İHD Eş Genel Başkanı’na ‘Garê’ davası

img

ANKARA - İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında “Garê operasyonu, İmralı tecridi, cezaevlerindeki ihlallere” dair açıklamaları nedeniyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açıldı. 

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında insan hakları faaliyetleri nedeniyle açılan davalarla ilgili İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi. Açıklamada, Türkdoğan hakkında Garê operasyonu, İmralı tecridi, cezaevlerinde hak ihlallerine yönelik yaptığı açıklamalar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “silahlı örgüte üye olmak” suçlamasıyla dava açıldığı duyuruldu. İddianamenin, 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildiği belirtildi. 
 
Çok sayıda insan hakları savunucusunun katıldığı toplantıda ilk olarak İHD İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, konuştu. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi için bireysel olarak ya da başkalarıyla birlikte mücadele eden insanlara, “insan hakları savunucuları” denildiğini dile getiren Öndül, “İHD, kesintisiz olarak 35 yılı aşkın süredir, insan haklarının korunması ve geliştirmektedir. Türkiye’nin en eski ve en büyük insan hakları örgütüdür. Tarihinde birçok kez baskı gördü. Genel Başkanı 1998’de Akın Birdal öldürülmek istendi. Çeşitli şubelerimiz ve genel merkez yöneticilerimiz ağır saldırılar, baskıların muhatabı olmuştur. Bunlar daha çok 90’lı yıllarda gerçekleşmiştir” dedi.
 
‘45 YÖNETİCİMİZE GÖZALTI’
 
İHD’ye yönelik gözaltı ve yargı baskısı yoluyla gerçekleştirilen saldırıların da 2016-2018 döneminde gerçekleştirdiğini dile getiren Öndül, “18 şubede, 45 yöneticimiz hakkında gözaltı uygulamaları yapılmıştır. Fakat en büyük saldırıyı, şu anda yaşamaktayız. Genel Başkan Tükdoğan hakkında hukuk dışı bir yolla dava açılmıştır. Ayrıca tüzel kişiliğimizin yöneticilerinin toplu imzalarını taşıyan bildiriler, açıklamalar yoluyla Genel Başkan hedef seçilerek onun hakkında dava açılmıştır. Bu günkü basın toplantımızın nedeni Türkdoğan hakkında açılmış olan ve 22 Şubat’ta görülecek olan ‘örgüt üyeliği’ suçlaması karşısındaki durumdur” diye belirtti.
 
DURUŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI
 
Türkdoğan, hakkında açılan davalarla insan hakları mücadelesinin yargı kıskacı altına alınmak istendiğini  aktaran Öndül, “Türkdoğan’a açılan bu davalarla AYM ve AİHM içtihatları, siyasi iktidar ve savcılar tarafından yok sayılmakta. Yargı reformu ve insan hakları eylem planı göstermelik olmaktadır” ifadelerini kullandı. Herkesi duruşmaya katılamaya çağıran Öndül, “Uluslararası kuruluşları harekete geçirmeye, İHD ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.
 
‘ANTİ DEMOKRATİK DEVLET AYGITI’
 
Yargı baskısı nedeniyle dayanışma ve mücadeleyi büyütmek istediklerini belirten İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da, geçen yıl 19 Mart’ta gözaltına alınıp, akşam saatlerinde serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Garê’de sağ olarak kurtarılabilecek kişiler kurtarılamadı. Biz o süreci kamuoyuyla paylaştık ve siyasi iktidara ciddi eleştiriler yöneltmiştik. Tarafsız soruşturma istemiştik. İçişleri bakanı da bizi hedef gösterdi. Aynı içişleri bakanı, Türkiye’de suçlara karışmış kişilerle fotoğrafları çıkmaya başladı. Durum 90’lı yılların başka bir versiyonuydu. Hapishanelerle, açlık grevleriyle, İmralı tecridiyle ilgili yaptığımız açıklamalar sanki suçmuş gibi gösterilmiş. Silahlı terör örgütü olmakla suçlanıyorum. Aydın ve yazarları duyarlı herkes, terör örgütü üyeliğiyle suçluyorlar. Dünyada bu kadar kendi vatandaşını suçlayan bir ülke herhalde yok. Bu rejimin ne kadar anti-demokratik bir noktaya geldiğini gösteriyor. Bu konuda AİHM ve Venedik Komisyonu Türkiye’yi defalarca uyardı. Türkiye’deki anti demokratik devlet aygıtı kendini tekrar ediyor” şeklinde konuştu.
 
