Olayda 7 kilometre uzaktaydı: Kanıt, kayıt ve iz yok, ağır müebbet verildi

img

DİYARBAKIR - Kobanê eylemleri sırasında hayatını kaybeden Yasin Börü ve diğer 3 kişinin ölümüyle ilgili yargılamada, olay yerinde bulunmadığı yönündeki kanıtlara rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Hasan Uyanık, 7 yıldır cezaevinde tutuluyor. 

DAİŞ’in 15 Eylül 2014 tarihinde Kobanê’ye yönelik saldırılarıyla başlayıp, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “düştü, düşüyor” açıklamasıyla büyüyen eylemler sırasında çoğu Halkların Demokratik Partili (HDP) 54 kişi hayatını kaybetti. Buna rağmen AKP iktidarı yaşananların sorumluluğunu yargı eliyle HDP’nin üzerine yıkmaya girişti. Hayatını kaybedenlerin sayısının resmi kayıtlara 37 kişi olarak geçirildiği eylemler, partiye yönelik açılan kapatma davasının gerekçelerinden biri haline dönüştürüldü.
 
Diyarbakır’da yaşanan eylemlerde 13 kişi yaşamını yitirmesine rağmen sadece Hür Dava Partili Yasin Börü ile diğer 3 kişinin ölümleriyle ilgili için dava açıldı. 41 sanık hakkında Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava skandallara sahne oldu. Gizli ve açık tanık ifadelerine dayanılarak suçlanan sanıklardan Ersin Adıyaman’ın olaylar sırasında askerde, Ahmet Arif Yusufoğlu’nun cezaevinde, Yıldız Doğanay’ın ise hastanede olduğu ortaya çıktı. Mahkemeden 25 sanık hakkında çıkan kararlar Yargıtay’ca bozulmasına rağmen yeniden yapılan yargılamada sanıklar hakkında farklı hapis cezaları verildi.
 
Olaylar yaşanırken henüz 14 yaşında olan dava sanıklardan Mazlum İçli’nin, o gün 140 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen 124 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılması, yargılamaya dair durumun en çarpıcı örneği oldu.
 
Dava sanıkları arasında yer alıp, müebbet hapse mahkum edilen Hasan Uyanık’ın karşılaştığı hukuksuzluk da Mazlum’dan çok farklı değil.
 
HTS KAYITLARI DOĞRULADI
 
Uyanık, söz konusu suçlama sebebiyle olaylardan iki ay sonra ailesiyle yaşadığı Kaynartepe Mahallesi’ndeki evlerine 6 Aralık 2014 akşamı yapılan baskınla gözaltına alındı. Alınan ifadesinde olay günü saat 14.00 sıralarından bir arkadaşıyla Hatboyu’nda bir kafede oturduğunu, daha sonra saat 17.00 sıralarında evine gittiğini, akşam 21.00 sıralarında da sigara almak için evine 5 dakika uzaklıkta bulunan bir bakkala uğradığını beyan etse de tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında “gizlilik” kararı alınarak yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, 10 Mart 2015 tarihinde mahkemeye sunulup, dava açıldı. Bu tarihe kadar sanık avukatlarından hiçbiri dosyaya müdahil olamadı.
 
4 kişinin ölümüyle suçlansa da Uyanık’ın olay yerinden 7 kilometre uzaklıkta bulunduğunu cep telefonuna ait HTS kayıtları da doğruluyordu. Dosya içerisindeki mevcut kamera ve video görüntülerinde yer almadığı gibi, 30 Kasım 2014 tarihli Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü Raporu’nda göre olay yerinde bulunan swap, şüpheli leke, tırnak altı delilleri, atlet lekeleri, pantolon, cüzdan vs. gibi bulgular üzerinde Uyanık’ın orada bulunduğuna dair hiçbir ize rastlanamadı.
 
FOTOĞRAFLAR ÜZERİNDEN TEŞHİS 
 
Uyanık’a yöneltilen suçlamaya ilişkin dosyada yer alan tek delil, S.Ç ve M.A. isimli tanıkların şahısların hakkındaki beyanları oldu. Bu kişilerden M.A. daha sonra mahkeme dinlendiğinde, Emniyet’te kendisine gösterilen fotoğraflardaki kişileri “tanıyıp”-tanımadığına” dair sorular sorulduğunu ve bunlara cevap verdiğini anlattı. Polislerin ‘teşhis yaparsan az ceza alırsın’ baskısı ile tanımadığı şahıslarla ilgili de beyanda bulunduğunu belirten M.A., yine “Emniyet’te polis bana şantaj yaptı, baskı yaptı bayıldım. Avukat olmadan bana bir şeyler imzalattılar, benim okuma yazmam yok. Savcılıkta da polisle orada olduğu için kendimi hep baskı altında hissettim. Tutuklu olduğum süreçte zorla ifade alındığına dair mahkemeye yazdım. Ben bu şahısların hiçbirini tanımıyorum, olay yerinde görmedim” dedi.
 
Dosyada yer alan ve Mazlum İçli için "orada olduğunu duydum" şeklinde beyanda bulunan tanıklardan S.Ç.'nin ise teşhis ettiği bazı sanıkların olay tarihinde başka yerlerde oldukları ortaya çıktı. Dava dosyasına 1 buçuk yıl sonra dahil edilen üç gizli tanıktan “Kanarya” ve “Zümrüt” da beyanlarında Uyanık’ın olaylar sırasında orada bulunduğunu iddia etti. 
 
Olay yerinde bulunmadığına dair delillere rağmen çelişkili tanık beyanları ile ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Uyanık, 7 yıldır cezaevinde tutuklu bulunuyor. Annesi Nazime Uyanık ile ablası Avşin Uyanık, suçsuz yere cezalandırıldığını ifade ettikleri Hasan’ın yaşadığı hukuksuzluğu anlattı.
 
‘KURBAN ARADILAR’
 
O günlerde halkın Kobanê’deki katliamlara sessiz kalmayıp, demokratik tepkilerini göstermek üzere sokağa çıktığını dikle getiren abla Avşin Uyanık, “Biz de en az herkes kadar kızgınlık. Çünkü Kürtlere dönük bir saldırı söz konusuydu. Bu dönemde sokakta birçok insan öldürüldü. Ancak bunlardan hiçbirinin ölümü teşhir edilmedi. Sadece öldürülen birkaç kişi vardı ve onlar için kurban arandı, o kurbanlardan bir tanesi de benim kardeşim Hasan’dı” dedi. 
 
HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ
 
Kardeşinin hikayesinin Mazlum İçli ile hemen hemen aynı olduğunu ifade eden abla, olaylar yaşandığında kardeşinin evde olduğunu kanıtlayan MOBESE kayıtları olduğunu ancak bunların mahkemeye verilmediğini söyledi. Kardeşinin olay gecesi evde ve evlerinin yakınlarında olduğu saptanmasına rağmen 7 senedir cezaevinde olduğunu belirten Uyanık, “O gece çıktı sigarasını aldı ve eve geldi. Olayın gerçekleştiği yer ile burası arasında uzun bir mesafe var. Şahsi araçla bile gidilse 30 dakika sürüyor. Olayın olduğu saatlerde sadece telefonu yanında değil, aynı zamanda telefonla bir akrabamızla konuşuyor. Bu da dosyada yer alıyor ama hiçbir şey değişmedi. Dosya daha sonra Yargıtay’a gitti oradan da bir şey çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideriz dedik, çünkü kendimizden eminiz. İnsanın bu kadar emin olduğu bir şeyden bu şekilde ceza alması bizi kahrediyor” şeklinde konuştu.
 
Abla Uyanık, dosyada yer alan bazı tanıkların kardeşini olay yerinde görmedikleri yönünde beyanları olduğunu ancak buna rağmen hala kardeşinin cezaevinde tutulduğunun altını çizdi. 7 sene boyunca birçok cezaevine sevk edilen kardeşinin, son olarak Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nden Erzurum H Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini paylaşan ablası, kardeşinin sadece mahkeme sürecinin değil, bugün cezaevinde yaşadıklarının da kendilerine işkence gibi geldiğini söyledi. 
 
ANNESİ: YERİ DE KAZSAK ADALET ÇIKMIYOR
 
Nazime Uyanık’ın dilinden ise suçsuz olduğunu söylediği oğluna dair, “Adaleti bekliyoruz” cümlesi dökülüyor. Kendileri gibi oğlunun da yıllardır içeride olmasından yakındığını dile getiren anne, “Allah bile kabul etmez. Oğlum sadece bir kişinin ‘ben onu gördüm’ demesiyle içeride. Ancak o kişi de sonradan verdiği ifadeden vazgeçti. Tek isteğimiz cezaevi kapılarının açılması. Urfa’da Emine  Şenyaşar'ın dediği gibi, adalet nerede? Yeri de kazsak çıkmıyor” diye konuştu.
 
MA / Ceylan Şahinli
 

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem