Oluç: Konya katliamına dair çok sayıda soru var, araştırılmıyor

img

ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Dedeoğulları ailesinin katledilmesinin azmettiricisi ve planlayıcısının ortaya çıkarılmasını isteyerek, “Tetikçinin kimlerle görüştüğü belli değil. Bu konuda çok sayıda soru var ve araştırılmıyor” dedi. 

 
Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı saiklerle katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesinin kalan tek bireyi Çetin Dedeoğulları, amca Erdal Rifatoğulları ve dava avukatlarından Ebru Akkal, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti. Aile bireyleri, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile görüştü. 
 
Yapılan görüşmenin ardından Çetin Dedeoğulları, HDP Grup Başkanvekilleri Beştaş ve Oluç, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ile birlikte HDP Grup toplantı odasında açıklamalarda bulundu. 
 
 
OLUÇ: SALDIRILAR CİDDİYE ALINMADI
 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesine yönelik gerçekleşen ve 7 kişinin katledildiği katliamla ilgili konuşmak istediklerini belirterek, “Amca Erdal Rıfatoğlu ve Çetin Dedeoğulları aramızda. Aile 25 yıldır aynı mahallede yaşayan bir aile. Önce 12 Mayıs 2021’de ırkçı bir saldırı ile karşı karşıya kaldı, yaklaşık 60 kişilik ırkçı grup aileye saldırdı. Saldırıdan sonra ailenin koruma talebi oldu ama koruma talebi hem savcılık hem de emniyet tarafından ciddiye alınmadı. Aile kendi tedbirini aldı, evine kamera yerleştirdi, 30 Temmuz’da yapılan saldırıda 7 kişi katledildi” dedi. 
 
‘CEVAPSIZ ÇOK SAYIDA SORU VAR’
 
Duruşmaların devam ettiğini dile getiren Oluç, “Duruşma sürüyor, biz başından beri ırkçı saldırının azmettiricisi ve planlayıcısının kimler olduğunun ortaya çıkarılması gerektiğini söyledik. Ama duruşmanın akışı, azmettirici ve planlayıcıyı ortaya çıkaracak, durumda değil. Çok sayıda soru var ve bu soruların cevapları ortaya çıkarılmadı ve araştırılmadı. Tetikçinin silah ruhsatını kimden aldığı bile belli değil. Tetikçi dedim, tetikçi olduğu ihtimali çok yüksek. Bunun güçlü bir ihtimal olduğunu görüyoruz, aileler arası husumetten kaynaklanan bir olay değil, hazırlanmış planlanmış bir olayla karşı karşıya olduğumuzu ilk andan itibaren gördük. Tetikçinin katliamdan önce iki ayrı bankadan yüklü miktarda kredi aldığı görülüyor, kefil var mı yok mu, belli değil, işsiz bir insan nasıl bu kadar yüksek miktarda kredi alabiliyor. Tetikçinin katliamdan önce araba kiralayarak Ankara, İstanbul ve Bursa’ya gittiği belli, lüks otellerde kaldığı belli ama kimlerle görüştü belli değil. Bu araştırılmıyor. Bu konuda çok sayıda soru var ve araştırılmıyor” diye belirtti.
 
‘HUKUKİ VE SİYASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
 
Katil Mehmet Altun’un katliam öncesi telefonunun resetlediğini hatırlatan Oluç, “Tetikçi beli ama azmettirenler bu işin arkasında olanlar kimler. Bu konuda ciddi sorular var. Soruşturmanın genişletilmesi gerekiyor. Konya Cumhuriyet Başsavcısı ve konuyla ilgili savcılar meseleyi tetikçi ile sınırlayıp örtme çabası içindeler. Ailenin ve avukatların taleplerini dinledik. Konunun takipçisi olduğumuzu söyledik. 7 kişi katledilmiştir. Meselenin üstünün örtülmemesi gerekiyor bu konunun takipçisi olacağız hukuki olarak aileye her türlü desteği vereceğiz ve siyasi olarak konunun takipçisi olacağız. Ziyaretleri için teşekkürler ediyoruz. Bu konu şu açıdan önemli. Geçen yıl Konya Meram’da yaşandı bu olay. Kürt ailelere yönelik çeşitli illerde benzer saldırılar yaşanıyor, bu saldırıların ortadan kalkması ve nefret iklimine son verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Asıl azmettiriciler ve planlayıcılar ortaya çıkarılmadan olaylar devam ediyor. Bu konudaki hukuki ve siyasi mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.
 
