Son isteği ölmeden önce köyünü görmek

img

DİYARBAKIR - Sis bulutları kaldırılmayan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastıyla suçlanıp, müebbet hapse mahkum edilen 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan, babasının ölmeden önce son kez köyünü görmek istediğini söyledi.  

Ağır hasta tutuklu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 22 Ekim 1993’de Diyarbakır'ın Lice ilçesinde İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik gerçekleşen suikastta yer aldığı suçlamasıyla 26 yıldır tutuklu bulunuyor. 1996 yılında Mersin’de “örgüt üyeliği" iddiasıyla gözaltına alınan Özkan, iki itirafçının hakkında verdiği ifadelerle, Tuğgeneral Aydın’ı öldürmekle suçlanıp, yargılandı ve müebbet hapse mahkum edildi. Her iki itirafçıların daha sonra ifadelerini geri çekmesine rağmen yargılanmaya devam eden Özkan, olayla hiçbir ilgisi olmadığını anlatsa da sesini duyan olmadı.
 
Özkan’ın müebbet hapse mahkum edildiği davası, 2008-2014 yıllarında faili meçhulleri araştırmak üzere kurulmuş birimler içerisinde yer aldığını söyleyen eski bir istihbaratçının anlatımlarıyla yeniden gündeme geldi. Bahtiyar Aydın suikastı ve sonrasında ilçede yaşanan katliamın sorumlusu olarak dönemin 7’inci Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı ve o dönem yardımcısı olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u işaret eden eski istihbaratçı, Kundakçı ve Başbuğ’un katliamı organize edip, suç delillerini kararttıklarını, olaya ilişkin haklarında dava açılan görevlilerinin beraat etmesini sağladıklarını ve Mehmet Emin Özkan’ın kurban olarak seçildiğini anlattı.
 
ÖZKAN’IN RAHATSIZLIKLARI
 
Öne sürülen bu bilgilere rağmen, hakkında verilen yeniden yargılama kapsamında 16 Eylül’de Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya çıkan Özkan’ın, ilerlemiş yaşı ve sağlık sorunları dolayısıyla mahkeme başkanının söylediklerini bile duyup, anlayamayacak durumda olmasına rağmen tutukluluğunun devamına karar verildi. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Özkan'ın guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon, kabızlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde katarakt ve kemik erimesi rahatsızlıkları bulunuyor. Cezaevinde kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçiren, 4 kez anjiyo olan Özkan’ın kalbine de stent takıldı.
 
Boğazında kötü huylu guatr bulunmasına rağmen ilerlemiş yaşı dolayısıyla risk bulunduğu için ameliyat olamayan Özkan’ın tahliyesine ilişkin yapılan tüm başvurular olumsuz sonuçlandı. İhtiyaçlarını dahi karşılayamayacak haldeki Özkan’a cezaevinde aynı koğuşu paylaştığı oğlu Ahmet Özkan bakıyor.
 
'O BİZE, BİZ ONA BAKIYORUZ’
 
Babasının durumunu anlatan kızı Selma Özkan, en son 17 Eylül’de ziyaret için cezaevine gittiğinde ağabeyinin babasını tekerlekli sandalyeyle kapalı görüş alanına getirdiğini aktardı. Fakat babasının seslerini duyamaz halde olduğunu söyleyen Özkan, “Sesimiz babama gitmiyor. Telefonu kardeşim babamın eline veriyor. Çağırıyoruz, çağırıyoruz ses gitmediği için cevap veremiyor. Bizi görüyor, soruyor durumumuzu sonra başka bir şey söylemiyor. Çünkü sesimiz gitmiyor. O bize bakıyor, biz ona bakıyoruz. Mahkemeye de SEGBİS salonuna da tekerlekli sandalyede ile getirildi. Mahkeme heyeti soru soruyordu, ne ses gidiyordu ne de söylenenleri anlıyordu. Gardiyan mahkeme heyetine ne dendiğini anlamadığını söylemişti. Tutuklu kardeşimle konuştuğumuzda sabaha kadar babamızın başında nöbet tutuğunu söylüyor. Kardeşim uykusuzluktan gözleri açılmıyordu. Hastalıklar içinde yatıyor, ilaçlarını tanımıyor. Kardeşim ilaçlarını, yemeğini veriyor. Banyosundan elbiselerinin giyimine kadar kardeşim ilgileniyor” dedi.
 
Özkan, cezaevi koşullarının sağlığı her geçen dakika kötüye giden ve yaşamını riske soktuğu babasının sürekli hastanede tedavi altında tutulması gerektiğini ifade etti. 
 
BAKANLIK HEYET GÖNDERDİ 
 
Bir ay önce Adalet Bakanlığı’ndan bir heyetin babasını görmek üzere cezaevine gittiği bilgisini paylaşan Özkan, “Kardeşim babamı yine tekerlekli sandalyeyle heyetin önüne çıkardı. Kardeşim heyete; ‘halini görüyorsunuz, 24 saat onunla ilgileniyorum, kendini ifade edemiyor. Böyle bir insanın yeri cezaevi midir? Siyasi olduğu için onu serbest bırakmıyorsunuz’ demiş. Kardeşimin her söylediğini not almışlar. Adalet Bakanlığı görüşmeden sonra cezaevi idaresine sürekli hastaneye götürüp, getireceksiniz diye talimat vermiş. Kardeşim de pandemiden kaynaklı sürekli hastaneye götürüp, getirmelerinden tedirginlik duyuyor. Yaptıkları ziyarette sadece böyle bir çözüm bulmuşlar” diye konuştu.
 
'BABAMIN ÖLMESİNİ İSTİYORLAR' 
 
Babası ile onun gibi yaşlı ve hasta olan tutukluların cezaevinde kalmasının, kendi ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığını dile getiren Özkan, şunları söyledi: “Hiç kimse bu zulmü kabul etmemeli. Fakat bırakmayacaklar, bunu anladık. Lice Davası onların üzerine kalacak diye bırakmıyorlar. O yıllarda babam işkenceye uğradı ve yarı baygın bir şekilde hazırladıkları ifadeyi imzalattılar. En son bir polis çıktı, her şeyi açık açık söyledi. Babamın suçsuz olduğu ortaya çıktı. Ben o zaman babamın şahidiydim. Babam köydeydi, Lice’de değildi. Babamın şahidi olarak ifade verdim. Köydeyken Lice’de dumanların yükseldiğini evimizin üstünde birlikte gördük. Bunu gözlerimle gördüm. Bunu söyledim yine de fayda etmedi. Onlar babamın ölmesini istiyor. Ölsün biz bu davayı kapatalım, diyorlar. Babamın sağlığı yerindeyken ‘ben yapmadım, orada değildim’ demişti. Biri de çıksın babama ‘sen yaptın, seni orada gördük, görüntün vardı, parmak izin vardı’ desin. Fakat kaç yıl geçti bunların hiç biri yok.” 
 
SON İSTEĞİ KÖYÜNÜ GÖRMEK
 
Babası tutuklandığında henüz 14 yaşında olduğunu dile getiren Özkan, 26 yıldır hayatının cezaevi kapılarında geçtiğini ifade etti. Babasının durumunu nedeniyle geceleri uyuyamadığını söyleyen Özkan, “Onun için daha ne yapabilirim diye düşünüyorum. Babama çok düşkünüm. Babam da bize çok düşkündür. Her zaman bizi çok severdi. Bu haliyle bile bize sevgisini göstermeye çalışıyor. Şimdi telefon, kapı çaldığında acaba babamın haberi mi geldi diye tedirgin oluyoruz. Telefon ettiğinde, sesi geldiğinde biraz moral alıyorum. Babamın bir isteği var. Hafızası yerindeyken sürekli, ‘ölmeden önce köyümü görseydim. Bir kere daha köye gitseydim. Köyümü gözlerimin önünde görseydim. Daha sonrası ölüm Allah’ın emri’ derdi. Biz babamın bu isteğini yerine getirmek istiyoruz. Onu köye götürelim, gözleriyle görsün, artık ölüm hoş gelmiş. Acaba devlet babamın son istediğini yerine getirecek mi?” diye sordu.
 
Babasının durumundan haberdar olan herkesten bir şeyler yapmalarını isteyen Özkan, “Son isteğini yerine getirmek için bir an önce bıraksınlar. Bu hasret ne bizim içimizde ne de onun içinde kalsın” diye seslendi
 
MA / Ayşe Sürme

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem