet' diyeceğiz
Kılıçdaroğlu: MYK'de görüşeceğiz
15:27 Gazete Karınca’dan dayanışma hashtagı
15:15 SES: Gönül Erden tecritle cezalandırılıyor
14:51 Sağlık meslek örgütleri: 5 dakikada hekimlik yapılamaz
14:40 Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı
14:40 Meral Akşener: Vakit hesap vakti seçim vakti
14:39 Akşener’le Kılıçdaroğlu parlamenter sistemi görüştü
14:27 Dicle Nehri'nde balık ölümleri
14:24 Bakırköy Belediyesi işçileri hakları için direniyor
13:32 Mersin'de bir doktor meslektaşını öldürdü
12:36 HDP Ekonomi Komisyonu: Saraydan gelen bütçe savaşın bütçesi
12:35 Gazeteci Coşkun: Yıldırım cinayeti kirli işlerin son halkasıydı
12:30 TJA Sözcüsü Gökkan’a 30 yıl hapis cezası
12:19 İzmir'de KYK yurdunda 100'e yakın öğrenci zehirlendi
12:15 İletişim Başkanlığı'nın malzeme giderinde astronomik artış
12:10 Haber takibi yapan 5 gazeteciye beraat
11:56 Şenyaşar ailesi: Katliam yapanların yeri Meclis değil
11:48 Müebbetle yargılanan faile ‘iyi hal’ indirimiyle tahliye
11:48 Trafikte kadın sürücüye saldıran kişi gözaltına alındı
11:48 EGEÇEP’ten ‘emsal artış’ karanına tepki: Yanlıştan vazgeçin
11:41 Katı atık işçisi: Topladığımız her kağıtla bir ağacı kurtarıyoruz
10:52 MTA Kampüsü yakınında patlama
10:46 Vali gelecek diye Beytüşşebap’a giriş yasağı
10:39 Türkiye kara para aklamaktan ‘gri liste’ye alınabilir
10:16 Sınır ötesi operasyonda 180 gün: Türkiye çok ciddi kaybetti
10:04 Şam’da bombalı saldırı: En az 13 asker öldü
09:55 'Kayyım rektör' kararnamesine karşı Danıştay’a başvuru
09:43 Ankara’nın ‘kronik’ Kürt düşmanlığı
09:34 Hastaneye sevk edilen kadın tutukluya cinsel taciz
09:33 Sinop’ta selde kaybolan Adak’tan 71 gündür haber alınamadı
09:33 Yiğit: HDP’nin deklarasyonu muhalefetin tavrını değiştirdi
09:32 Taş ocakları Kozak Yaylası'nı yok etti
09:25 Sevk edilen tutuklular tekli hücrelere konuldu
09:16 Adalet Bakanlığı cezaevi inşaatına çalışıyor
09:09 ‘Hasta tutuklu Öztel gözlerini kaybedebilir’
09:08 'Engelliler yapamaz fikrinden vazgeçilmeli'
09:06 Sağlık Bakanlığı bütçesinden şehir hastanelerine dev kaynak
09:01 Dere yatağı üzerine yol!
09:01 Ağrı Belediyesi’nde ‘sendika değiştir’ tehdidi
09:00 Kürtçe tercüman ücreti de gazeteciye yüklendi
09:00 Lice’nin sıcaktan etkilenen bağlarında kazanlar kuruldu
09:00 20 EKİM 2021 GÜNDEMİ
19/10/2021
21:57 Katı atık işçilerinden oturma eylemi
21:53 AB 2021 Türkiye Raporu’nda HDP kapatma davası vurgusu
21:14 Sürmi İnce’nin faili askere verilen 3 yıl ceza onandı
20:50 Koronadan 223 kişi daha hayatını kaybetti
20:38 Gözaltına alınan Karakuzu ve Çetinkaya serbest
20:30 Aynur Arslan’ı katleden Çakırtaş’a müebbet hapis
20:18 Meclis’te ‘yoklama’ polemiği
20:15 HDP’li Özsoy’dan muhalefete: Barışçıl dış politikayı hakim kılalım
20:06 Hakkari’nin dağlarına kar yağdı
19:49 Şiddet uygulayan Kutluer için 6 yıla kadar hapis istemi
19:17 Gençler ‘Hafıza Odası’nı protesto etti
17:52 Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 64 milyonu itibara!
17:44 HDP’den Şırnak’ın köylerine ziyaret
17:16 MKM’nin konser yasağı Van’da protesto edildi
16:57 Kato Dağı’na kar yağdı
16:56 Gazeteci Candemir hakkında soruşturma
16:56 Elazığ'da koğuşların arasına DAİŞ’liler yerleştirildi
16:55 Zihinsel engelli çocuğa cinsel istismar
16:55 Kobanê Davası: Dosyadan el çekmelisiniz
16:43 Beştaş’tan bakanlığa: Özür dilemesi gerekirken tazminat istiyor
16:29 Gazeteci Kişin’e açılan soruşturmada takipsizlik
16:03 Mardin’den seslendiler: Kürt kültürünü yaşatalım
15:47 Dersim’de tembûr atölyesi
15:26 Özsavunmada bulunan Yıldırım’ın davası ertelendi
15:23 Eda Nur Kaplan soruşturmasında 18 yıl hapis istemi
15:03 Kırıkkale’den Sincan’a sevk edilen tutuklular: Her gece koğuşlar basılıyor
14:59 Kanser hastası Özdoğan’ın 72 yaşındaki annesi gözaltına alındı
14:55 Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı
14:50 Selim Temo’dan yeni kitap: Pûnga li Bajêr
14:40 MKM’liler şarkılarını HDP grubunda seslendirdi
14:09 Urmiye Cezaevi’nde kadınlar isyan başlattı
14:06 Mersin’de nükleer karşıtları hakim karşına çıkacak
14:05 Köylüleri darp eden askerler: Davanızdan vazgeçin
13:54 İstanbul Adliyesi'nde ekonomik kriz isyanı: Kendimi mi yakayım?