Meclis’te ihale tepkisi: Kayyımların kendisi afet oldu

img
ANKARA - Kayyımların bütün ihaleleri salgın ve afette kullanılan 21/b ile yaptığını belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz,” Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80'i Mardin'e girmemiş. Kayyımın kendisi afet olmuş” dedi.
 
Meclis Genel Kurulu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine dair alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirerek, kayyımların icraatlarına değindi. 
 
 
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine Nurettin Nebati’nin atanması üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren İpekyüz, “Yeni rejim neydi? Daha hızlı kalkındıracağım, daha hızlı değiştireceğim. Tek yaptığı değişiklik, ekonomide başkanları ve bakanları değiştirmek. Sonuç ne, uçuyor. Ne uçuyor, dolar uçuyor. Ne düşüyor, TL düşüyor. Bugün 9 Aralık. ‘9 Aralık’ dediğimde aslında sizlere bakıp şunu söylemem lazım: İlk iktidara geldiğinizde 3Y demiştiniz; yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk. Bugün yoksullukla, yolsuzlukla mücadele günü ve yolsuzluğun mücadelesini söyleyenler dünya yolsuzluk sıralamasında en başta giden ülkeler arasına gelmiş. Hani büyüyorsunuz, büyüyorsunuz ya, yolsuzlukta büyüyorsunuz. Büyüme, enflasyon, faiz, hayat pahalılığı ve yoksullukla ilgili Sefalet Endeksi; bunu biz mi hazırladık? Dünya hazırlıyor” dedi. 
 
‘HALK SEFALETTE YAŞIYOR’
 
İpekyüz, “Türkiye dünyanın en sefalet ülkelerinden biri görünüyor. Sefalette yaşayan kim? Büyük çoğunluk, halkımız sefalette yaşıyor. Neydi? ‘Büyüyeceğiz, uçacağız, gelişeceğiz’. Bunu doğru söylediniz, niçin? Büyüyen sizsiniz, yandaşınız, uçan sizsiniz. Toplumun büyük çoğunluğu, halkın büyük çoğunluğu sıkıntıda; pazara artık akşam gidiyor, bayat ekmek almaya çalışıyor, artık kendi evinin erzaklarını getiremiyor ama siz bunu görmek istemiyorsunuz” şeklinde konuştu.
 
‘TÜİK BİLGİ AKTARMIYOR’
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde akışın sağlıklı olmadığını söyleyen İpekyüz, “2014 yılından beri, yedi yıldır hane halklarıyla ilgili, iş gücüyle ilgili bir bilgi aktarmıyor, yedi yıldır ya. Ben, kendi Batman ilimin, kendi bölgemin, ya sizler kendi illerinizin bilgilerini öğrenmek istemez misiniz? Öğrenmek istersiniz, analiz yapmak için, eleştirmek için, muhalefet etmek için, yapıcı eleştiri getirmek için. Hakikatle yüzleşmemek için, gerçekle yüzleşmemek için. Nasıl ki biz ‘barış’ dediğimizde, nasıl ki biz ‘işkence’ dediğimizde, nasıl biz ‘hak’ dediğimizde, nasıl ki ‘yoksulluk’ dediğimizde, ‘işsizlik’ dediğimizde siz hakikatle yüzleşmek istemiyorsanız, sanal bir ortamda görünmek istiyorsanız, maskelemek istiyorsanız, onun için kaçıyorsunuz, TÜİK de bunu göstermiyor. Nedir? Demiş ki: ‘2021'in sonunda bunu açıklamaya çalışalım.’ Yedi yıl sonra. Bir ay kalmış 2022'nin ilk ayına. Gerçek ortaya çıksın ki biz de bunu öğrenelim” ifadelerini kullandı. 
 
BÖLGEDEKİ EŞİTSİZLİK
 
İpekyüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçenlerde Ulaştırma Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir harita çıkarttılar, Türkiye'nin neresinde demir yolu yatırımı var. Merak ettim; Mardin'in Mazıdağı ilçesi-Diyarbakır arasında bir demir yolu döşemesi; bitmiş, son on yılda tek biten o. Neymiş? Cengiz Holding’in fabrikasına Mazıdağı'ndan Diyarbakır'a demir yolu döşüyorlar ve kim yapıyor? Cengiz Holding’in kendisi yapıyor. Kim bunu karşılıyor? Ulaştırma Bakanlığı, yani biz karşılıyoruz. Buna ‘xêra xwedê’ derler ama Allah size bunu bırakmayacak, onu diyeyim. Yer altı, yer üstü zenginliklerinin en bol olduğu yerde yer üstündeki yurttaşları yoksul bırakıyorsunuz; Hasankeyf gibi, Mezopotamya gibi enerjinin, suyun cenneti olan yerlerde insanları enerjisiz, susuz bırakıyorsunuz. Mardin'de, Batman'da, Urfa'da insanlar tarlalarını sulayamıyorlar, su parası veremiyorlar.
 
DEDAŞ ZULMÜ YARATTINIZ
 
Ve yeni bir zulüm yarattınız, DAEŞ gibi ‘DEDAŞ’ diye bir zulüm yarattınız. ‘DEDAŞ’ dendiğinde insanlar yakalarını silkiyor. Şu anda, bir aydır Batman'ın 9 köyünde su yok elektrik dinamolarını kestikleri için; su yok, su ve gece gündüz ‘Pandemi var; elinizi yıkayın, elinizi yıkayın...’ Demezler mi: Bu olmaz; vallahi olmaz, vallahi olmaz.
 
KAYYIMLARIN İCRAATLARI 
 
Kayyımlar, biliyor musunuz, Kamu İhale Kurumu burada oturuyor, bu ‘21/b’ denilen nedir? Salgında, afette, olağanüstünde... İnanın dünyanın herhangi bir ülkesi, Kamu İhale Kurumu’nun verilerini incelese, ‘Türkiye zaten bir afette, olağanüstü hâlde yaşıyor’ diyecek. Der ki: ‘Bu, insan eliyle bir afettir. Her yerde 21/b'yle ihale yapıyorlar’. Tünel yapıyorsunuz 21/b'yle, cezaevi yapıyorsunuz 21/b'yle, havlu peçete alıyorsunuz 21/b'yle. Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80'i Mardin'e girmemiş, 21/b'yle. Bre insaf! Kayyımın kendisi afet olmuş, kayyımın kendisi gasp olmuş. Siz bunu böyle görmeniz lazım.
 
Sevgili Selçuk Mızraklı Diyarbakır'ın Fiskaya'sında duvarına arbena yapan, hep beraber oynayan kadınlar ve erkek folklor takımı çiziyordu. Nasıl çiziyordu? 21/b'yle değil, gönüllü ressamlar yapıyordu. Gönüllü ressamlar gelmişti, sadece yemek ve ulaşımını karşılıyordu. Sonra ne yaptı biliyor musunuz o kayyım, o herkese tatlı dağıtıyordu ya! Kadayıftan heykel yaptırdı, yediği kadayıfların heykelini yaptırdı.”
 
KEMALBAY: TL PUL OLDU
 
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da AKP’li Erdoğan’ın gerçekleri söylemediğini belirtti. Kemalbay, “Erdoğan her ağzını açtığında Türk Lirası pul oluyor; döviz zenginleri kahkaha atarken ücretliler, geliriyle geçinmek durumunda kalan emekçiler ekmek, soğan alamaz duruma geldi, bebek mamaları marketlerde kelepçelendi” dedi.
 
‘BU DÜZENE SON VERMELİ’ 
 
Erdoğan’ın “Ekonomik kurtuluş savaşındayız” sözlerine dair Kemalbay, şunları söyledi: “Direnişlerle, sokak eylemleriyle zamları, işsizliği, yoksulluğu, açlığı, sefaleti protesto ediyor diye MGK kararlarına sığındınız, halka savaş açıyorsunuz. ‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ adı altında 7 Haziran 2015'ten bu yana gerçekleştirdiğiniz darbeler silsilesinden yeni bir darbe silsilesine daha karar verdiniz, yapmak istiyorsunuz. Ancak şimdi sabırsızlık zamanındayız; işçiler, sağlık emekçileri, emekliler, atanamayan öğretmenler, EYT'liler, engelliler, kadınlar, KHK'liler, yurtsuz gençler, çiftçiler, tarım işçileri, ev işçileri, güvencesizler, bütün toplum tükenmişlik sendromu yaşayan iktidarınızdan hesap sormak için sabırsızlanıyor. Bozuk düzende sağlam çark olmaz. Sadece tek adam despotizmine değil, bu acımasız sömürü düzenine de son vermek boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.
 
KAYA: BU HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL
 
HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, bütçe görüşmeleri boyunca Sarayın bütçesine karşı halkın bütçesini savunduklarını vurgulayarak, “Bu coğrafyanın halklarının adil, eşit, barış ve refah içinde yaşayabilmesi için sermayedarların bütçesine karşı kadının, gencin, emekçinin, işçinin haklarını savunduk fakat iktidarın dayattığı sarayın bütçesi bugün Genel Kurul’da önümüzdedir. İşte tam bu sebepten diyoruz ki: Genel Kurul’da görüştüğümüz halkın bütçesi değil, iktidarın, sermayenin, yolsuzluğun, hukuksuzluğun, savaşın ve rantın bütçesidir diyorum” diye belirtti.
 

Diğer başlıklar

20:34 Kovid-19’dan 210 vefat tespiti
20:30 İzmir'deki sanatçılar: AKP, AKM'den elini çek!
20:16 Yargıtay Yüksekdağ’a verilen 1 yıllık cezayı onadı
20:13 Şebnem Şirin'in öldürülmesinde polislere takipsizlik kararı
19:48 Marmaris'te imar planına karşı itiraz dilekçesi verildi
19:42 Sağlıkçıların 'Beyaz Nöbet' eylemi 3’üncü gününde
19:32 İzmir’de artan nefret saldırılarına tepki
18:43 Bebeğiyle gözaltına alınan kadına ev hapsi
18:08 Sanık Onur Akman'a ceza istemi
17:27 DBP’den tahliye olan Bilge'ye ziyaret
17:21 Katledilen İrem Bahçe’nin duruşması ertelendi
17:02 Bingöl esnafı: Soygun var!
16:47 Şerzan Kurt Gençlik Derneği üyelerine hapis cezası
16:03 Erkek şiddeti: Bir kadın katledildi, bir şüpheli ölüm
15:48 Eğitim Sen: Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı geri çekilsin
15:26 ‘Barışın yolu Roboski’den geçecek’
15:17 TİP zamları protesto etti
15:12 Adalet Nöbeti: Taleplerimiz tüm insanlık içindir
14:42 AP raportörü Amor’dan Gergerlioğlu’na destek
14:25 Dayan için İzmir'de açıklama: Planlı cinayetlere son versilsin
14:10 Kobanêli kadın 15 günlük bebeğiyle gözaltına alındı
13:55 Doku ailesinin eylemi 28'inci gününde
13:43 HDP Kadın Meclisi toplandı: Gündem ittifak, tecrit ve 8 Mart
13:23 Kaçak çalıştırılan Afgan mülteciler gözaltına alındı
12:50 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:49 Regl yoksulluğu için anket çalışması başlatıldı
12:23 Savcı HDP’li vekili suçlayacak diye ‘hırsıza’ dokunulmazlık zırhı koydu
12:17 Amedspor'dan 1 TL'ye maç bileti
12:17 Gündüz ailesinden İstinaf Mahkemesi’ne itiraz başvurusu
12:15 Emine Şenyaşar: Oğlum serbest bırakılsın
12:05 Kemeraltı esnafından zamlara tepki
12:04 Diyarbakır merkezli 4 ilde ev baskınları - YENİLENDİ
12:03 DAİŞ’in kullandığı 700 çocuk rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildi
12:02 Lavrov'dan Ukrayna açıklaması: Rusya savaş istemiyor
11:32 Bağdat Havalimanı’na saldırı
11:21 Kadınlar savunmada: Rojava sahipsiz değil
11:21 Garibe Gezer'in tutuklu ağabeyi: Bana her şeyi anlattı
11:13 Diyarbakırlılar Hesekê zaferinden memnun: Birlik şart
10:50 Mustafa Suphi ve arkadaşları anıldı
10:44 Ankara'da baskı ve tehditler sürüyor
10:39 QSD komutanından 'DAİŞ'i birlikte yargılama' çağrısı
10:06 Öcalan: Benim adıma hiç kimse konuşmasın
09:29 ‘PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkarılması için herkes mücadele etmeli’
09:28 Aysel Tuğluk ATK’ye sevk edilecek
09:11 AYM gazeteci Güleş’in başvurusunu kabul edilemez buldu
09:08 Dayan’ın annesi: Zırhlı araçları sokaklardan çekin
09:06 HDP Gençlik Meclisi bir genci daha uyuşturucudan kurtardı
09:06 Ukrayna’ya saldırı: Batı, Rusya ve Çin
09:03 'Dengbêjlik kadının serhildanıdır'
09:02 Gençliğin ilk hedefi tecridi kırmak
09:02 Kürtçe standa valilik engeli
09:01 ‘Tutukluların sesi olalım’
09:01 Köylüler tapu şerhine karşı dava açacak
09:00 İstanbul’da vaka sayısında rekor: 100 binde bin 571
09:00 TGS: BBC gazetecilerin taleplerini karşılaşın
09:00 Günay: Tecrit kaldırılmalı, Öcalan’ın kendisi konuşmalı
09:00 28 OCAK 2022 GÜNDEMİ
27/01/2022
21:17 İsveçli heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
20:13 Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Doku'nun akıbetini sordu
19:43 'Beyaz nöbet’ eylemi 2'nci gününde
19:40 Koronadan 174 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 Amed Sağlık Platformu’ndan ‘Beyaz Adalet Nöbeti’ne ziyaret
19:27 'Barınamıyoruz' eylemine katılan 33 öğrenciye soruşturma
18:56 Gazeteci Bağdat’ın duruşması ertelendi
18:53 Irak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim netleşti
18:48 Kobanê’nin özgürleştirilmesi kutlandı
18:30 ‘Diktatör’ paylaşımına açılan dava ertelendi
18:25 Urfa'da tahliye olan siyasetçilere kitlesel karşılama
18:23 Mahkemeden gazeteci Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu
18:01 Pazar denetimi yapan görevlilere saldırı
17:57 Doku ailesinden Cemile Yücer hakkında suç duyurusu
17:49 Cinsel saldırı faili uzman çavuşa ilk duruşmada tahliye
16:59 Mardin’de gözaltılar protesto edildi
16:50 Aydeniz: Örgütlenerek saldırılara cevap olacağız
16:49 HDP'li belediyede en düşük ücret 6 bin TL oldu
16:26 Tuğluk ve Narin için Kızılhaç Komitesi’ne mektup
15:56 Dayan'ın ailesinden kayyım Tunç'a tepki: Cinayeti siz işlediniz
15:55 Bodrum'dan Aysel Tuğluk’a dayanışma kartı
15:55 Tutuklu yakınlarının Adalet Nöbeti'ne desteği büyüyor
15:38 Covid-19 testi pozitif çıkan hakim 27 duruşma yaptı
15:29 'Cezaevinde insanlık dışı şeyler yaşıyorum'
15:28 Doku ailesi: Zainal Abarakov yargılansın
15:08 Polonya’da kürtaj yasağı nedeniyle bir kadın yaşamını yitirdi
15:03 ‘Ne mutlu Kürdüm diyene’ deyince saldırının dozajı arttı
15:02 30 yıldır tutuklu olan Sıttar Gündüz tahliye oldu
14:59 AYM pasaport iptalini Anayasa'ya aykırı buldu
14:48 Êzidî kadını katleden fail hakim karşısına çıktı
14:06 Çocuğu taciz eden antrenör hakkında suç duyurusu
13:57 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
13:41 Halfeti eski Belediye Eşbaşkanı Bayram tahliye edildi
13:40 Hukukçulardan tepki: Saldırılar hepimizin sesine, özgürlüğüne
13:35 Kömürlü termik santraller 200 bin erken ölüme neden oldu
13:26 Bir yılda en çok yolsuzluk ve usulsüzlük haberleri kaldırıldı
12:50 Dedeoğulları ailesine saldıran Veli Keleş, Erdoğan'dan yardım istedi
12:41 Adana'da 1'inci Bağlama Günleri
12:26 Katalonya'da 'cadı avı' kararı: Kurumsallaşmış kadın cinayetleridir
12:25 MB’e göre 2022 enflasyon tahmini yüzde 23,2
12:24 Aydeniz: Erdoğan değil Öcalan konuşsun
12:06 Şırnak'ta maden işçileri iş bıraktı
11:58 Mehmet Öcalan: Adına konuşacaklarına, bıraksınlar kendi görüşlerini aktarsın