DEDEOĞULLARI: SAVCILIK KATİLİN DEDİKLERİYLE SINIRLI
 
Ziyarete dair konuşan Çetin Dedeoğulları da şunları söyledi: “Beni kabul ettiğiniz ve dosyanın takipçisi olduğunuz teşekkür ediyorum. Her defasında bu dosyaya heyet, vekil gönderiyorsunuz. Takipçisi olduğunuzu görüyorum. Hem partilerin hem de insanların bu davanın takipçisi olmasını istiyorum. Aileme karşı olan insanlık dışı olaylardır. Bu olayın katilin söyledikleriyle sınırlı kalmaması ve araştırılması ve tamamı ile araştırılmalıdır. Savcılık bu konuda katilin söyledikleriyle sınırlı kalmış. Herhangi bir araştırma yapılmamış, avukatlarımız araştırıyorlar. Hem partilerin hem insanların hem medyanın bu olayın üstünde durup araştırmasını istiyorum. İnşallah adalet yerini bulacaktır. Dosyaya bakan savcıların, hakimlerin avukatların konuyu iyice araştırılması gerekiyor. Partiye teşekkür ediyorum beni kabul ettikleri için.”
 
BEŞTAŞ: CEZASIZLIK YENİ KATLİAMLARA YOL AÇIYOR
 
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Çetin Dedeoğulları ile uzun bir görüşme yaptıklarını belirtti. Davayı ilk andan itibaren yakından izlediklerini de sözlerine ekleyen Beştaş, “Büyük bir katliam, bir ailenin yok edilmesi karşısında hiçbir duyguyu ifade etmek mümkün değil. Kendisine başsağlığı diliyorum. Ailesine sevenlerine bize düşen geride kalanlara düşen geride kalanların gücü organizasyonu ortaya çıkarmak yani hakikati bulmaktır, yani yeni katliamları önlemektir. Yakın tarihimizde cezalandırılmayan her katliam yeni katliamların habercisi oluyor. Yeni katliamlara sebebiyet veriyor. Bunu Roboski'den biliyoruz. Cezasızlık yeni katliamların yaşanmasına neden oluyor” diye ekledi.
 
‘SAVCI SANIKLARLA ANLAŞMIŞ’
 
Dava dosyasında bir isteksizlik olduğuna işaret eden Beştaş, şöyle devam etti: “Bu katliama giden yolu araştıran Konya Başsavcısı ve emrindeki savcıların yeterince araştırma yapmadıklarını, delil toplamadıklarını görüyoruz. Katilin ifadesi ile sınırlı kalarak dava açmışlar. 12 Mayıs’ta aynı aileye karşı başka bir saldırı var ve orada 8 sanık var. Oradan iki sanık tutuklu kalmış. Savcı ve sanıklar anlaşmış. Savcı bu olayda birileri üstlenmiş diğerlerini serbest bırakalım demiş. Savcı ile saldırganlar arasında bir anlaşma olmuş ve saldırganlar serbest bırakılmış. Sonra ne olmuş 30 Temmuz'da katliam olmuş. Bu katliamı yapanlar adım adım serbest bırakılmıştır. 
 
‘MADDİ DELİL, ARKA PLAN ARANMADI’
 
Mehmet Altun bir tetikçi tıpkı Onur Gencer gibi. Mehmet Altun, Onur Gencer gibi çok para harcayan, lüks otellerde kalan bir vatandaş. Bu katliamı tek başına gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Biliyoruz ki bir kişi tek başına böyle bir katliamı gerçekleştiremez. Başsavcılık katili koruyarak, HTS kayıtlarını bile dosyaya koymamış. Daha da vahimi eve konulan kamera var. Kamera kayıtlarından bu katliam ortaya çıktı. Düşünün o kamerayı koymasalar o bir kişiyi bile tutuklamayacaklardı. Ailenin kendi arasındaki Whatsapp konuşmaları bu işin nasıl olduğunu ortaya çıkardı. Dosyaya konulan HTS kayıtlarının yeterli olmadığını söylüyoruz. Burada maddi delil, arka plan aranmamış. İktidar yetkileri ilk günden beri bu saldırı ‘ırkçı saldırı değildir’ açıklamalar yaptılar. Biz HDP olarak tabii ki bunun ırkçı bir saldırı olmasını istemeyiz. Ama bunun yolu ırkçılığı reddetmekten geçmiyor. Bir katliam ırkçılık ile yapılmışsa bunu reddetmekten geçmiyor. Tam tersine bunu engellemenin yolu Kürt ailelere yönelik yapılan ırkçı saldırıları cezalandırmaktan geçiyor.
 
