YPG Sözcüsü: Erdoğan kendini kurtarmak için Rojava'ya saldırmak istiyor

img
HABER MERKEZİ - YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, Türkiye'nin Kuzey ve Suriye'ye yönelik yeni bir "işgal" hazırlığı içinde olduğunu kaydederek, kriz içindeki Erdoğan'ın amacının kendini kurtarmak olduğunu vurguladı. 
 
Halk Savunma Birlikleri (Yekîneyên Parastina Gel-YPG) Sözcüsü Nuri Mehmûd, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası yeni saldırıları ve bölgedeki gelişmeleri Yeni Özgür Politika Gazetesi’ne değerlendirdi. Türkiye halkları ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı birbirinden ayrı gördüklerini belirten Nuri Mehmud, ancak mevcut durumda Erdoğan'ın Türkiye’nin bütün kurum ve imkanlarına el koyduğunu vurguladı. Mehmud, “Erdoğan’ın açıklamaları son dönemlerde kanun mahiyetinde kabul ediliyor. Tüm kurumları işlevsiz bırakarak, Türkiye adına tek başına hareket ediyor” dedi. 
 
TÜRKİYE NEYİN PEŞİNDE?
 
Uzun zamandır Erdoğan’ın, A, B, C ve D planlarının hepsinde Türkiye’nin sınırlarını genişletmek ve bu bağlamda Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleşen statüyü ortadan kaldırmak olduğunu bilmeyen kimsenin olmadığını söyleyen Nuri Mehmud, “Sınırları ekonomiyle genişletme planı tutmayınca, DAİŞ çetesini sahaya sürdü. DAİŞ’in başarısız olduğunu görünce son zamanlarda Türk devletinin imkanlarıyla kendisi sahaya indi. Erdoğan, Türkiye’yi bir amaç için kullanıyor. Yani bir araç olarak görüyor. Türkiye’nin iç güvenliği, dış güvenliği Erdoğan için bir araçtır. Erdoğan, ‘Erdoğani Sultanlığı’ kurma peşinde. Ortadoğu’da nüfuzunu arttırıp hegemonyasını geliştirmek adına hareket ediyor.
 
OLDUBİTTİYE GETİRMEK İSTİYORLAR
 
Erdoğan, işgali gerçekleştirmek için sürekli bir gerekçe arıyor ve bu tür iddialarda bulunuyor. Bu iddialar yeni değil, sürekli dillendiriyor. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni kendi önünde bir engel olarak görüyor. Özerk Yönetim’e saldırı gerçekleştirmek adına sürekli gerekçeler arıyor. Bu tür saldırıların olduğunu söyleyerek, etrafına topladığı DAİŞ artıkları ve diğer çetelerle birlikte Efrîn ve Serêkaniyê’deki gibi bir oldubittiye getirmek istiyor. Erdoğan, özellikle Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi adına uluslararası alanda yapılan görüşmeleri boşa çıkarmak adına görüşme öncesi veya sonrası bu tür iddialarını sesli bir şekilde dile getiriyor” diye belirtti.
 
ERDOĞAN KENDİNİ KURTARMA DERDİNDE
 
Türkiye içeride büyük bir ekonomik krizle boğuşurken, dışarıda diplomasi alanında yaşadığı prestij kaybından dolayı giderek yalnızlaştığını anlatan Nuri Mehmud, Biden ve Putin’den istediğini de elde edemediğini söyledi. Erdoğan’ın son açıklamalarıyla gerekçeler yaratarak Rojava’ya saldırıları gerçekleştirip bir nebze kendisini rahatlatma planları yaptığına dikkat çeken Nuri Mehmud, “İşgal saldırısını; Türkiye’nin çıkarları, Türk halkının çıkarı ve terörü yok etme amacından ziyade, kedini kurtarma amaçlı yapıyor. Asıl amacı kargaşa ve olağanüstü bir durum yaratarak, oylarını arttırıp iktidarını sürdürmek. Erdoğan’ın bu saldırgan politikası bölge için çok büyük bir tehlikedir. Erdoğan’ın, cihadist, politikası sadece Kuzey ve Doğu Suriye için değil tüm dünya için bir tehdittir” şeklinde konuştu. 
 
