İHD ve TİHV'e 11 ayda 915 işkence başvurusu

img
ANKARA - İHD ve TİHV’in hak ihlalleri raporuna göre, son 11 ay içinde 915 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla başvuru yaptı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla hazırladığı “Türkiye’de 2021 Yılı İnsan Hakları Ortamı ve Hak İhlalleri” başlıklı raporunu açıkladı. 2021 yılının ilk 11 ayına ait rapora dair İHD Genel Merkez binasında açıklama yapıldı.  
İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Nihat Bulut da açıklamaya katıldı.
 
TECRİDE TEPKİ
 
Açıklamada konuşan Türkdoğan, iktidarın toplumu kutuplaştıran, şiddeti esas alan politikaları ile Kürt sorununun çözümünde çatışma ve savaşı tek yöntem haline getiren politikaları sonucunda 2021 yılında çok sayıda ihlal yaşandığını belirtti. Türkdoğan, "Çok farklı toplumsal kesimlerden insanlar ya doğrudan kolluk güçlerinin şiddeti ya da devletin ‘önleme ve koruma’ yükümlülüğünü yerine getirmemesi sonucu yapısal şiddetin veya üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen şiddetin sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir” dedi.
 
Siyasal iktidarın hukuku bir baskı ve sindirme aracı olarak kullanması nedeniyle cezaevlerinin tıka basa dolduğunu ifade eden Türkdoğan, “Yaşam hakkı ihlalinden işkenceye, sağlık hakkına erişime kadar ağır ve ciddi ihlallerinin yaşandığı yerlerdir. İmralı Hapishanesi başta olmak üzere tek kişi ya da küçük grup izolasyonu/tecrit uygulamaları çözülemeyen kronik bir soruna dönüşmüştür” ifadelerini kullandı. 
 
22 TUTUKLU YAŞAMINI YİTİRDİ
 
Türkdoğan, 11 ayda 9 kişinin asker ve polisler tarafından "dur ihtarına" uymadıkları iddiasıyla yaşamını yitirdiklerini aktardı. Asker, polis veya resmi kurumlara ait araçların çarpması sonucu en az 4’ü çocuk 6 kişi yaşamını yitirdiğini belirten Türkdoğan, “6’sı çocuk 15 kişi ise yaralanmıştır. Mayın ve sahipsiz bomba vb. patlaması sonucu 2’si çocuk 4 kişi yaşamını yitirmiş, 1’i çocuk 5 kişi de yaralanmıştır. İHD’nin verilerine göre hapishanelerde hastalık, intihar, şiddet, ihmal vb. çeşitli gerekçelerle en az 22 kişi yaşamını yitirmiştir. Irkçı ve nefret içerikli saldırılar sonucu 9 kişi yaşamını yitirmiş, 10’u mülteci/yabancı olmak üzere 29 kişi yaralanmıştır” bilgilerini paylaştı.
 
290 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
 
Erkek şiddeti sonucunda 2021 yılının ilk 11 ayında en az 290 kadının öldürüldüğünü ifade eden Türkdoğan, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre iş kazaları/cinayetleri sonucu Türkiye’de 2021 yılının ilk 10 ayında en az bin 853 işçi yaşamını yitirmiştir” diye kaydetti.  
 
SINIR ÖTESİ BİLANÇOSU
 
Türkdoğan, Türkiye’nin 2021 yılı içinde Suriye, Libya ve Federe Kürdistan Bölgesi'nde gerçekleştirdiği operasyonla işaret ederek, "Tespit edilebildiği kadarıyla bu harekâtlar sırasında; IKBY sınırları içinde yaşanan çatışmalar sonucu 50 güvenlik görevlisi (49’u asker, 1’i korucu), 4 sivil ve 177 militan olmak üzere toplam 231 kişi yaşamını yitirmiş, 15 asker ise yaralanmıştır. Sınır ötesi operasyonlarda silahlı insansız hava araçları ile yapılan saldırılarda sivillerin yaşam hakkının ihlaline dair ciddi şikayetler bulunmakta ve bu konuda tam bir cezasızlık pratiği sergilenmektedir” dedi.
 
915 KİŞİDEN İŞKENCE BAŞVURUSU
 
Raporun devamında şu bilgiler paylaşıldı: "TİHV’e işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla toplam 915 kişi başvurmuştur. İHD Dokümantasyon Birimi’nin tespitlerine göre resmi gözaltı yerlerinde en az 415 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmıştır. TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin verilerine göre kolluk güçlerinin toplanma ve gösteri özgürlüğü kapsamında yapılan barışçıl eylem ve etkinliklere müdahalesi sonucu en az 28’i çocuk olmak üzere 3 bin 540 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmış, 45 kişi ise yaralanmıştır. İHD Dokümantasyon Birimi’nin verilerine göre ise kolluk güçlerinin toplanma ve gösteri özgürlüğü kapsamında yapılan barışçıl eylem ve etkinliklere müdahalesi sonucu en az 3 bin 671 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmıştır.
 
17 KİŞİ KAÇIRILDI
 
TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin tespitlerine göre 2021 yılının ilk 11 ayında 16 zorla kaçırma vakası yaşanmış, 17 kişi kaçırılmıştır. 1 kişi beş gün sonra serbest bırakılırken kaçırılan kişiler hepsi aynı gün içinde serbest bırakılmıştır. Bu kişilerden en az 11’nin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı tespit edilmiştir. 9 Aralık 2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilmiş Başbakanlık eski raportörü Galip Küçüközyiğit’in Ankara Sincan L Tipi Cezaevi’nde olduğu 14 Eylül 2021 tarihinde öğrenilmiştir. İHD Dokümantasyon Birimi’nin verilerine göre baskı ve tehdit yöntemleri ile ajanlaştırma teklif edilip işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını belirten 9’u cezaevlerinde olmak üzere 172 kişi tespit edilebilinmiş, bunlardan 58’i bizzat İHD genel merkez veya şubelerine başvuru yapmıştır. İHD Dokümantasyon Birimi’nin verilerine göre 371 mahpus işkence ve kötü muamele gördüğüne dair şikayette bulunmuştur.
 
BİN 605 HASTA TUTUKLU
 
İHD Dokümantasyon Birimi’nin tespitlerine göre hapishanelerde 10 Haziran 2020 tarihi itibariyle 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta mahpus bulunmaktadır. TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin tespitlerine göre en az 9 mahpus Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir.
 
59 GAZETECİ CEZAEVİNDE
 
Türkiye’de 59 gazeteci cezaevinde tutulmaktadır. En az 45 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteci tutuklandı. 2 gazeteci adli kontrol, 1 gazeteci ise ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı, yabancı uyruklu 1 gazeteci sınır dışı edildi. 1’i Almanya’daki evinde olmak üzere toplam 10 gazeteci saldırıya uğradı. 5 gazeteci kolluk kuvvetleri tarafından tehdit edildi, 1 gazeteci kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce alıkonuldu, 4 gazetecinin evlerine ve çalışma ofislerine polis tarafından baskın düzenlendi. En az 10 gazeteci haber takibi sırasında kolluk kuvvetleri tarafından engellendi, 6 gazeteci haber takibi sırasında kolluk kuvvetlerinin şiddetine maruz kaldı, 10 gazeteci yaralandı. 1 gazeteci şüpheli bir biçimde ölü bulundu. 2021’in ilk 10 ayında 243 basın çalışanı hakkında açılan 116 davanın görülmesine devam edildi. Sonuçlanan davalarda 34 gazeteci toplam 76 yıl, 10 ay 29 gün hapis, 40 bin 680 TL para cezası ile cezalandırıldı. 36 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. 2 basın yayın kuruluşu kolluk güçleri tarafından basıldı, 5 kişi gözaltına alındı.
 
98 BİN 714 HESABA İNCELEME
 
İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2021 yılının ilk 9 ayında 98 bin 714 sosyal medya hesabı incelenmiş, 39 bin 601 kişi hakkında işlem başlatılmış, bin 175 kişi gözaltına alınmış, 52 kişi ise tutuklanmıştır. En az 945 internet haberine, 133 içeriğe, 7 ayrı basın-yayın kuruluşuna ait 53 internet sitesine, en az 41 sosyal medya paylaşımına ve 5 sosyal medya hesabına erişim mahkeme kararlarıyla engellendi. 1 kitap hakkında sınırlama, 1 kitap ve 1 dergi hakkında ise toplatma kararı verildi. Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla gözaltına alınan 1’i çocuk 14 kişiden 7’si tutuklandı, 1 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
26 BİN 225 KİŞİYE SORUŞTURMA
 
Adalet Bakanlığının verilerine göre 2020 yılında Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 26 bin 225 kişi hakkında soruşturma başlatılırken bu kişilerden 6 bin 551’i hakkında kamu davası açılmasına karar verilmiştir. Yine 2020 yılında Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından TCK’nin 216. maddesine (Halkı kin ve düşmanlığa tahrik) muhalefetten 20 bin 710 kişi hakkında soruşturma başlatılırken bunlardan 2 bin 64’ü hakkında kamu davası açılmasına karar verilmiştir. En az 14 sanatçı hakkında sosyal medya paylaşımlarında 'hakaret' ya da 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettikleri, 'örgüt propagandası yaptıkları' gibi gerekçelerle dava açıldı ya da açılan davaların görülmesine devam edildi. Sonuçlanan davalarda 5 kişi beraat etti, 6 kişi toplam 13 yıl 9 ay 2 gün hapis ve 5 bin 200 TL para cezası ile cezalandırıldı. Ayrıca 2 sanatçı hakkında soruşturma başlatıldı, 1 sanatçı ise 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' gerekçesiyle tutuklandı.
 
291 GÖSTERİ ENGELLENDİ
 
Valilikler ve kaymakamlıklar tarafından 24 ilde ve 6 ilçede en kısası 5, en uzunu 30 gün olmak üzere 101 kez tüm eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır. En az 291 barışçıl toplantı ve gösteriye kolluk güçleri tarafından müdahale edildi, 88 etkinlik ise engellendi. Bu müdahaleler sonucunda 28’i çocuk olmak üzere 3 bin 540 kişi işkence ve kötü muamele niteliğindeki uygulamalar ile gözaltına alındı, en az 45 kişi yaralandı. Gözaltına alınanların 40’ı tutuklandı, 242 kişi adli kontrol şartıyla, 45 kişi ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı. 321 kişiye katıldıkları eylem ve etkinliklerde ‘Kovid-19 kapsamında alınan önlemlere uymadıkları’ gerekçesiyle para cezası, bin 700 sağlık çalışanına maaş kesme cezası verildi. Kadın ve LBTİ+ haklarına dair 22 barışçıl toplantıya müdahale edildi, 8 toplantı ve etkinlik engellendi. 191 kişi gözaltına alındı, en az 4 kişi yaralandı. 7 kişi adli kontrol, 2 kişi ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı. En az 2 kişi çıplak aramaya, 1 kişi tecavüz tehdidine, 1 kişi tacize maruz kaldı.
 
4 PARTİ HAKKINDA KAPATMA DAVASI
 
Adında, Kürdistan kelimesi bulunan 4 siyasi parti hakkında Anayasa Mahkemesi’ne açılan kapatma davası 2021 yılında da devam etmiştir. Farklı dernek, vakıf, sendika, meslek örgütü, inisiyatif ve platformların üye ve yöneticisi olan en az 248 kişi gözaltına alındı, 69 kişi tutuklanırken 65 kişi adli kontrol şartıyla, 10 kişi ise ev hapsi tedbiriyle serbest bırakıldı. ‘Örgüte yardım ve yataklık etmek’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyesi olmak’ ya da ‘eylem düzenleyecek olmak’ gibi gerekçeler ile 10’u çocuk en az bin 519 kişi gözaltına alındı, 5’i çocuk 229 kişi tutuklandı. 325 kişi adli kontrol şartıyla, 5 kişi ise ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı. 4’ü belediye eş başkanı, 2’si eski belediye eş başkanı, 21’i belediye meclisi üyesi, 2’si il genel meclisi üyesi, 1’i belediye encümen üyesi ve 1’i muhtar olmak üzere yerel yönetimlere seçilmiş 31 kişi gözaltına alındı. 1’i belediye eş başkanı, 1’i eski belediye eş başkanı, 6’sı belediye meclisi üyesi olmak üzere 8 kişi tutuklandı. 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 belediyeye kayyım atandı, 1 belediye eş başkanı ile belediye meclisi üyesi 8 kişi, il genel meclisi üyesi 3 kişi ve 4 muhtar İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.
 
PARTİLİLERE YÖNELİK BASKILAR
 
1 milletvekilinin vekilliği hakkında kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak düşürüldü ve tutuklandı. Daha sonra AYM kararı ile serbest bırakıldı ve milletvekilliği iade edildi. 9 milletvekili hakkında çeşitli gerekçeler ile soruşturma açıldı. AKP’den 1 milletveki hakkında 1, CHP’den 15 milletvekili hakkında 17, DBP’den 1 milletvekili hakkında 10, DP’den 1 milletvekili hakkında 1, HDP’den 46 milletvekili hakkında 137, İYİ Parti’den 1 milletvekili hakkında 1, MHP’den 3 milletvekili hakkında 3, TİP’ten 2 milletvekili hakkında 2 ve bağımsız 1 milletvekili hakkında 2 olmak üzere toplam 71 milletvekili hakkında 174 fezleke TBMM’ye gönderildi. 2021 yılında muhalif siyasi partilere yönelik baskıları devam etti. 
 
TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin tespitlerine göre 2021 yılının ilk 11 ayında; 11’i CHP, 12’si DBP, 1’i DEVA Partisi, 18’i Devrimci Parti, 3’ü EMEP, 28’i ESP, 482’si HDP, 1’i PSK, 1’i SOL Parti, 1’i SYKP, 2’si TİP, 10’u TKP olmak üzere siyasi parti üye ve yöneticisi 562 kişi gözaltına alındı. 8’i DBP, 1’i DEVA Partisi, 3’ü ESP, 60’ı HDP ve 1’i PSK üyesi olmak üzere 73 kişi tutuklandı. 123 kişi adli kontrol, 7 kişi ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.
 
3 milletvekili tehdit edildi, 1 milletvekiline saldırı girişiminde bulunuldu. 2 belediye başkanı saldırıya uğradı, 1 belediye eş başkanı ise tehdit edildi. 4 siyasi parti yöneticisi saldırıya maruz kaldı, 1 siyasi parti üyesi parti binasına düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. 1 siyasi parti üyesi polis tarafından tehdit edildi. 3 siyasi partiye ait 3 il, 4 ilçe binası ile 1 standa 10 kez saldırı düzenlendi. 1 siyasi partinin genel merkezi, 2 il ve 1 ilçe binası ile 1 siyasi partinin 3 il, 19 ilçe binası olmak üzer siyasi partilere ait 26 binaya kolluk kuvvetleri tarafından baskın düzenlendi ve arama yapıldı.
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI
 
1 Ocak 2021-18 Kasım 2021 tarihleri arasında Bitlis’te 32 mahalle (3 kez, toplam 21 gün) ve 103 köyde (3 kez toplam 9 gün) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. 1 Ocak 2021 -18 Kasım 2021 tarihleri arasında Mardin’de 66 mahalle (9 kez toplam 10 gün) ve 1 Mezra (1 kez toplam 1 gün) olmak üzere 17 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Kürtlere yönelik ırkçı ve nefret içerikli saldırılar sonucu 9 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştır.
 
ÇOCUK HAKLARI
 
İşçi Sağlığı ve İşgüvenliği Meclisi’nin tespitlerine göre 1 Ocak 2021 ile 20 Kasım 2021 tarihleri arasında en az 57 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi. Mayın ve sahipsiz bomba vb. maddelerin patlaması sonucu en az 2 çocuk yaşamını yitirdi 1 çocuk yaralandı. Güvenlik güçlerine ve veya resmi kurumlara ait araçların çarpması sonucu en az 4 çocuk yaşamını yitirdi 6 çocuk ise yaralandı. TİHV’e işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla toplam 62 çocuk başvurmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 yılında güvenlik birimlerine 171 bin çocuk mağdur olarak, 114 bin çocuk ise suç işlediği gerekçesiyle gelmiş yada getirilmişlerdir.
 
71 MÜLTECİ YAŞAMINI YİTİRDİ
 
Mülteci/sığınmacı/göçmenlerle ilgili Van’da tespit edilen toplam 5 olayda 6 kişi yaşamını yitirmiş, 15 kişi ise yaralanmıştır. 7 ayrı olayda ırkçı ve nefret içerikli saldırılar sonucu 5 kişi ise yaralandı. Güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi, 4’ü çocuk 12 kişi yaralandı. 12 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldı. İstanbul sözleşmesinin fesih edilmesini protesto etmek için yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle İran vatandaşı 4 mülteci gözaltına alınıp sınır dışı edilmek üzere Aydın Geri Gönderme Merkezine götürüldü. Muz yedikleri görüntüleri sosyal medyada paylaştıkları gerekçesiyle 31 kişi gözaltına alındı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre 2021 yılının ilk 10 ayında iş kazaları/cinayetleri sonucu en az 71 mülteci/sığınmacı/göçmen yaşamını yitirmiştir.”

Diğer başlıklar

27/01/2022
21:17 İsveçli heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
20:13 Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Doku'nun akıbetini sordu
19:43 'Beyaz nöbet’ eylemi 2'nci gününde
19:40 Koronadan 174 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 Amed Sağlık Platformu’ndan ‘Beyaz Adalet Nöbeti’ne ziyaret
19:27 'Barınamıyoruz' eylemine katılan 33 öğrenciye soruşturma
18:56 Gazeteci Bağdat’ın duruşması ertelendi
18:53 Irak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim netleşti
18:48 Kobanê’nin özgürleştirilmesi kutlandı
18:30 ‘Diktatör’ paylaşımına açılan dava ertelendi
18:25 Urfa'da tahliye olan siyasetçilere kitlesel karşılama
18:23 Mahkemeden gazeteci Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu
18:01 Pazar denetimi yapan görevlilere saldırı
17:57 Doku ailesinden Cemile Yücer hakkında suç duyurusu
17:49 Cinsel saldırı faili uzman çavuşa ilk duruşmada tahliye
16:59 Mardin’de gözaltılar protesto edildi
16:50 Aydeniz: Örgütlenerek saldırılara cevap olacağız
16:49 HDP'li belediyede en düşük ücret 6 bin TL oldu
16:26 Tuğluk ve Narin için Kızılhaç Komitesi’ne mektup
15:56 Dayan'ın ailesinden kayyım Tunç'a tepki: Cinayeti siz işlediniz
15:55 Bodrum'dan Aysel Tuğluk’a dayanışma kartı
15:55 Tutuklu yakınlarının Adalet Nöbeti'ne desteği büyüyor
15:38 Covid-19 testi pozitif çıkan hakim 27 duruşma yaptı
15:29 'Cezaevinde insanlık dışı şeyler yaşıyorum'
15:28 Doku ailesi: Zainal Abarakov yargılansın
15:08 Polonya’da kürtaj yasağı nedeniyle bir kadın yaşamını yitirdi
15:03 ‘Ne mutlu Kürdüm diyene’ deyince saldırının dozajı arttı
15:02 30 yıldır tutuklu olan Sıttar Gündüz tahliye oldu
14:59 AYM pasaport iptalini Anayasa'ya aykırı buldu
14:48 Êzidî kadını katleden fail hakim karşısına çıktı
14:06 Çocuğu taciz eden antrenör hakkında suç duyurusu
13:57 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
13:41 Halfeti eski Belediye Eşbaşkanı Bayram tahliye edildi
13:40 Hukukçulardan tepki: Saldırılar hepimizin sesine, özgürlüğüne
13:35 Kömürlü termik santraller 200 bin erken ölüme neden oldu
13:26 Bir yılda en çok yolsuzluk ve usulsüzlük haberleri kaldırıldı
12:50 Dedeoğulları ailesine saldıran Veli Keleş, Erdoğan'dan yardım istedi
12:41 Adana'da 1'inci Bağlama Günleri
12:26 Katalonya'da 'cadı avı' kararı: Kurumsallaşmış kadın cinayetleridir
12:25 MB’e göre 2022 enflasyon tahmini yüzde 23,2
12:24 Aydeniz: Erdoğan değil Öcalan konuşsun
12:06 Şırnak'ta maden işçileri iş bıraktı
11:58 Mehmet Öcalan: Adına konuşacaklarına, bıraksınlar kendi görüşlerini aktarsın
11:39 Dayan’a çarpan zırhlı aracı Cizre Belediyesi üstlendi
11:37 ‘Emine Şenyaşar 325 gündür şiddete maruz kalıyor’
11:36 Gazeteci Söğütlü’nün duruşması ertelendi
11:21 Zırhlı araçlarla 14 yılda 20'si çocuk en az 41 kişi öldürüldü
11:10 DBP İstanbul’un 3 bölgesinde halk buluşmasına hazırlanıyor
10:51 İzmir'de şüpheli kadın ölümü
10:21 Konya Katliamı tetikçisi 2 ay kent kent gezdi, 50 bin TL harcadı
10:21 Şüpheli çocuk ölümünde anne ve baba tutuklandı
10:06 Hücresinde ölü bulunan Ergin’in ön otopsi raporu: ‘beyinde ödem oluştu’
10:05 Mardin’de bir kadını ezen araç TSK’ye ait çıktı
09:59 ‘Öcalan'ın sahiplenilmesi cezalandırılamaz'
09:06 Sendika temsilcileri: Ortak mücadele umut aşılıyor
09:06 Engelli çocuğun maaşıyla yaşayan ailenin elektriği kesildi
09:01 Kürt kültüründe kavalın etkisi
09:01 'Hak savunmanın ilk aşaması devlete dava açmaktır'
09:01 Hasta tutuklu kızının kalbi tükenmesin diye eylemde
09:00 Baş: Üçüncü seçenek zorunlu
09:00 Ege’de zeytin zamanı: Kadınların emeğiyle bahçeden sofraya
09:00 ‘S Tipi cezaevleri AKP’nin ortaçağ zihniyetinden geliyor'
09:00 27 OCAK 2022 GÜNDEMİ
08:18 'Hesekê zaferi yeni bir dönemin başlangıcıdır'
08:17 KNK’den küresel çağrı: DAİŞ’le mücadele sadece QSD’ye bırakılamaz
08:13 Özerk Yönetim: Hesekê zaferi ikinci dönüm noktası oldu
26/01/2022
23:59 Kılıçdaroğlu, ıslak imza ile hazineden çalınan 6 milyar TL’yi sordu
23:54 Erdoğan’dan İmralı açıklaması: Onu Öcalan’a sormak lazım
22:55 Ankara Barosu'ndan işkence iddialarına dair açıklama
22:11 Fed, faiz kararını açıkladı
20:52 Şırnak Barosu: Dayan için yargılamanın takipçisi olacağız
19:44 Son 24 saatte 74 bin 434 vaka tespit edildi
19:04 Zırhlı aracın çarptığı Dayan defnedildi
17:47 Mazlum Ebdi: Hesekê’de Kobanê zaferi tekrarlandı
17:42 Newroz Ehmed: DAİŞ’in büyük bir planını daha bozduk
17:02 Aydeniz'den DBP baskınına tepki: Çöktürmek isteyenler çöküyor
16:57 Sağlık emekçileri şiddete karşı nöbet başlattı
16:55 İstanbul’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
16:54 HDP’den Güney Afrika Büyükelçisi’ne taziye ziyareti
16:45 Zırhlı aracın çarptığı Dayan yaşamını yitirdi
16:43 QSD’den Hesekê açıklaması
16:32 11 kişinin öldüğü apartmanın beton kalitesi düşük çıktı
16:27 Adalet Nöbeti'ndeki aileler: Cezaevinden cenazeler çıkmasın
16:26 Savcıyı eleştirdiği için gözaltına alınan sendikacı serbest bırakıldı
16:26 'Müzik Günleri'nin tarihi belli oldu
15:57 Akkuyu Nükleer'de işçiler yemekten zehirlendi
15:57 Cihan Can'ı ezen zırhlı aracın iç kamera görüntüleri yokmuş!
15:48 Trendyol çalışanlarının eylemi kazanımla sonuçlandı
15:47 DBP binasındaki arama 7 saat sürdü
15:05 DİB: Demokrasi İttifakı'na ihtiyaç var
15:01 Doku ailesinden Abarakov’un annesine: Hiç mi vicdanın yok?
14:31 Tarsus, Aksaray ve Ereğli'de hasta tutuklular tedavi edilmiyor
14:28 Batman’da bir yılda 5 bin 19 hak ihlali
14:16 Arazi rantını açıkladı, 301'den davalık oldu
13:52 Amed Şehir Tiyatrosu'nun Şubat ayı programı açıklandı
13:27 Kaza davasında polisin tutuklanma talebi reddedildi
13:26 Kadın Akademisi üyesi Aras'ın yargılandığı dava ertelendi
13:25 Kobanê'nin özgürleştirildiği günde DAİŞ'e bir darbe daha
13:09 Kürt Dil Platformu’ndan seçmeli ders açıklaması
13:08 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalanlar kaybedecek