Fincancı: Bakanlık iktidarın hikayesine ortaklık ediyor

img

ANKARA - Vakalar ve aşılama konusunda şeffaf ve tutarlı adımlar atılmadığını belirten TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı’nın iktidarın hikayesine ortaklık ettiğini söyledi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını günlük vaka sayıları 70 bini aştı. Özellikle Omicron varyantının görülmesiyle birlikte ülkedeki vaka sayısı önüne geçilmez bir hal alırken tam aşılanma sayısı da Türkiye’de hala yeterli sayıya ulaşmadı. Sağlık Bakanlığı son olarak, vakaların iki katına çıktığı dönemde, virüsü belirlemede kullanılan PCR testlerinin yalnızca semptomlu kişilere uygulanacağı yönünde açıklamalarda bulundu.  
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, koronavirüste (Kovid-19) gelinen noktayı, aşılama çalışmalarını ve TTB’nin taleplerini değerlendirdi.
 
Fincancı, salgının başından bugüne kadar geçen sürede, yönetememe durumu yaşandığını belirtti. Güvenlikçi politikalarla salgının yönetilemeyeceğini söyleyen Fincancı,“Belirli saatler aralığında canlı müzik yapma yasağı getirilmesi gibi salgınla doğrudan ilişkisi olmayan pek çok yöntem salgınla mücadele adı altında hayata geçirildi ve yaşamlarımıza dair müdahalelerde bulunuldu. Siyasi otorite, kendisi sorumluluk almayan ve bireye sorumluluk yükleyen bir yaklaşım sergiledi. ‘Maske, mesafe, hijyen’ dedi ama bunların uygulanmasıyla ilgili insanları bilinçlendirecek anlamlı bir çaba göstermedi” dedi.
 
‘AŞILAMADA DA ŞEFFAF DAVRANILMADI’
 
Fincancı, aşılama oranları verilirken de şeffaf olunmadığına dikkati çekerek, oranlarda yalnızca 18 yaş üstü aşı olanların oranlarının verildiğini söyledi. Bu oranların gerçeği yansıtmadığını belirterek Fincancı, 5 yaş üstü çocukların da aşılanabileceğinin altını çizdi. Fincancı özellikle Delta varyantının çok bulaşıcı olduğunu ve toplumun en az yüzde 80’ninin bağışıklanması gerektiğini belirtti. Fincancı, “Türkiye’de aşılama oranlarının yaş ve özellikle bilmediğimiz aşılama oranlarını bilmediğimiz göçmenleri de düşündüğümüzde yeterli olmadığını biliyoruz. Şimdi çok daha tehlikeli bir varyant olan Omicron ile karşı karşıyayız. Ama siyasi otorite ne gereken önlemleri alma konusunda adım atacak gibi görünüyor ne de aşılamayı hızlandıracak gibi görünüyor. Hala ‘hastanelerimizin doluluk oranlarının fazla olmayacağı ve Omicron’un hafif atlatıldığı’ bilgisiyle toplumda da duyarlılık konusunda ciddi eksiklikler yaratılıyor” diye konuştu.
 
‘AŞI ÜRETMEK ÖNEMLİ AMA…’
 
Turkovac üzerinden TTB'nin hedef alınmasını değerlendiren Fincancı, “Tabi kendi aşımızı üretmemiz çok kıymetli fakat şurayı da unutmayalım. Biz en başında aşının milleti olmayacağını söylemiştik. Çünkü biliyorsunuz ‘Çin aşısı kalitesizdir’ gibi toplumda böyle kaygılar oluşmuştu. Önemli olan güvenli olup olmadığı ve nitelikli olup olmadığı şeklinde toplumu aydınlatmaya çalışmıştık. Kendi aşımızı üretmek çok önemli. Dünyaya da katkısı var tabii ki” dedi.
 
Fincancı, Turkovac ile Sağlık Bakanlığı’nın toplumda tereddüt oluşturacak açıklamalar yaptığına işaret etti. Fincancı, Turkovac ile ilgili bilgilerin yeterli düzeyde olmadığını ve yeterli veri paylaşılmadığını söyledi. Önemli olanın aşının nasıl bir çalışma sonucu ortaya çıktığı olduğunun altını çizen Fincancı, şöyle devam etti: “Önceki aşılara baktığımızda uzun soluklu ve bağımsız heyetler tarafından gerçekleştirilen tartışmalarla açığa çıkmış onay süreçlerini görüyoruz. Örneğin Biontec’in FTA onay sürecinde herkesin katılıp soru yöneltebildiği 9 saatlik bir canlı video yayını yapıldı. Daha öncesinde de bilimsel raporlar kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bilimsel ortamlarda paylaşılmıştı. Türkovac’ta ise paylaşılmış bilimsel bir yayın veya rapor söz konusu değil. Sonra birden aslında 40 bin hedefledikleri gönüllü sayısı bulunmadan; siyasi otoriter istediği için bin 172 vakayla bir açıklama yaptılar. Bu açıklama sadece bir basın açıklamasıydı. Bu siyasi otoriterin başarı hikayesine ortaklık etmektir ama bu ortaklık çok da ak pak bir ortaklık değil maalesef.”
 