ABD ERDOĞAN’I DİNLEMEYECEK 
 
Türkiye’nin DAİŞ’e karşı kurulan Uluslararası Koalisyon’un ve NATO’nun bir üyesi olduğuna vurgu yapan Nuri Mehmud, Erdoğan’ın iki kurumun da prensiplerini hiçe saydığını ve belirlenen kriterlere göre hareket etmediğini söyledi. NATO, Uluslararası Koalisyon ile başta YPG ve sonra QSD'yle birlikte DAİŞ’e karşı omuz omuza savaş verdiğini dile getiren Nuri Mehmud, şunları söyledi: “Bugün hala QSD ile birlikte mücadele ediyorlar. Türkiye kriterlere uymayarak tam tersi mücadele içerisine girdi. Bunun sebebi de AKP-MHP faşist iktidarını yöneten Erdoğan’dır. Erdoğan’ın yarattığı derin kriz, Rusya, Avrupa, Ortadoğu, hatta Amerika’yı da etkiliyor. Yarattığı tehdit, Rusya ve özellikle Amerika tarafından az da olsa görülmeye başlandı. ABD’nin bundan sonra Erdoğan’ı çok dinlemeyeceğini düşünüyorum. Rusya dahi Erdoğan-Putin ilişkilerine rağmen kendi çıkarlarından vazgeçmeyecektir.”
 
ERDOĞANİ SULTANLIĞI
 
Rusya için Suriye’nin önemli bir mevzi olduğunu hatırlatan Nuri Mehmud, “Sırf Erdoğan’ın ‘Erdoğani Sultanlığı’ kurması için Suriye ve çıkarlarından vazgeçmeyecektir. Rusya belki geçici bazı anlaşmalar (Efrîn, Serêkaniyê, İdlib, Zebedani, Halep vb.) yapabilir. Sanırım Erdoğan iktidarını sürdürmek için Rusya ile Efrîn, İdlib ve Zebedanivari yeni bir anlaşmaya gitme çabası içerisinde. Ancak bu girişiminde başarılı olacağını tahmin etmiyorum. Çünkü her geçen gün Erdoğan’ın insanlığa karşı işlediği suçlar gün yüzüne çıkıyor ve daha fazla deşifre oluyor” dedi. 
 
STATÜ ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR
 
Nuri Mehmud, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin Rojava sınırına yaptığı yığınaklar ilk günden beri var. Hiçbir zaman eksilmedi. Erdoğan’ın zaman zaman dile getirdiği mülteci, terör gibi tehditler Rojava sınırında hiçbir zaman olmadı. Zaman zaman dile getirerek dünyayı ikna edip yeni işgaller gerçekleştirme planı içerisinde. Terörle mücadele ve mültecilere yardım adı altında dünyadan para topluyor ve bu paralarla Suriye’den getirdiği gençleri eğitip donatarak Libya, Azerbaycan gibi yerlerde kendi çıkarları temelinde savaştırıyor. Kendi emelleri için dünyanın farklı bölgelerinde terör oluşturuyor. “Yani Dirbêsiyê ve Amudê’nin sınırına yaptığı yığınaklar yeni değil, hep oradaydılar. Ancak zaman buldukça buradan Rojava’nın stratejik noktalarını işgal edip, var olan statüyü ortada kaldırmak için sürekli tehdit içerisinde. Türkiye’nin bu tehditleri hiçbir zaman durmadı; zaman zaman yüksek sesle, zaman zaman da normal bir şekilde dile getirdi.
 
ULUSAL BİLİNÇLENME
 
Son yüzyılda Kürtlerde bir ulusal uyanışın başladığına dikkati çeken Nuri Mehmud, “Tarihe baktığımızda Kürtlerde bin yıldan beri var olmayan uluslaşma girişimleri var. Özellikle ulusal kurtuluş mücadelesinin başlamasıyla birlikte dört parça Kürdistan’da ulusal bilinçlenme gelişti. Kürt halkı olarak ulusal bir görüş ortaya çıktı-her ne kadar partilerin görüşleri birbirinden farklı, söylemleri keskin olsa da- uluslaşma noktasında bir gelişme yaşandı. Bunu gören Türkiye’nin Rojava ile Güney Kürdistan arasına bir hançer sokarak, birbirinde ayırma gibi bir projesi var. Ancak gerek Güney Kürdistan halkı, gerek Rojava’da yaşayan Kürt halkı bu planın farkında. Buna göre hareket ediyorlar. Kürt halkı bu tür bir girişime izin vermeyecek” diye belirtti.
 
'YETERİ KADAR DESTEK GÖRMÜYORUZ’
 
Türkiye’nin bölgede silahlı grupların eylemlerinin planlayıcısı konumunda olduğunu anlatan Nuri Mehmud, şunları söyledi: “Ortadoğu’da, Libya ve Tunus’ta kabul görmeyen çeteler Türkiye tarafından İdlib ve Halep’te toplanarak himaye ediliyor ve bölgedeki insanlara karşı kullanıyor. Erdoğan, Türk devletinin uluslararası alandaki diplomatik ağırlığını kullanarak garantörlük yoluyla kendini göstermeye çalışıyor. Ancak pratikte yaptıklarıyla, eylemleriyle bunun tam tersi insanlığa karşı suç işlemekte ve çetelere stratejistlik yapmaktadır. Erdoğan bundan önce açık bir şekilde Türk ordusunun dışında, Osmanlı’da olduğu gibi Hamidiye Alayları gibi bir ordu kurmak için çalıştıklarını belirtmişti. Öte yanda Uluslararası Koalisyon ve özellikle Amerika ile DAİŞ’e karşı yürüttüğümüz savaşta başarı elde edildi, huzurlu bir ortam sağlandı. DAİŞ’e karşı hala ortak mücadelemizi sürdürüyoruz. Ancak bu huzurlu ortamı koruma noktasında, Erdoğan’ın tehditleri ve Türk devletinin saldırılarına karşı ortaklarımızdan yeterince destek aldığımızı söyleyemeyiz. Amerika, gerek Türkiye ve gerek Özerk Yönetim’e karşı kendi çıkarları temelinde hareket ediyor. Hem Türk tarafının hem de Özerk Yönetim’in çıkarlarını gözetmeden, ikisi üzerinde oyun oynuyor. İkisini de kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyor. Garantörlük noktasında Amerika ve Rusya’nın tutumu çok yetersizdir. Türkiye’nin Efrîn, Cerablus, Serêkaniyê ve Halep’te yaptıklarını görmek istemiyorlar. Türkiye’nin saldırılarına karşı üstlendikleri garantörlük rolünü yerine getirmiyorlar.”
 
SUİKAST GİRİŞİMLERİ 
 
Türkiye’nin devlet geleneğinden gelen istihbarat deneyiminden faydalanarak Kuzey ve Doğu Suriye’de suikastlar geliştirdiğini dile getiren Nuri Mehmud, “Gelişmiş tekniğin yanı sıra büyük miktarda paralar harcayarak satın aldığı düşkün, zayıf iradeli insanlar bilgileriyle gerçekleştiriyor. Yani birkaç defa arabaya GPS taktırarak, yukarıdan uçaklarla arabayı imha ettirebilir. Ancak devrim de buna karşı tedbirlerini alacaktır. Bizler de bu tekniğe karşı, karşı tekniği geliştirme noktasında bir çaba içerisindeyiz. Türk devleti tarafından bölgemizde yürütülen istihbarat için çok büyük maddi kaynaklar harcanıyor. Türk devleti ekonomik, politik, siyasi, askeri tüm imkanlarını istihbaratın hizmetine sunuyor” şeklinde konuştu.
 
Nuri Mehmud, devamında şunları söyledi: “Şüphesiz Türk devleti tarafından işgal edilen bölgelerin özgürleştirmesi hedefimizden asla vazgeçmeyeceğiz. İşgal altındaki bölgelerin özgürleştirmesi her zaman önümüzde bir hedef olarak duracaktır. Belki şu anda Özerk Yönetim’in elinde olan imkanlar Efrîn ya da Serêkaniyê’yi Türk devletinin elinden kurtarmak için yeterli değil, ancak Türk devletini işgal bölgelerinde çıkarma projeleri üzerinde ciddi çalışmalarımız var. Elbette zamanı geldiğinde işgal altındaki bölgeleri özgürleştirip oradan sürülen halkımızı tekrar geri getireceğiz. Toprakları üzerinde, özgürce kültürlerini yaşamaları ve yaşamlarını sürdürmeleri için mücadelemiz devam edecek. Ne yazık ki Türkiye orada işgalci olmasına rağmen tüm dünyada garantör bir devlet olarak biliniyor. Türkiye, NATO ve Avrupa Birliği’nin imkanlarını kullanarak kendi emelleri için işgal ettiği topraklarda terör estirmekte
 
'ERDOĞAN GERÇEĞİ GÖRÜLMELİ'
 
