Oluç: Konya katliamına dair çok sayıda soru var, araştırılmıyor

img

ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Dedeoğulları ailesinin katledilmesinin azmettiricisi ve planlayıcısının ortaya çıkarılmasını isteyerek, “Tetikçinin kimlerle görüştüğü belli değil. Bu konuda çok sayıda soru var ve araştırılmıyor” dedi. 

 
Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı saiklerle katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesinin kalan tek bireyi Çetin Dedeoğulları, amca Erdal Rifatoğulları ve dava avukatlarından Ebru Akkal, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti. Aile bireyleri, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile görüştü. 
 
Yapılan görüşmenin ardından Çetin Dedeoğulları, HDP Grup Başkanvekilleri Beştaş ve Oluç, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ile birlikte HDP Grup toplantı odasında açıklamalarda bulundu. 
 
 
OLUÇ: SALDIRILAR CİDDİYE ALINMADI
 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesine yönelik gerçekleşen ve 7 kişinin katledildiği katliamla ilgili konuşmak istediklerini belirterek, “Amca Erdal Rıfatoğlu ve Çetin Dedeoğulları aramızda. Aile 25 yıldır aynı mahallede yaşayan bir aile. Önce 12 Mayıs 2021’de ırkçı bir saldırı ile karşı karşıya kaldı, yaklaşık 60 kişilik ırkçı grup aileye saldırdı. Saldırıdan sonra ailenin koruma talebi oldu ama koruma talebi hem savcılık hem de emniyet tarafından ciddiye alınmadı. Aile kendi tedbirini aldı, evine kamera yerleştirdi, 30 Temmuz’da yapılan saldırıda 7 kişi katledildi” dedi. 
 
‘CEVAPSIZ ÇOK SAYIDA SORU VAR’
 
Duruşmaların devam ettiğini dile getiren Oluç, “Duruşma sürüyor, biz başından beri ırkçı saldırının azmettiricisi ve planlayıcısının kimler olduğunun ortaya çıkarılması gerektiğini söyledik. Ama duruşmanın akışı, azmettirici ve planlayıcıyı ortaya çıkaracak, durumda değil. Çok sayıda soru var ve bu soruların cevapları ortaya çıkarılmadı ve araştırılmadı. Tetikçinin silah ruhsatını kimden aldığı bile belli değil. Tetikçi dedim, tetikçi olduğu ihtimali çok yüksek. Bunun güçlü bir ihtimal olduğunu görüyoruz, aileler arası husumetten kaynaklanan bir olay değil, hazırlanmış planlanmış bir olayla karşı karşıya olduğumuzu ilk andan itibaren gördük. Tetikçinin katliamdan önce iki ayrı bankadan yüklü miktarda kredi aldığı görülüyor, kefil var mı yok mu, belli değil, işsiz bir insan nasıl bu kadar yüksek miktarda kredi alabiliyor. Tetikçinin katliamdan önce araba kiralayarak Ankara, İstanbul ve Bursa’ya gittiği belli, lüks otellerde kaldığı belli ama kimlerle görüştü belli değil. Bu araştırılmıyor. Bu konuda çok sayıda soru var ve araştırılmıyor” diye belirtti.
 
‘HUKUKİ VE SİYASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
 
Katil Mehmet Altun’un katliam öncesi telefonunun resetlediğini hatırlatan Oluç, “Tetikçi beli ama azmettirenler bu işin arkasında olanlar kimler. Bu konuda ciddi sorular var. Soruşturmanın genişletilmesi gerekiyor. Konya Cumhuriyet Başsavcısı ve konuyla ilgili savcılar meseleyi tetikçi ile sınırlayıp örtme çabası içindeler. Ailenin ve avukatların taleplerini dinledik. Konunun takipçisi olduğumuzu söyledik. 7 kişi katledilmiştir. Meselenin üstünün örtülmemesi gerekiyor bu konunun takipçisi olacağız hukuki olarak aileye her türlü desteği vereceğiz ve siyasi olarak konunun takipçisi olacağız. Ziyaretleri için teşekkürler ediyoruz. Bu konu şu açıdan önemli. Geçen yıl Konya Meram’da yaşandı bu olay. Kürt ailelere yönelik çeşitli illerde benzer saldırılar yaşanıyor, bu saldırıların ortadan kalkması ve nefret iklimine son verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Asıl azmettiriciler ve planlayıcılar ortaya çıkarılmadan olaylar devam ediyor. Bu konudaki hukuki ve siyasi mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.
 