AŞI KARŞITLIĞI
 
İktidarın ve Sağlık Bakanlığı’nın aşılama konusunda ilkeli ve tutarlı adımlar atmadığını söyleyen Fincancı, aşının yaygınlaştırılması için gerekenlerin hala yapılmadığını belirtti. Fincancı, aşı karşıtlarına pirim verilebilecek açıklamaların tekrarlandığını hatırlatarak,“Bununla birlikte ‘yerli ve milli’ aşı olan Türkovac’ı göklere çıkaran, bilim insanlarına hızla açıklama yapma zorunluluğu getirip bilimsel olmayan yaklaşımları sergileyen bir tutumla bir tereddüt daha oluşturmuş oldular. Aşı karşıtlarına yönelik herhangi bir adım atılmazken, aşıyı yaygınlaştırmak için de etkili adımlar atmadılar. Biz okullarda aşılama geleneği olan bir ülkeyiz ve bu konuda pek çok sağlık sorununu ortadan kaldırabildik. Fakat okullarda aşılama hiç gündeme dahi gelmedi. Oysa toplumca çocukların aşılanmasına ihtiyaç vardı” dedi.
 
PCR TESTİ UYGULAMALARI
 
Türkiye’de temaslı takibi olmadığına da değinen Fincancı, PCR testinin bu yönde nasıl ve hangi düzlemde yapılacağının önemli olduğunu vurguladı. Filyasyon ekiplerinin ilaç dağıtmadan öteye geçmediğini kaydeden Fincancı, şunları kaydetti: “Zaten ilaçların da etkili olmadığını biz başından beri söyledik. Sağlık Bakanlığı da ısrarla filyasyon ekipleri aracılığıyla ilaç dağıtmaya devam etti. Uzun süredir temaslılardan test uygulaması oldukça geride kalmıştı. Çok ciddi belirtisi olmadan, yakınmaları olmadan insanlara PCR testi yapılmıyordu. İnsanlar PCR testi talep ettiğinde, yakınmaları olmasa bile bunları belirtmek zorunda kalıyordu. Uygulamada PCR testi ile ilgili bir sınırlılık zaten hep vardı. Şimdi bunu kayıt altına almış oldular.
 
HIZLI ANTİJEN TESTİ
 
Biz özellikle salgının başlangıcında önlem alınabilmesi için yaygın test yapılması gerektiğini ısrarla ifade etmiştik. Elimizde hızlı antijen testleri var. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunan insanların bu testlerle kendilerini değerlendirip böylece önlem almasına olanak sağlıyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda bu testler evlere bırakılıyor ve işe ya da okula gitmeden önce insanlar bu testleri yaparak gidiyorlar. Önlemlerin alınması için, PCR gibi uzun soluklu bir çalışma gerektiren ve laboratuar yükünü arttıran önlemler yerine hızlı antijen testlerinin hayata geçirilmesi söz konusu olabilirdi.”
 
YENİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ MODELİ
 
Fincancı, TTB olarak pandemiyle mücadele kapsamında çalışmalar sürdürmeye devam ettiklerini aktararak, “Geçen yıl demiştik ki artık pandemiler çağındayız. Çünkü ekosistemi ciddi anlamda tahrip ediyoruz. Dolayısıyla pandemiler kaçınılmaz. O yüzden izleme faaliyetimizi pandemide çalışma grubuna dönüştürmüştük. Sadece izlemek değil bunu yanı sıra önümüzdeki dönem nasıl önlemler almak gerekir diye birlikte konuşalım diye hedefledik ve bu çalışmalarımız devam ediyor. Geçen yıl uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmiştik. Ekosistemi, ekonomik koşulları, eşitsizlikleri, pandeminin sermaye tarafından fırsata çevrilmesine karşın emekçilerin atacakları adımları ele alan bir sempozyumdu. Bu dönemde de tabii hem bu çalışmalar hem de toplumu aydınlatan çalışmalarımız ve sağlık sitemini ele alarak Türkiye’de sağlıkta dönüşüm adı altında özelleştirmeye yönelmiş ve sağlığın anlamlı bir biçimde koruyucu hekimlik temelinde şekillenmesinin önüne geçmiş yaklaşıma karşı koruyucu hekimliği ve birinci basamağı önceleyen yeni bir sağlık sistemi modeli üzerinde de çalışıyoruz ve önümüzdeki dönemde de bunlarla ilgili raporlar da yayınlayacağız” şeklinde konuştu.
 
MA / Berna Kişin

Diğer başlıklar

17:44 Ölüm orucundaki Balaç yeniden cezaevine gönderildi
16:59 Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenlere saldırı
16:56 Zihinsel engelli gençten 4 gündür haber alınamıyor
16:27 ‘En güçlü özsavunma aracı örgütlülüktür’
16:10 TJA Kadın Konferansı'nın sonuç bildirgesi: Hedef Öcalan’ın özgürlüğü - YENİLENDİ
15:51 Halkın Hukuk Bürosu: Balaç'ın nerede olduğunu bilmiyoruz
15:39 Hatice Ay’ın ailesine taziye ziyareti
14:40 Tekirdağ'da HDP'ye yoğun ilgi
14:29 İran'da protestolar 9’uncu gününde
13:56 İtalya'da Jîna Mahsa Amini eylemi
13:33 Sancar: Alternatif biziz, umut bizde
13:21 Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:53 Buldan: Yüreğimiz Jîna Amini için direnenlerin yanında
12:45 ÖHD kurulu hasta tutuklulara atfedildi
12:06 TJA'nın konferansı 2’nci gününde: Gücümüzü tarihimizden alıyoruz
11:31 Şenyaşar ailesi: Erdoğan, Urfa’daki zulmü neden görmüyor?
11:26 TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan: Tecrit kırılana kadar direneceğiz
10:56 Akre ve Amêdiyê’ye hava saldırısı
10:37 TJA Kadın Konferansı: Kadınlar sisteminizi yerle bir edecek
10:33 Abdullah Öcalan'dan 18 aydır haber alınamıyor
10:14 Hasta tutuklu Yapıcı'nın infazı yakıldı
09:57 Tutukluların temel ihtiyaçlarına ‘müfettiş’ engeli
09:23 Derik’teki kazanın bilirkişi raporu: Şoförler suçlu, Cengiz Holding kusursuz!
09:12 Kadınlar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünde ısrarcı
09:11 TJA'dan 4’üncü Kadın Konferansı
09:11 ‘Jin, jiyan, azadî’ kadın felsefesine dönüştü'
09:09 Antalya S Tipi Cezaevi'nde tutukluya ölüm tehdidi
09:08 Heykeltraş Orhan: Her sorun sanatçının belleğinde yer edinmeli
09:07 Konserleri yasaklanan Akkaya: 90’lı yıllara döndük
09:07 Mehmet Emin Özkan’ın kızı: Telefonu tutamadığı için iletişim kuramadık
09:01 Gazeteci Mehbub: Rojava’daki devrim İranlı kadınlara ilham veriyor
09:00 25 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
24/09/2022
23:30 Gençlerden Abdullah Öcalan’a özgürlük yürüyüşü
23:21 Şarkılarını Jina Mahsa Amini için söyledi
22:35 ŞanoWan Tiyatro Festivali Serbaz ile devam etti
21:19 Gençler Jina Mahsa Amini için yürüdü
20:17 Kadınlardan Rojhilat isyanına ortak olma çağrısı
19:39 Annesi Aliye Kiye’yi Kürtçe kilamlarla uğurladı
18:45 İran Bradost’u bombaladı
18:40 İran’da katledilenlerin sayısı 54’e yükseldi
18:29 Jina Amini’nin katledilmesi Hewler’de protesto edildi
17:55 Hacer Sucin son yolculuğuna uğurlandı
17:36 Ermenistan’ın MİT’e teslim ettiği Çiçek’in ailesi: Çocuğumuzdan haber alamıyoruz
17:27 Türkdoğan: Otoriter politikalar göçe zorluyor
16:58 ‘Mülteciler insani olmayan koşullarda tutuluyor’
16:46 Pink Floyd üyesi Roger Waters'dan Jina Amini mesajı
16:45 MKGP ve DFG’den İran rejimine: Gazetecileri serbest bırakın
16:36 F Oturumu: Hüseyin Durmaz tahliye edilsin
16:31 Anter: Kitabı okuyanlar Apê Musa’nın bilinmeyen yanlarını öğrenecek
16:18 Emek ve Özgürlük İttifakı: Ortak mücadele demokratikleşmenin adımı olacak
16:02 İranlı aktivist Hossein Ronaghi ve avukatları tutuklandı
15:52 Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı açıkladı: Çözüm için geliyoruz
15:40 Savaşa karşı sempozyum: Mültecilere nefret söylemine çözüm bulunamıyor
15:39 Hasta tutuklu Yusufoğlu’nun hastane sevkleri yapılmıyor
15:20 Cumartesi Anneleri: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam edeceğiz
15:16 DEVA Partisi’nden Aslan: Kürtlerin oyunu alamayan cumhurbaşkanı seçilemez
15:12 Amedspor taraftar grupları yurttaşları maça davet etti
15:10 ‘KHK’lar gidene kadar mücadeleye devam edeceğiz’
15:00 Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim
14:58 Kadınlar meydanlarda: Özgür dünyayı birlikte inşa edeceğiz
14:55 ‘Cezaevindeki ölümler siyasi cinayettir’
14:55 Eşini katleden polis öldü
14:46 Bitlis Cezaevi’nde ilaçların kullanma tarihinin geçtiği tespit edildi
14:32 Eğitim emekçilerinden kariyer sınavı tepkisi
14:24 Rejim güçleri İranlı aktivist Ronaghi’yi darp etti
14:20 Eğitim Sen’den çağrı: ÖMK İptal edilsin
14:08 TÜM BEL-SEN’den Sayıştay’a: Usulsüzlükleri, yolsuzlukları yargılayın
13:46 Ermenistan teslim etti, MİT ‘operasyonla yakaladık’ dedi
13:06 Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklular tekli hücrelerde tutuluyor
13:04 Xwebûn Gazetesi’ne el konulmasına tepki: Yazmaya devam edeceğiz
13:03 KNK, PJAK ve KODAR İran’daki gelişmeleri değerlendirdi
12:35 Zeliha Durmuş’u katleden erkek tutuklandı
12:33 Cizre’de bir polis eşini öldürdü
12:02 Sucin ve Kiye’nin cenazeleri ailelerine verildi
11:27 Şenyaşar ailesi: Bu gücün karşısında duranlar kaybedecek
11:26 Avukat Yılmaz: Abdullahı ülkesine geri gönderilirse, öldürülecek
11:01 İran’da direniş yayılıyor: Kürt kenti Şîno'da polis sokaklardan çekildi
10:59 Araçları karakolun yanında bulunan çift 25 yıldır kayıp!
10:37 Doğanoğlu: Zaman aşımı uygulaması hukuk güvenliğini ihlal ediyor
10:20 İran’daki protestocular: Tek talebimiz rejim değişikliği
09:44 Cezaevinde şüpheli ölüm: İntihar etmedi, katledildi
09:44 Pakistan’ı da Jîna Amini’yi de aynı zihniyet katletti
09:18 Muğla’da ekolojik talana karşı direniş sürüyor
09:16 Gazeteci Porgham: İran’da önemli bir eşik aşıldı
09:10 Batman Adliyesi’nde tahliye kararına müdahale!
09:04 Gençler özel savaşa karşı turnuvada birleşti
09:03 Tapulu evleri yıkılan yurttaşlar 3 yıldır mağdur ediliyor
09:02 Erdoğan’ın ‘tarihi’ yerleştirmesi: KYK yurdunda bodrum katına yatak konuldu
09:01 Cezaevinde uyuz salgını: Yönetim temizlik malzemelerine el koydu
09:00 24 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:58 Mazlum Abdi’den İran’daki protestolara destek
08:25 Ailenin direnişi sonuç verdi: Hatice Ay sloganlarla defnedildi
23/09/2022
22:24 Mersin'de 3 belediye çalışanı tutuklandı
22:21 Musa Anter Ödülleri: Kalemi hakikati yazmaya devam ediyor
21:46 7'nci gününe giren protestolar Loristan’a da yayıldı
21:39 İran’da gazeteciler ev baskınlarıyla gözaltına alındı
21:27 ŞanoWan 3. Tiyatro Festivali Amini’ye adandı
20:51 Cenazeler için başlatılan Adalet Nöbeti’ne sabaha kadar ara verildi
20:12 İklim örgütleri: Doğayı özgürleştirmek için mücadele edeceğiz
20:02 Wêjegeh Amed'te 'Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji' söyleşisi