‘KİMSE GERİ ADIM ATMAZ’
 
Sokağa çıkma yasakları raporlarıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın kendilerine yönelik suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Türkdoğan, “Biz 2016’da bunun üzerine bir soruşturma geçirmiştik. Bu soruşturma sonucunda Ankara savcılığı takipsizlik kararı verdi. Benimle ilgili de açılmış ve takipsizlik kararı verilmişti. Bununla yetinmediler, Soylu Ocak 2020’de talimat verdi, Şubat 2020’de buraya gelen müfettiş inceleme yaptı. Soylu’yu eleştiren, usul eksiklikler ve Ermeni soykırımına dair açıklamalar gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı. Bana yönetim kurulu başkanı olarak 301’ den dava açtı. Kamu görevlisine hakaretten dava açtı. Yargılanması gereken kamu görevlileri yargılanmıyor ama onları eleştirenler yargılanıyor. Bunların hepsinin yargıdan döneceğini düşünüyorum. İnsan harları hareketinin kazanımları vardır ve kolay kolay kimse geri adım atmaz” diye belirtti.
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
İHD eski Eş Genel Başkanı Yusuf Alataş, açılan davanın sadece söz değil, hukuk, adalet ve yargının bitmişliği olduğunu ifade ederek, “Bir ağır ceza mahkemesi yargılama aşamasına geçiyorsa hukuktan söz etmek mümkün değil. Çok inişli çıkışlı bir süreci yıllardır yaşadık. Ama hukukun bu kadar yok edildiği bir dönem yaşanmadı aslında. En ağır hak ihlallerin yaşandığı dönemde dahi kılıf bulmaya çalıştılar, yazılı hukuka. Şimdi artık kılıf diye bir şey kalmadı, böyle bir kaygıları da yok. Hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz. Bunları mahkeme salonlarında yüzlerine de söyleyeceğiz. Düşüncelerimizi her koşulda savunacağız” ifadelerini kullandı.
 
MÜCADELEYE SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI
 
Türkiye’de bir rejim sorunu olduğunu belirten Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Bulut, “Bunun adı faşizm ve her gün ileriye doğru adımlarını atıyor. Önündeki en büyük engellerden biri İHD. Yan yana olmaya devam edeceğiz” dedi. İHD’nin yaptığı çalışmaların barışı getirmeye yönelik olduğunu dile getiren İnsan Hakları Ortan Platformu (İHOP) Kordinatörü Feray Salman ise, “İHD, insan haklarının herkes açısından kullanılması için çaba gösteren bir dernek. Bu dava insan haklarını savunan herkese maşa gösterme hareketidir. İHD’nin yanında olmak, insan hakları hareketini yanında olmak demektir. Herkesi insan hakları mücadelesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘İNSAN HAKLARI SAVUNCULARININ DAVASIDIR’
 
Dünya İşkenceye Karşı Komite Yönetim Kurulu Üyesi Osman İşçi, “Türkiye’de özellikle 2015’ten sonra insan hakları savunucularına yönelik baskıların arttığı ve bizim de bu yönde çalışmalarımız arttırdığımız bir dönem oldu. Yargı baskısı genel bir durum. Bunun için uluslararası insan hakları mekanizmaları ve örgütleri olarak elimizden geleni yapacağız” dedi. Hukukçu Kerem Altıparmak ise, Türkdoğan hakkında açılan davanın siyasi olduğunu vurgulayarak, “Siyasi sorumluluklar var. Herkese istediğini söyleyen Soylu daha çok korunuyor ve İHD başkanı bu davalar açılıyor. İHD başkanı tabi ki tecrit uygulamalarının, insan hakkı ihlallerinin peşinde olacaktır. Türkiye’deki insan hakları savunanların davasıdır” dedi.
 
‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
 
İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Sevil Turgut, İHD’nin en karanlık günlerde kurulduğunu ve karanlığa karşı mücadele ettiğini hatırlatarak, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. İnsan hakları örgütlerinin dünyadaki tüm baskıcı rejimlerin hedefinde olduğunu aktaran İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, davaya sahip çıkma çağrısı yaptı.  İHD Genel Sekreter Hüseyin Küçükbalaban da davanın takipçisi olacaklarını dile getirdi.
 

Diğer başlıklar

22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı
13:16 Açlık grevi eylemine katılan cezaevi sayısı 106'ya ulaştı
13:11 Özak Tekstil işçileri direnişlerini sürdürdü
12:51 Pirsûs Katliamı davası: Davutoğlu'nun dinlenmesi talebine ret
12:49 Hatimoğulları: Kayyımları kendi çukurlarına göndereceğiz
12:49 Sakine Kültür davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi
11:20 Bozarslan: Rojava'da yapılanların Gazze'de yapılanlardan farkı yok
11:16 Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi
10:55 Deprem sonrası Abdullah Öcalan için ‘acil görüşme’ başvurusu
10:51 Meletî'de ev baskınları
10:49 Bamernê’ye hava saldırısı
10:45 MA editörü Gök’ün duruşması başladı
09:53 Tutsakların açlık grevi eylemi 9’uncu gününde
09:52 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 42 gündür haber alınamıyor
09:23 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlaka kazanacağız
09:22 Manisa'da işçi servisi kaza yaptı: 12 yaralı
09:20 Cezaevinden mesaj: Eylemimizi sahiplenin
09:18 Adalet Nöbeti eylemcileri: Tecridi kaldırın
09:13 Yaşadıklarını kimse yaşamasın diye Barış Annesi olmayı seçti
09:11 Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyası büyüyor
09:07 Gözaltında kaybettirilen ağabeyini 30 yıldır arıyor
09:04 Dêrsim’de genç nüfus göçü: Yerel yönetim alternatif oluşturmalı
09:01 'Örgütsel demeç' cezası bozuldu
09:00 05 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı