Sağlıkçılar bir günlük iş bıraktı

img

HABER MERKEZİ - Sağlık çalışanları, koşullarının düzeltilmesi talebiyle birçok kentte bir günlük iş bıraktı.  

 
Sağlık örgütleri, sağlık hizmetine erişim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesi için bugün iş bırakma eylemine gitti. Diyarbakır’daki sağlık emekçileri, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi önünden Dağkapı Meydanı'na yürümek istedi. "İş ücret iş yeri güvencesi", "Ücretsiz nitelikli ulaşılabilir anadilde sağlık" ve "Sağlık haktır satılamaz" yazılı önlüklükler ile Dağkapı Meydanı'na doğru yürümek isteyen sağlık emekçilerini ablukaya alan polisler, yürüyüşe izin vermedi. 
 
Sağlık emekçileri, polis ablukasını "Zafer yürüyen emekçinin olacak", " Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla protesto etti.  
 
 
DİYARBAKIR
 
Sağlık emekçileri, polis ablukasını "Zafer yürüyen emekçinin olacak", " Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla protesto etti. Sağlık emekçileri, daha sonra hastane önünde açıklama yaptı. SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, sağlığa dönüşüm programı adı altında "ucube bir sistemle" karşı karşıya olduklarını söyledi. Atabey, "Sağlığı piyasalaştırdılar, hastaları müşteri yaptılar. Hastalar muayene olamıyor, hekimler işlerini yapamıyor. Halkın sağlığa erişiminde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yıllardır hiçbirimiz hak ettiğimizi alamadık. Algı operasyonlarına kanmayacağız. Biz bir ekibiz ve eğer bir pay verilecekse hepimize verilmeli" diye konuştu. 
 
Diyarbakır Tabib Odası Başkanı Elif Turan, "Emek bizim söz bizim" kampanyalarına işaret ederek, "Taleplerimiz bütün sağlık emekçileri ve halkımızın sağlık hakkı için. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşullarında çalışmak istiyoruz. Artık yeter diyoruz. Temel ücret talep ediyoruz" dedi.
 
Ardından SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Şiyar Güldiken ve Yıldız Ok Orak basın metnini okudu. Orak, “Sahte enflasyon oranlarının bile altında ücret artışlarının altına sarı sendika imza atıp sonra çıkıp tarihi kazanım diyebiliyor. İktidar bir taraftan, Sağlık Bakanlığı öte taraftan, yetkili sendika diğer taraftan sağlık emekçilerinin aklıyla dalga geçiyor” diye kaydetti. 
 
İSTANBUL
 
SES üyeleri, İstanbul’daki hastanelerde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çapa Tıp Fakültesi’nde greve giden sağlıkçılar, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Sağlık ekip işidir. Herkese insanca yaşayacak temel ücret istiyoruz" yazılı pankart açılırken, “Tayin hakkımız yok, süresiz sözleşmelilere kadro istiyoruz", "Güvenli çalışma ortamı istiyoruz", "Bu şehirde tükeniyoruz, köyümüzde daha mutluyduk", "Eşit işe eşit ücret", "Tavan dediniz, taban çıktı", "Yıpranma payı istiyoruz"  dövizleri taşındı. Sağlıkçılar, sık sık “Sağlık emekçisi köle değildir” ve “Sağlık ekip işidir” sloganları atıldı. SES İşyeri Temsilcisi Tülin Çelik, yılladır “sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halk ve emekçiler lehine olmayan uygulamalarla karşı karşıya kaldıkları için alanlarda olduklarını söyledi.  
 
MERSİN
 
SES Mersin Şubesi, bir günlük iş bırakma eylemine ilişkin Mersin Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sağlık ekip işidir ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın” pankartı ile “Bakan Fahrettin bizi kahrettin”, “Yıpranma payı istiyoruz” ve “Sefalete teslim olmayacağız” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “İş, emek özgürlük” sloganları atıldı.
 
SES Mersin Şehir Hastanesi İşyeri Temsilcisi Aygül Batmaz, yaşanan ekonomik kriz ile birlikte mağdur edilen emekçilerin durumuna dikkati çekti. Batmaz, acil olarak yerine getirilmesi için taleplerini şöyle sıraladı:
 
ADANA
 
Adana’da Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, Ekrem Yok Ruh Sağlığı Hastanesi ve Çukurova Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılar iş bıraktı. SES ve Dev Sağlık-İş üyesi işçi, emekçiler “Sağlık ekip işidir” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları ile taleplerini haykırdı.
 
ŞIRNAK  
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde iş bırakan sağlık emekçileri, Cizre Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. SES üyelerinin katıldığı açıklamada, "Sağlık ekip işidir ayrıştırılamaz" yazılı pankart açıldı. Burada açıklama yapan SES Şırnak Kadın Sekreteri Hatun Magi, bugün talepleri için iş bırakarak alanlara çıktıklarını belirterek, “Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçirilinceye kadar mücadeleye etmeye devam edeceğiz" dedi. 
 
İZMİR 
 
İzmir'de SES ve Türk Sağlık-Sen üyeleri, “Yan yanayız, bir aradayız, alanlardayız. Sağlık çalışanları hekimiyle, hemşiresiyle, ebesiyle, teknisyeniyle, işçisiyle, tüm sağlık emekçileriyle bir bütünün ayrılmaz parçasıdır" şiarıyla kentte bulunan birçok hastanede iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Hak ve taleplerinin karşılanmasını isteyen sağlık emekçileri, birçok hastanenin önünde ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada çalışma koşullarının ağır ve maaşlarının düşük olduğu belirtilerek, “Ne zaman haklarımızı elde etmek için ortaklaştığımızda, güçlü ses çıkardığımızda bizleri ayırmak için ekibin bir kısmına yönelik kısmi yasal düzenlemeler yapmakta, mobbing uygulamakta, ötekileştirme dahil her türlü yöntemle bizi baskı altına almaya çalışmaktalar. Emekçilerin tepkisinin çığ gibi büyüdüğü, ‘geçinemiyoruz’ ‘yaşatmaya çalışırken ölmek istemiyoruz" denildi.
 
AYDIN
 
SES Aydın Şube üyeleri, Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Devlet Hastanesi’nde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
 
URFA
 
SES Urfa Şubesi, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde yaptığı açıklamada "Grevdeyiz" pankartı açıldı. Açıklamada konuşan SES Üyesi Yakup Çekin, "Sağlık ekip işidir. İş barışı bozulmadan çalışmak istiyoruz. Birlikte mücadele ederek birlikte kazanacağız" dedi.
 
Ardından emekçiler "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atarak 5 dakika oturma eylemi yaptı. Açıklama alkışlarla son buldu. 
 
MARDİN 

Artuklu ilçesinde valiliğin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı gerekçesi ile iş bırakma eylemleri engellenmek istenen sağlık emekçileri, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde uzun bir süre bekledi. Polis amirlerinin, “Burası İstanbul ya da Ankara değil” diyerek engellemeye çalıştığı sağlık çalışanları, hem hastane önünde hem de hastane içinde eylemelerini sürdürdü. Sağlık emekçileri “Mardin Sağlık Platformu” yazılı pankartın arkasında toplanarak hastane önünde açıklama yaptı. 

 
SES Mardin Şube Eşbaşkanı Özgür Bilek, eylemlerinin engellenmek istenmesine tepki gösterdi. SES Şube yönetici Ahmet Özen’in basın metnini okuduğu açıklama, alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu. 
 
Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerindeki devlet hastaneleri ile diğer ilçelerdeki aile sağlık merkezlerinde de iş bırakma eylemleri yapıldı. 
 
ANKARA 
 
Sağlık örgütleri, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Emeğimizi görünür kılıyor hizmet üretmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Sefalete teslim olmayacağız” ve "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. Eylemde konuşan SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Nazan Karacabey, "Her geçen gün fakirleşiyoruz, bu gerçeği biz yaşarken bizi yalan sözlerle kandırmaya çalışmayı bırakın. TÜİK verileriyle, iktidar demeçleriyle geçiştirilemeyecek bu duruma karşı ücretlerimizde iyileştirme yapılmıyor. Sahte enflasyon oranlarının bile altında ücret artışlarının altına sarı sendika imza atıp sonra çıkıp tarihi kazanım diyebiliyor" şeklinde konuştu. 
 
KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ise, 2022 bütçesinin Meclis'e geldiğine işaret ederek, "Siyasi iktidar bir kez daha emek düşmanı politikalarıyla emekçilerin hakkını vermek yerine emekçilerin hakkını yiyerek cevap vermiş oldu. 2022 bütçesini oluşturan çalışanlar, emekliler, kamu emekçilerinin taleplerini görmezden gelmek bu bütçeyi ranta, yandaşa, çetelere peşkeş çekmek bir kez daha bu sokakta daha güçlü haykırmamıza neden oldu. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar sokaklarda iş yerlerimizde bu sesi daha güçlü haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
BATMAN 
 
SES Batman Şubesi ile Batman Tabip Odası, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Emek bizim söz bizim” ile “Geçinemiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sağlık örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. SES Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak yıllardır “sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halk ve emekçiler lehine olmayan uygulamalara karşı alanlarda olduklarını söyledi. 
 
ADANA
 
Adana’daki hastanelerde SES, Adana Tabip Odası ve Dev Sağlık-İş üyeleri iş bıraktı. Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen sağlıkçılar, halay çekerek, “Sağlık işi, ekip işi”, “Ücrette adalet istiyoruz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı. Eylemde Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Selahattin Menteş, SES Şube Eşbaşkanı M. Enis Akyüz ve TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten konuştu. 
 
ANTALYA
 
SES Antalya Şubesi üyeleri,  Antalya Üniversitesi Hastanesi H Blok önünde toplanarak, A Blok önüne yürüdü. Yürüyüş sonrası sağlık emekçileri açıklama yaptı. SES Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, ayrıştırmaya yönelit politikalara karşı birlikte mücadele edeceklerini söyledi. 
 
HATAY
 
Hatay'da sağlık emekçileri, bir günlük iş bırakarak, taleplerini dile getirdi. Emekçiler, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Samandağ Devlet Hastanesi önünde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.
 
 

Diğer başlıklar

27/01/2022
21:17 İsveçli heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
20:13 Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Doku'nun akıbetini sordu
19:43 'Beyaz nöbet’ eylemi 2'nci gününde
19:40 Koronadan 174 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 Amed Sağlık Platformu’ndan ‘Beyaz Adalet Nöbeti’ne ziyaret
19:27 'Barınamıyoruz' eylemine katılan 33 öğrenciye soruşturma
18:56 Gazeteci Bağdat’ın duruşması ertelendi
18:53 Irak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim netleşti
18:48 Kobanê’nin özgürleştirilmesi kutlandı
18:30 ‘Diktatör’ paylaşımına açılan dava ertelendi
18:25 Urfa'da tahliye olan siyasetçilere kitlesel karşılama
18:23 Mahkemeden gazeteci Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu
18:01 Pazar denetimi yapan görevlilere saldırı
17:57 Doku ailesinden Cemile Yücer hakkında suç duyurusu
17:49 Cinsel saldırı faili uzman çavuşa ilk duruşmada tahliye
16:59 Mardin’de gözaltılar protesto edildi
16:50 Aydeniz: Örgütlenerek saldırılara cevap olacağız
16:49 HDP'li belediyede en düşük ücret 6 bin TL oldu
16:26 Tuğluk ve Narin için Kızılhaç Komitesi’ne mektup
15:56 Dayan'ın ailesinden kayyım Tunç'a tepki: Cinayeti siz işlediniz
15:55 Bodrum'dan Aysel Tuğluk’a dayanışma kartı
15:55 Tutuklu yakınlarının Adalet Nöbeti'ne desteği büyüyor
15:38 Covid-19 testi pozitif çıkan hakim 27 duruşma yaptı
15:29 'Cezaevinde insanlık dışı şeyler yaşıyorum'
15:28 Doku ailesi: Zainal Abarakov yargılansın
15:08 Polonya’da kürtaj yasağı nedeniyle bir kadın yaşamını yitirdi
15:03 ‘Ne mutlu Kürdüm diyene’ deyince saldırının dozajı arttı
15:02 30 yıldır tutuklu olan Sıttar Gündüz tahliye oldu
14:59 AYM pasaport iptalini Anayasa'ya aykırı buldu
14:48 Êzidî kadını katleden fail hakim karşısına çıktı
14:06 Çocuğu taciz eden antrenör hakkında suç duyurusu
13:57 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
13:41 Halfeti eski Belediye Eşbaşkanı Bayram tahliye edildi
13:40 Hukukçulardan tepki: Saldırılar hepimizin sesine, özgürlüğüne
13:35 Kömürlü termik santraller 200 bin erken ölüme neden oldu
13:26 Bir yılda en çok yolsuzluk ve usulsüzlük haberleri kaldırıldı
12:50 Dedeoğulları ailesine saldıran Veli Keleş, Erdoğan'dan yardım istedi
12:41 Adana'da 1'inci Bağlama Günleri
12:26 Katalonya'da 'cadı avı' kararı: Kurumsallaşmış kadın cinayetleridir
12:25 MB’e göre 2022 enflasyon tahmini yüzde 23,2
12:24 Aydeniz: Erdoğan değil Öcalan konuşsun
12:06 Şırnak'ta maden işçileri iş bıraktı
11:58 Mehmet Öcalan: Adına konuşacaklarına, bıraksınlar kendi görüşlerini aktarsın
11:39 Dayan’a çarpan zırhlı aracı Cizre Belediyesi üstlendi
11:37 ‘Emine Şenyaşar 325 gündür şiddete maruz kalıyor’
11:36 Gazeteci Söğütlü’nün duruşması ertelendi
11:21 Zırhlı araçlarla 14 yılda 20'si çocuk en az 41 kişi öldürüldü
11:10 DBP İstanbul’un 3 bölgesinde halk buluşmasına hazırlanıyor
10:51 İzmir'de şüpheli kadın ölümü
10:21 Konya Katliamı tetikçisi 2 ay kent kent gezdi, 50 bin TL harcadı
10:21 Şüpheli çocuk ölümünde anne ve baba tutuklandı
10:06 Hücresinde ölü bulunan Ergin’in ön otopsi raporu: ‘beyinde ödem oluştu’
10:05 Mardin’de bir kadını ezen araç TSK’ye ait çıktı
09:59 ‘Öcalan'ın sahiplenilmesi cezalandırılamaz'
09:06 Sendika temsilcileri: Ortak mücadele umut aşılıyor
09:06 Engelli çocuğun maaşıyla yaşayan ailenin elektriği kesildi
09:01 Kürt kültüründe kavalın etkisi
09:01 'Hak savunmanın ilk aşaması devlete dava açmaktır'
09:01 Hasta tutuklu kızının kalbi tükenmesin diye eylemde
09:00 Baş: Üçüncü seçenek zorunlu
09:00 Ege’de zeytin zamanı: Kadınların emeğiyle bahçeden sofraya
09:00 ‘S Tipi cezaevleri AKP’nin ortaçağ zihniyetinden geliyor'
09:00 27 OCAK 2022 GÜNDEMİ
08:18 'Hesekê zaferi yeni bir dönemin başlangıcıdır'
08:17 KNK’den küresel çağrı: DAİŞ’le mücadele sadece QSD’ye bırakılamaz
08:13 Özerk Yönetim: Hesekê zaferi ikinci dönüm noktası oldu
26/01/2022
23:59 Kılıçdaroğlu, ıslak imza ile hazineden çalınan 6 milyar TL’yi sordu
23:54 Erdoğan’dan İmralı açıklaması: Onu Öcalan’a sormak lazım
22:55 Ankara Barosu'ndan işkence iddialarına dair açıklama
22:11 Fed, faiz kararını açıkladı
20:52 Şırnak Barosu: Dayan için yargılamanın takipçisi olacağız
19:44 Son 24 saatte 74 bin 434 vaka tespit edildi
19:04 Zırhlı aracın çarptığı Dayan defnedildi
17:47 Mazlum Ebdi: Hesekê’de Kobanê zaferi tekrarlandı
17:42 Newroz Ehmed: DAİŞ’in büyük bir planını daha bozduk
17:02 Aydeniz'den DBP baskınına tepki: Çöktürmek isteyenler çöküyor
16:57 Sağlık emekçileri şiddete karşı nöbet başlattı
16:55 İstanbul’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
16:54 HDP’den Güney Afrika Büyükelçisi’ne taziye ziyareti
16:45 Zırhlı aracın çarptığı Dayan yaşamını yitirdi
16:43 QSD’den Hesekê açıklaması
16:32 11 kişinin öldüğü apartmanın beton kalitesi düşük çıktı
16:27 Adalet Nöbeti'ndeki aileler: Cezaevinden cenazeler çıkmasın
16:26 Savcıyı eleştirdiği için gözaltına alınan sendikacı serbest bırakıldı
16:26 'Müzik Günleri'nin tarihi belli oldu
15:57 Akkuyu Nükleer'de işçiler yemekten zehirlendi
15:57 Cihan Can'ı ezen zırhlı aracın iç kamera görüntüleri yokmuş!
15:48 Trendyol çalışanlarının eylemi kazanımla sonuçlandı
15:47 DBP binasındaki arama 7 saat sürdü
15:05 DİB: Demokrasi İttifakı'na ihtiyaç var
15:01 Doku ailesinden Abarakov’un annesine: Hiç mi vicdanın yok?
14:31 Tarsus, Aksaray ve Ereğli'de hasta tutuklular tedavi edilmiyor
14:28 Batman’da bir yılda 5 bin 19 hak ihlali
14:16 Arazi rantını açıkladı, 301'den davalık oldu
13:52 Amed Şehir Tiyatrosu'nun Şubat ayı programı açıklandı
13:27 Kaza davasında polisin tutuklanma talebi reddedildi
13:26 Kadın Akademisi üyesi Aras'ın yargılandığı dava ertelendi
13:25 Kobanê'nin özgürleştirildiği günde DAİŞ'e bir darbe daha
13:09 Kürt Dil Platformu’ndan seçmeli ders açıklaması
13:08 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalanlar kaybedecek