DEDEOĞULLARI: SAVCILIK KATİLİN DEDİKLERİYLE SINIRLI
 
Ziyarete dair konuşan Çetin Dedeoğulları da şunları söyledi: “Beni kabul ettiğiniz ve dosyanın takipçisi olduğunuz teşekkür ediyorum. Her defasında bu dosyaya heyet, vekil gönderiyorsunuz. Takipçisi olduğunuzu görüyorum. Hem partilerin hem de insanların bu davanın takipçisi olmasını istiyorum. Aileme karşı olan insanlık dışı olaylardır. Bu olayın katilin söyledikleriyle sınırlı kalmaması ve araştırılması ve tamamı ile araştırılmalıdır. Savcılık bu konuda katilin söyledikleriyle sınırlı kalmış. Herhangi bir araştırma yapılmamış, avukatlarımız araştırıyorlar. Hem partilerin hem insanların hem medyanın bu olayın üstünde durup araştırmasını istiyorum. İnşallah adalet yerini bulacaktır. Dosyaya bakan savcıların, hakimlerin avukatların konuyu iyice araştırılması gerekiyor. Partiye teşekkür ediyorum beni kabul ettikleri için.”
 
BEŞTAŞ: CEZASIZLIK YENİ KATLİAMLARA YOL AÇIYOR
 
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Çetin Dedeoğulları ile uzun bir görüşme yaptıklarını belirtti. Davayı ilk andan itibaren yakından izlediklerini de sözlerine ekleyen Beştaş, “Büyük bir katliam, bir ailenin yok edilmesi karşısında hiçbir duyguyu ifade etmek mümkün değil. Kendisine başsağlığı diliyorum. Ailesine sevenlerine bize düşen geride kalanlara düşen geride kalanların gücü organizasyonu ortaya çıkarmak yani hakikati bulmaktır, yani yeni katliamları önlemektir. Yakın tarihimizde cezalandırılmayan her katliam yeni katliamların habercisi oluyor. Yeni katliamlara sebebiyet veriyor. Bunu Roboski'den biliyoruz. Cezasızlık yeni katliamların yaşanmasına neden oluyor” diye ekledi.
 
‘SAVCI SANIKLARLA ANLAŞMIŞ’
 
Dava dosyasında bir isteksizlik olduğuna işaret eden Beştaş, şöyle devam etti: “Bu katliama giden yolu araştıran Konya Başsavcısı ve emrindeki savcıların yeterince araştırma yapmadıklarını, delil toplamadıklarını görüyoruz. Katilin ifadesi ile sınırlı kalarak dava açmışlar. 12 Mayıs’ta aynı aileye karşı başka bir saldırı var ve orada 8 sanık var. Oradan iki sanık tutuklu kalmış. Savcı ve sanıklar anlaşmış. Savcı bu olayda birileri üstlenmiş diğerlerini serbest bırakalım demiş. Savcı ile saldırganlar arasında bir anlaşma olmuş ve saldırganlar serbest bırakılmış. Sonra ne olmuş 30 Temmuz'da katliam olmuş. Bu katliamı yapanlar adım adım serbest bırakılmıştır. 
 
