Araçları bağlanan işçiler darp edildi

img

MERSİN - Erdemli'de yol kontrolü yapan polislerin, araçları bağlandığı için tepki gösteren Akcan ailesi bireyleri ve işçileri çağırdıkları çevredeki esnafla darp ettiği iddia edildi. 

Memleketleri Siirt’ten Mersin’e yaklaşık 12 yıl önce ekonomik sebeplerden kaynaklı göçertilen Akcan ailesi, o günden bu güne narenciye işi yaparak geçimini sağladı. Düşük yevmiyelerle bahçelere gidip mandalina, portakal, limon gibi ürünleri toplayarak yaşamlarını idame eden Akcan ailesi ve beraberindeki diğer işçiler, 24 Ocak günü Mersin’e bağlı Erdemli ilçesi Çeşmeli Mahallesi’nde limon toplamaya gitti. Aile bireylerinin anlatımına göre, iş dönüşü önleri trafik polislerince kesilerek, “eksik koltuk” gerekçesiyle araçları bağlanmak istendi. Araçlarının bağlanmaması için polislerle diyaloğa girmeye çalışan aile bireyleri, trafik polisleri ve jandarmanın şiddetine maruz kaldıklarını, polislerin çağırdığı çevredeki esnafların kendilerine saldırdığını ileri sürdü.  
 
Akcan aile bireyleri ve onlarla birlikte çalışan mevsimlik tarım işçileri, saldırı iddialarına dair konuştu. 
 
ARAÇTAN İNDİP HAKARET ETTİLER
 
Aile bireylerinden Adnan Akcan, iş dönüşü evimize gelmek üzere yola çıktıklarını, Erdemli ilçesi Çeşmeli Mahallesi üzerinde yol kontrolü yapan trafik polislerinin kendilerini durdurduğunu, direk aracın anahtarını istediğini belirterek, “Bizi araçtan indirip, bize hakaret etmeye başladılar. Sonrada aracımızı bağlayacaklarını söyleyerek, 10 bin TL para cezası kestiler. Biz de kendilerine çok ağır şartlarda çalıştığımızı bu sefer bizi görmezden gelmelerini istedik. Ne kadar ısrar ettiysek de, aracımızı bağlayacaklarını söylediler. Bunu söylerken de bize çok kötü muamele ettiler. Biz tepki gösterince bu sefer bize, ‘Siz kimsiniz ki bize karşılık veriyorsunuz. Sizin gibiler, konuşmayı bile hak etmiyor' şeklinde sert çıkıştılar” diye konuştu. 
 
POLİS: SİZ OLMAZSANIZ BİZ NE YİYECEĞİZ
 
Akcan, ayrıca olay esnasında polis ile kendisi arasında yaşanan bir diyaloğu şöyle paylaştı: “Ben o esnada aracımı bağlamamaları için kendilerine, aracımızı bağlarsanız, biz bu kadar insan ne yiyeceğiz dediğimde, bir polis bana dönerek, ‘Siz olmazsanız biz ne yiyeceğiz’ şeklinde bir ifade kullandı. Demek ki bunların asıl amacı kontrol değil, ceza kesmekmiş. Bunu da polisin o söylemiyle bir kez daha anlamış oldum.”
 
‘TEPKİ DİYE ARACIMI ATEŞE VERDİM’
 
Polisin kendilerini aşağılayan tüm söylemlerine rağmen sakin olmaya çalıştıklarını söyleyen Akcan, ancak hakaretlerin artması ile birlikte kendisinin de kontrolden çıkarak, kendi ekmek teknesi minibüsünü ateşe verdiğini söyledi. “Ben onları protesto etmek için aracımı ateşe verdim” diyen Akcan, “İki defa aracımı ateşe verdim ama söndürdüler. Bu arada bir baş komiser beni engellemek isterken, diğer taraftan oraya çağrılan çekici şoförüne aracımın anahtarını vererek, aracımı oradan uzaklaştırmak istedi. Çekici şoförü, içerisinde eşyamız olan aracımızı alandan kaçırdı. Engellemek için araya girdik ama polisler bizi engelledi. Amcam o arada kendisini aracımızın önüne attı. Buna rağmen çekici şoförü, amcamı az kala eziyordu. Gözleri dönmüştü” diye konuştu. 
 
ESNAFLARA SALDIRI ÇAĞRISI 
 
Araçlarını götüren çekici şoförünün daha sonra tekrar olay yerine geldiğini, kendilerinin de çekici şoförüne tepki gösterdikleri için olay yerine gelen jandarma ve orada bulunan polislerin saldırısına uğradıklarını söyleyen Akcan, “Jandarma ve polisler bize biber gazı ile müdahale edip, coplarla, tekmelerle saldırdı. Polisler, kadın çoluk çocuk demeden havaya ateş açtı. Bu da yetmedi, polisler orada bulunan esnafa bize saldırmaları için çağrı yaptı. Bu resmen bir katliam girişimidir. Polisin çağrısı üzerine oradaki esnaf baltalarla, sopalarla gelip bize saldırdı. Hepimiz darp edildik. Bizde kendimizi korumak için onlara karşılık verdik. Yine jandarmalar bize saldırdığında, şunu söylüyorlardı, ‘Siz doğulusunuz. Kendinizi ne zannediyorsunuz ki buralara gelip, polise jandarmaya kafa tutuyorsunuz’ Onun dışında aynı jandarmalar bize ana, bacı küfürler savurdular” ifadelerini kullandı.  
 