MAKTULLER SALDIRIYA UĞRADI
 
Tıpkı diğer katliamlarda olduğu gibi burada organize ve örgütlü bir saldırı var. Bu aile bir yerden güç alıyor, dayanakları güçlü, buna güveniyorlar. Buna ilişkin vahim bir olay yaşandı duruşmada. Duruşma salonunda. Maktuller saldırıya uğradılar kolluk eliyle. Duruşma salonunda bulunan kolluk ailenin katile tepkisi sonucu polis içeri girerek aileye saldırdı. 5 kişi darp edildi 3 kişi de kafa kırıkları var. Biz iktidara soruyoruz? Bu katliam davasında katilleri korumak dışında bir göreviniz yok mu? Kimin tarafındasınız öldürülenlerin mi öldürülenlerin mi? Burada kolluğun tutumu tamamen yargılanan yani faillerin yanında oldukları yönündedir. Oysa hukuk ilkeleri mağduru daha çok korur. 
 
SAVCILARA ÇAĞRI
 
Bu duruşma ve davalar devam edecek. Sonuna kadar takip edeceğiz. Katliam davası 8 Şubat’ta yeniden görülecek. Biz Türkiye'deki bütün hukuk kurumlarını baroları, insan hakları örgütlerini, kadın kurumlarını, demokrasiden yana ırkçılığa karşısında olan herkesi Konya’da görmek istiyoruz, onları davet ediyoruz. Yeni katliamlar yaşanmasın diye hakikat ortaya çıksın diye Dedeoğullarının yanındayız. Savcılara da çağrı yapıyoruz; sizin göreviniz sanıkları korumak değil, delilleri ortaya koymaktır.”

Diğer başlıklar

12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: Değişim için sandık başına CANLI BLOG
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz
15:10 Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
14:52 Hasta tutuklular Esmer ve Karagüzel için tahliye talebi
14:41 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan şahıs tutuklandı
14:41 'Mağduriyet edebiyatı yapanlar, en büyük mağduriyeti yaşatıyor'
14:39 F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Devrim Ayık serbest bırakılsın
14:16 14 Mayıs seçimlerinin istatistikleri
13:50 AKP’nin politik ekonomisi: Kara Pazartesi
13:42 Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
13:36 Örhan’ların failleri 29 yıldır yargılanmadı
13:09 İkinci tur seçim yasakları başlıyor
13:04 Eş genel başkanlar ve eş sözcüler seçim sonuçlarını Ankara'da takip edecek
12:25 28’inci yıl eyleminde Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
11:59 Demirtaş: Bu eli havada bırakmayın kardeşlerim
10:35 Kanaat önderleriyle buluşma: Oyumuzu kullanalım, sandıklara sahip çıkalım
10:16 Kadın örgütleri temsilcileri: Erdoğan’a oy yok
09:04 Mahkeme şiddet faili polislerin ‘geleceğini’ düşündü
09:02 Siyaset bilimci Güney: Güçlü ve iradeli katılımla sandığa gidelim
09:02 Avukat Yılmaz: Muhalefet hasta tutuklar için cesaretli davranmalı
09:02 Gulê Ana’nın vasiyeti mücadele oldu
09:01 İstanbul’dan son çağrı: Erdoğan’ı oylarımızla mahkum edelim
09:01 Tutuklunun sevk talebine 4 yıldır yanıt verilmiyor
09:00 Wan’dan sandık çağrısı: Bu ucube sistemi değiştirelim
09:00 27 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
26/05/2023
22:44 Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor
22:24 Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
22:11 Dûtax’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
21:59 Kılıçdaroğlu: Telekomünikasyon şirketleri SMS atmamı engelliyor
21:38 Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi
21:29 İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
21:27 Kanîreş’te gözaltına alınan 6 kişi serbest
21:24 AKP’li yöneticiler kullanılan oyların kanıtını istedi
21:21 Ankara’da ‘Kayıp’ film gösterimi
20:53 Yurt dışında oy verenlerin sayısı 1 milyon 900’ü aştı
20:38 Beraat kararına tepki yağdı: Suçları kapanmayacak, unutturmayacağız
20:12 Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri’nden sandığa gitme çağrısı
20:03 İsviçreli heyetten MKGP ve DFG'ye dayanışma ziyareti
19:58 Ahmet Türk Amed’te kanaat önderleri ile buluştu
19:51 Şirnex ve Mersin'de 14 tutuklama
19:35 Tekirdağ’da 21 HDK’li tutuklandı
19:25 JİTEM Davası: Mücadelemiz bugün tekrardan başladı
19:21 JİTEM Davası’nda 11 yılda 41 hakim değişikliği, Mehmet Ağar’a özel celse!
19:19 Polisin korumadığı öğretmen saldırıya uğradı
19:15 Kocaeli’de şüpheli kadın ölümü
19:09 Kürt siyasetçi Dorak 17 yıl sonra tahliye oldu
18:54 BM ile yapılan görüşmede Mexmûr’da denetleme talep edildi
18:49 Ferit Şenyaşar: Adalet mücadelemiz sürecek
18:41 Yargılanan 14 Cumartesi Annesi/İnsanı beraat etti
18:34 Buldan’dan ÖHD ve Amed Barosu’na ziyaret
18:31 Mexmûr ablukasına tepki: Direniş sahiplenilmeli
18:26 Yeşil Sol'dan saha çalışması: 28 Mayıs’ta güçlü katılım çağrısı
18:09 Rapor: Taliban insanlığa karşı suç işliyor
17:51 Amedspor maçında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
17:34 Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı
17:24 LeMan, Almanya’daki Erdoğan seçmenini kapağına taşıdı
17:06 Rojbin Çetin’e 10 yıl hapis cezası
17:05 ESHİD’den Kürtçe seçim bilgilendirme videosu
16:56 Mersin'de 23 kişi serbest bırakıldı
16:55 İzmir ve Manisa'daki gözaltılar serbest
16:54 MA İmtiyaz Sahibi Çelik’e soruşturma
16:54 Kazanhan davasının firari sanığı hala bulunamadı
16:07 Buldan ve Aydeniz, halkı oy kullanmaya çağırdı
16:05 Kayyımdan 'fetih' programına katılım zorunluluğu
16:03 İş cinayetinde hayatını kaybeden 4 kişi defnedildi
15:09 Dersim’de kaybolan 2 kişi bulundu
14:47 Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
14:00 Dilok'ta sanal medya paylaşımına tutuklama
13:59 İzmir Barosu'ndan 'avukatlar gözlemci olamaz' kararına tepki
13:55 Katıldığı açıklamalar nedeniyle 15 yıl hapsi istendi
13:43 Amedliler: Tek adamı devirmek için sandığa gideceğiz
13:07 Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
12:45 Mêrdînli gençler zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi
12:41 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
12:38 Amed eski Belediye Başkanı Çelik’e 6 yıl 3 ay hapis cezası
10:42 Öğretmenevi davasında Memiş’e 11 suçtan 85 yıla kadar hapis istemi
10:13 Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım
Türk: Oyuna gelmeyelim, sandık başında olalım
10:09 Dutax ve Kanîreş'te ev baskınları
09:35 Şiddet uygulayan polislere verilen 18'er bin ceza 20 takside bölündü
09:35 Agirî’de istediği sonucu alamayan AKP tekstil firmasını kapattı
09:29 ‘İkinci turda faşist bloğu yenilgiye uğratacağız’
09:29 Mantar toplamaya giden 2 kişiden haber alınamıyor
09:28 Bêzar Dağı'nda doğa katliamı
09:23 Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
09:22 Tahliye olduğu gün tutuklandı: Moral ve motivasyon suç
09:19 Din alimi Kadah: İnkar politikalarına karşı sandığa gidin
09:18 Ekonomist Erdem: Demokrasi için halk lehine politikalar lazım
09:18 Çalağan: Faşizmi durdurmak için sandığa gidiyoruz
09:17 Hasta tutuklu Adıgüzel’in tedavisi engelleniyor
09:15 Yüzde 90 görme engelli tutuklu kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:12 İnci Kefali HES tehdidi altında
09:11 Nakliyat-İş Genel Başkanı: Erdoğan iktidarından kurtulmak lazım
09:10 AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı
09:09 Mülakat mağdurları işlerine geri dönmeyi bekliyor
09:08 İşçilerden ‘sandığa git’ çağrısı
09:06 Ekonomik kriz pancarı da vurdu
09:04 Kadın siyasetçilerin mücadelesi beyaz perdede
09:01 Phaselis’te mahkeme kararına rağmen talan sürüyor
09:00 26 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
25/05/2023
23:42 Mereş’te 4 büyüklüğünde deprem
23:28 Amedspor Play Of’tan elendi
23:26 Tekirdağ’da gözaltındaki 24 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
23:23 Şengal’de yoğun hava hareketliliği
22:19 Yeşil Sol Parti'den İstanbul'da ikinci tur çalışmaları
22:16 Sancar: Tercihimizi rejimi durdurmaktan yana kullanıyoruz
22:04 Amedspor maçında 7 gözaltı
21:09 CHP'li Mollaoğlu: Aynı adrese kayıtlı 300 seçmen tespit ettik
21:07 Mêrdîn’de 11 kişi serbest bırakıldı
20:53 Yeşil Sol Parti: Seçimde kişi değil, rejim seçeceğiz
20:40 Colemêrg’te 3 kişi tutuklandı