Efrîn halkı, Türkiye’nin bu işgalini asla kabul etmedi. Şehba bölgesinde mücadelesini devam ettirmekte. İşgal altında yaşamaktansa çadırlarda özgürce yaşamayı kendisine bir onur olarak görüyor. Son olarak uluslararası kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istiyorum: Türkiye’de yaşayan halklar, AKP-MHP faşist hükümetinden çok ciddi zarar görüyor. Erdoğan, Türkiye için bir tehdit olduğu gibi Ortadoğu ve bölge için de bir tehdit oluşturuyor. Uluslararası kamuoyu bu gerçeği görüp buna göre hareket etmeli bir an önce bu zulmün bitmesi için gerekli tavrı geliştirmeli.”
 

Diğer başlıklar

22/01/2022
23:18 Balıkesir'de 4,8 büyüklüğünde deprem
22:53 ‘KDP annelerden özür dilemeli’
22:37 QSD’den Hasekê açıklaması
22:09 KASED’den Mersin’de konser
21:38 Eyn Îsa’da su ve elektrik hattına saldırı
21:28 184 kişi koronadan yaşamını yitirdi
21:11 Aksu'dan Erdoğan'a: Kim yolcu kim hancı dur bakalım
20:42 'Krizin faturasını ödemeyeceğiz'
20:29 Yoksulluk can aldı: Gazdan zehirlenen çift hayatını kaybetti
20:18 ‘Kadınlara şiddetin travması tekrar tekrar yaşatılıyor’
19:46 Gölge Kültür Sanat Merkezi’nden çocuk etkinliği
19:14 Gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı
19:07 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Gündem yaratma peşinde
18:34 Tutuklu aileleri 3 haftadır nöbette: Yaşamı savunuyoruz
17:52 'KHK’ler yerine demokratik düzeni getirmek zorundayız'
17:39 Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü görevden alındı
17:20 Cezaevi’nde yaşamını yitiren Turan’ın taziyesine ziyaret
17:02 Beyin kanaması geçiren hasta tutuklu 12 gündür yoğun bakımda
16:44 Hesekê’de DAİŞ için çember daralıyor
16:39 Denizli'de şüpheli bebek ölümü
16:30 Adalet Nöbeti: Verilen sözler tutulsun
16:11 Baş: AKP'nin yıkılması için güçlü bir sola ihtiyaç var
16:04 Amedspor sahasında berabere kaldı
15:47 Adıyaman Kadın Platformu: Bu ülkede kadınlar korunmuyor
15:39 Eğitim Sen’den Adıyaman raporu
15:38 Gazeteci Sedef Kabaş adliyeye sevk edildi
15:19 Gözlem kurulundan ağır hasta tutuklunun tahliyesine engel
15:15 Savcı, hakim ve vali görüştü, Diril çifti iddianamesi reddedildi!
15:12 Gardiyanlar tutukluları provoke ediyor
15:05 İkinci ameliyatını olması gereken Güntürk tahliye edilmiyor
14:54 KESK: 35'inci madde kaldırılsın
14:39 Türkdoğan: OHAL özel kanunlarla devam ediyor
14:34 Hesekê’de DAİŞ’liler birkaç evde sıkıştı
14:24 Tutuklu Balkaş’ın yeri bir hafta sonra ailesine söylendi
14:23 Güçlükonak katliamı faillerinin yargılanması talebi
14:20 İETT otobüsü yoldan çıktı: 5 yolcu yaralandı
14:06 Kadıköy’de zam protestosu: Faturalar yakıldı
13:44 26 yıl önce kaybettirilen İsmail Şahin’in kızı: Galatasaray'da büyüdüm
13:44 Uludere'de bir kişi tutuklandı
13:31 HDP: Zulüm düzenine karşı mücadeleyi büyüteceğiz
13:28 Afganistanlı kadınlar: Evlerimiz teker teker basılıyor, tehlikedeyiz
12:57 TEV-DEM: Hesekê’de Türkiye’nin komplosu yenilgiye uğradı
12:56 22 gün kaldığı tek kişilik hücrede öldürüldü!
12:50 İran'da polis araca ateş açtı: 1 çocuk öldü
12:49 'Cezaevlerindeki ölümler Türkiye’nin utanç karnesi'
12:36 SYKP: Zamlar geri çekilsin
12:35 HDP savunması: Erdoğan'a suç olmayan Demirtaş'a suç
12:02 Denize atlayarak yaşamına son veren Samet Demir 13 gündür bulunamadı
12:02 Eyn Îsa'ya saldırı: 2 sivil yaşamını yitirdi
12:02 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 320’nci gününde
12:01 HDP’den Deniz Poyraz davasına çağrı
12:00 25 yıldır kayıp İlyas Eren akrabası Nahit Eren: 90’larla yüzleşilmeli
12:00 Diyarbakır’da yollar buz pistine dönüştü
11:48 Türkyılmaz: İttifak, kriz halindeki ülkede olumlu bir adım
11:19 'Öncelikle DAİŞ'i besleyen kaynakların kurutulması gerekir’
11:11 'Açım' diyerek yaşamına son vermek istedi
11:02 TUAYDER çalışanı Başaran için taziye
10:54 Ordu’da bir kadın katledildi
10:54 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır: Kürtler sadece Öcalan’ı dinler
10:53 Erdoğan'ın hedef gösterdiği Sezen Aksu’nun kapısına dayandılar
10:52 BMG’den ‘Birleşirsek kazanırız’ buluşmasına çağrı
10:27 Deniz Poyraz davası barışın tesisi için önemli
10:26 Kahiloğulları: Demokrasi İttifakı boşluğu dolduracak
10:25 Ayşe Gökkan'dan Türkiye kadın hareketlerine mektup
10:19 Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ihalesi iptal edildi
10:19 Bursa'da 2 Suriyeli'ye saldırı düzenlendi
10:08 Abbas Vali: Mahabad Cumhuriyeti’ni Kürtler arası çelişkiler yıktırdı
10:03 HDP ön savunmasında 'çözüm yolu' gösterdi
09:43 Camiye giren kadın ‘açım’ diye bağırdı
09:19 Müslim: DAİŞ, saldırıları Türkiye desteğiyle yapıyor
09:02 Zamlara tepki: Üç-beş kişi daha çok zengin olsun diye aç bırakılıyoruz!
09:01 Nükleer karşıtlarının yaşam inadı: Geleceğin çözümü alternatif enerji
09:01 Omicron sonrası vakalar katlandı: Aşı şart
09:01 İğneye yüzde 50, ipliğe yüzde 130 zam geldi
09:00 Hasta tutuklunun tedavisi yapılmıyor
09:00 Felç olan hasta tutuklu ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:00 22 OCAK 2022 GÜNDEMİ
21/01/2022
22:36 Yemen'de gözaltı merkezine saldırı: En az 100 ölü
21:58 Turan’ın cenazesi kitlesel defnedildi
21:43 Hemşire Erez'i katleden failler tutuklandı
21:33 İzmir Barosu, Mahkeme Başkanı'nı HSK'ya şikayet etti
21:30 Mazlum Ebdi: Hesekê’deki saldırı püskürtüldü
21:28 Ma Music, ‘Müzik Günleri’nin ertelendiğini duyurdu
21:11 Turan’ın cenazesinin hastanede yıkatılmasına izin verilmedi
20:25 Fuhuş çetesi davasında faile 15 yıl ceza
20:07 Korona tablosu: 181 vefat, 72 bin 555 yeni vaka
19:15 Katledilen Yüksel davasında yanlış telefon incelenmiş
19:13 Haber Sen Ankara’da temaslarda bulundu
18:42 ‘Şakran Cezaevi’nde köpekli baskın ve tehdit rutin hal aldı’
18:33 Siyasi partilerden yaşamına son veren Ekici'nin ailesine ziyaret
18:04 Koalisyon uçakları DAİŞ’lileri vurdu
17:54 Ankara JİTEM Davası’nda ‘uzi’ marka silah envanteri talep edildi
17:45 BKM ve Aryen Yayınları’ndan ‘Zindan ve edebiyat” söyleşisi
17:37 HDP’den 10 soruda ‘Demokrasi İttifakı’
17:24 İHD’den Adıyaman’da katledilen Işık için açıklama
17:19 Turan’ın otopsisi avukatları olmadan yapıldı
17:15 Kapatma mütalaası: Çözüm süreci görüşmeleri PKK’yle organik bağ sayıldı
17:13 Erdoğan Sezen Aksu'yu hedef aldı: O dilleri koparmak bizim görevimizdir
16:57 Şengal’e hava saldırısı: 2 YBŞ'li yaşamını yitirdi
16:48 Adalet Nöbeti: Gelin omuz omuza mücadele verelim