POLİS KENDİ KAMERASINI KIRDI
 
Akcan, polisin kendilerine saldırmak için esnafa yaptığı çağrıyı hem kendisi hem de orada bulunan bir polis tarafından kameraya alındığını, ancak kamerayı çeken polisin, esnaf çağrısından sonra bilerek kendi kamerasını yere atıp üzerine basarak kamerayı kırdığını söyledi. “Bence o görüntülerin mahkemede onların başına iş açacağını bildikleri için o kamerayı kırdı” diyen Akcan, kendisi tarafından çekilen görüntülerin de jandarma tarafından silindiğini belirtti. Akcan, “Olay durulduktan sonra, jandarma benle birlikte amcamı da gözaltına alarak karakola götürdü. Bizi gözaltına alan jandarma, bizi bilerek orada bekleyen faşist grubun içinde karakola götürdü. Biz götürülürken, orada bekleyen faşist grup bize saldırdı ve benle amcamı darp ettiler. Karakolda olay anında bulunan trafik polislerin, bizden şikâyetçi olmadıkları söylendi ama ben şikâyetçi olacağımı ısrar ettim. Bunun üzerine rütbesi yüksek bir jandarma komutanı yanıma gelip, olayın büyütülmemesi gerektiğini ve şikâyetimden vazgeçmemi istedi. Yani orada beni ikna ettiler. Ben de şikâyetçi olmadım. Karakoldan çıktıktan sonra telefonuma baktığımda, olay anını an be an kaydettiğim tüm görüntülerimin silindiğini gördüm. Telefonumun üzerinde hem parmak izi hem de desen vardı; ona rağmen telefonumun şifresini kırıp, benim olaya dair çektiğimi tüm görüntüleri silmiştiler” diye konuştu. 
 
‘İŞTE DEVLET BÖYLE’
 
Polis, jandarma ve polisin çağrısı üzerine olay yerine gelen esnafın da saldırısına uğrayan bir diğer aile bireyi 15 yaşındaki Mercan Akçan ise, şunları söyledi: “Biz tarım işçileriyiz. Geçinmek için mecbur çalışıyoruz. İşten gelirken aracımızı durdurup, aracımızı bağlayacaklarını söylediler. Biz resmen yalvardık ama aracımızı bağladılar. Oraya gelen esnaf ve jandarma bize saldırdı. Saldırı anından ağabeyimi korumaya çalışırken, jandarma ve oradaki insanlar bana ve ablama yumrukla vurdular. Daha sonra copla bize saldırdılar. ‘Tüm kadınları öldürürüz’ diye bağırıyorlardı. Ben çok korktum. O anda ne yapacağımı bilemedim.  Çoluk çocukların bulunduğu yerde silah patlattılar. Abimi gözaltına aldıklarında ablam, abime doğru giderken, ablama  çelme takıp, saçlarından çektiler. Orada 100 tane araç geçti hiçbirini yakalamadılar ama bizim aracımızı yakalayıp bağladılar. Yani her şey ile bize saldırdılar. ‘Bu kadın milletinin hepsini öldürürüm’ dediler.  O Kadar çoluk çocuk vardı. Hiç acımıyorlar. İşte devlet böyle.” 
 
EŞYALARINI BİLE ALAMADILAR
 
Olaya tanıklık eden Zozan Tama da benzer cümleleri kurdu. 14 yaşındaki Tama, “Eşyalarımızın olduğu arabayı, eşyalarla birlikte götürdüler. Biz hiçbir eşyamızı alamadık. O kar kışta hepimizi dışarıda beklettiler” dedi. 
 
Yaklaşık altı ay önce Siirt’ten  Mersin’e  mevsimlik işçisi olarak gelen Samet Bahadır da saldırıya dair konuştu. Kendisinin de saldırıya uğradığını söyleyen Bahadır, çalıştıkları alanda hiçbir güvencelerinin olmadığı gibi, aldıkları yevmiyenin de temel ihtiyaçlarını dahi karşılamadığını ifade etti. Trafik polislerinin tutumuna tepki gösteren Bahadır, devamla şunları aktardı: “Biz çalıştığımızın hepsini trafik cezalarına veriyoruz. Altı aya çalıştığımız parayı, beş dakikada hiç ediyorlar. Yani Kürtler buralarda kazandığı paraları hep cezalara veriyor. Bizim gibi çok sayıda aracı yakalıyorlar ve büyük cezalar kesiyorlar. O insanların tüm emekleri devletin kestiği cezalara gidiyor. Keyfi uygulama yapıyorlar. Aracımızı bağladıkları için yaklaşık 20 mevsimlik işçi şimdi çalışamıyoruz.” 
 
MA / Selman Güzelyüz - Cemil Uğur

Diğer başlıklar

20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı