15 Şubat Komplosu'nun arka planı

img

DİYARBAKIR - Küresel güçlerin çatışma sahasına dönüşen Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren adımlardan biri PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo oldu. Öcalan’a göre, NATO’nun Ortadoğu’ya dönük ilk müdahalesi PKK’nin kurulmasıyla başladı.

Afrika kıtasının kuzeylerinde tarih sahnesine çıkan insanın ilk adımlarını attığı Ortadoğu, birçok uygarlığa ev sahipliği yaparak toplumsal, kültürel, tarihi, dinsel, bilimsel ve siyasi gelişmelerin ana yurdu oldu. Bunlarla birlikte ilk insan kanı da yine bu topraklara döküldü. Çatlakları kanla dolan topraklarda filizlenip, gün geçtikçe boy veren kin, geride kalan bin yıllar boyunca acı ve gözyaşını bu coğrafya insanı için alın yazısı haline dönüştürdü.
 
Özellikle son 200 yıldır Avrupa kapitalist modernitesinin felsefi, ideolojik, siyasi, askeri ve ekonomik müdahalelerde bulunduğu Ortadoğu; etnik, dinsel ve mezhepsel kimlik farklılıkların kaşınmaya devam edilmesiyle bugün de savaş, şiddet, kan ve gözyaşı sarmalı içerisinde. 
 
BÖL-YÖNET POLİTİKASI
 
“Böl ve yönet” politikası ile burada yaşayan halklar ve inançlar birbirine kırdırılarak bölgenin tüm zenginliklerinin yağmalandığı bu emperyalist kuşatmadan Kürdistan coğrafyası da nasibini aldı. 20’nci yüzyılın başında yaşanan Birinci Dünya Savaşı akabinde Ortadoğu’yu emelleri doğrultusunda kendi aralarında pay eden Avrupalı güçler, Kürdistan topraklarını dört parçaya böldü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte ise Kürt halkına yönelik inkar, imha ve asimilasyon politikası devreye sokuldu.
 
PKK’NİN TARİH SAHNESİNE ÇIKIŞI
 
Bu politikaya karşı başlattıkları isyanlar her seferinde daha büyük bir katliamla bastırılan Kürtler, 1978 yılında Abdullah Öcalan liderliğinde kurulan PKK ile yeni bir isyana kalktı. Öcalan, başta Kürtler olmak üzere diğer Ortadoğu halkları ve tüm insanlığına demokratik ve özgürlükçü bir yaşam perspektifi sunup, bunun savunucusu oldu. Bu çıkış, O’nu tarafların açıkça karşı karşıya geldiği önceki iki savaştan farklı olarak örtük bir şekilde yaşanan 3'üncü Dünya Savaşı'na tutuşan küresel güçlerin de hedefi haline getirdi.
 
BOP İLE YENİ TALAN PLANI
 
Merkez üssü olarak Ortadoğu coğrafyasının seçildiği bu savaş, hazırlıkları on yıllar öncesinden başlasa da kendisini 21’inci yüzyılın başında görünür kıldı. “Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)” ile bölgenin yeniden dizaynına soyunan kapitalist güçler, bu plana İkiz Kuleler’e yönelik saldırıyla meşruiyet kazandırmaya çalıştı. Dünya, İspanya ve Türkiye’nin eş başkanlık düzeyinde taşeronluğuna soyunduğu bu plandan ilk kez 7 Ağustos 2003’te dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice tarafından kaleme alınan “Transforming Middle East” başlıklı makale ile haberdar oldu. Rice, oturduğu ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğunda bu planın doğrudan icracısına dönüştü.
 
