Meclis’te ihale tepkisi: Kayyımların kendisi afet oldu

img
ANKARA - Kayyımların bütün ihaleleri salgın ve afette kullanılan 21/b ile yaptığını belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz,” Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80'i Mardin'e girmemiş. Kayyımın kendisi afet olmuş” dedi.
 
Meclis Genel Kurulu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine dair alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirerek, kayyımların icraatlarına değindi. 
 
 
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine Nurettin Nebati’nin atanması üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren İpekyüz, “Yeni rejim neydi? Daha hızlı kalkındıracağım, daha hızlı değiştireceğim. Tek yaptığı değişiklik, ekonomide başkanları ve bakanları değiştirmek. Sonuç ne, uçuyor. Ne uçuyor, dolar uçuyor. Ne düşüyor, TL düşüyor. Bugün 9 Aralık. ‘9 Aralık’ dediğimde aslında sizlere bakıp şunu söylemem lazım: İlk iktidara geldiğinizde 3Y demiştiniz; yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk. Bugün yoksullukla, yolsuzlukla mücadele günü ve yolsuzluğun mücadelesini söyleyenler dünya yolsuzluk sıralamasında en başta giden ülkeler arasına gelmiş. Hani büyüyorsunuz, büyüyorsunuz ya, yolsuzlukta büyüyorsunuz. Büyüme, enflasyon, faiz, hayat pahalılığı ve yoksullukla ilgili Sefalet Endeksi; bunu biz mi hazırladık? Dünya hazırlıyor” dedi. 
 
‘HALK SEFALETTE YAŞIYOR’
 
İpekyüz, “Türkiye dünyanın en sefalet ülkelerinden biri görünüyor. Sefalette yaşayan kim? Büyük çoğunluk, halkımız sefalette yaşıyor. Neydi? ‘Büyüyeceğiz, uçacağız, gelişeceğiz’. Bunu doğru söylediniz, niçin? Büyüyen sizsiniz, yandaşınız, uçan sizsiniz. Toplumun büyük çoğunluğu, halkın büyük çoğunluğu sıkıntıda; pazara artık akşam gidiyor, bayat ekmek almaya çalışıyor, artık kendi evinin erzaklarını getiremiyor ama siz bunu görmek istemiyorsunuz” şeklinde konuştu.
 
‘TÜİK BİLGİ AKTARMIYOR’
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde akışın sağlıklı olmadığını söyleyen İpekyüz, “2014 yılından beri, yedi yıldır hane halklarıyla ilgili, iş gücüyle ilgili bir bilgi aktarmıyor, yedi yıldır ya. Ben, kendi Batman ilimin, kendi bölgemin, ya sizler kendi illerinizin bilgilerini öğrenmek istemez misiniz? Öğrenmek istersiniz, analiz yapmak için, eleştirmek için, muhalefet etmek için, yapıcı eleştiri getirmek için. Hakikatle yüzleşmemek için, gerçekle yüzleşmemek için. Nasıl ki biz ‘barış’ dediğimizde, nasıl ki biz ‘işkence’ dediğimizde, nasıl biz ‘hak’ dediğimizde, nasıl ki ‘yoksulluk’ dediğimizde, ‘işsizlik’ dediğimizde siz hakikatle yüzleşmek istemiyorsanız, sanal bir ortamda görünmek istiyorsanız, maskelemek istiyorsanız, onun için kaçıyorsunuz, TÜİK de bunu göstermiyor. Nedir? Demiş ki: ‘2021'in sonunda bunu açıklamaya çalışalım.’ Yedi yıl sonra. Bir ay kalmış 2022'nin ilk ayına. Gerçek ortaya çıksın ki biz de bunu öğrenelim” ifadelerini kullandı. 
 
BÖLGEDEKİ EŞİTSİZLİK
 
İpekyüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçenlerde Ulaştırma Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir harita çıkarttılar, Türkiye'nin neresinde demir yolu yatırımı var. Merak ettim; Mardin'in Mazıdağı ilçesi-Diyarbakır arasında bir demir yolu döşemesi; bitmiş, son on yılda tek biten o. Neymiş? Cengiz Holding’in fabrikasına Mazıdağı'ndan Diyarbakır'a demir yolu döşüyorlar ve kim yapıyor? Cengiz Holding’in kendisi yapıyor. Kim bunu karşılıyor? Ulaştırma Bakanlığı, yani biz karşılıyoruz. Buna ‘xêra xwedê’ derler ama Allah size bunu bırakmayacak, onu diyeyim. Yer altı, yer üstü zenginliklerinin en bol olduğu yerde yer üstündeki yurttaşları yoksul bırakıyorsunuz; Hasankeyf gibi, Mezopotamya gibi enerjinin, suyun cenneti olan yerlerde insanları enerjisiz, susuz bırakıyorsunuz. Mardin'de, Batman'da, Urfa'da insanlar tarlalarını sulayamıyorlar, su parası veremiyorlar.
 
DEDAŞ ZULMÜ YARATTINIZ
 
Ve yeni bir zulüm yarattınız, DAEŞ gibi ‘DEDAŞ’ diye bir zulüm yarattınız. ‘DEDAŞ’ dendiğinde insanlar yakalarını silkiyor. Şu anda, bir aydır Batman'ın 9 köyünde su yok elektrik dinamolarını kestikleri için; su yok, su ve gece gündüz ‘Pandemi var; elinizi yıkayın, elinizi yıkayın...’ Demezler mi: Bu olmaz; vallahi olmaz, vallahi olmaz.
 
KAYYIMLARIN İCRAATLARI 
 
Kayyımlar, biliyor musunuz, Kamu İhale Kurumu burada oturuyor, bu ‘21/b’ denilen nedir? Salgında, afette, olağanüstünde... İnanın dünyanın herhangi bir ülkesi, Kamu İhale Kurumu’nun verilerini incelese, ‘Türkiye zaten bir afette, olağanüstü hâlde yaşıyor’ diyecek. Der ki: ‘Bu, insan eliyle bir afettir. Her yerde 21/b'yle ihale yapıyorlar’. Tünel yapıyorsunuz 21/b'yle, cezaevi yapıyorsunuz 21/b'yle, havlu peçete alıyorsunuz 21/b'yle. Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80'i Mardin'e girmemiş, 21/b'yle. Bre insaf! Kayyımın kendisi afet olmuş, kayyımın kendisi gasp olmuş. Siz bunu böyle görmeniz lazım.
 
Sevgili Selçuk Mızraklı Diyarbakır'ın Fiskaya'sında duvarına arbena yapan, hep beraber oynayan kadınlar ve erkek folklor takımı çiziyordu. Nasıl çiziyordu? 21/b'yle değil, gönüllü ressamlar yapıyordu. Gönüllü ressamlar gelmişti, sadece yemek ve ulaşımını karşılıyordu. Sonra ne yaptı biliyor musunuz o kayyım, o herkese tatlı dağıtıyordu ya! Kadayıftan heykel yaptırdı, yediği kadayıfların heykelini yaptırdı.”
 
KEMALBAY: TL PUL OLDU
 
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da AKP’li Erdoğan’ın gerçekleri söylemediğini belirtti. Kemalbay, “Erdoğan her ağzını açtığında Türk Lirası pul oluyor; döviz zenginleri kahkaha atarken ücretliler, geliriyle geçinmek durumunda kalan emekçiler ekmek, soğan alamaz duruma geldi, bebek mamaları marketlerde kelepçelendi” dedi.
 
‘BU DÜZENE SON VERMELİ’ 
 
Erdoğan’ın “Ekonomik kurtuluş savaşındayız” sözlerine dair Kemalbay, şunları söyledi: “Direnişlerle, sokak eylemleriyle zamları, işsizliği, yoksulluğu, açlığı, sefaleti protesto ediyor diye MGK kararlarına sığındınız, halka savaş açıyorsunuz. ‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ adı altında 7 Haziran 2015'ten bu yana gerçekleştirdiğiniz darbeler silsilesinden yeni bir darbe silsilesine daha karar verdiniz, yapmak istiyorsunuz. Ancak şimdi sabırsızlık zamanındayız; işçiler, sağlık emekçileri, emekliler, atanamayan öğretmenler, EYT'liler, engelliler, kadınlar, KHK'liler, yurtsuz gençler, çiftçiler, tarım işçileri, ev işçileri, güvencesizler, bütün toplum tükenmişlik sendromu yaşayan iktidarınızdan hesap sormak için sabırsızlanıyor. Bozuk düzende sağlam çark olmaz. Sadece tek adam despotizmine değil, bu acımasız sömürü düzenine de son vermek boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.
 
KAYA: BU HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL
 
HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, bütçe görüşmeleri boyunca Sarayın bütçesine karşı halkın bütçesini savunduklarını vurgulayarak, “Bu coğrafyanın halklarının adil, eşit, barış ve refah içinde yaşayabilmesi için sermayedarların bütçesine karşı kadının, gencin, emekçinin, işçinin haklarını savunduk fakat iktidarın dayattığı sarayın bütçesi bugün Genel Kurul’da önümüzdedir. İşte tam bu sebepten diyoruz ki: Genel Kurul’da görüştüğümüz halkın bütçesi değil, iktidarın, sermayenin, yolsuzluğun, hukuksuzluğun, savaşın ve rantın bütçesidir diyorum” diye belirtti.
 

Diğer başlıklar

23:14 Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti
21:45 HDP'den 'Kentimi iradem yönetsin' kampanyası
21:20 HDP’li vekillerden Amazon işçilerinin eylemine destek
21:07 Akbelen Ormanı'nda 3'ncü kez keşif yapıldı
20:52 Mersin’de Aram Tigran şarkılarla anıldı
18:53 AKP’li Yanık’tan itiraf: Suriye’de Kürtlerin statü elde etmemesi için savaşıyoruz
18:43 Meclis toplantısına katılmak isteyen işçiler darp edildi
18:32 HDP’li Meclis üyesi Kuş’tan kırmızı kartlı protesto
18:19 KESK kurucularından Erol anıldı
18:05 Mersin'de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
17:35 Enflasyon artışı promosyonu pula dönüştürdü
17:14 HDP’li vekiller işten atılan işçileri ziyaret etti
17:05 KPSS için yeni tarih açıklandı
16:49 Efrîn Kantonu Meclisi’nden BM’ye Türkiye çağrısı
16:21 ‘İnsan kaçakçıları devlet görevlileriyle işbirliği yapıyor’
16:11 Ceylanpınar’da karakola yakın mesafede erkek cesedi bulundu
16:08 Van'da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
15:34 HDP: Aram Tigran stranlarıyla hafızamızda yer alacak
14:42 Kovid-19’a yakalanan tutuklular ayrı koğuşlara alınmıyor
14:38 Bakana soruldu: Cezaevinde neden günde 1 saat su akıyor?
14:36 ‘Aram Tigran’ın Diyarbakır’da gömülmesine neden izin vermiyorsunuz?'
14:12 35 kez şikayetçi olmasına rağmen katledildi
14:03 Kadın avukatı kaçırmaya çalıştılar: Mafya düzenin yansımasıdır
13:40 Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan’ın ziyareti bilgimiz dışında
13:31 Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Türkiye’de ‘Roboski’ diye bir yer yoktur
13:30 Şırnak’ta ağaç kıyımı: Türkiye halkları tarafından duyulmasını istiyoruz
13:19 Seydişehir Cezaevi'nde 7 tutuklu koronaya yakalandı
12:55 Ressamların hikayelerini eserleriyle harmanlayan bir seri: Sanatçının Gördükleri
12:34 Gazeteci Deniz Fırat mezarı başında anıldı
12:25 Vali, Şenyaşar ailesine adliye bahçesini yasakladı
12:24 ‘İmralı kapılarının kilidi Kürtlerin elinde’
12:11 İZBB işçilerinin direnişi 11’inci gününde
11:03 Kadın gazeteciler 7 ayda 161 hak ihlaline maruz kaldı
11:02 Kürt partiler ‘Tutum Belgesi’ açıklayacak
10:57 Leyla Güven: AKP'yi Kürt sorunu götürecek
10:18 Afganistanlı kadınlardan destek çağrısı
09:30 'Minibüs sürücüleri dahi gizli tutulması gereken sığınma evinin adresini biliyor'
09:01 Eğitim Sen Başkanı Kurul: KPSS’ye ilişkin hakikat açığa çıkarılsın
09:00 3O yıllık tutuklunun tahliyesi ertelendi
09:00 ‘Hüseyin’i vuranlar, bugün gazetecileri tutuklayanlardır’
09:00 08 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:46 Dirbêsiyê’nin köyleri bombalanıyor
07/08/2022
23:09 Balıkesir’de bir kadın katledildi
21:42 Lice davasının tek sanığı Hatipoğlu hayatını kaybetti
20:59 Öcalan’a özgürlük talebi: Çözümün yolu açılmalı
20:49 HDP'li gençler bağımlılığa karşı konserde buluştu
20:34 Kartal Mitingi’nde halklar Öcalan’ın özgürlüğünü istedi
19:44 Buldan: Tecrit kilidi kırıldığı an tüm sorunlar çözülecek
19:20 HDK Eş Sözcüsü Çiçek: Kürt halkının iradesini tanıyacaksınız
18:35 EŞİK: Yasalar uygulansaydı Ezgi Zerkin hayatta olurdu
17:18 Kartal Meydanı'nı hınca hınç dolduranlar: Çözüm HDP'de
16:38 ÖHD Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için tag açacak
16:29 HDP Eylül’de Kurdi İttifakı deklere edecek
16:21 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
15:35 Sancar’dan 6’lı masaya ortak aday şartı
14:39 EYT mağdurları: Yeni formül kabul edilemez
14:32 PYD’den BM’ye: Hava sahasını Türk uçaklarına kapatın
13:42 ÖHD: Barış için Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması zorunludur
13:40 Bilirkişi raporu: Müslime Yağal tecavüzden sonra öldürüldü
13:39 Kabil'deki patlama sonrası Afganistanlı kadınlardan BM'ye çağrı
13:01 Diyarbakır’da gözaltına alınan 10 kişi serbest
12:56 78'liler Girişimi 1. Çalıştayı Suruç'ta yapıldı
12:45 Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’daki tecride karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı
12:32 Bagok’ta askeri operasyon başlatıldı
12:05 Şenyaşar ailesi: Taleplerimizi daha fazla ertelemeyin
12:05 AYM, tutuklunun ziyaret hakkının engellenmesini hukuka aykırı buldu
11:31 Şehba ve Şêrawa hedefte: 4 yılda 26 kişi katledildi
11:10 Sancar’dan Kürt partilerine ziyaret: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos'ta açıklayacağız
10:01 Baram: Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor
09:43 ‘Hasta tutsakların özgürlüğü için halk ayağa kalkmalı’
09:29 ‘OBB kente ihanet ediyor’
09:09 Savaşa karşı İstasyon Meydanı’nda buluştular: Çözüm HDP’de
09:08 Özuğurlu: Türkiye’nin operasyon yapması kolay görünmüyor
09:06 5 milyon harcanan mesire alanı harabeye döndü
09:03 Gazeteci Argentieri: Uluslararası halk hareketi olursa hava sahası kapatılır
09:03 ‘İktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması var’
09:03 Fazladan ölümler resmi Kovid-19 vefatlarının 10 katı
09:01 AKP'li belediye 5 yıl önceki değer ile evleri kamulaştırıyor!
09:01 Rîsor’da ağaç kıyımı için yeni yollar yapılıyor
09:00 Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor
09:00 07 AĞUSTOS 2022 GÜNEMİ
07:41 Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda final
06/08/2022
22:33 Qamışlo’daki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti
22:22 Washington Enstitüsü: Barzani döneminde gazetecilere karşı ihlaller arttı
21:34 Buldan Muharrem Lokması etkinliğinde: Ortak mücadele etmeliyiz
21:18 Gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü
21:00 Meteoroloji’den 3 bölge için sağanak uyarısı
20:11 ODTÜ engel tanımadı: Devrim Stadyumu’nda mezuniyet
20:04 ‘BM Türkiye’yi Irak’tan çıkartacak karar almalı’
19:42 Kabil’de patlama
19:32 Qamişlo’da bir araca saldırı
19:23 Sancar Diyarbakır’dan mesajı verdi: Bu iktidarı göndereceğiz
18:49 Emniyete göre yüzde 98 engelli tutuklu ‘toplum güvenliği için tehlikeli’!
18:20 İstasyon Meydanı’ndan iktidara: Çözüm Soçi’de değil Öcalan’ın özgürlüğünde
17:56 Çözüm Biz’de: Faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak
17:43 Erdoğan: Yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik
17:37 Binler İstasyon Meydanı’na akın ediyor: Çözüm Biz’de
16:01 Tutuklu gazetecilere verilen ödül DFG’ye takdim edildi
16:00 F Oturumu’nda Aysel Tuğluk’a özgürlük istendi
15:46 Türkiye 9 kez kimyasal silah kullandı 20 kez de bombaladı