‘MADDİ DELİL, ARKA PLAN ARANMADI’
 
Mehmet Altun bir tetikçi tıpkı Onur Gencer gibi. Mehmet Altun, Onur Gencer gibi çok para harcayan, lüks otellerde kalan bir vatandaş. Bu katliamı tek başına gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Biliyoruz ki bir kişi tek başına böyle bir katliamı gerçekleştiremez. Başsavcılık katili koruyarak, HTS kayıtlarını bile dosyaya koymamış. Daha da vahimi eve konulan kamera var. Kamera kayıtlarından bu katliam ortaya çıktı. Düşünün o kamerayı koymasalar o bir kişiyi bile tutuklamayacaklardı. Ailenin kendi arasındaki Whatsapp konuşmaları bu işin nasıl olduğunu ortaya çıkardı. Dosyaya konulan HTS kayıtlarının yeterli olmadığını söylüyoruz. Burada maddi delil, arka plan aranmamış. İktidar yetkileri ilk günden beri bu saldırı ‘ırkçı saldırı değildir’ açıklamalar yaptılar. Biz HDP olarak tabii ki bunun ırkçı bir saldırı olmasını istemeyiz. Ama bunun yolu ırkçılığı reddetmekten geçmiyor. Bir katliam ırkçılık ile yapılmışsa bunu reddetmekten geçmiyor. Tam tersine bunu engellemenin yolu Kürt ailelere yönelik yapılan ırkçı saldırıları cezalandırmaktan geçiyor.
 
MAKTULLER SALDIRIYA UĞRADI
 
Tıpkı diğer katliamlarda olduğu gibi burada organize ve örgütlü bir saldırı var. Bu aile bir yerden güç alıyor, dayanakları güçlü, buna güveniyorlar. Buna ilişkin vahim bir olay yaşandı duruşmada. Duruşma salonunda. Maktuller saldırıya uğradılar kolluk eliyle. Duruşma salonunda bulunan kolluk ailenin katile tepkisi sonucu polis içeri girerek aileye saldırdı. 5 kişi darp edildi 3 kişi de kafa kırıkları var. Biz iktidara soruyoruz? Bu katliam davasında katilleri korumak dışında bir göreviniz yok mu? Kimin tarafındasınız öldürülenlerin mi öldürülenlerin mi? Burada kolluğun tutumu tamamen yargılanan yani faillerin yanında oldukları yönündedir. Oysa hukuk ilkeleri mağduru daha çok korur. 
 
SAVCILARA ÇAĞRI
 
Bu duruşma ve davalar devam edecek. Sonuna kadar takip edeceğiz. Katliam davası 8 Şubat’ta yeniden görülecek. Biz Türkiye'deki bütün hukuk kurumlarını baroları, insan hakları örgütlerini, kadın kurumlarını, demokrasiden yana ırkçılığa karşısında olan herkesi Konya’da görmek istiyoruz, onları davet ediyoruz. Yeni katliamlar yaşanmasın diye hakikat ortaya çıksın diye Dedeoğullarının yanındayız. Savcılara da çağrı yapıyoruz; sizin göreviniz sanıkları korumak değil, delilleri ortaya koymaktır.”

Diğer başlıklar

10:40 ‘Kürt sorunun çözmek istiyorsanız, Öcalan ile görüşmeyi savunmalısınız’
10:15 Pınar Kızıl’ı katleden fail tutuklandı
10:03 Yüksekova'da yoğun hava hareketliliği
09:25 Heftanîn’de asker ve korucu krizi: Dayanacak güç kalmadı
09:14 Türkiye Musul çevresinde 40 askeri üs kurdu: Şengal nefessiz bırakılıyor
09:06 Batman kayyımı poster ve bayrağa 1 milyon 550 bin harcadı
09:06 DBB kayyımı sağlık alanını ticarileştirdi
09:05 Gülüm: Yasayla ‘erkeklik indirimi’ için yol gösterildi
09:04 Nudem Durak’tan sanatçılara dayanışma çağrısı
09:04 İran KDP’yi kıskaca aldı: Barzani’nin yargılanacağı mesajı verildi
09:03 Milli Park'ta dinamit patlatılıyor: Ekosistem yok ediliyor
09:00 26 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
08:08 Türkiye yeni saldırı başlattı, şiddetli çatışmalar yaşanıyor
00:48 Cezaevinde yaşamını yitiren Sıddık Uğur defnedildi
25/05/2022
22:36 Yaşamını yitiren Uğur Şırnak’a uğurlandı
20:51 Afganistan’da camiye saldırı: 5 ölü, 22 yaralı
20:15 ‘Nujiyan’ belgeselinin ilk gösterimi Şengal’de yapılacak
20:05 Beşiri Cezaevi'nde tutuklu Sıddık Uğur yaşamını yitirdi
20:03 Efrîn’de ‘demografinin değiştirilmesine’ karşı yürüyüş
19:35 Kayyımın yolsuzluktan tutuklanan sekreteri tahliye edildi
19:33 Demokrasi İttifakı bileşenlerinden imza kampanyası
18:37 Süleymaniye’de 25’inci Gelawêj Festivali başladı
18:31 Cudi ve Besta’da ağaç kıyımı sürüyor
18:29 Heftanîn’e top atışları
17:59 Adalet Nöbeti’ndeki ailelerden SODAP ve KAYY-DER’e ziyaret
17:53 Yemek Sepeti işçileri kazandı
17:08 Kırıklar Cezaevi'nde yeniden açlık grevine başlandı
16:17 Nuriye Gülmen’e 10 yıl hapis cezası
15:51 ÖHD ve HDP’den Şenyaşar ailesine ziyaret
15:10 Bursa’da bir kadın katledildi
15:03 İzmir Sağlık Platformu’ndan mitinge katılım çağrısı
14:52 Ebdulkerim Omer: Türk devleti varlığını Kürtlerin yokluğunda görüyor
14:51 Marmara Kent Konseyi Sözcüsü Şaman’ın duruşması görüldü
14:50 Ceylanpınar'da SMO kurşunuyla yaralanan kadına ambulans verilmedi
14:15 MEH: Ağaç kesimi savaş pratiğinin sonucudur
13:48 İHD: Turan yetkililerin ihmali sonucu yaşamını yitirdi
13:48 Yeni Yaşam’dan hashtag kampanyası
13:47 Mersin ve Adana'da 5 tutuklama, 2 gözaltı
13:37 Heftanîn Uludere’den bombalanıyor
13:20 Hasta tutuklular için yapılacak kitlesel açıklamaya katılım çağrısı
13:19 Gözaltında kaybetmelere ilişkin açıklama: Hesaplaşmak zorundayız
13:08 Tutuklu yakınları: Bu cinayetlere daha ne kadar sessiz kalacaksınız?
12:52 Ferit Şenyaşar: Yarım yamalak adalet istemiyoruz
12:42 Mahkeme kararı duruşma öncesinde yazdı
12:27 Savcı iki sanatçı için ceza istedi
12:26 ‘Her kesimin adalete olan açlığı ortaya çıktı’
12:20 Erkek şiddeti: Bir kadın, iki çocuk katledildi
12:20 TSK Heftanîn’e takıldı: Çıkılmaz bir cehennem
11:59 Zırhlı aracın ezdiği aileye açılan tazminat davası ertelendi
11:57 Kulp tecavüz davasında 5 yıldır eksikler tamamlanmadı!
11:40 Sınır hattına AFAD sevkiyatı
11:24 İstanbul’da şüpheli kadın ölümü
11:22 ÖHD’lilerin davası görüldü
10:54 Zap’ta 12 asker yaşamını yitirdi
10:43 KDP’ye kilamlarla tepki: Dört parçaya ihanet
10:17 Türkiye ekili alanları yakıyor
10:14 AYM’den Tuğluk için hak ihlali kararı
10:05 AYM’nin Tuğluk ve Tuncel kararına tepki: Siyasetin, yargıya döndüğü bir dönemdeyiz
10:04 Çukurca’dan sınır ötesine bombardıman
09:53 Emin Özkan’ın kızı: İletişim bitti, sadece birbirimize bakıyoruz
09:52 Kürt inkarcısı Cemal Gürsel’in adı Cizre’de bir sokağa verildi
09:52 Van’da ‘Haylo Dîsa Tevlîhev Bû’ oyunu sahnelendi
09:30 Milletvekili Gülüm: Kadınların yeni bir yaşam kurma iddiası var
09:26 Rûspîler dört parçaya seslendi: Saldırılara karşı birlik olalım
09:16 Cizre'ye atanan 4 kayyım aynı köprüyü 3'üncü kez ihaleye çıkardı
09:15 Av. Demirtepe: Tecrit Kürt sorununu çözümsüz bırakıyor
09:14 Avukat Sevimli: Kentlerin demografisinin değiştirilmesi şiddeti arttırıyor
09:13 Şeyh Said'in mezarı için İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi istendi
09:12 Tecrit siyaseti konferansta tartışılacak
09:11 Ankara Gar ve Suruç katliamı sanığı Bali’nin eşine beraat!
09:09 CHP’li Aydoğan: Türkiye savaş suçu yargılamasıyla karşı karşıya
09:08 Maden işçileri meslek hastalıklarıyla boğuşuyor
09:07 Koruma Kurulu kararına rağmen DEDAŞ trafoyu kaldırmıyor
09:06 Avukat Şakar: Kürt meselesinin çözümü için PKK yasağı kalkmalı
09:03 Gazeteci Bêcan: KDP baskıyla ayakta kalmaya çalışıyor
09:02 Sendikacı Dubbins: Kürt sorununu çözebilecek etik ve politik otoriteye sahip tek insan Öcalan’dır
09:00 25 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
24/05/2022
23:36 Denizli’de maden ocağında göçük - YENİLENDİ
23:27 Çin’de patlama: Çok sayıda ev çöktü
22:34 Çatışmada yaşamını yitiren Dilan İnan defnedildi
22:30 Kılıçdaroğlu: Ensar ve TÜRGEV yurt dışına para kaçırıyor
21:50 Cudi ve Gabar’da askeri hareketlilik
21:34 Urfa’da Hemşireler Günü kutlaması
20:45 Yaman'ın şüpheli ölümünde bir tutuklama
18:38 Yeni Yaşam Gazetesi 4’üncü yılını kutladı
17:58 Heftanîn’de askeri hareketlilik
17:13 Keskin ve Çapan yargılandı: Mahkeme cezayı az buldu
17:05 İntihar ettiği iddia edilen kadın yaşamını yitirdi
16:56 Musa Çelik cinayetinde keşif yapıldı
16:39 Sertip Şen’i katleden askerin duruşması görüldü
16:38 Finlandiya Dışişleri Bakanı: Heyetlerimiz yarın Ankara'ya gidecek
16:27 Sınır ötesinde bilanço ağırlaşıyor
15:46 Ezgi Mola’ya Musa Orhan’a hakaretten ceza
15:06 Kılıçdaroğlu: Toplu kaçış planı yürürlükte
14:58 BES üyesi iki KHK’liye 4 yıl 8 ay sonra ret kararı
14:53 Adalet Nöbeti: Devlet yasalarını uygulasın - YENİLENDİ
13:55 Tunceli Valisi Doku ailesinin görüşme talebini kabul etmedi
13:54 Hatun: Kayyımlar imar politikaları adı altında talan sistemi geliştirdi
13:39 17 yaşındaki Rabia Yaman’ın şüpheli ölümü
13:39 Ayakkabı İmalatı Çalışanları Derneği Başkanı’na patrondan saldırı