ÖCALAN ENGELİ
 
Bu planının başarılı olmasının başlıca ayaklarından biri bölgenin en dinamik güçlerin biri olan ve bölgenin diğer halklarını da etkileyip, dönüştürebildiği bugün somut biçimde kendisini gösteren Kürtlerin engellenmesiydi. Bunun yolu ise, çokça denenmiş bir yöntem olarak başı koparıp gövdeyi dağıtma hesabıyla Öcalan’a imha ve tasfiyesinden geçiyordu. Kürtler kadar Ortadoğu halklarının birliğini savunan ve tüm felsefi, ideolojik düşünsel yoğunluğu olan Öcalan, arkasında ABD, İngiltere ve İsrail’in yer aldığı, 9 Ekim 1998’de Suriye'den çıkarılmasıyla başlayan ve 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye teslim edilmesine kadar uzanan uluslararası bir komplo ile bu planda devre dışı bırakılmak istendi. 
 
Amaç ve sonuçları kadar nedenleri de Ortadoğu’nun bugünkü aynasında gün geçtikçe daha iyi kavranan bu komplo, Öcalan’ın Suriye’den çıkmaya zorlanmasıyla başlamadı. Öcalan, hedef alındığı komployu tecrit altına alındığı İmralı Adası’nda, avukatları ile 23 Mart 2011 tarihinde yaptığı görüşme sırasında ayrıntılı olarak analiz etti.
 
PKK KURULUNCA NATO HAREKETE GEÇTİ
 
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşturulan Birleşmiş Milletlerin (BM) askeri gücü olarak 1949 yılında kurulan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) işaret eden Öcalan, NATO’nun Ortadoğu’ya dönük ilk müdahalesi ve “Üye devletlerden biri veya bir kaçının silahlı saldırıya uğraması halinde diğer üye devletlerin saldırıya uğrayan devlet(ler)e nasıl ve ne şekilde yardım yapması gerektiğini” düzenleyen 5’inci maddesinin 1984 yılında gerçekleştirdikleri 15 Ağustos atılımından bir yıl sonra 1985’de ilk kez kendilerine karşı uygulandığını ifade etti.
 
Bu resmi olarak ilan edilmemiş olsa da, NATO’nun özel gizli savaş ordusu olan Gladio tarzında kendilerine karşı uygulamaya konulduğunu söyleyen Öcalan, “O dönem (1985) NATO-Gladio’sunun merkezi Almanya’ydı. O yıl Almanya bizi, terör örgütü olarak kabul edip yasakladı. Bu NATO-Gladiosu’nun Türkiye versiyonu JİTEM’dir. Daha çok orduya, askere dayalı bir yapılanmaydı. Bu konsept 1985’ten 1999’a, benim buraya getirilişime kadar devam etti. Bu süreçte JİTEM bizi sürekli tasfiye etmeye çalıştı, binlerce kişiyi yargısız şekilde katletti. Her türlü hukuksuz yöntemi uyguladılar, bir dönem Hizbul-kontra yöntemini de kullandılar. Fakat bu yöntemlerinin hiçbirinde başarılı olamadılar, öldürmekle bizi bitiremediler. Sonra 1999’da ne zamanki buraya getirildim, JİTEM’in de işi bitti. JİTEM, bu kadar cinayetine rağmen, bizi tasfiye edemediği için başarısız bulundu. Bir de binlerce cinayet ve hukuksuzlukları, kirli yüzleri açığa çıkmıştı, artık kullanılamaz hale gelmişti” diyecekti.
 
ÖCALAN’A DÖNÜK SUİKAST GİRİŞİMİ
 
Öcalan’ın 6 Mayıs 1996 yılında Şam’da “Yeşil” kod adlı JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım’ın da yer aldığı suikastla imha edilmeye çalışılmasının yanı sıra Kürt meselesine dair ABD ve AB dışında bir iç çözüm geliştirmek isteyenler de tasfiye edildi. 
 
Kürt meselesini şiddetle çözülemeyeceğini anlayıp, kendileriyle diyalog geliştirmek istedikleri için Turgut Özal ve ekibinin tasfiyesine girişildiğini dile getiren Öcalan, şunları kaydetti: “Bu yönde temaslarımız olsa da Özal tasfiye edildi. Eşref Bitlis de bu çerçevede tasfiye edildi. Hâlbuki Özal da başta bize karşı her türlü özel savaş yöntemlerini uygulamıştı. Fakat bundan sonuç alınamayacağını anladıktan sonra diyalog ve iç çözüm noktasına gelmişti. Bu çerçevede benim de devletle diyaloglarım 1993’te başladı. O dönem Özal’ın iç çözüm yaklaşımı Çiller-Güreş darbesiyle engellendi ve JİTEM’in uyguladığı yöntemler daha da vahşileşerek devam etti. Bu konseptin devam ettiği süreçte Erbakan da iç çözümü gerçekleştirmek istediği için tasfiye edildi. Karadayı’nın tutumu da biraz farklıydı. Kıvrıkoğlu da bu yöntemleri tam tasvip etmiyordu. O yüzden Kıvrıkoğlu’na Kıbrıs’ta suikast yapılmıştı. 1999 sürecinin başlamasından 2002 yılına kadar Kıvrıkoğlu ve Ecevit döneminde burada benimle devlet adına çeşitli görüşmeler yapıldı. Sadece 10 günlük sorgu sürecinden bahsetmiyorum. 2002’ye kadar uzun bir süre devlet yetkilileri,  gelip benimle görüşüyordu, fikir alış verişinde bulunuyorduk. Bu dönemde görüşmeye gelenler arasında askeri, sivil ve istihbari görevliler vardı. 2002’de bu görüşmeler aniden kesildi. Ecevit’in de o dönem tutumu iyiydi, iç çözümü geliştirmeye dönük çabaları vardı, bir rol almak, inisiyatif almak istiyordu. Yine ABD müdahalesine karşı duruşu vardı. Bu nedenlerle tasfiye edildi, ölümü hala tartışılıyor.” 
 
ÖCALAN’A KARŞI DİPLOMASI 
 
Bir tarafta Türkiye içerisinde çözüm geliştirmek isteyenler JİTEM eliyle saf dışı bırakılırken, diğer tarafta Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun ağları örülüyordu. Bu yönlü çabaların en dikkat çekici olanı ise, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’un 1994 yılında Öcalan’ın bulunduğu Suriye’ye yaptığı ziyaretti. 21 yıl aradan sonra bu ülkeye giden ilk ABD Başkanı olan Clinton’un, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaptığı 4 saatlik görüşmesinin ana gündem maddesinin Öcalan olduğu yıllar sonra ortaya çıktı. Benzer şekilde yıllar sonra gün yüzüne çıkan bir diğer hakikat ise Clinton’un, Suriye ziyaretinin ardından Beyaz Saray’da Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile yaptığı gizli görüşmenin merkezinde de Öcalan’ın olmasıydı.
 
KOMPLONUN KÜRT AYAĞI
 
Ankara’ya çağrılan KDP Genel Başkanı Mesud Barzani’nin, sonrasında YNK Lideri Celal Talabani ile birlikte gittikleri Washington’da, 17 Eylül 1998 günü “Kürt Otonomi Antlaşması” imzalamalarıyla komplodaki Kürt ayağı da tamamlanmış oldu. 
 
Bu anlaşma sonrasında pratiğe geçirilen komplo planı ile Ortadoğu'daki kaosu büyütme beklentisindeki küresel güçleri boşa çıkartıp, Kürt meselesinin çözümüne dair siyasi bir çözüm zemini yaratmak için 9 Ekim 1998 yılında Suriye’den çıkıp, 15 Şubat 1999’da İmralı Adası’na hapsedilmesine uzanan sürece  kadar Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin kapısını çalan Öcalan, her defasında ihanet ile karşılaştı.

