Anne Poyraz: Önce Gencer’i eğitenler cezalandırılmalı

img

İZMİR – Deniz Poyraz davasında söz alan anne Fehime Poyraz, katil Onur Gencer’in mahkemedeki tavrına tepki göstererek, “Terörist kendisidir. Nereden güç alıyor da bu kadar rahat konuşuyor? Önce onu eğitenler cezalandırılmalı” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik 17 Haziran 2021’de saldırı gerçekleştiren ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması, İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Katil Gencer’in savunması ardından katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi ve HDP il yöneticilerinin katılma talepleri alındı.

BİR SONRAKİ CELSE SORGU YAPILMASI İSTENİLDİ

Söz alan Deniz Poyraz’ın ailesinin avukatı Türkan Ağaç Aslan, katil Gencer’e yönelik soru sorulma işleminin bir sonraki celseye ertelenmesini istedi. Sanığın sorgusunun sağlıklı yapılmadığı kanaatinde olduğunu ifade eden Aslan, bir sonraki celsede sorularını yöneltmek istediklerini belirtti. Mahkeme heyetinin kritik sorular sormadığını aktaran Aslan, “Önümüzdeki celse doğrudan soru sorma hakkımızı kullanmak isteriz. Olayın aydınlatılması noktasında sorularımız var. Mahkemenizin değerlendirmesini istiyoruz. Şu an yaşanan olaylar ve sanığa yöneltilecek sorularda da söylemleri olacak. Şu an bir gerginlik var. Sanığın salonu germeye yönelik bir beyanı oldu. Buna savunma demek mümkün değil. Uzun sorularımız var. Zaman açısından da sınırlı. Yüzden fazla soru var. Şimdi başlasak dahi bitiremeyiz. Önümüzdeki celse daha erken başlayacağı için daha sağlıklı yapılacağını düşünüyorum. Liste halinde size de sunmak isterim” dedi.

Aslan, mahkeme heyetinin arkasındaki kapının aralık olduğunu ve bunların emniyet mensupları olduğunu belirterek, Gencer’e etki edildiğini vurguladı.

Avukatların talepleri ardından mahkeme heyeti katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine söz verdi.

BABA POYRAZ: CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Poyraz’ın babası Abdüllillah Poyraz Kürtçe konuştu. Baba Poyraz, tüm gelenlere teşekkür etti.

Heyete adalet talebinde bulunduğunu söyleyen baba Poyraz, “Bu şahsı IŞİD’den beter biri görüyorum. Bu bir katildir. Hiçbir kadına el uzatmaya hakkı yoktur. Katil ‘annem öldü’ diyor. Bugün annesi, kız kardeşi Deniz’in yerinde olsaydı, hangi düşüncede olacaktı? Bugün yapılanları göz önünde bulundurması gerekiyor. Sadece Deniz için değil tüm kadınlar için adalet istiyorum. Bu katil Minbic’e gitmiş ve oradan dönmüş. Orada aldığı eğitimle Deniz’i şehit etti. Deniz hepimizin şehidir. Bu katil aşağı indiğinde polisler ona ‘abicim ismin ne’ dedi. O polisler keşke biz savcılığa gittiğimizde bize ‘Sizin kızınızı kim öldürdü?’ diye sorsaydı. Kapının önündeki polisler yardım yataklık yaptı. Mahkemeden onların tespit edilmesini istiyorum. Cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

ANNE POYRAZ: BİZ BARIŞTAN YANAYIZ

Daha sonra konuşan anne Fehime Poyraz da şunları belirtti: “Benim yüreğim yandı başka kimsenin yüreği yanmasın. Allah o katilin evine de ateş koysun. Ben ilaçlarla yaşıyorum, kabuslar görüyorum.  Benim kızımın önce dizine silah sıkıyor sonra bıçakla işkence ediyor. Terörist kendisidir. Biz diyoruz; hepimiz kardeşiz, can ciğeriz. Biz barıştan yanayız. Davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Savaş istemiyoruz. Anneler ağlamasın, babaların ciğeri yanmasın. Savunmasız bir insanı öldürmek nasıl oluyor? O kadar rahat konuşuyor ‘hırsım geçmedi’ diye. O kadar içim yanıyor ki. Önce onu eğitenler ceza almalı. Benim kızım bir karıncayı incitmemiştir. Ben onun yaralarını gördüm. O bütün fotoğraflarında gülüyordu hala öyle gülüyordu. İnsan olsaydı, bir ailen yanında olacaktı. Hak, hukuku halkıma bırakıyorum. Hepiniz Denizsiniz. Bu salondaki herkes Deniz. Bunu bilsin. Nereden güç alıyor da rahat konuşuyor? Hak hukuk yerini bulsun, hak hukuk istiyoruz.”

Anne Poyraz’ın sözleri alkışlarla karşılandı.

KARDEŞLER ŞİKAYETÇİ OLDU

Tutuklu bulunan kardeş Süleyman Poyraz da duruşmada hazır bulunarak, “Karşımızda duran bu cani adam insanlıktan nasibini almamış. İnsanlıktan nasibini alan bir kişi bu katliamı yapmaz. Çok alçakça, vahşice Deniz ablamı ve yoldaşımı katletmiştir. Şehit düşen Deniz ablamı saygı ve sevgi ile anıyorum”  dedi. Poyraz’ın bu sözlerine mahkeme heyeti öyle bir usul olmadığını belirterek karşı çıktı.

Poyraz katliamın tek başına yapılmadığını belirten Poyraz, “Arkasında derin bir güç var. bunların açığa çıkarılmasını istiyorum. SADAT ile ilişkilerinin araştırılmasını istiyorum. Karanlık devlet eliyle yapılmış bir katliamdır. Hergün TV’ler de HDP’yi terörize ede ede Türkiye bu hale geldi. Ucu kime dokunursa dokunsun, araştırılıp, emir veren, tetiği çektiren kişi ve ya kişilere ağır ceza verilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Şikayetçi olduğunu belirten kardeş Rahşan Poyraz da, “Zor nefes alıyorum, burada susamam” dedi. Sanık Gencer’e seslenen Rahşan Poyraz, “Gel buradayım Deniz’im” şeklinde konuştu.

Deniz Poyraz’ın bir diğer tutuklu kardeşi İbrahim Poyraz da duruşmada gelen herkese teşekkür etti. Poyraz, şikayetçi olduğunu ifade etti.

KATLİAM ADIM ADIM GELDİ

HDP İl Eşbaşkanı Abdulkadir Baydur da o gün yaşananları anlattı. Mart 2021 tarihinde il kapısında iki Türk Bayrağı asılan çadırla ilgili Güvenlik Şube ile 3 kez görüşme yaptıklarını aktaran Baydur, “Buradan cesaret alan biri bize saldırabilir. Katliam adım adım geldi. Bilerek ve örgütlenerek geldi. Göz yumuldu. Bu aşikardır. HDP’yi ‘haşerat’ olarak ifade eden iktidarın tetikçisidir bu kişi. Kirli ilişkileri vardır bu ilişkiler üzerinden partimize organize bir şekilde gelmiştir. 5 arkadaşımız standart şekilde oradayız, yarım saat sonra daha kalabalık olacaktı. Çok bilinçli bir tercihtir” ifadelerini kullandı.

‘PARTİMİZ HEDEF GÖSTERİLDİ’

Katliam günü yaşananları da anlatan Baydur, şöyle konuştu: “O gün partinin kapısına geldiğimde silahlı iki kişinin beklediğini gördüm. 2’nci kata silahlı baskın olduğunu söylediler. Hala da kim olduklarını bilmiyorum. ‘Siz neden müdahale etmiyorsunuz’ dedim. Katilin içeri girişinden 5 dakika sonra oldu bu konuşma. Polisler ‘biz müdahale edemeyiz çelik yelekliler gelip müdahale edecek’ dediler. Siz müdahale edemiyorsanız, ‘ben gireceğim’ dedim beni de uzaklaştırdılar. Karşımızdaki çadır normalde hiç yalnız kalmaz. Kendi kapımızda basın açıklaması yapamayız normalde. 10 tane faşist gelir bize hakaret eder. İl örgütümüz bilerek hedef gösterildi. Emniyete söyledik: siz yol vermezseniz kimse bizim kapımızda açıklama yapamaz önleyin dedik. AKP-MHP’nin bahçesine bile giremezler bizim kapımızda eylem yapıyorlardı. Benim polislerle görüşmemden 45 dakika sonra çelik yelekliler içeri girdi ama müdahale edilmedi katil kendisi dışarı çıktı. Toplu katliam için gelmiştir.”

HDP İzmir İl Yöneticisi Ramazan Efendioğulları da olay günü yaşadıklarını anlattı. Deniz Poyraz ile birlikte çay yapıp, içtiğini aktaran Efendioğulları, “Sonrasında havaalanına gittim. İl Örgütü kapısının açık mı yoksa katil mi açtı bilmiyorum. Onun da incelenmesini istiyoruz. Baskın olduğunu telefonda bize söylediler” diye aktardı.

Duruşma tanık ifadeleriyle devam ediyor.

Diğer başlıklar

16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor