Fincancı: Bakanlık iktidarın hikayesine ortaklık ediyor

img

ANKARA - Vakalar ve aşılama konusunda şeffaf ve tutarlı adımlar atılmadığını belirten TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı’nın iktidarın hikayesine ortaklık ettiğini söyledi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını günlük vaka sayıları 70 bini aştı. Özellikle Omicron varyantının görülmesiyle birlikte ülkedeki vaka sayısı önüne geçilmez bir hal alırken tam aşılanma sayısı da Türkiye’de hala yeterli sayıya ulaşmadı. Sağlık Bakanlığı son olarak, vakaların iki katına çıktığı dönemde, virüsü belirlemede kullanılan PCR testlerinin yalnızca semptomlu kişilere uygulanacağı yönünde açıklamalarda bulundu.  
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, koronavirüste (Kovid-19) gelinen noktayı, aşılama çalışmalarını ve TTB’nin taleplerini değerlendirdi.
 
Fincancı, salgının başından bugüne kadar geçen sürede, yönetememe durumu yaşandığını belirtti. Güvenlikçi politikalarla salgının yönetilemeyeceğini söyleyen Fincancı,“Belirli saatler aralığında canlı müzik yapma yasağı getirilmesi gibi salgınla doğrudan ilişkisi olmayan pek çok yöntem salgınla mücadele adı altında hayata geçirildi ve yaşamlarımıza dair müdahalelerde bulunuldu. Siyasi otorite, kendisi sorumluluk almayan ve bireye sorumluluk yükleyen bir yaklaşım sergiledi. ‘Maske, mesafe, hijyen’ dedi ama bunların uygulanmasıyla ilgili insanları bilinçlendirecek anlamlı bir çaba göstermedi” dedi.
 
‘AŞILAMADA DA ŞEFFAF DAVRANILMADI’
 
Fincancı, aşılama oranları verilirken de şeffaf olunmadığına dikkati çekerek, oranlarda yalnızca 18 yaş üstü aşı olanların oranlarının verildiğini söyledi. Bu oranların gerçeği yansıtmadığını belirterek Fincancı, 5 yaş üstü çocukların da aşılanabileceğinin altını çizdi. Fincancı özellikle Delta varyantının çok bulaşıcı olduğunu ve toplumun en az yüzde 80’ninin bağışıklanması gerektiğini belirtti. Fincancı, “Türkiye’de aşılama oranlarının yaş ve özellikle bilmediğimiz aşılama oranlarını bilmediğimiz göçmenleri de düşündüğümüzde yeterli olmadığını biliyoruz. Şimdi çok daha tehlikeli bir varyant olan Omicron ile karşı karşıyayız. Ama siyasi otorite ne gereken önlemleri alma konusunda adım atacak gibi görünüyor ne de aşılamayı hızlandıracak gibi görünüyor. Hala ‘hastanelerimizin doluluk oranlarının fazla olmayacağı ve Omicron’un hafif atlatıldığı’ bilgisiyle toplumda da duyarlılık konusunda ciddi eksiklikler yaratılıyor” diye konuştu.
 
‘AŞI ÜRETMEK ÖNEMLİ AMA…’
 
Turkovac üzerinden TTB'nin hedef alınmasını değerlendiren Fincancı, “Tabi kendi aşımızı üretmemiz çok kıymetli fakat şurayı da unutmayalım. Biz en başında aşının milleti olmayacağını söylemiştik. Çünkü biliyorsunuz ‘Çin aşısı kalitesizdir’ gibi toplumda böyle kaygılar oluşmuştu. Önemli olan güvenli olup olmadığı ve nitelikli olup olmadığı şeklinde toplumu aydınlatmaya çalışmıştık. Kendi aşımızı üretmek çok önemli. Dünyaya da katkısı var tabii ki” dedi.
 
Fincancı, Turkovac ile Sağlık Bakanlığı’nın toplumda tereddüt oluşturacak açıklamalar yaptığına işaret etti. Fincancı, Turkovac ile ilgili bilgilerin yeterli düzeyde olmadığını ve yeterli veri paylaşılmadığını söyledi. Önemli olanın aşının nasıl bir çalışma sonucu ortaya çıktığı olduğunun altını çizen Fincancı, şöyle devam etti: “Önceki aşılara baktığımızda uzun soluklu ve bağımsız heyetler tarafından gerçekleştirilen tartışmalarla açığa çıkmış onay süreçlerini görüyoruz. Örneğin Biontec’in FTA onay sürecinde herkesin katılıp soru yöneltebildiği 9 saatlik bir canlı video yayını yapıldı. Daha öncesinde de bilimsel raporlar kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bilimsel ortamlarda paylaşılmıştı. Türkovac’ta ise paylaşılmış bilimsel bir yayın veya rapor söz konusu değil. Sonra birden aslında 40 bin hedefledikleri gönüllü sayısı bulunmadan; siyasi otoriter istediği için bin 172 vakayla bir açıklama yaptılar. Bu açıklama sadece bir basın açıklamasıydı. Bu siyasi otoriterin başarı hikayesine ortaklık etmektir ama bu ortaklık çok da ak pak bir ortaklık değil maalesef.”
 
AŞI KARŞITLIĞI
 
İktidarın ve Sağlık Bakanlığı’nın aşılama konusunda ilkeli ve tutarlı adımlar atmadığını söyleyen Fincancı, aşının yaygınlaştırılması için gerekenlerin hala yapılmadığını belirtti. Fincancı, aşı karşıtlarına pirim verilebilecek açıklamaların tekrarlandığını hatırlatarak,“Bununla birlikte ‘yerli ve milli’ aşı olan Türkovac’ı göklere çıkaran, bilim insanlarına hızla açıklama yapma zorunluluğu getirip bilimsel olmayan yaklaşımları sergileyen bir tutumla bir tereddüt daha oluşturmuş oldular. Aşı karşıtlarına yönelik herhangi bir adım atılmazken, aşıyı yaygınlaştırmak için de etkili adımlar atmadılar. Biz okullarda aşılama geleneği olan bir ülkeyiz ve bu konuda pek çok sağlık sorununu ortadan kaldırabildik. Fakat okullarda aşılama hiç gündeme dahi gelmedi. Oysa toplumca çocukların aşılanmasına ihtiyaç vardı” dedi.
 
PCR TESTİ UYGULAMALARI
 
Türkiye’de temaslı takibi olmadığına da değinen Fincancı, PCR testinin bu yönde nasıl ve hangi düzlemde yapılacağının önemli olduğunu vurguladı. Filyasyon ekiplerinin ilaç dağıtmadan öteye geçmediğini kaydeden Fincancı, şunları kaydetti: “Zaten ilaçların da etkili olmadığını biz başından beri söyledik. Sağlık Bakanlığı da ısrarla filyasyon ekipleri aracılığıyla ilaç dağıtmaya devam etti. Uzun süredir temaslılardan test uygulaması oldukça geride kalmıştı. Çok ciddi belirtisi olmadan, yakınmaları olmadan insanlara PCR testi yapılmıyordu. İnsanlar PCR testi talep ettiğinde, yakınmaları olmasa bile bunları belirtmek zorunda kalıyordu. Uygulamada PCR testi ile ilgili bir sınırlılık zaten hep vardı. Şimdi bunu kayıt altına almış oldular.
 
HIZLI ANTİJEN TESTİ
 
Biz özellikle salgının başlangıcında önlem alınabilmesi için yaygın test yapılması gerektiğini ısrarla ifade etmiştik. Elimizde hızlı antijen testleri var. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunan insanların bu testlerle kendilerini değerlendirip böylece önlem almasına olanak sağlıyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda bu testler evlere bırakılıyor ve işe ya da okula gitmeden önce insanlar bu testleri yaparak gidiyorlar. Önlemlerin alınması için, PCR gibi uzun soluklu bir çalışma gerektiren ve laboratuar yükünü arttıran önlemler yerine hızlı antijen testlerinin hayata geçirilmesi söz konusu olabilirdi.”
 
YENİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ MODELİ
 
Fincancı, TTB olarak pandemiyle mücadele kapsamında çalışmalar sürdürmeye devam ettiklerini aktararak, “Geçen yıl demiştik ki artık pandemiler çağındayız. Çünkü ekosistemi ciddi anlamda tahrip ediyoruz. Dolayısıyla pandemiler kaçınılmaz. O yüzden izleme faaliyetimizi pandemide çalışma grubuna dönüştürmüştük. Sadece izlemek değil bunu yanı sıra önümüzdeki dönem nasıl önlemler almak gerekir diye birlikte konuşalım diye hedefledik ve bu çalışmalarımız devam ediyor. Geçen yıl uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmiştik. Ekosistemi, ekonomik koşulları, eşitsizlikleri, pandeminin sermaye tarafından fırsata çevrilmesine karşın emekçilerin atacakları adımları ele alan bir sempozyumdu. Bu dönemde de tabii hem bu çalışmalar hem de toplumu aydınlatan çalışmalarımız ve sağlık sitemini ele alarak Türkiye’de sağlıkta dönüşüm adı altında özelleştirmeye yönelmiş ve sağlığın anlamlı bir biçimde koruyucu hekimlik temelinde şekillenmesinin önüne geçmiş yaklaşıma karşı koruyucu hekimliği ve birinci basamağı önceleyen yeni bir sağlık sistemi modeli üzerinde de çalışıyoruz ve önümüzdeki dönemde de bunlarla ilgili raporlar da yayınlayacağız” şeklinde konuştu.
 
MA / Berna Kişin

Diğer başlıklar

27/05/2022
22:11 Dersim’de gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
21:59 Zirgan ve Til Rifet’e saldırı
21:50 Çalınan ‘Koç Başlı Mezar Taşı’ bulundu
21:43 HDK'den İzmir'de çok dilli konser
21:31 Tatvan Kaymakamlığı Kürtçe tiyatro oyununu iptal etti
19:08 İskenderun’da şüpheli kadın ölümü
19:04 ‘Hakkımız olanı alacağız’ kampanyasına yoğun ilgi
19:00 Adana’da KESK'li emekçilerden açıklama
18:49 DBP ve DTK'den çağrı: Ulusal birlik ruhuyla kazanımları koruyalım
18:31 Rıza Bey Apartmanı davasına 4 sanık daha eklendi
18:21 Deniz Poyraz davasında reddi hakim talebi reddedildi
18:07 ŞPO’dan katledilen Varol ve Akın için açıklama: Öfkeliyiz!
17:51 Bölgede doğa talanı sürüyor
17:48 Diyarbakır Barosu'ndan Kürtçe konserlerin yasaklanmasına tepki
17:40 TBB Başkanı Sağkan: Baskıcı rejimler güçlü avukatlık istemez
16:51 Zeki Çelebi'nin ağabeyi: Mücadele bayrağını başarıya ulaştıracağız
16:37 Sınır ötesinde 18 asker yaşamını yitirdi
16:35 KESK çalıştayında farklı demokrasi modelleri tartışıldı
16:14 İmamoğlu’nun ziyaretinde bir kadın gözaltına alındı
15:47 Vanlılardan CHP’li belediye başkanlarına: Belediye başkanımız nerede?
15:41 Türk-İş: Açlık Sınırı 6 bin 17 TL
15:29 Gazeteci örgütlerinden sanal medya yasasına tepki: Reddediyoruz
15:26 Çimento fabrikasına verilen ruhsatın iptali istendi
15:17 Antep Adliyesi'nde Adalet Nöbeti
15:10 Öğrenciler Kürtçe yasaklarını protesto etti
15:07 Hazna Sü’yü zırhlı araçla katleden uzman çavuş yine tutuklanmadı
14:38 ‘Oğlumun cezaevinde ölmesini istemiyorum’
14:24 Sıddık Uğur’un ölümüne ilişkin araştırma yaptınız mı?
14:16 İBB binasının yıkımına itiraz
14:14 Bakanlık onaylı Kürtçe kitaplar tutuklulara verilmiyor
14:01 Dersim’de öğrenciler darp edilerek gözaltına alındı
13:45 Bamernê'de tanıklar 'Türkiye' dedi, KDP medyası çarpıttı
12:57 Bamernê açıklaması: Provokasyonlarla savaş zemini yaratılıyor
12:49 Yıldırım AİHM kararına rağmen tahliye edilmedi
12:43 İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Hasta tutuklular ölüme terk edildi
12:07 EŞİK’ten sanata yönelik yasaklara tepki: Özgürlüğü savunuyoruz
12:05 Efrinli tutuklular: Bize yapılan haksızlığı kimseye duyuramadık
11:59 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:57 Furkan Vakfı üyelerinden adalet talebi
11:39 Öcalan’ın avukatı Uysal’ın duruşması görüldü
11:37 CHP’li Torun: İradenin kayyımlara teslim edildiği düzeni kabul etmiyoruz
11:32 Şenyaşar ailesi: Onuru ve gücü direnenler bilir
11:23 Şişli’de biri kadın 3 kişi ölü bulundu
11:12 Kilyos Mezarlığı dosyası AİHM’e taşındı
11:08 CHP’nin çalıştayı öncesi sokaklara Menderes afişleri asıldı
10:23 Mersin’de ev baskınları: 2 gözaltı
09:49 İzmir'de bir kadın katledildi, Van'da şüpheli ölüm
09:39 AKP 27 Mayıs Darbesi politikalarını uyguluyor
09:36 Cezaevinde yaşamını yitiren Uğur’un vücudunda işkence izleri
09:12 Her bombardımanda aynı acıyı yaşıyorlar
09:12 Kadınlar Faraşîn’den seslendi: Saldırılara karşı birlik olalım
09:11 Dede: Kobanê Davası’nda seçim öncesi karar çıkarılmaya çalışılıyor
09:10 Emniyet Aksem'in yaşamını yitirdiği yeri yasadışı kullanmış!
09:09 Çevirmen: Amacımız çözüm önerileriyle yola çıkmaktır
09:08 Av. Dakalı: İmralı'daki tecrit yüzyıldır Kürtlere uygulanan tecrittir
09:06 12 yıldır cezaevi yollarında: Kürt’üz baş eğmeyeceğiz
09:05 7 parti ve oluşum cephesinde ‘Demokrasi Belgesi’ hazırlığı
09:03 Kayyım AKP’linin ruhsatsız yapısına göz yumdu, ‘hayırlı olsun’a gitti
09:02 Koza üreticileri: Bırakma noktasına geldik
09:00 Vanlılar: İktidar, tüm kaynakları Kürt karşıtı savaşa yatırıyor
09:00 27 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
08:44 Çelebi’nin cenazesi Van’da son yolculuğuna uğurlandı
26/05/2022
23:01 Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüştü
22:53 Gözaltında işkenceye uğrayan tutuklu anneleri hastaneye kaldırıldı
22:08 AKP ve MHP’nin ‘sosyal medya’ teklifi Meclis’te
21:09 MGK’de Rojava’ya saldırı sinyali
21:01 ODTÜ’lü öğrencilerden geleneksel devrim yürüyüşü
20:35 Bamernê’de SİHA saldırısı: 2 çocuk katledildi
20:17 Benzin ve motorine yeni zam
20:07 Bankacılık kanunu Meclis’te kabul edildi
20:03 Kürt sanatçılara yönelik konser engeli Meclis gündeminde
19:26 Şişli’de ‘Hakkımız olanı alacağız’ standı açıldı
18:54 Çelebi'nin cenazesi Van'a uğurlandı
18:42 Nihat Kazanhan’ı katleden polislerin davası yeniden görülecek
18:27 HDP Kapatma Davası’nda ek deliller tebliğ edildi
17:46 Antep’te vurulan kişi yaşamını yitirdi
17:44 ‘Şırnak’ta yaşanan olayların takipçisi olacağız’
17:14 Çiçek ve Yavic’in ilk duruşması görüldü
17:09 CHP'li Karaca: İktidar çiftçinin 50 milyarını aldı
17:03 TÖB-DER süreci AİHM’e taşındı
16:58 Munzur Üniversitesi öğrencilerinden TÜGVA protestosu
16:21 Batman’da 5 kişi serbest bırakıldı - YENİLENDİ
15:35 Ekonomist Şahinöz: MB ekonomiyi krize sürüklüyor
15:25 Tecavüz faili öğretmenden ‘iffet’ savunması
15:10 Tutuklu yakınları: Cezaevindeki ölümlerin sorumlusu devlettir
14:55 Gazetecilerin davasında ‘dosyanın incelenmesi’ kararı
14:45 ‘Adalet isteyenlerin ortak mücadeleden başka yolu yok’
14:29 MB faizi sabit tuttu
13:51 Kürt Ulusal Kadın Kongresi için inisiyatif oluşturuldu
13:49 Beyaz Miting Anıtpark'ta yapılacak: Emeğimize ve geleceğimize sahip çıkalım
13:42 Aynur Doğan ve Mem Ararat’ın konserleri iptal edildi
13:20 TMMOB Genel Kurulu'nda ortak mücadele vurgusu
13:17 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
13:07 Yerel mahkeme Yargıtay’ın kararına direndi ama tutuklamadı
13:05 Ormanlık alanda yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:02 Tutuklu yakınları: Çözüm bulun
12:47 Müslim: Saldırı Rojava'ya değil Kürt halkına karşı savaştır
12:46 AKP’li belediye Ana Meryem Türbesi’ni yıktı
11:58 Günay: Muhalefet kirli savaş politikalarına karşı çıkmalı
11:48 Şenyaşar ailesi: Savcıları hakka davet ediyoruz