Diğer başlıklar

16:57 TJA aktivisti Çetin’in duruşması ertelendi
16:52 HDP Gençlik Meclisi üyesi Çiçek tutuklandı
16:37 Kara Rapor: 42 bin kişi hava kirliliğinden öldü
16:27 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
15:52 Gazeteci Mamedoğlu hakkında soruşturma
15:25 BES üyeleri SGK’de iş bıraktı
15:25 Abdullah Öcalan’ın avukatlarının duruşması ertelendi
14:56 Kayyımlar protesto edildi: Onlardan hesap soracağız! | YENİLENDİ
14:06 HABER-SEN: Promosyon güncellensin
13:45 Fransa'da emeklilik reformuna karşı blokaj eylemleri
13:36 İMO: Yeni bir yapı denetim modeli hayata geçirilmeli
13:26 Sancar: Bütün demokrasi güçleri birleşmeli
13:15 Gar Katliamı davasında talepler reddedildi
13:09 BOTAŞ boru hattında sızıntı: Petrol Batman Çayı’na karıştı
13:05 KESK’ten Seçim Tutum Belgesi: İnsanca yaşam için oy kullanacağız
13:00 İşçilerden ‘üye kaydırma’ tepkisi: Yanlıştan dönülsün
12:50 Rojhilat’ta rejim güçleri bir genci katletti
12:44 Bilgen ve Tan’ın ifadeleri tutuk gerekçesi oldu
12:41 Wan’da seçim çalışmaları: Seçmenler adres bilgilerini kontrol etsin
12:31 Mereş'te 5.3 büyüklüğünde deprem
12:04 HDP'den deprem bölgeleri için 13 maddelik çözüm önerisi
11:59 Şenyaşar ailesi ilk iftarda yine Urfa Adliye önünde olacak
10:42 HSM: Seçim öncesi savaş başlatılmak isteniyor
10:40 Tüketici güven endeksi yüzde 80'e geriledi
10:16 Dağın içerisinde büyüleyici bir terapi merkezi: Tuz mağaraları
09:46 Ermenilerden kalma bakır sanatını 65 yıldır yaşatıyor
09:25 Aydeniz’in dokunulmazlık fezlekesi Meclis gündeminde
09:24 Az hasarlı raporu verilen ev çöktü
09:01 İzmir’de 45 hastane deprem riski altında
09:01 Yüzde 90 engelli hasta tutukluya tekerlekli sandalye verilmedi
09:01 Ekolojist Üstün: AKP tipi yapılaşma facia getiriyor
09:01 Wanlılar Ramazan alışverişi yapamadı
09:00 Gazeteci Narouyi: İran halkı her şeye rağmen alanlarda olacak
09:00 23 MART 2023 GÜNDEMİ
08:52 Umut Kitabevi Davası AYM’ye taşındı
08:52 Mahabad'ın Kulice köyünde Newroz coşkusu
08:43 Depremzedeler oruca sahursuz başladı
08:11 Licê’de çocuğa işkence yapan polisler hakkında soruşturma
00:04 Erdoğan’dan HÜDAPAR’a ‘yerli ve milli’ savunma
22/03/2023
23:48 18 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi AKP’den aday adayı!
23:34 Meletî’de 4.4 büyüklüğünde deprem
23:20 Sınır Tanımayan Palyaçolar’dan çocuklar için etkinlik
23:02 HDP Çocuk Komisyonu: Newroz’daki ırkçı saldırılar münferit değil
22:07 Afganistan depreminde can kaybı 19'a yükseldi
22:02 Gever ve Rûbarok’ta Newroz kutlaması
21:28 Fed'den 16 yılın en yüksek faiz kararı
21:11 Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz
21:00 İşkence edilen çocuğun ailesi ve avukatı ifadeye çağrıldı
20:52 Qoser’de kavgalı aileler barıştırıldı
20:36 Kızılay'ın çadır satışına ilişkin grup önergesi reddedildi
20:31 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır cezaevinden çıktı
19:53 İzmir'de Dünya Su Günü’ne ilişkin ortak açıklama
19:19 İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
19:14 KHK eylemi 246'ncı haftasında
19:08 Ağır hasta tutuklu Kırtay, 30 yıl sonra cezaevinden çıktı
18:45 Cemevleri saldırı davasında 'soruşturmanın genişletilmesi' talebi
18:41 Hezex’te yaralanan bir kişi hayatını kaybetti
18:34 Korucuların yargılandığı tecavüz davası görüldü
17:37 BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
17:23 Ferit Şenyaşar: Adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olacağım
17:10 İYİ Parti’de HDP rahatsızlığı
16:57 RTÜK’ten Tele1, Fox, Halk TV, Show TV’ye ceza
16:33 Ferit Şenyaşar HDP'nin teklifine olumlu yanıt verdi
16:30 MSD’den Efrîn’de yapılan katliama ilişkin açıklama
16:00 Amed Barosu’ndan çocuğa işkence yapanlara suç duyurusu
15:57 Êlih Belediyesi eşbaşkanları: Zulüm sisteminin sonunu getireceğiz
15:57 HDP Bahçelievler Yayla Seçim İrtibat Bürosu’na saldırı
15:24 Mazlum Ebdi: Rojava devrimini sonuna kadar koruyacağız
15:23 Sancar ve Klingbeil'dan ortak açıklama: Siyasi baskılar kabul edilemez
15:03 Kerkük’te 10 DAİŞ’li yakalandı
14:52 İşkence edilen çocuğun babasına tehdit: Beyaz Toroslar istiyorsunuz!
14:51 AYM’den Uğur Kurt için ihlal kararı: Polis yeniden yargılansın
14:00 Çocuğa cinsel tacizde bulunan kamu görevlisinin duruşması ertelendi
13:56 Kadınların soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı
13:36 Newroz öncesi asılsız ‘ihbarla’ gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı
13:27 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu düzeni değiştireceğiz
13:25 ‘Wan Gölü’nde tarihinin en büyük çekilmesi yaşandı’
12:52 Emine Şenyaşar: Adalet yoksa bu Ramazan’da da adliye önündeyim
12:24 Hezex'te silahlı kavga: 10 yaralı
12:13 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır tahliye edildi
12:00 Tutuklu gazetecilere Metin Göktepe ödülü
11:50 Amed Newrozu’nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
11:43 Jîna Emînî'nin mezarında Newroz meşaleleri yakıldı
11:38 Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor: Hesap soracağız
11:11 ‘Avukatlar vekalet derdine düştü' haberi için erişim engeli kararı
10:57 Başhekim yardımcısı hakkındaki suç duyurusu haberine erişim engeli
10:34 Avrupa'nın birçok kentinde Newroz coşkusu
10:19 AYM HDP’nin başvurusunu reddetti
10:00 Psikolojik Danışman Canbulat'tan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı
09:55 Final Newrozu’ndan: Abdullah Öcalan Amed’e gelecek
09:41 İzmir'de 7 gözaltı
09:40 30 yıllık esaretten sonra Newroz’da milyonları gördü: Devrim budur
09:35 Polis, ölesiye dövdüğü çocuğun elini kolunu bağlayıp dere bataklığına attı!
09:00 Newroz’a katılanlar: Erdoğan’ı tepe taklak etmeye geldik
09:00 Akademisyen Arı: Bağımsız akademi için 14 Mayıs iyi bir başlangıç olacak
09:00 22 MART 2023 GÜNDEMİ
21/03/2023
23:02 Amed Newrozu'na yüzlerce polis takviyesi
22:48 ‘Hasta Kadın Mahpuslara Özgürlük için 1000 Kadın’ deklere edildi
22:35 Amed Newrozu’nda 160 kişi gözaltına alındı
21:55 Sele kapılan Fatma’nın cenazesi bulundu
21:26 Cumhurbaşkanlığı adaylığına başvuran 11 isme imza şartı
21:02 Japonya’da Newroz kutlaması
20:58 Bandırma'da Newroz kutlandı: İktidarı sandığa gömeceğiz
20:39 Afganistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
20:34 Panos’taki istismar davasında ‘iyi hal’ indirimi!
20:27 Los Angeles'ta 65 bin okul çalışanı grevde
20:13 Gönüllülerden depremzede çocuklar için film etkinliği
20:11 Gençlerden Nisêbîn Newrozu’ndan yürüyüş
20:06 Fotoğraflarla Amed Newrozu
19:40 Fransız siyasetçi Melenchon’dan Amed Newrozu’na mesaj
19:10 Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin teklif Komisyonu'nda görüşülecek
18:50 Cezaevinde hayatını kaybeden Oran defnedildi
18:48 Millet İttifakı, seçim protokolünü YSK’ye sunacak
18:44 Fransa'da emeklilik yasasına karşı referandum başvurusu
18:28 Botan Newrozu’ndan notlar
18:17 Şair Ahmet Telli hakkında 8 yıla kadar hapis cezası
18:12 Freddy Kasırgası'nda 499 kişi hayatını kaybetti
17:37 Kuzey ve Doğu Suriye’de Newroz kutlamaları son buldu
17:19 Cîzir Newrozu’ndan sonra yürüyüş
17:17 Amed Newrozu Öcalan’la başladı, Öcalan’la bitti
16:52 Nagihan Akarsel’in memleketinde Newroz ateşi yakıldı
16:52 Rojhilat’ta Newroz kutlaması
16:22 Sincan Cezaevi'nde bir tutuklu yaşamını yitirdi
16:00 Cizîr Newrozu: Kürdüz, buradayız, kimse önümüzü kesemez
15:58 Gazeteciler Çelik ve Akın’ın davası ertelendi
15:44 Sancar yüzbinlere seslendi: Newroz’a merhaba, AKP iktidarına elveda
15:41 Colemêrg - Wan karayolunda trafik kazası
15:38 Öcalan’ın posterlerine büyük tezahürat
15:36 Çanakkale’de halklar: Hep beraber kazanacağız
15:22 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Öcalan’ın sesi özgürlüğün umudu oldu
15:13 Talabani’den Newroz mesajı: İmralı önündeki engelleri kaldırın
15:09 Ege Bölgesi’nde ‘seçim’ gündemli toplantı
14:52 Şenyaşar ailesinden Newroz mesajı: Yaşasın haklı mücadelemiz
14:51 Nisêbîn’de on binler alana sığmadı: Direneceğiz, tecridi kıracağız ve kazanacağız
14:02 Akdağ: Direniş Mazlum Doğan’ın ruhuyla sürüyor
13:51 Aleviler Adana’da Newroz’u kutladı
13:34 Mızraklı’dan Newroz mesajı: Mutlaka kazanacağız
13:15 Amed Newrozu’nda ulusal birlik çağrısı
13:11 Temel: Tecrit kırılacak ve Öcalan'ın sesini duyacağız
13:06 ‘Newroz ateşiyle sandıklara akacağız’
13:03 Kemal Kurkut vurulduğu yerde anıldı
13:02 Golan Newrozu: Onları saraylarından indireceğiz
12:42 2013 deklarasyonunu hatırlattı: Newroz çözümün iradesidir
12:36 Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir
12:35 Amed'te Newroz ateşi yakıldı
12:28 Jiletli çit, demir bariyer, beyhude çaba: Gel abê gel…
11:50 Final Newrozu başladı: Amed sel olup aktı
11:07 9 merkezde Newroz ateşi yanıyor
11:05 Hatay'da tarım arazilerine geçici olarak el konuldu
11:04 Botanlılar Newroz coşkusuyla Cizîr’de buluşuyor